I 1 N?. 46. A°. 1834.. .frocf IMngsdag 10 •Iiinij. BESTUREN EN ADMINISTRATION. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengén bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat op aanzoek van de Districts-Commissie van beheer over liet Fonds, ter aanmoediging en on dersteuning van de gewapende dienst in Nederland alhier gevestigd";bp Woensdag den 18 Junij aanstaande des middags van wege de Regering, eene algemeene colicete aan de huizen der Ingezetenen zal worden ge daan, ten behoeve van hetzelve Fonds, uit krachte van Zijner Ma j es left's Besluit van den 9 November 181 5 daargesteld. En worden mitsdien alle weldenkende In- en Opgezetenen ten ernstig ste aangezocht en dringend opgewekt om door ruime en milde bijdragen naar vermogen het Fonds te helpen stijven, waarvan de weldadige'strek king is om de verminkte en gekwetste heldhaftige verdedigers van den vaderlandscheri grond, zoowel als de achtergeblevene betrekkingen van gesneuvelden i'n den slag bij Waterloo of in den jongsten strijd tegen oproer en geweld, zoover de middelen zulks gedogen te verzorgen en in derzeiver behoeften te voorzien. Het Bestuur, van den vaderlandslicvenden zin der Ingezetenen ten volle overtuigd, doet alzoo met vertrouwen het tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszeifs Stadgenooten en achten het over bodig de aangekondigde collecte meerdere aanbeveling hij te zetten De tegenwoordige Bekendmaking zal worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zicrikzce den 4 Junij 1834- Surgemeester cn Wethouders voórnd. DE CRANE, vt., ïer ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W- J. P. KROEF. •- NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FiUnkfoüt, den 3 Junij. In Rusland schijnt derevolulionaire pro paganda aanhangers te willen winnen naardien verscheiden lieden de statuten van het genootschap der regten van den mensch en andere soort gelijke geschriften uil Frankrijk en Zwitserland over den post ontvan gen die zich echter gehaast hebben daarvan aan de autoriteiten kennis te geven, daar de republikeinsche gevoelens niet den geringsten iveder- kl ank in dat rijk vinden. Uit Petersburg wotdtonder dagtcekening van den 24 Meihet navolgende geschreven «Z. M. de keizer heeft bevolen dat aan den als beroemd ruèsisch dichter bekenden staatsraad in werkel ijken dierist, Schuhowskidie zich, met betrekking tot de opvoeding vanZ. K. H. den grootvorst troonopvol ger zeer verdienstelijk heeft gemaaktlevenslang, uit's rijks schatkist eene jaarwedde van 3ooo roebels zilver zal uitbetaald Worden evenzeer zal de bij Z. K. H. aangestelde kolonel Jurjewitschgedurende 24 jaren eene som van 1000 roebels zilver jaarlijks bekomen. »De luitenant-generaal Peterson I en de generaal-majoor Polosow I zijn met de St. Anna orde iste klasse, met de keizerlijke kroon begif tigd geworden. Buitendien behelzen onze dagbladen nog eene lijst van 123 verschillende ambtenaren aan wie de St. Stanislaus orde3de eii 4de klasse is geschonken. «Het nowgorödsc.he kadetten-corps zal op boog bevel in liet ver- Volg den naam van kadetten-corps van graaf Araktschejcw dragen ter eere van den graaf van dien naam wélke de prijsvraag voor de levens beschrijving van keizer Alexander heeft uitgeschreven. >5 De adjudant genferaal Kisseleffkommanderend generaal van het 6de korps infanterie, is over Odessa uit Jassy alhier aangekomen en de minister secretaris van staat van het koningrijk Polen graaf Graböwski naar Warschau vertrokken. «Het Ural gebergte is sedert verscheidene jaren door deszelfs rijke goud-en platina mijnen bekend. Thans heeft men aldaar ook zilver- 1 xaijnén ontdekt." Uit Warschau wordt 4 van deti 27 der vorige maand gemeld dat de vorst-sladhouder en verscheidene generaals, den vorigen dag, te Modlin de inwijding der aldaar nieuw gebouwde vestingwerken bijge woond hadden. Tegen den avond was yorstPaskewilsch naar Warschau teruggekeerd. GROÖT-BRXTT ANNIE. Londen, den 4 Junij. De berigten uit Portugal, tot den 27 Mei, zijn van het uiterste gewigt. Tot dus verre zijn die berigten nog min of meer onvolledig, doch zoo veel blijkt echter uit dezelve, dat don Miquel op zijnen ierugtogt van Sanlavem tot bef uiterste gebragt, aan den gene raal Saldanha door eeu zijner adjudanten beeft doen verklaren, dat hij op zekere voorwaarden zich wilde onderwerpen; dat die voorwaarden door don Pedro zijn van de hand gewezen, cn dat don Miguel, daarop, zich genoegzaam van al zijne troepen, die weigerden te vechten, verlaten ziende, zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen. Ten gevolge daar van bevond hij zich, nevens don Carlos ouder de bewaring der pedroïsti- sche krijgsmagt, en beide vorsten zouden, op twee britsche schepen inge scheept en herwaarts gevoerd worden. Ter aankondiging van deze be langrijke gebeurtenis waardoor Portugal van den burgerkrijg zal wor ded gevrijd, was bet geschut van de batterijen langs de Taag en van de schépen van don Pedro, gelost geworden. Eene ove'rgroöte menigte soldaten en officieren van