N». 96. ZIERIKZEESCHE Vrijdag A°. 183a. COÜRAST. den 2 Hecembef. NIEUWSTIJDINGEN. DÜÏTSCHLAND. prankfört den 24 November. Krachtens een bevel Van dén Keiler Van Oostenrijk -zijn bijna alle personen; die Op den Spiel berg bij Brunn gevangen zaten, wegens 'bet deelnemen aan de ïta- lisansche zgmenwfcetios der Garbnnariin. vrijheid gesteld. De poop- scbe vlugtelingen nidgan allen zonder onderscheid van rang, bilnne Verblijfplaats in de oostenrijksche staten kiezen behalve in! Horigérije en> Italië. - D? zwitserscbe landdag schijnt moeijélijk de onlusten in Ba- zal ontstaan te kunnen bevredigen. Beeds is over de verdeeling van Bazel in twee kantons gehandeld; doch die maatregel wordt door velen afgekeurd, uit vrees, dat dit weliigt toteene algemeene ontbinding der kantons aanleiding zou geven. De hoofden van den opstand in Neucllatel hebben Verklaard zich niet te zullen onderwerpen en in nieuwe proclamatien beloofd la ter den strijd te zullen-hervatten. Daarop heeft de Criminiële regt- bank last gegeVen hem te grijpen, tfatnelijk. Aaguste Cugnicr Louis Humbert Louis en Charles BenardConstant Meurott en Frederik Roesinger. Yan deze heeft men Humbert alleen in hechtenis gekre gen daar de overigen gevlugt zijn of zich verscholen houden. Te Chaux dePonds had die arrestatie nieuwe oproerigheden doen ontstaan. -Hare Hoogheid de hertogin Augusta Carolina Sophia, wedu we \an dén hertog Franciscus Frederik van Saxea-Coburg en. moe der van Prins Leopold, is den 16 dezer te Coburg overleden na eene ziekte van zes dagen in den ouderdom van 74 jaren. Volgens brievenover Livor.iio .uit Griekenland ontvangen, was het? te Morea in de laalsle helft van October rustig, doch bleef Hijdra steeds het nieuw bestuur vijandig en hadden de inwo ners van Syra dit voorbeeld gevolgd. Men heeft berigten uit Konstantinopel van den z5 October. Bagdad is stormenderhand door de troepen des Sultans ingenomen en de weerspannige Zkmd-pacha gevangen gemaakt en naar Konstan tinopel vervoerd. Uit Napels wordt den 6 November het volgende geschreven: Op de zuidoostkust van Sicilië juist tusschcn Sciacca Pantella- ria is in de zee een nieuwe vulkaan Ontstaan, en dezelve heeft een eiland gevormd aan hetwelk zijne majesteitals 'tot zijne be zittingen behoorendeden naam van FerdinanCiia gegeven heeft. Eenige dagbladen hebben gemeld dat de Engelsche regering dit eiland., in naam van Zijne Brilt. Majesteit door een oorlogschip in bezit heeft laten nemen. Dan de napelsche conrant zegt gemagtigd te zijn om te verklaren dat zulks geheel Ongegrond is, en bet den hoogen souverein van Groot Britlannien of zijne regering nooit in de gedachte is gekomen dat een eiland hetwelk door een bui tengewoon natuurverschijnsel zoo nabij Sicilien ontstaan is anders dan als de eigendom van Zijne Napolitaansche Majesteit kan be schouwd worden." Brieven uit Berlijn, van den t5 dezer, melden dat aldaar eeri koerier uit Petersburg is aangekomen, en spoedig daarna een ander derwaarts afgezonden is. Men vermoedt, dat deze coeriers wissel hoofdzakelijk de eerlang vast te stellene betrekkingen van Polen tot het Russische rijk betreffen; en hoezeer nog velen van nieening zijn dal Polen even als Lillhanen Fodolie en Yolhijnie bij het Russische rijk zal ingelijfd worden, schijnt het echter dat Keizer Nicolaas reeds aan de overige kabinetten beeft te kennen gegeven, dat Polen afzonderlijk zal blijven geregeerd worden, ge lijk de bestaande traciaten zulks medebrengen. De russiscbe troe pen zijn nog te Krakau en zullen daar blijven tot de rust ver zekert is en van wege de drie mogendheden, welke den ldeinen vrijstaat in derzelver bescherming genomeu hebben, gemeenschap pelijk de. 