16. ZIERIRZE1LSOIE y.re-c lêingsdag A0. 1834. COÜI1IT, 25 Wehruarij BESTUREN EN ADMINISTRATIEN w. J. P. KROER w. J R. kroep: WlEUJV S~T~IJ D I 'N GË~N7 DUITSCHLjlND. !i Frankfort, den 18 Februarij. Uit Cha.mberij wordt, den 9 de zer, het volgende geschreven: «Wij hebben het gedurende ver BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Z e eland. Gelezen hebbende eene circulaire aanschrijving van Z. Esc. den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den i4 dezer maand (Prov. Blad no. 15) houdende mededeeling der genomene beschikking in het belang der Plaatsvervangers die mei Commission- nairen hebben gecontracteerd f bij het achterblijven van betaling door laatstgemelden. Hebben goedgevonden Ter kennis te brengen van al zoodanige plaatsvervangers bij de Mobiele Schutterij welke met Commissionnairen hebben gecon tracteerden wier bedongene wekelijksche of maandelijksche be talingen ten gevolge der insolvabiliteit dezer Commissionnairen zijn komen op te houden waardoor niet weinige huisgezinnen van Plaatsvervangers in de treurigste omstandigheden zijn gebragtdat het hoogere Bestuur in het belang dezer Plaatsvervangers heeft bepaald dat zij welke zicli over de bedoelde wanbetaling te be klagen hebben behooren te beginnen om bij de Regtbank onder Welke de Commissionnair ressorteertdoor middel van een' zaak verzorgerdie zij bij den Heer President dier Regtbank moeten aan vragen, en die bun om niet zal worden toegewezen, de vernieti ging van het tussclien hen en den Gommissionnair bestaande con tract, te verwerven, en dat welgemelde Heer Gouverneur, dadelijk op de overlegging van het vonnis der Regtbank, die vernietiging bepalende, den geremplaceerde tot de dienst zal oproepen en het ontslag van de Plaatsvervangers zal bevorderen zoo zij zich niet tot voortdurende dienstdoor eene tusschen hen en den gerempla ceerde onder hoogere goedkeuring aan te gane nadere verbindtenis m'ogten willen laten vindenterwijl het eindelijk den gerempla ceerde wordt vrij en onverlet gelaten, om de schade welke hij (loor gemelde regterlijke verbreking van hel contract tusschen den Gommissionnair en den persoon die in zijne plaats diende aange gaan heeft geleden of verder mogt lijden op den Gommission nair le verhalen als naar rade. De Regering neemt deze gelegenheid waar, om alle belangheb bende Ingezetenen zeer ernstig te waarschuwen tegen de zooge naamde Commissionnairen en Plaatsvervangers, door wier hande lingen reeds menig een zoo zeer is te leur gesteld en de belang hebbenden aan te raden om voor het vervolg de tusschenkomst van die lieden te vermijden en ter zake van plaatsvervanging lie ver met degenen wie zulks regtstreeks aangaatde daartoe noo- dige onderhandeling aan te vangen en tot stand te brengen. En opdat een ieder hiervan kennis dragezal deze worden af gekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaau teu Raadhuize der Stad Zierikzeeden 24 Februarij i834« Burgemeester e;i Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelveu De Slads-Secretaris iüatïoïïaee es 12.1 t ie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERTKZEE. Brengen bij deze ter kennis van de Lotelingen voor de Nationale Militie dezer Stad voor 1834- Dat de Militie-Raad dezer Provincie deszelfs tweede zitting voor dit kanton zal houden op Donderdag den 27 Maart aanstaande, des morgens 10 ure in de Abdij te Middelburg, voor welken Raad zullen moeten verschijnen alle Lotekingeri die vérmeenen regt op vrijstelling te hebben, terwijl de /.oodanigen welke geene reclames hebben in te brengen niet b.ehooren te verschijnen en alzoo voor de dienst zullen worden gedesigneerd. Dat de Militie-Raad deszelfs derde zitting voor dit kanton hou den zal op Woensdag den 9 April aanstaande, ter ure en plaatse als voren tot het aannemen yan Plaatsvervangers en liet regelen van nummerverwisselingen; eindelijk, dat de belanghebbenden zich niet op het ontvangen van een oprocnings-biilet moeien verla ten en dat het voorgeven van geene oproeping tel hebben ontvan gen nimmer als verschooning voor de ontijdige of niet verschij ning voor den..'Militie-Raad kan wórden aangevoerd. Zierikzee, den 24 Februarij 1834 Burgemeester en "Wethouders voornd., DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelve De Stads-S ecretaris; scheidene dagen onbegrijpelijk gevonden, dat de opstandelingen die den ia onder den generaal Ilomarino (geboortig uil de stad. Thonon aan het meer van Genève) zich vertoonden het land niet verder zijn binnengedrongen en aan hun stoutmoedig aangekon digd plan Van opstand niet althans eenige uitvoering zochten te verschaffendaar zij toch meer dan drie honderd man sterk en met wapen,en munitie rijkelijk voorzien waren, en daar inzonder heid geene gewapende raagt zich tegen hen verzette. Het wordt echter begrijpelijk als men de zamenstelling van deze