n». or. ZIERIKZEESGBE A°. 1831. COIRANT. t Dingsdi ag NIE UWS TIJDINGEN. FRANKRIJK. Pabus, den 28 November. Eergisteren is een estafette uit Lyon aangekomen met tijdingen van den 25. Men zegt, dat er toen alles in denzelfden toestand was. Het werkvolk zou verklaard hebben van geene troepen hoegenaamd in de stad te zullen binnen laten. Het versterkte de barikades en hield vrij goede orde. den 6 Itecember. NEDERLANDEN. Den 25 is het 49ste regement van linie zoo men zeide van Va lence te la Guilottie're, een der voorsteden van Lyon, aangeko men doch de inwoners hebben bet belet naar de stad te trekken en het bij zich gehouden terwijl de kolonel en een serjant van dat regement onder geleide van gewapende werklieden naar liet stadhuis zijn gegaan. Dit is gelukkig zonder rustverstooring afge- loopen, en de burgers hebben zich met de soldaten verbroederd en hen op wijn onthaald. Gisteren is per telegraaf uit Lyon bet berigt gebragtdat dien dag er dezelfde rust bestond. Het mislachtige weder belette het verder gedeelte van die depécche te ontvangen. Er moet veel bloed te Lyon vergoten zijn. Van de twee en twintig kannoniers der nationale garde, die twee stukken geschut be dienden zijn achttien gedood of gewond geworden. Het 66ste rege ment van linie en bet 11de regement dragonders hebben veel gele den. Moeijelijk is bet getal der gesneuvelden en gekwetsten te bepalen door .sommigen wordt het op drie duizend menschen be groot. In bet hospitaal bet Hotel Dieu zijn alleen zeven houderd gekwetsten gebragt. De generaal Rogtiet is niet te Montessuij gebleven maar naar Macon getrokken. De hertog van Orleans was den 26 te Dhissey met den minister van oorlog. Tegen middernacht dacht de prins te Macon te zul len aankomen en den volgenden ochtend zich met den generaal Rogaet te vereenigen. Men zegt dat de generaal Poguet wiens magt den i5 op zes a zeven duizend man geschat werd sdagelijks versterkingeu krijgt. Ondertusschen is het vrij zeker, dat er iu de omstreken van Lyon weinig troepen zijn. Dyon de lioodplaats der 18de divisie, kan ter naauwernood twee regementen infanterie bijzetten, en uit Besan- con kan men alleen eenige ruiterij trekken; doch Grenoble zou, indien men de grenzen geheel durft outblooten vier of vijf rege menten infanterie kunnen leveren. De directeur van de artillerieën bevelhebber der school van Be- sancon hebben order om naar Lyon alle de troepen en al het ge schut te zenden waarover zij kunnen beschikken. Men verzekertdat er veel desertie onder de soldaten komtdie te Lyon gevochten hebben. Op de wegen van Villefranche en Bourg zou men een groot aantal militairen ontmoeten welke die corpsen verlaten hebben Men houdt vol dat het werkvolk van Vienne in Dauphine' zich bij hunne misnoegde makkers van Lyon heelt gevoegd. Hoezeer men van regeringswege blijft verzekeren, dat de bewe gingen van Lyon volstrekt met geene politike denkwijzen in verband staan vindt dit in het algemeen geen geloof. Een van de hevigste dagbladen der liberale of liever der bonapartische partij la Revo lution, deelt berigten uit Lyon mede, waarin gemeld wordt dat de kreet van leve Napoleon aan het hoofd der republiekdikwerf gehoord isen heeft goedgevonden boven die berigten een grooten arend te plaatsen. Te Lvon hebben in de laatste dagen de St. Simonisten geregeld gepredikt en naar het oordeel van sommigen aldaar veel kwaads gestigt. De berigten door het gouvernement van VienneGrenoble St. Elienne Maeou Tarrare en andere plaatsen in die streken ont vangen verzekeren dat: het aldaar rustig gebleven is sedert men er kennis draagt van bet gebeurde in Lyon. Gisteren beeft de regering met de telegraaf berigt ontvangen dat te Dyon Straatsburg Rijssel Bordeaux en andere groote steden de rust niet gestoord is geworden. De buraux van bet ministerie van oorlog hebben in de tweê laatste dagen meer dan zestig depêches met courriers afgezonden aan de generaalsdie in de oostelijke en zuidelijke departementen het bevel voeren De generaal Becker is tot opperbevelhebber te Mareille benoemd. De maarschalk hertog van Treviso is naar Straasburg vertrokken. De generaal Delordlid van de kamer der gedeputeerden heelt zich naar Metz begeven om er bet opperbevel over die divisie we der op zich te nemen. Men zegt dat de generaal Jamin die de vijfde divisie der ar mee van het Noorden komroandeertorder heeft om dadelijk met geforceerde marschen naar Lyon op Ie trekken. Gisteren nacht zijn hier vele avrestatien gedaan. Men zegt dat er eene nieuwe proclamatie ontdekt is, gerigt aan bet werkvolk en strekkende om bet over te halen van zich ten gunste van Hen- drilt V te verklaren. Nog verhaalt men, dat er pen geschrift gevonden is, inhouden de een plan van omwenUli'ng jkii einde den zoon van P'dpolcon op den troon te plaatsen. Eergisteren ten twee ure is te Parijs een wagen aangehouden met twee vaten buskruid en alle de noodige werktuigen