ZIE1UKZEESCIIE COÜR'AN T. W. 84. A°. 1831» den 21 October. Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCIILAND. Frankfort, den i/j. octöber. In Weenen schijnt de cholera hare hoogte bereikt te hebben enthans af te nemen. De bevolking is grootendeels van den schrik bekomen die gewoonlijk ontstaat in de plaatsen, waar die ziekte'uitbreekt en die zoo zeer medewerkt om het getal barer slagtoffers té vermeerderen. Hongarije vermindert de ziekte dagelijks. Den 26 september waren te Ofen geene cholera-zieken meer. Van pest h schrijft men,, dat de handel wederom herleeft sedert alle de gezondheid-cordons opgeheven zijn. Te Weenen schijnt men te gelooven, dat de keizer van Rusland eene algemeene amnestie aan de poolsche opstandelingen zal toestaan, waarvan slechts vijf dor voornaamste aanvoerders zouden uitgesloten zijn.' Alle de poolsche Ai mi lien die naar Weenen gevlugt waren, keeren thans naar Polen terug. Men zegt dat de gewezene poolsche generalissimus Sïsrzijnecki verlof heeft gevraagd om in Oostenrijk te blijven, en dat hem dit waarschijnlijk zal worden toegestaan- NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 16 October. HH. RK. HH. de prins van Oranje en prins Frcdcrïk zijn gisteren avond, uit het leger, in deze residentie teruggekomen. Men verzekert dat hoogstdezelve in het laatst dezer week de stad Gorcum met een bezoek zuilen vereeren. Sedert eenige dagen bevindt zich alhier de beroemde toon- kunstenaresmejufvrouw Leopoldine Biahetka, uit Weenen, welke door hare meesterlijke behandeling van de piano-fortc, eenen Eu- ropeschen naam heeft verworven. Naar men verneemt zal dezelve, op dringend aanzoek van eenige kunstminnaren eerstdaags alhier een concert geven. Vorst Leopold is den 12 van zijnen logt in Luik en Namen, te Brussel wedergekeerd. De krijgstoerustingen gaan in Belgie, onder den invloed van dc fransche bevelhebbers voort. Men schijnt het er voor te mo gen houden dat Vlaanderen nog ai versterkt cn de verdedigings werken er niet onaanzienlijk moeten zijn. Nogthans is de burger wacht zeer achterlijk in den wapenhandel en zoo haastig georga niseerd dat zij niet lang een' geregelden aanval zou kunnen we- dei'staan. Laatstelijk hebben de belgische officieren in franscheri dienst, van koning Lodewyk Philips verlof bekomen 0111 in Bel gie in dienst te treden, van welk aanbod sommigen gebruik schij nen Je maken. De luitenant-generaal Grundler heeft te Diest zes linie-regemen- len en twee jager-regementen te voet geïnspecteerd. Te Overyssche was een oproer, uitgebroken, onder eenige miliciens, die zie li niet naar hunne korpsen wilden begeven, en de marechause'esmet ver lies van hunne paarden, hadden afgewezen: Sterke uit Brussel af. gezondene compagnien infanterie hebben de wederspannigen ia han den gekregen. De Emancipation beklaagt zich dat van twee rege- meiilen curassiers, welke dezer dagen zijn opgerigtslechts 4°° man te velde zouden kunnen trekken daar de paarden der andere manschappen onbruikbaar zijn. Generaal ISiellon was te Beveren aangekomen, om een oproer te stillen, dat onder de burgerwacht was ontstaanen heeft de hoofden daarvan Daar de gevangenis te Gent gezonden. De burgerwachten in Vlaanderen hebben de in Pruissen afgekeurde geweren welke de gewezen minister Dufailly had doen aankoopengeweigerd aan te nemen zoodat zij ongewa- pmd naar de grenzen zijn gezonden. Een aantal fransche officie ren is door het belgisch bewind afgewezendoch zal tot het einde der maand ter zijner beschikking blijven, en daarvoor eene scha deloosstelling van 5oo en 900 gulden ontvangen. Aan ieder fransch officier welke in dienst treedtwordt een uitruslingsgeld vaa f 25o uitgereikt. Het Journal du Commerce en andere belgische dagbladen ma ken weder melding van getroffene of eerstdaags te trelfene schik kingen mei Holland en Belgie, doch zonder den juisten aard daar van op te geven. Dezer dagen is voor liet eerst aan de ingezetenen van Brus sel liet inkwartiergeld voor officieren en soldaten uitbetaald, voor de laatste twee maanden zijnde zij echter geenszins voor de huis vesting van twaalf maanden in het minste schadeloosgesteld. Den 14 zou het hof van assises té Brusselzich met het pro cos van den gewezen generaal le Hardy de Beaulieiigraaf d'Alfred d'jdrinagnacen de heeren Lejeune, Barthcls en Hcilehautde laat ste drie voortvlugtigbezig houden, als zich hebbende schuldig gemaakt aau eenen aanslag of zamenspanning tot omverwerping van liet zoogenaamde gouvernemeut van Belgie, en liet nationaal con gres te BrusselV I11 Brussel heeft dezer dagen veel ontevredenheid verwekt de •wederinvoering van belasting op het geslagt welke onder hel vo rig bestuur ook ais ccne grief vverd aangevoerd. Den 17. De zitting van de Sta ten-Generaal is lieden, ten een ure* met de gewone plegtighedeu overeenkomstig het programma door den koning, op zijnen troon