COÜËAIT, /hv/ V rij dag BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. W>. 69; A0. 18341 29 Augustus. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE. Gelezen liebbende eene Circulaire aanschrijving van Zijne Excellen tie den beer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den i8 dezer maand, Provinciaal blad no. 6i. Brengen bij deze ter kennis van de geremplaceerden bij de Mo biele Schutterij dat zij ingevolge de bepalingen van Zijner Majes- teits Besluit dd. i5 Julij jl. tegen het ontslag van derzelver Plaats vervangers in persoon bij de Mobiele Schutterij kunnen worden ingelijfd,, op bun daartoe te kennen te geven verlangen hetwelk op ongezegeld papier geschreven aan Zijne Excellentie den lieer Staatsraad Gouverneur voornoemd gerigt door de belanghebben den aan de Regering behoort te worden ingediend ten einde aan hun verzoek het vereischte gevolg te kunnen geven en zullen de zoodanigen dezelfde., aanspraak kunnen maken op het onbepaald Verlof aan de Schutterijen verleend. Zierihzeeden 25 Augustus 1834- Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERJKZEE. Ontwaard hebbende bij gelegenheid der jongst gehoudene Herschou wing op de Wegen in bet Poort-Ambacht dezer Stad dat hier en daar de waterlóozing belemmerd wordt in de Slooten langs de "Wegen. Verwittigen bij deze de Eigenaren en gebruikers van Landen in het Poort-Ambacht voor zoover dezelve hierin aan verzuim schul dig staan, dat zij behooren te zorgen voor eene onbelemmerde suatie door derzelver hekdammen welke daartoe met steenen pot huizen of andere doelmatige waterloop'en zullen moeten worden vóórzien en dat hierop van wege de Regering bet toezigt is bevo len zoodat de nalatigen alsnog in de gelegenheid gesteld worden óm het verzuim in dezen te verbeteren. Zierihzeeden 20 Augustus 1334- Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NIEUWS TIJDING EN DU1TSCHL AND. Frankfort den 22 Augustus. Onder dagteekening van den 4 dezer schrijft men uit Konstantiiiopel dat de rust op bet eiland Samos geheel hersteld was; hebbende de ingezetenen de souvereini- teit der Porte erkend, en voor hunne,trouw waarborgen gegeven. De jongste berigten uit Syriè'n daarentegen vermelden dat de opstand tegen het egyptisch bestuur zich aldaar dagelijks uitbreidde, en de insurgenten volgens sommigen reeds belangrijke voordeden hadden behaald. Ofschoon de Porie zich gansch onzijdig scheen te houden was echter de openbare aandacht nagenoeg uitsluitend óp deze zaak gevestigd, wijl Mehemed ali zich in Syriën niet kunnende staande houden alle ontwerpen van uitbreiding zijner magt zoude moeten Opgeven. Te Triest wilde men den 11 dezer uit Alekandriën de tijding o.ntvangen hebben, dat in Opper-Egypten eene ernstige opstand was uitgebroken, welke Mehemed ali had genoodzaakt zich derwaarts te begeven, en dus van het voornemen om in persoon naar Syriën over te steken af te zien. Door geheel Egypte.zelfs te Alëxandriën hèersclité eene ongewone gisting, die welligt los zoude barsten zoodra de geregelde troepen waren verwijderd. Eindelijk heeft men uit Alëxandriën onder dagteekening van den 3 Julijeen bijzonder berigt ontvangen vermeldende dat een der egyptische beambten Boghos Jussufbij eene circulaire, aku de vreemde consuls, de tijding had medegedeeld, dat het Ibrahim bassa gelukt was een einde aan den opstand in Syriën te maken. De opperhoofden en bewoners der bergen van Naplous Jeruzalem en Djebel* Khalib hadden vergiffenis gevraagd, en zich naar hunne woonsteden terug begeven. «Uit de bewoordingen der circulaire voegt dp briefschrijver hierbijzoude men opmaken dat de opstandelingen zich onvoorwaardelijk onderworpen hadden doch dit is zeer onwaarschijnlijk. Het zal vermoedelijk nader blijken dat Ibrahim bun bet behouden hunner wapenen vergund en eenige wij zigingen toegestaan heeft in de onlangs ingevoerde conscriptie welke even °als in Egypte, eigenlijk daarin bestond, dat alle mans, ge schikt cm de wapenen te dragen, lol de krijgsdienst gedwongen werden. Dat Ibrahim, dit stelsel gaarne ia Syrië iavoerea wilde kaa niemand bevreemden; maar om daarin te slagen moet hij even als Mehemed in Egypte, met veel beleid en niet te overhaast le werk gaan. Laatstgenoemde zal alsnu denkelijk zeer spoedig met de vloot naar Alexandrie terug keeren." Volgens eenen brief uit Weenen zoude de verwijdering der engelsche vloot van den ingang der Dardanellen en de turksche kust bet gevolg zijn, van mededeelingen des engelscben zaakgelas tigde te Konstantinopel aan den bevelhebber dier vlootwegen? nieuwe onderhandelingen, die te Konstantinopel gevoerd wierden, en welke noodzakelijk maakten dat die bevelhebber