ZBERIKZEBSCH3B Vrijdag BESTUREN EN ADMINIS TRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A". IS3I. COÜRAST, den 11 November» N°. .90, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien Art. 4° van liet Reglement van. Politie, in verband met Art. 8 en g van liet Reglement op de Vioedplankeu binnen deze Stad, in dato 19 Januarij 1809. 1 Besluiten-: Op Woensdag den 16 November aanslaandedes middags teniwaalf uren, zal er eené algemeenê Inspectie worden gedaan o,p de Vloedpan- ken zoo wel op die van de Stad als op die der Ingezetenen. Wordende een ieder mits deze aan zijne verpligting herinnerd, om zijne Vloedplanken als dan gereed<en in geschikte orde te hou den en te stellen en zulks op straffe van de bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. En op dat niemand hiervan onkundig zij of onwetenheid voorwen de, zal deze in de Stads Courant worden geplaatstterwijl de Stads-Fabr,iek wordt gelast om voor het in gereedheid zijn van Stads- Vloedplanken te zorgen. Gedaan ten Raadhui ze der Stad Zierikzee, den 9 November r83i. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de G R A.N E vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris, W. J. P. KR OEF. D I T S C II L A N D Berlijn, den 2 November. Uit een uitvoerig verslag van den maarschalk Paslicvitz wegens de bestorming en vermeestering van Warschau, blijkt, onder andere reeds bekende bijzonderheden, dat bij die gelegenheid i34 stukken geschut 5ooo bruikbaare ge weren, omtrent 8000 sabels, 2 miliioenen patronen, 5ooo geheel toebereide kardoezen benevens eene ontelbare menigte andere krijgs behoeften en aanzienlijke magazijnen levensmiddelen, in welke on-* der andere eene groóte boeveelheid haver', den Russen in handen zijn gevallen. Bovendien zijn in de stad gevonden een arsenaal eene geschut gieterij, een kruidmolen en eene sal peter-fabriekver scheidene wapen- en geweer-fa brieken waarin 12,000 geweren aan welke nog gewerkt werd. c In het hospitaal zijn 11,000 lijders ge vonden, meerendecls gewonde Polen. Gedurende het gevecht zijn 3ooo Polen krijgsgevangen gemaakt men rekent, dat het aantal dergenen, die bij de bestorming door het moorddadige kanonvuur en den brand der huizen zijn omgeko men, nog veel grooler is. Behalve de genoemde gevangenen b.bben 4ooo man poolsche troepen zich vrijwillig bij het russische leger vervoegd. De russische artillerie heeft gedurende de twee dagen van het gevecht omtrent 29,000 schoten -gedaan. De Russen liebhen 3ooo man doodeng waaronder 63 officieren veloren; het aantal hunner gekwetsten bedraagt 7600, waaronder 445 officieren. Van den 3 November. Daar de omwenteling in Polen ge ëindigd is en de wettige orde en rust in dat land hersteld zijn 7.00 heeft Zijne Maj. de koning van Pruissen de genomen militaire maatregelen van voorzorg doen ophouden en de troepen van het iste, 2de, 5de*en 6de armee-korps weder op voet van vrede doen plaatsen. Zijne Majesteit de Keizer vpn Rnsïau-d heeft den 18 October de volgende merkwaardige proclamatie doen uitvaardigen «Wij Nicölaas door Gods genade Keizer en alleenhcersclier aller Russen, enz. enz. enz doen kond aan alle onze trouwe on derdanen: De oorlog is ten einde gebragt.dien bet verraad ont stoken had; het volk van het koningrijk Polen is bevrijd van het geweld der opstandelingen, en het zwakke overschot hunner ben den, die tot het einde in hunne verblinding volhardden van alle kanten door onze dappere troepen gedrongen, heeft zich over de grenzen van onze naburige staten verwijderd en daar de wapenen nedorgelegd, Terwijl wij u, onze getrouwe onderdanen, kennis geven van deze waarlijk troosteiijke zegepraal, waardoor rust en orde hersteld zijn, keeren wij ons, zoo als b.j het begin van de zen voor ons hart zoo bedroevenden strijd, gemeenschappelijk met u tot Hem, die, als beschikker van het lot der rijken'eu volken, 7.00 zigtbaar onze regtmatige zaak gezegend heeft. Ons eerste ge voel het eerste Qffer van lof en dank, stijge tot Zijnen troon om boog. Ilij had in zijne ondoordringbare raadsbesluiten bepaald, om ons aan nieuwe zware beproevingen te onderwerpen; doch te midden daarvan schonk Hij ons ook nieuwe blijken van zijne gena de toonde de vastheid der magt van Rusland en overdekte onze trouwe krijgsbenden dat onoverwinnelijk bolwerk van bet vader land met nieuwen luister van roem. Onze dappere strijders regt- vaardigden ons vertrouwen. Schitterende door heldendaden op de oevers van dén Eupbraat, op de spitsen van den Balkan en Tau rus en in de vlakten van Rumelie wisten zij in dezen gcdcukwaar digen veldtogt, die zeVen maanden onafgebroken voortduurde nog zich zelve te overtreffen. Zij verachtten alle gevaar, stonden on gelooflijke vermoeijenissen en ontberingen uit, kampten met de hin dernissen der natuur zélve en met den wanhopigen wederstand der vijanden, die noch goed noch bloed van het door ben lot opstand verleide völk ontzagen, en bekroonden de reeks hunner glansrijke