insurgenten- armce nadej* kent. Het waren grooteudeels Piemontezen en Italia nen slecht^ weinig Polen: want dezen bevonden zich voornamelijk bij de in d^n morgen van den 1 Februarij bewerkstelligde landing op het geneefsche grondgebied welke door de militaire magt al daar verijdeld werd. De lafhartigheid en moedeloosheid van die Ilal ianen is echter reeds bij de italiaansche onlusten van 1 S31 ia Modena en Bologna genoegzaam gebleken, ais wanneer men wel zag, dat groole woorden nog geen moed zijn. De weinige Polen, bij deze ins^irgenten zich bevindende drongen door en deden al- Iha ns eene poging, om de provinciën Faucignij en Clabais in op stand te brengen, maar de Italianen hadden daartoe geen lust, daar, zij geen gehoor bij bet volk vonden en zich geen arm voor hen verhief. Daarover ontstond reeds tweespalt en het moest Ilomarino wel duidelijk worden, dat hij met zulke lieden niets wagen kon; derhalve besloot hij om dit korps dadelijk te ontbinden en naar bet geneefscn grondgebied te doen terugkeeren. De bedoelde Ita lianen hebben dus ongelijk als zij bom van verraad beschuldigen zij willen daarmede slechts hunne eigene schuld bedekken. Het was allezins verstandig van hen, dat zij niet verder voorlrukten want de garnizoenen van St.' Julien en Thonon hadden uitdrukkc- hj'ken last, om. in 't begin niets tegen de insurgenten te onderne men, maar'hen het land te laten binnendringen zekere vuursei- nen op den Piton te .geven vervolgens de insurgenten in den rug te vallen; terwijl de troepen, te Arinecij en Chamberij liggende, en voornamelijk uit kavallerie en rijdende artillerie bestaande, te gen hen zou zijn opgerukt. Waarschijnlijk zou geen insurgent weder over de grenzen gekomen zijn terwijl de gevangenen de korte ma nier van. procederen te Piemont zouden ondervonden hebben. On geveer acht dagen voor dit geval waren vijf man van het garnizoen van St. Julien op een en zondag met verlof naar Genève gegaan-' Daar had het verhond der Piemontezen, Italianen en Polen hen- dadelijk in beslag genomen hen van het eene koffijhuis naar het andere geleid, hen veel te eten en nog meer te drinken gegeven r wijders ook'ieder vijftien franken aan geld om. hunne kameraden in het garnizoen te verleiden daarvoor was hun nog meer Sgcld toegezegd en zij hadden in de vreugde van den wijn alles beloofd wat men maar wilde. Des avonds bragt men hen tot op een hal£ uur van St.-Julien. Toen zij echter a-ldaar aankwamen werden zij dadelijk in 'hechtenis genomen het geld hij hen gezocht en gevon^ den, en zij werden daarop geboeid naar Turirrvervoerd. Zoo goed werd de safdinische politie te Genève bediend dat alles reeds te St. Julien bekend waseer nog de soldaten aldaar terugkwamen. Misschien houdt koning Karei Albertthans, nu bij deze onder neming de getrouwheid zijner Savoijers gebleken is -, bet tijdstip voor gunstig, om die veranderingen en verbeteringen in den staat in te voeren, die alle wcldenkendén verlangen en van welke' men te Turin reeds sinds lang spreekt: geen pariemeuten, geene vrijheid van drukpers maar als het dringendste thans slechts verbetering en vereenvoudiging der justitie welke hij ons hijkans alleen aan de meestbiedenden en voornamen behoort, regters en advokaten rijk maakt maar den armen onderdaan tot wanhoop brengt. Uit Rome wordt den 6 Februarij het volgende geschreven: »De koerier van Madrid is aangekemen en heeft, zegt men ge- wigtige depêches voor het gezantschap alhier medegebragt. zegt, dat de koningin regentes van den Paus dringend de erken ning van hare dochter verlangt alsmede eene aanschrijving aan de spaansche regering om de bestaande regering te eerbiedigen. Volgens brieven uit Konstantinopel is aldaar aangekomen Abdullah pacha'bevelhebber der vesting St. Jean d'Acre, die bij den val derzelve in egyptische krijgsgevangenschap geraakte en zich» sedert te Kaïro opgehouden hééft. Zijne onverwachte terugkeering heeft nog al opzien gebaard, en men maakt daaromtrent allerlei gissingen. Sommigen willen dit met den afval van Osman-pacha in verband brongen en daardoor nog meer wantrouwen tegen den- zelven verwekken. Maar de regering schijnt in dit gevoelen geens zins te doelen. - De courant van Modena berigtdat, bij eene voorstelling in den schouwburg op den 3t December, de tweede gallerij naar beneden gestort en midden in bet parterre gevallen is. Zeventien personen zijn daarbij min of meer zwaar gekwetst. Merv verzekert dat Frankfort zich aan het groote duifsche tolverbond zal aansluiten wanneer weet men nog niet; stellig is het iütusschendat de van hier naar Ween en gezonden bijzonder gevolmagtigde op zijne reis der waars ie Munchen vertoefd heeft, ten einde aldaar het verdrag te bespoedigen en dat hij gunstig geslaagd is. De outevre4*nheid van den middelstand en van de geringere

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1