nadere bevelen uit Londen afwachtte. Dezelfde brief verzekertdat de gezant eener niet onmiddellijk in de turksche aangelegenheden betrokkene mo gendheid aan die onderhandelingen deel genomen en door zijne be middeling veel bijgedragen had om eene botsing te vermijden. Ook. in de fransclie dagbladen wordt sedert eenige dagen beweerd, dat Oostenrijk zijne bemiddeling in de turksche zaken zou willen doen gelden en mede zou werken om den toenemenden invloed van Rus land op den Sultan.tegen te gaan. Onlangs is te Nidda een geval gebeurd waaruit op nieuw blijkt hoe noodzakelijk het is om zoogenaamde slaapwandelaars naauwkeurig te bewaken of des nachts op te sluiten. Een ambte naar uit Darmstadt die zich in gemeld stadje ophield om de na burige baden te gebruiken bad zijne dochter bij zich; een"meisje, dat aan zwakheid van zenuwen leed en aan 't welk men vroeger4 reeds bespeurd had dat zij eene slaapwandelaarster was. Niet lang na 11 uur des avonds te bedde liggende, hoorde de vader zijne dochter welke zich in het naaste vertrek bevond angstig stenen, en roepen: «Vader! Vader!" Hij begaf zich dadelijk lot haar en voud tot zijne verbazing en schrik bet bed ledig; verder zoe kende vond hij het venster geopend en wie beschrijft zijn vrees- selijke angst toen hij zijn kind buiten het zeer hoog van den grond verwijderde venster aan den rand met de steeds zwakker wor dende handen zag hangen. Hij greep ze maar hemel schrik en ongesteldheid hadden den ongelukkigen vader alle kracht ont roofdal zijne inspanning was te vergeefs hij werd geheel afgemat, en met een brekend hart moest hij de geliefde dochter zien neder- storten. Toen de menschen die op het gedruisch en roepen wa ren toegesneld, vernamen Vrat er voorgevallen was, dacht men niet anders dan de ongelukkige verplet te zullen vinden; maar neen j zij was behalve eenige kneuzingen onbezeerd; alleen wil men se dert den val eene grootere zwakheid van zenuwen aan haar bespeu ren welke, zoo men hoopt, door eene zorgvuldige handelwijze en. hare jeugd zal te boven gekomen worden. Dat zij haar bed verla ten en aan de buitenzijde des vensters was gaan hangen dat zij naai? beneden gestort waS van dit alles wist zij niets alleen dit eene herinnerde zij zich dat zij gedroomd had door roovers Overval len te worden en zich voor dezen verscholen had. Volgens berigten uit Riga van 11 Augustus, had men in die omstreken even als in de oostelijke gedeelten van Pruissen veeL van boschhrauden te lijden. Den 1 was op de grenzen van Koer land brand in een boscli ontstaan die zich met ongelooflijke snel heid verspreid en ook tot aan de stad Riga toebehoorende veen gronden onder den naam var. Zenne bekend overgeslagen was alwaar op eene uitgestrektheid van 20 vierkante wersten alles ver brand was. Den 9 was op 'den noordelijken oever der Duria een boschbran.d ontstaan, die zich over eenë uitgestrektheid van nage noeg twee mijlen uitbreidde, verscheiden huizen vernield bad, en zelfs de stad bedreigde tot welker beveiliging men bezig was maat regelen te némen: Aan den overkant der rivier bespeurde men den 11 bij bot afzenden van bet berigt, insgelijks eenen bevigett branddie de bosschën volden weilanden en boerenwoningen vernielde. Men schreef deze ongelukken enkel aan de onvoorzig- tigheid van jagers toe-, die veelal werk voor proppen op hunne geweren, en daahlöor in bef volslagen., uitgedroogde gras en afge vallen loof bVa'nd veroorzaken. D.e zoo beroemde bergvesting Munkacs (Mocgats) in Honga rijeis in den nacht van der. 27 op den 28 .Tulij geheel afgebrand. Te Wurlsburg heeft, volgens de beijersche dorps courant zeker huisgezin ook aan do vrouwelijke dienstboden leverij gegeven, gedurende de week grijs des zondags groen. De dorps-courant meent dat dit een weiik kan wezen om overmatige tooizucht en geldverkwisting legen te'gaan.' Zeker baron von Drais bekend door verschillende mechani sche uitvindingen, beeft Ie Heidelberg eene cbais vertoond waarbij bet paard van achteren aanèéspanrleh was en de chais voorlschbof, terwijl de loop er van bestuurd werd door fuiddel van eene stang; hij meent voorts deze uitvinding ook op zware rijtuigen met 4 paarden bespannen te kunnen toepassen als wanneer hij den voer man of op of achter liet rijtuig plaatsen en hem door eenen spiegel liet gezigt op den weg achter zich geven wil. GROOT-BRITTANNXE. Londen den' 23 Augustus. De dagbladen deelen eene lijst mede van niet minder dan 102 motiëu die in de volgende zitting van het parlement gedaan nloeten worden. Geene daarvan is zonder linger dau die van Jeu kolonel Williamsdie het stoken van alle

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1