ZIEUIKZEESCIlIi; COUllIt A0. 1834. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWS TIJDING EN. N«. 47. Jreicf P rij dag 13 tf unij. t- i- 1- al ïïi le er o- al je BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE RIK Z EE Brengen bi] deze ter kennis van de Ingezetenen dat op aanzoek van de Districts-Commissie van beheer over het Fonds, ter aanmoediging en on dersteuning van de gewapende dienst in Nederland alhier gevestigd op Woensdag den i 8 Jtmij aanstaande des middags van wege de Regering, eene algemeene collecte aan de buizen der Ingezetenen zal worden ge daan, ten behoeve van hetzelve Fonds, uit krachte van Zijner Majesteit's Besluit van den 9 November i8i5 daargesteld. En worden mitsdien alle weldenkende In- en Opgezefenen ten ernstig ste aangezocht en dringend opgewekt om door ruime en milde bijdragen naar vermogen het Fonds te hel pen stijven, waarvan de weldadige strek - kingis om de verminkte en gekwetste heldhaftige verdedigers van den vaderlandschen grond, zoowel als de achtergeblevene betrekkingen van gesneuvelden in den slag bij Waterloo of in den jongsten strijd tegen oproer en geweld, zoover de middelen zulks gedogen te verzorgen en in derzelver behoeften te voorzien. Het Bestuur, van den vaderlandslievenden zin der Ingezetenen ten volle Overtuigd, doet alzoo met vertrouwen het tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs Stadgenooten en achten bet over bodig de aangekondigde collecte meerdere aanbeveling bij te zetten De tegenwoordige Bekendmaking zal worden afgekondigd en in de Sbids Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 4 Junij 1834- Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrelaris W. J.P.KR OEF. DUITSCIILAND. Frakkfout clen 6 Junij. Door de snelle rijzing vaii den prijs der granen, was er, in den avond van den 3i Mei, le Ingolsladf, in Beijeren, gebrek aan brood in de bakkerswinkels. De arbeiders aan de vesting schoolden te zamen en eischten brood. De overheid kwam tusschen beiden, en er werd dadelijk eenig brood uiige ieeld, waartoe de militaire overheid door de bezorging van kommisbrood behulpzaam was; de rust was spoedig hersteld. Slechts bij een paar bakkers zijn eenige elazen ingeslagen. Uit Zwitserland meldt men bet volgende De beruchte gewezen pastoor Welti, te Aargau, als brandstich ter en roover aangeklaagd en beide bekennende wil thans zijne laatste bogenblikken in den kerker nog besteden om tot een af schrikkend voorbeeld voor alle menschen zijn leven van de kinds heid af te verhalen. Het volgende heeft men daarvan reeds verno- I men: Welti, oud 36 jaar, is geboortig uit Frickdal. Hij bezócht de latijnsche school te Baden en werd, zoodra hij de theologie uit gestudeerd had te Rchrdorf als kapellaan aangesteld. Aanvanke lijk was hij aldaar bemind, doch later, daar Welti langzamerhand een liederlijk leven begön te leideb was de gemeente er geenszins bedroefd over dat hij naar Wohlenschwijl verplaatst werd. Daar bi] zich veel moest aanschaffen, geraakte hij in schulden. Deze om standigheid gepaard met zijne zucht tot spel, wéllust'en nachte lijke brasserij bragt hem eindelijk tot de misdaden van brand stichting en berooving van den postwagen. Driemaal stak hij ge bouwen te Wohlenschwijl en Magewijl in brand; driemaal over viel hij den postwagen van Aarau naar Zurich en ontstal denzel- ven t4oo franken. Doch de maat zijner ongeregtigheden was vol. Op zekeren avond met zwijnhoeders in de herberg spelende, ver wijderde hij zich voor eenen korten tijd. Nadat hij teruggekeerd Was, ontstond er in het naburig buis brand. Het vermoeden viel op hem. Hij werd in de pastorij gevat en naar Baden gevoerd. In het begin ontkende Jfelti alles; maar verscheidene pogingen 0111 den kerker te ontkomen moesten de verdenking tegen hem verster ken. Eindelijk zou er ligchamelijke tuchtiging tegen hem aange-' Wend worden. Nadat de derde poging om te onlvlugten mislukte, en onderscheidene geregtspersonen den kerker bezigtigden verlangde hij verhoor. Hij bekende nu dat hij een roover en brandstichter was', en dat bij driemaal-, en wel wet genoegen, den postwagen aangevallen bad. Hij wist en kende zijne straf, bij bad bet zwaard van den scherpregter verdiend cn verzocht maar dat de 'straf spoedig wierd voltrokken opdat hij niet tot kleinmoedigheid en wanhoop mogt vervallen bij was de allerslechtste mensch en zulke daden die li ij in zijnen stand van geestelijke gepleegd had waren ongehoord. Inzonderheid verfoeide hij zijne lage boosheid daarin, dat hij, na eiken brand, nog de godsdienst verrigl eu de ongeluk kiger! aan bet medelijden aanbevolen bad. Te Geneve beeft dezer dagen weder een oploop plaats gehad, die zonder de veerkracht der regering bedenkelijk bad kunnen wor den daar bet in deze stad niet aan brandstof ontbreekt. Voor eenige maanden lieten de kleedermakers zich aldaar zien thans wa ren het de slotemakersdie legen hunne meesters zamenspanden om voortaan niet meer tot acht maar slechts tot zeven uur 'sa- vonds te werken. Zij