don Miguel, waaronder zeer voorname, had in dé.laatste dagen de vanen van hunnen voormaligen beheei'scher ver- i platen en zich onder die van don Pedro geschaard. Na eene ovenveldi- iiing van zes jaren zal don Miguel dus, als balling, met een britscli schip weder naar dit land terugkeeren, van waarbij in 1 828, onder geleide van eeu britsch smaldeel, naar Portugal overgebragt werd! FRANKRIJK. Pa.iujs, den 1 Junij. Men spreekt veel van eene tentoonstelling van voortbrengselen der europesche nijverheid welke in het jaar j i836 in deze hoofdstad zou plaats hebben. Het schijnt dat men te Lyon,, met betrekking tot de gevange nen tot meer menschlievende maatregelen is gekomen. Er wordt althans gemeld dat dezelve verlof hebben bekomen dagelijks eenige oogenblikken op de plaats der gevangenis, vrije lucht in te ade men, en dat men eenige vertrekken der gevangenis van Perrachc r welke voor de werklieden dienden in gereedheid brengt om de gevangenen derwaarts te vervoeren. Uit diezelfde stad meldt men dat de vreemde voorwerpen, welke voor de tentoonstelling moeten dienen, te Leipzig, in Zwitserland en in Engeland gekocht zijn en. op de grenzen slechts wachten naar het verlof, om zonder regten binnen te kunnen komen. De ten toonstelling zal waarschijnlijk tegen het midden van Junij plaats hebben. Uit Clermond-Ferrand wordtvan den 28 der vorige maand, ge meld, dat de schrijnwerkers sedert twee dagén geweigerd hadden te wer ken, met liet oogmerk oni hunne bazen tot vermeerdering van loon te dwingen. De Memorial des Pyrenees behelst bet volgende over Spanje i «Men heeft geene zekere tijdingen uit Spanje, en weet niet of do ofRj&nd der Garlisten te niet gaat of ran stelsel verandert; doch. die denzelven besturen schijnen alle ontmoetingen met de troepen der koningin te vermijden. De gevechten zijn opgeschort en er worden geene legerberigten meer uitgegeven. Is dit een wapenstil stand? Of is het een teeken dat de partij van den opstand in benaauwdbeid is? Maar dan zou men verwachten dat de zege* vierende partij haar scherp vervolgdeom haar den Iaatsten slag toe te brengen doch zij beweegt zich niet laat zich weinig zien en schijnt evenmin als de andere partij den strijd te willen aanbin* den. Zouden de aanhangers van don Carlos een ander plan wil len volgen? Door de weifeling van den pretendent, heeft hun ijver moeten verkoelen. Zijn bloed te vergieten dagelijks zich in doods gevaar te begeven, onnoemelijke moeijelijkheden te trotseren, zich en de zijnen te berooven om cenen prins, die zich schuil houdt en maar laat begaan dal doet men uiet gaarue. Verder: zoo mem van tijd lot tijd van die ongel ukkigen ziet aan welke een geweer in handen werd gegeven om de regten van Philips Fdien zij nooit hoorden noemen te verdedigen j moet men aan den anderen kant ook bekennen, dat geen der magtigen de partij nog verlaten beeft. Geen hunner althans is nog eene schuilplaats in Frankrijk komen zoeken derhalve mout met dezelfde lieden in Spanje de zelfde aanleiding tót opstand blijven bestaan. Het schijnt zelfs dat die opperhoofden een zeker bewind hebben weten in te .voeren in Biscaye en een gedeelte van Oud Gastilie althans kan men niet veilig meer reizen zonder voorzien te zijn van een pas, afgegeven door een dei- agenten van koning Iiarel Pdie reispassen worden gedurig nagezien en getcekend door eene policie., welke men heeft aangesteld. Wapens schijnen de Garlisten ook in overvloed te hebbenmen ontvangt er ge durig uil Frankrijk, over land en uit Engeland, over zee. Zoo schijnt dan deze blinde factie, hoezeer tót moedeloosheid vervallen, nog geens zins geheel verslagen te zijn, en ofschoon voor het oog werkeloos, nog- taris inderdaad groote toebereidselen te maken. Maar die gedurige stil stand zal toch op het laatst den moed der krijgsbenden geheel uilblus- schen. Hoe geduldig de Span jaard ook zij, is'hij het toch zoo niet, dat hij langen tijd e.en schier geheimzinnig doel te gemoet gaat, dat, als het ware, voor zijne schreden schijnt terug te wijken. Hoe'dit zij, de fVansche regering schijut niet gerust gesteld. Men verwacht den generaal Lc ij cl et op de grenzen, om bet bevel over zijne brigade te aanvaarden. De geruchten vau eene gewapende tusschcn- komst vernieuwen zich ook, en in Spanje vooral beschouwt men ze als eene zekere zaak. »In allen gevalle kan Spanje niet lang op den tegehwoerdigen voet blijven bestaan handel nijverheid eu landbouw staan in veie oorden stil' men stelt geen vertrouwen op de toekomst alle bronnen van wel vaart droogen op onder de vlam van den burgerkrijg en men weet niet hoe ze weder vlóeijen.d zullen gemaakt worden. Den 3. In den Moniteur vindt men eene ordonnantie op de douanen, behelzende hel opheffen van verbod van invóèr en uitvoer van sommige artikelen en eene verandering in de tonnengelden. Voortaan is de invoer in Frankrijk toegestaan, ten iste, van gesponnen katoen, tegen betaling van 7 eu 8 francs per kilogramme Welk regt nog verminderd zal wor

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1