'noodige-schikkingen - gemaakt-- zijn. De senaat van Krakau heeft, zegt men, zelf om een langer verblijf der Russiche troepen aanzoek gedaan. Men heeft over Malta berigten uit Nopoli di Romania van den ai October, Volgens dezelve, was de tweede moordenaar van den president Capo d' strias de zoon van Pielro Eeij van Maina tot den dood veroordeeld, maar de straf nog niet aan hem voltrokken geworden. Sedert eenige weken wordt van eert Mariabeeld hetwelk 00 eenen akker in de nabijheid van het kasteel Schonhrnnn geplaatst is, verhaald, dat er tranen uit. deszelfs oogen loopen. De toeloop derwaarts was en is nog buitengemeen en men denkt derhalve dat de regering er zich spoedig mede bemoeijen zal. Voor eenige jaren wei-den er ook mirakels aan een Madonnabeeld hij Sievering verspreid. De regering maakte daaraan toen dadelijk een einde door het beeld te laten wegnemen. NEDER LANDEN. EEN WOORD TER BEMOEDIGING. Met de ratificatie van het verdrag, waarbij 'Leopold erkend word! tot Koning der Belgen, schijnt [het nog zoo zeker niettez'ju, als de Belgische moniteur het zijnen iezeren wel wil wijs maken dewijl wij uit echte bronnen vernemen dat de Kèizer van Rusland niet van voornemens is het verdrag, door zijnen minister getcekeud te bekrachtigenvoor ën al cei- Onze Koning mijnheer Leopold als Korting erkend heeft. - Twee maanden moeten er nog verlopen voor dat wij de beves- tigitig Van dit gezegde Zullen kunnen ontwaren. Eén storln heeft inlusschën de ëngélsche vloot van onze kusten gejaagd een tweede storm kan alle nevelen doen verdwijnen, die thans over het lieve vaderland nog hangen. Dus den möe.d, staande ge-, hóuden eri nog opófibringi-n dp het altaar des voder'auds gebragt. Thans moete wij den'Koning, in zijne voornemens tot heil zijner onderdanen, krachtdadig blijven ondersteunen, wiben wij niet 111 kanilaal eu renten te gelijk verliezen. Volimrding in het góede, heeft onze voorvaderen gekenschetst: laten wij het van hen onl- ontvangene onbesmet, en zelis nog meer gezuiverd aan het nage slacht ovei-hrèngeti en wie weet wélke heerlijke wind ons over twee maanden uit het s.ooruen toewaait. De geheele Duitscb'e natie bewondert onze standvastighetd hier. van beüben w-j de zekerste berigten en daar de Koning van Pruissen en de Keizer vnn Oostenrijk de volksmagt hunne hulde wel hebben willen' toebrengen zullen 'zij "willen z'j consequent blijven aan lirtn jongst genomen besluit ook eindelijk met hun ne volkeren móeten sljmparisereb want anders kunnen zij aan de voiksiuagt welke, zoo als de behjische Montineur zegt levendig dóór Engeland, Frankrijk en Belgie wordt voortgesteld cn die onvermijdelijk grootere schreden moet maken menig netelig uur te danken hebben. Tilburg deu 27 November. Uit eenen brief.) Iemand 'die on langs naar Zeeland en Slaats-Vlaanderen geweest is kan niet zwij gen van de geestdriftdie aldaar zoo onder de troepen matroozen heerschtde laatsten vooral hebben met spijt'vernomendat Jack dus noemen zij de ëngelschen hun niet zoo als deze eerst sche nen voor te hebben zouden komen bezoeken. Vast waren alle beraden, om, zoo het niet anders zijn kou, met hunne kleinere schepen ieder een groot Engélsch vaartuig aan boord te klampen en zich dan met vriend