trokken van werkplaats tot werkplaats en eischten dat iedereen zich aan hen zou aansluiten. Een onlangs van Parijs teruggekomen slotemaker had deze beweging veroorzaakt en de zaak als onmisbaar aan zijne makkers voorgesteld. Het liep er echter anders mede af, want zij lieten hunnen eisch varen, zoodra de policie eenige dozijnen vreemdelingen meest Franscheo, uit de stad had .verwezen. Uit Petersburg wordtvan den 28 der vorige maand gemeld dat de heer Kalergl, kolonel in dienst van Z. M. den koning van Griekenland, de eer gehad heeftaan IIII. MM. den keizer en de keizerin voorgesteld te worden. Deze kolonel die zich thans om bijzondere aangelegenhe den te Petersburg bevindten binnèn kort de terugreis naar zijn vader land over Beijeren, zal aannemen, beeft den geheelen grieksch turk- schen oorlog mede gemaakt, en was naderhand eerste adjudant van den presidentgraaf Capo d1 Istrias. Door eene keizerlijke ukaseisde minister van finanticn gemagtigd gewonden ook de zesde serie der, volgens manifest van 9 (21) Ja nuari] 11., uitgegeven rijks schatkistbiljetten in omloop te brengen. -In een duitsch dagblad leest men het volgende berigt uit Berlijn op den 2 Junij geschreven «De zaak van bet militair commando over welke tot dus verre zoó veel gesproken en in de dagbladen geschreven werd is nu gelijk men uit geloofwaardige bronnen verzekert, ten einde gebragt en hetlioie- battaillon van deze stad zalbijaldien er onrust mogt uitbreken nevens de hier liggende oostenrijksche en pruissische troepen onder den over genoemde troepen bevel voerenden generaal gesteld worden. De kolonel van ons battaillon zou gisteren reeds den daartoe betrekkelijken last ont vangen hebben. Zoo lang de rust niet verstoord wordt zullen geene veranderingen in den toestand der krijgsmagt plaatsgrijpen en eerst bij uitbreken van bewegingen, zal de bedoelde vereeniging tot stand worden gebragt. Ten opzigte van het beheer der policie zal alles daarentegen öpdenzeifderi voet blijven. Het tot bovenstaande aangelegenbeden be trekkelijke besluit is naar men verzekerteergisteren in eene buitenge wone vergadering van den senaat genomen èn heden is het wetgevend ligchaam bijeengeroepen om aan hetzelve van deze verordeningen ken nis te geven." Ook in andere berigten wordt verzekerd ofschoon de dagbladen welke in deze stad het licht zien tot dus verre deswege een diep stilzwij gen in acht nemen dat de senaat dezer vrije rijksstad na het wisselen, van vele nota's met de bondsvergadering eindelijk aan den eisch dier vergadering heeft toegegeven, om de stad ,des vereischt wordende door bondstroepen te doen bezetten en het militaire opperbevel over de ge zamenlijke krijgsmagt in zoodaniggeval aaa den oostenrijkschen generaal Pizet op te dragen. GROOT-BÏUTT ANNIE. Londen, den 7 Junij. Uit de laatste berigten van Lissabon blijkt, dat er een aanslag op het leven van don Pedro gedaan is. Naar Ramalhao een koninklijk lustslot bij Gintra rijdende, zijn twee schoten op hem gelost en is een kogel in zijne koets gevlogen zonder hem te raken. De daders waren niet bekeud ook scheen men het gebeurde geheim te willen houden. Don Pedro heeft eene amnestie uitgevaardigd vobr alle staatkun dige misdaden, na den 3i Julij 1826 geplergd mits de schuldi gen zich binnen de tweemaal vier en twintig uren na het publiek maken van dit besluit bij de plaatselijke autoriteiten vrijwillig aan melden om daarvan gebruik te maken. Men verneemt, dat don Miguel omtrent 17,000 pond st. 'sjaars ontvangen zal eu beloofd beeft zich niet meer met de zaken van Portugal te bemoeijen noch naar het schiereiland te zullen terug keeren. Dezer dagen heeft de beer Buckingham in het huis der ge meenten verlangd, dat er eene bijzondere commissie belast zou wor den met onderzoek te doen naar bet toenemen van dronkenschap en de beste middelen om dit kwaad legen te gaan. Dit voorstel is met eene kleine meerderheid aangenomen. Volgens een brief ui} Gallao van den 18 Januari] waren de vijandelijkheden in Peru tusschen den' provisionelen president der republiek, den generaal Orhegosodie Callao bezet hield, en tien generaal Gamarradie in Lima bel bevel voerde, nog niet geëin digd. Dagelijks hadden er gevechten plaats, waaraan de vrouw van Gamarra een werkelijk deel nam die zelfs bij eeue dezer ontmoe tingen vrij erg gekwetst was geraikt. In de jongst ontvangene Nieuw-IÜ orksche dagbladen leest men het volgende «Wij ontvangen zoo even het berigt eener zonderlinge operatie, welke doctor Molt aai» eenen kleermaker uit Essex streel heeft doen ondergaan, namelijk het uithalen eener slang uit de maag van een mensch. Deze persoon beet Fredcrik Williams. Ongeveer achttien maanden geleden, terwijl bij zich le Jamaica bevond, dronk hij water uit eene bron, waarin bij, onder aan onderscheidene kleine slangen opmerkte die een of twee duim lang waren. Zes maanden daarna begon bij eene romme- liog in zijue maag te ontwaren en na verloop van eenige dagen scheen

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1