daden op eene waardige wijze met de onderwerping van Warschau, waar de vijand niet minder getroffen werd door de edele stand vastigheid der overwinnaars als door zijne bezorgdheid voor liet le ven en den eigendom der overwonnenen. Maar die gematigdheid in de overwinning, die belangeloosheid en menscblievendheid heb ben ook bet ganscbe gedrag onzer krijgslieden in het koningrijk Po len gekenschetst. Gedachtig aan onze woorden hebben zij mid den onder het bloedvergieten, getracht om de vreesseljjkheden van dien burger-oorlog te verzachtenoveral de vallende verdoolden verschoond en voor allen die tot hun pligt terugkeerden de broe- der-armen geopend. Russen met den bijstand der Goddelijke Voor zienigheid zullen wij bet werk, door onze dappere troepen begon nen; voleindigen. De tijd eu onze zorgen zullen de zaden van .on tevredenheid verdelgen die zoo lang de beide vermaagscbapte vol ken verdeeld hebben gehouden. In onze aan Rusland wedergege ven onderdanen van bet koningrijk Polen zult gij ook nu medele den van een met u gemeenzaam groot huisgezin beschouwen. Niet door bet dreigen van wraak, maar door bet voorbeeld van trouw, door grootmoedigheid en door bet vergeten van de beleedigingen zult gij het wel slagen van de maatregelen door ons verordend tot de naauwsie en duurzaamste aansluiting van dat land aan de overige gewesten van ons rijk, bevorderen, en zoo moge dit onaf scheidbare staatsverband tot onzen troost en tot roem van Rusland steeds doorliet gevoel van liefde voor den eenigen beheerscher van dezelfde onafscheidelijke belangen en van het gemeenschappelijk geluk door geen tweedragt te verstoren Bewaard en behouden blijven." Verscheiden poolsche generaals, die een werkelijk deel aan de omwenteling genomen hebbenmoeteu Polen verlaten en zich. naar Rusland begeven. Reeds zijn eenigen derwaarts vertrokken. GR OO T-BRITT ANNIE N. Londen, dert 1 November. De Timesin zijn nommer van gis teren, het 5oste protocol (waarvan wij den hoofdinhoud reeds heb ben medegedeeld., en ingevolge van hetwelk het genoemd eskader naar de Hollandsclie kusten is gestevend) mededéelcnde redeneert daarover geheel in den strijd met den letterlijken inhoud vau dat stuk. Ilij veronderstelt, namelijk dat daarin uitdrukkelijk gezegd wordt dat de zecmagt bestemd wras niet om eene hervatting van vijandelijkheden te beletten maar om Holland kot de aanneming der 24 artikelen te dwingen. Van dit denkbeeld uitgaande doet de Times opmerken datindien de Koning der Nederlanden vol hardt zich daartegen te verzetten of hetgeen daarmede gelijk staat zijne toetreding «te weigeren de magt van Engeland met de meeste geschiktheid en bet minste gevaar tegen hem zou kunnen worden gebezigd. Wantvoegt hij er bij Indien Pruissen in bet veld geroepen ware zou de jacobijnsche partij in .Frankrijk zich ongetwijfeld verbeeld hebbendat de Pruissen in Holland rukten veeleer met oogluiking van Z. hollar.dsche Majdan als vijanden van zijn bewind veeleer als de voorhoede van eene tegen Frank rijk gerigte legermagt dan als een korps troepen, bestemd om Hol land te dwingen aan België regt te ilccn -wedervaren ten einde (waarop de gebeele staatkunde der grooté magten in de laatste tijden heeft gesteund) bet hoofd gevaar eene botsing tusschen Frankrijk en Europa te voorkomen. Engeland en een Engclseh, eskader ge looft de Times kunnen dergelijke vermoedens niet doen rijzen en leveren geenerlei voorwendsel tot heilloozeuitleggingen -op. Wij ders meent hij bet .geheim van de handelwijs, van den Koning der Nederlanden te hebben gevonden bij voorondersteld namelijk, dat de tegenstand van denzelven in eene staatkundige gemaaktheid bestaat en dat Hoogstdezelve zal toegeven .zoodra de boudgenooten zullen toonen dat bet hun ernst is om zijne krijgs.vertooning tegen te gaan. In zijn nommer van beden wijzigt de Times eenigzlnts deze hoog wijze verklaring. Hetj vreemd, gedragzegt hij, dat Koning Willens heeft aangenomen, doet eenigermale geloof hechten aan een nog veel vreemder gerucht, namelijk dat hij het voornemen zou heb ben om het tractant niét aan te .nemem noch te verwerpen maar de verbonden mogendheden naar goed\inden te laten handelen. Hierbij maakt de 'Times eene vergelijking die van de kieschheid des schrijvers getuigd* Een middel als het bedoelde, zegt hij is reeds bij de assises (van de Oicl-B alley) beproefd doch mislukt. Wanneer de gevangene (volgens de engelsclie spreekwijs) weigert, zich betzij schuldig betzij als onschuldig voor te doen gaat men niettemin tot de vonnisvelling over en bet stilzwijgen van Z. holl. M. zal lien even weinig voordeel aanbrengen als het stilzwijgen aan zoodanig eencn wee rs pa mi in gen gevangene! Na bet verstrijken van een redelijk tijdsverloop zal de weigering van een antwoord alg de verwerping van bet tractaat worden aangemerkt en zal zulkg de boudgenooten niet meer ilocii minder dau in dat geval bemoei

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1