en vijand in de lucht te doen vliegen. Ook de ingezetenen dier streken leggen de ondubbelzlnnigsle blijken van vaderlandsliefde af. Ylissingens burgers onder anderen getroos ten zich daar het daarliggehd garnizoen niet toereikend is om be hoorlijk alle posten te bezetten gelijkelijk met hetzelve de aldaar thans zeer zware vestingsdienst waar té nemen. Wij mogen dus ook met regt van die slreek onzes vaderlands met nadruk zeggen: zij zijn geenszins van hunne voorvaderen ontaard en kunnen met grond verwachten dat als het geen God verhoede, de nood eens aan den man kwam de bewoners van Zeeu ws-Vlaanderen zich zoo als zij reeds vroeger getoond hebben hunner voorvade ren waardig zullen gedragen en de brave Vlissingers zich moedige naneven van den onsterfelijken de Railer den schrik van den Oceaan zullen betoonén. Haarlzm, den 28 November. Bijzondere berigten van 'duitscben oorsprong uit Brussel van het midden der ioöpende maand [als wanneer men aldaar elk 'oogenbtik de hjding verwachtte van het sluiten van het tractaat tusschen de gevolmagtigden der conferentie en vorst Leopold a 1 s' Koning der Belgen] melden, dat men zich daar ter stéde overtuigd hield dal, 7,00 lang Holland niet toe was gelreden de staat der zaken geenszins als gevestigd koude worden aahgCmerkt en dat dit uitzigt op het steeds verlengen van een pijnlijken toestand van onzekerheid het bestaande misnoegen qf de neerslagtigheid nog had vermeerderd. De weigering van den heer de la Cosle om als senator op te treden had véél indruk gemaaktmen had ge hoopt dezen, even als de heeren Dubus de GMslgnies en de Liede- kerheaan den nieuwen staat vail zaken te verbinden, doch zij schijnen geenszins deartoe genegen even min als de hertog van Ur iel, de Prins'de Ligne en andere leden der (gelijk de schrijver zich uitdrukt) geborene pairie; terwijl alleen de hertog vau Aremberg tot dus- verre'eene uitzondering op den regél heeft gemaakt. Le opold (vervolgt de berigtgever) heeft, zoo wel in Brussel als opLae- ken steeds zeer afgezonderd. Met uitzondering van de beide ge zanten ontvangt hij zelden iemand op eenen gemeehzaémen voet en geeft hij de voorkeur aan dö eenzaamheid, boven liet gezelschap van den markies de Chaslcler en andere op gelijken trap van bescha ving staande Belgische adelijken. Dit gedl-ag strekt niet tot bevor dering zijner populariteit, fe minder daar de menigte de opoffe ringen welke men Belgie oplegt geenszins (aan de noodzakelijkheid maar veel eer aan dé Verkeerde, staatkunde van het bewind wil toe schrijven. De mamien van September worden dan ook meer en meer in 'topenbasr bespot en gehekeld, én lieden, 200 als de graaf van Aersthot-., welke het gebrek aan karakter pogen te be dekken door' zieli thans als vrienden des v'blksvoor te doen worden door tallooze cavicaturen beloond." Tusschen de partijen der geestelijkheid en der zoogenaamde libe raliteit in Belgie beginnen zich meer en meer de sporen van oneenig- heid te openharen. De laatstgenoemde wil volstrekt niets voor het openbaar ouderwijs ,'waaVvnn het verval dagelijks toeneemt, beproefd hebben en schijnt medewerking bij sommige bewindslieden te vinden althans dc districts-commissaris van Oudenaarden heeft van de be sturen inlichting verlangden dezelve onder andere vermaand om toe te zien, dat de schoolgebouwen niet verder mogten worden vernield. Hel blad der geestelijkheid vau Gend heeft zich hoge-

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1