om kruid te vervaardigen. Behalve de heeren Bascans en Marrust, tegen welke bevelen van inhechtenisneming afgegeven zijn en de heeren LennoxBelmon- iet en L. Chouzkodie1 ge vat zijn geworden, zouden nog de heeren JabetMirandoli en de generaal Dubourg door de politie vervolgd worden. Er loopt een gerucht, dat men in stilte vier regementen van linie naar Parijs doet optrekken. Het zesde legioen der p'irijsche nationale garde heeft aanzegging gekregen om zich gereed te houden ten einde op den eersten wenk in de wapenen te komen. Da troepen, die te Parijs en te Versailles in bezetting liggen, mo gen haie kazernen niet verlaten. Qe heer Gis ff entdie den post van prefect van politie van Parijs per ^interim waarnam, is tot prefect van politie benoemd en de beer Medieval tol zijnen secretaris-generaal. De Prinsen hebben het 3de regement ligte infanterie en het 5astè vanlinie in de vlakte van Monceaux laten manoeuvreren en aan elk regement drie duizend francs doen geven. 'sGravekhage, den iS November. Uittreksel uit eene a particulieren brief nan Antwerpen.) Wij bevinden ons hier in den beklagelijksten toestand onze stra ten zijn weder versperd door barrikadës batterijen en opgravingen van allerlei aard weldra zal geen rijtuig meer door Antwerpen kunnen rijden. Een derde der inwoners kan alleen nog maar te voet uitgaan, en dat nog wel met veel moeite, want men moet al tijd van een veiligheids kaartje door de militaire genie afgegeven voorzien zijn (die wij liever de helsche genie noemen) daar men zulk een bewijs, slechts voor een geheel huisgezin en niet voor een afzonderlijk persoon kan bekomen zoo dat een van. het gezin al leen uitgaande zich al de overigen in huis gearresteerd zien. Komt de slagter of bakker u levensmiddelen brengen zonder zulk een kaartje bij zich te hebbendan is het hem niet geoorloofd uw huis te naderen at is hij er ook maar twee. passen van verwijderd diegene dus die deze- producten niet willen ontbeeren zijn meest al verpligtze zelve te gaan halen want de boosaardige genie die ons beheerscht maakt soms de grootste zwarigheid om de ge noemde bewijzen af te geven en men zendt ons dikwijls twee of drie dagen van herodes naar pilatüs. Ziedaar het Jot, waartoe wij gekomen zijn dat is het land van geluk van vrijheid voor allen en in alles, hetwelk de brigands, die ous de revolutie heb ben berokkend, ons beloofden. Wat zijt gij gelukkig, dat gij dit moordhol zijt öntvlugt en gerust in een land leeft, onder het be stuur van een beminden vorst, die niets dan het geluk zijner on derdanen zoekt; waar al de inwoners als broeders leven. Hier ontneemt men ons tot onze laatste cent terwijl de winsten bijna tot niets gekomen z-jn en het geld, bestemd om brood voor on ze kinderen te koopengebruikt moet worden om onze tirannen rn die ons: bestelen en ongelukkig maken vet te mesten. Het wéinige, dat wij bezitten moeten wij verknopen om de gedwongen, leening te voldoen en daarvan moeten wij aanhoudend soldaten onderhouden, die ons dikvyijls afvorderen wat .wij zelve niet kun nen bekomen. liet aanzien onzer ongelukkige .stad is verschrik kelijk. Overal ontwaart men vreemde gezjgtenwien. de, bioedgie- righeid op hét gelaat te lezen, staatoveral werktuigen, tot verwoes ting daargesteld. Wij zitten als op. een yuurspuwenden berg «en de stad is niets minder dan een tweede Sufagqssa als wij .m#ar geen 'soortelijk lot te ,'gemoed :gaan. ISlog eens gelukkig die ~dit banditen verblijf ontkomen zijn. Iioe zalig zou ik zijn ais ik met mijne dierbare betrekkingen in een hoekje van Holland kon w*)nen gaarne zou ik den weg daarheen blootvoets afleggen. .En nijL gij ten slotte de grootheid onzer ellende met een oogenblil; oy.qr/.ien weet dan dat ik den dag waarop ik mijn .vaderland en mijne geboorte stad mag verlaten voor de gelukkigste mijns, levej.s^zal houden. Maar de hemel zal mij dat geluk, niet verleenen want de rampen en verguizingen .waar-ran ik tut hiertoe, reeds bijge steld ben, hebben mijne gezondheid ondermijnd; ik verval,va|».dag tot dag en het verdriet zal mij weldra ten grave slepen, Journal de la'l'ciye.) De ka non neerbooten welke-nog op de rivieren de MaüS cii Waal gestation neerd lagen hebben allen bevel ontvangen, om'het anker te ligien en naar Vlissingcn'het steven te wenden. Zaterdag zondag en maandag zijn, tengevolge hiervan, de verschillende di- visien langs Gorcum gevaren. Deri 17 is weder een sterk detachement noordbrabandsche schutters te Gorcum binnen gekomen dat den volgenden morgen maar Naaiden vertrokken is. Deze «landschappen waren alle b«i- tengewoon welgemoed en schenen de meesten hunne beste plunje te hebben aangetrokkenals of zij eeue feestviering te gemoet gingen. Den 29 zijri dezelve door twee sterke detachementen dicrzelfde schutterij gevolgd. Volgens onlyangcnc berigten uit Maastricht, van den 20 dezer

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1