gezeten met de navolgende aanspraak geopeud EDEL MOGENDE HEEREN"! «De moeijelijke omstandigheden waarin het Vaderland zich se dert meer dan een jaar bevindthebben Uwe vorige zitting doen aansluiten aan die welke ik heden open. «In den loop van dat jaar, is uwe vergadering achtervolgens he kend gehouden met den gang der gebeurtenissen en onderhandelin gen ten gevolge van den gewapenden afval der belgische gewesten. U Edel Mogenden zullen zich hebben overtuigd, dat de ijverigste pogingen van het Bestuur gedurende al dien lijd vruchteloos w weest zijn, om, door hét verkrijgen van billijke schikkingen, den noodlot'igen staat van overspanning te doen ophouden waartoe het getrouwe Noord Nederland door deu Belgischen opstand ge dwongen is. Intusschen heeft de Natie, hij de opofferingen, die daarmede reeds verbonden wareneene veerkracht ontwikkeldwelke troost rijke vooruitzigten opent. Zij heeft aan Europa het schitterend voorbeeld gegeven ven duurzame gehechtheid aan godsdienstige be ginselen en aan maatschappelijke orde; zij is ernstig gezind, om zich op dat standpunt te handhaven en die gezindheid moet op haar aanzien onder de Mogendheden en op de beslissing van baal lot van krachtigen invloed zijn. «De vrijwilligers schutterijen en militie hebben, in dapperheid en volharding gewedijverd met de vaste zee en landmagt van deu staatondersteund door de geestdrift welke al mijne onderdanen bezielt zijn hunne diensten voldoende geweestniet alleen om den \aderlandschen grond te beveiligen, maar zelfs om eenen vijand die bijna eene dubbelde bevolking telt, op zijnen grond aan te lasten en te verslaan in het binnenste van zijn land door te drin gen en hem geen middel van. redding over te laten, dan het in roepen van vreemde hulptroepen. «Al de bewijzen van trouw en onverschrokkenheid, door 's Rijks verdedigers gegevenen daaronder zoo menige daad van uitsteken den heldenmoed, liggen bij ons verscli in het geheugen, en zullen in dankbare herinnering blijven bij de nakomelingschap. «Het is dan ook niet noodig geweest den landstorm welks op roeping, hij de opening uwer vorige vergaderingwerd voorbereid le doen bijeenkomenvan deszelfs leden zullen voor alsnoggeene andere dan plaatselijke diensten worden gevraagd welke zij reeds ia vele steden te zamen met vrijwilligers van alle standen die zich daartoe aan hen hebben aangesloten met loffelijken ijver volbrengen. «Er wordt echter niets verzuimd, om, bijaldien de hoop op eene spoedige en behoorlijke schikking nog niet mogt worden ver wezenlijkt, zich, tot hét bedingen van eenen eervollen vrede ver der ten oorlog voorbereid te houden. «Daartoe is eene buitengenwoneligting der Nationale Militie en de mobilisatie der manschappentot den eersten ban der schutterijen van het tegenwoordig jaar behooreude bevolen terwijl de kweekelingcn der Hoogescliolen en Athensca die, zoo moedig te wapen gesneld, onlangs tot de letteroefeningen zijn terug gekeerd zich gereed houden om het zwaard weder op te nemen zoodra de verdediging of de eer van het Vaderland zulks vorderen. «Te midden van de ramppn die het Vaderland zoo onverdiend treffen, worden bij voortduring de vriendschappelijke betrekkingen met de andere Mogendheden onderhouden en aangekweekt. De moeijelijkheden welke de regeling van de Rijnvaart vele jaren be lemmerden zijn, door het sluiten eener overeenkomst met de Rijn-Ooeverstalenthans uit den weg geruimd, en is die overeen komst bereids in werking. Het strekt mij tot genoegen aan U Edel Mogenden te kunnen, mededeelea dat de staat van den landbouw, over het algemeen sedert vele jareu niet zoo voldoende was als in het tegenwoordige. De oogst is boven verwachting gunstig uitgevallen. «Terwijl andere Staten door eene heerscliende en zich steeds ver breidende ziekte geteisterd worden is Nederland onder Gods ze gen daarvan tot nu toe verschoond gebleven. Reeds in het laatst van het verledene jaar zijn de noodige maatregelen genomen om hare overbrenging door de scheepvaart voor te komen de midde len tot verdere afwending derzelve en om bij het onverhoopt inbreken der kwaal haren voortgang te beteugelen en te stuiten, worden met overleg van deskundigen beraamd en voorbereid. «Handel, scheepvaart en alle daaraan verbondene lakken van volksbestaan hebben, door de belemmerde gemeenschap, en door de onzekerheid, uil den schok der staatkundige gebeurtenissen en andere omstandigheden geboren, overal, en ook in dit Rijk, gele dendeze bijkomende rampen, hoe smartelijk ook, zijn echter, uit haren aardvoorbijgaandeen zullen derhalve, geen' bijblijveu- deii invloed op ouze betrekkingen uitoefenen. «Het kanaal door het eiland Yoorne is dit jaar voor de sc'nsep- raart geopend geworden, eu voldoet, in alle opziglen aan de verwachting. «Het ontwerp van eëne nieuwe wet en'tarief op de regtenjan

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1