PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD. Tg ZIERIIiZEEj bij A. DE -VOS, Jz.j Boekdrukkef, Waelhem en de -linie van'de Nefhe, tot Lier, als ook eene van den Demer, worden van verschansingen voorzien. Te Gent heeft men almede nieuwe versterkingen aan de poorten aangevangen. Aan de brosselsclie- en sasschepoort zullen dezelve voor de voorsteden worden opgerigt, om den vijand de komst naar de stad te beletten. Deze. .werken hebben plaats onder opzigt van den genie-comman dant te Geut, de Lanttoydie zich daarbij vrij ijverig moet be- toonen Aan de grenzen van Staats-Vlaanderen te West-Capelle en Iloucke is men ook werkzaam om een' aanval van den vijand met krach tegen te gaan en de pastoors dier gemeenten hebben hunne school- localen afgestaan, om ze tot veldhospitalen te doen inrigten. Te Antwerpen is een arlilleriepark van twaalf stukken aange komen. Frankrijk heeft aan Belgie 4°,000 geweren afgestaan, ten einde dat landondanks de tegenwoordige gróole werkzaamheden in de luiksche geweerfahrijkenbi] voorraad te voorzien. Een fransdh dagblad vraagt, of men van den voorraad van dertien millioenen patronen, welke te Valenciennes nutteioos liggen, ook niet een aan tal aan Belgie zoil kunnen afstaan? In Brussel is de voormaligenedevlandscheministerie la Coste, tot senateur, en de tegenwoordige minister Ik? JB'rottcheretot af gevaardigde verkozen. Beide personen zijn, volgens de belgische dagbladenbijzonder aan vorst Leopold verknocht. Men meldt zelfs, dat de la Gostc veel kans had, om de portefeuille van bin- ncnlandscbe zaken te bekomen. - De baron d'Hoogvorsl scbijnt van zijne nuttelooze reis naar Weenente Luik te Willen uitrusten. Vorst Leopold beeft thans het verwachte besluittot oprig- ♦ing van een legioen vreemdelingen, onderteekend, en tot bevel hebber daar over benoemd den prins Achilie Mural, zoon van den gewezen koning van Napels. Het scbijnt niet waar te zijn, zoo als verbreid isdat het franscb gouvernement vertoogen tegen bet in dienst nemen van dezen prins zou hebben ingeleverd- -— Omtrent de nederlandsche aangelegenheden, vindt men i" die berigten alleenlijk, dat de conferentie wederom eenige bijeen komsten bad gehouden. Uit eene redenering van den Times, schijnt men te móeten opmaken, dat het onlangs door ons mede gedeelde wegens den loop der onderhandelingenwaar- isen de zaken nog weinig schijnen gevorderd te zijn. Hét Journal de la Haye, de tolk van bet bestuur, behelst in een zijner laatste nos. weder eer uitgebreid betoog, waarin op de verdeel ing van Belgie wordt aangedrongen als het beste middel om het geschil over dit land zonder algemeenen oorlog te doen ein digen. Daarin wordt de onmogelijkheid voorgesteld om voor als nog bet koningrijk der Nederlanden weder op den ouden voet te herstellen; of Belgie of beter gezegd de gewesten welke achter- volgens met Spanje, OostenrijkFrankrijk en Holland zijn vereenigd aan Frankrijk af te staan daar Engeland daarentegen alles in het werk stelt om het land als eene engelsche kolonie verlangt te behou den. De oprigting van een onafliankelijken staat houdt de schrijver van het artikel voor even dwaas, en zulks is, zegt hij, bij den laatsteu veldtogt reeds onwedevlegbaar geblekendaar de waalsche eu vlaamsche gewesten geheel onderscheiden zijn in zedengewoon ten aard en taal en dezelve alzoo steeds onderling verdeeld zullen zijn, vooral ten gevolge van de vernietiging vau allen handel, den stilstand in de fabrijkenenz. Zoo blijft er voor het door zich zelve ongelukkig gewordene Belgie niets over, dan eene verdeeling, welke mogelijk alleen een algemeenen oorlog kan voorkomen. Dien ten gevolge zouden de twee Vlaanderens Antwerpen cri Limburg eene bevolking van 1,896,017 zielen tellende, aan Holland; Hene gouwen eu Zuid-Braband bevattende 1,0 ji ,645 inwoners, aan Frankrijk; en Luik en Namen met 636,675 ingezetenen, aan Pruis sen kunnen komen. Dei briefschrijver eindigt aldus: „De confe rentie kan de onafhankelijkheid en onzijdigheid van den nieuwen staat fraai afkondigenmaar de drang der zaken zal wel tot eene tegenovergestelde beslissing leiden. Vroeg of laat is eene verdeeling de vrucht van een opstand, waaruit niet dan ongelukken zijn voort gesproten zoo ten minste een algemeene oorlogwelke mogelijk minder verwijderd is dan men denkt en waarvan niemand noch het uiteinde noch de gevolgen kan voorzien, de omstandighedeu iu Eu ropa. niet geheel van gedaante doet verandert. Botterdam den ro October. Heden ochtend zijn van hier nitge- trokken honderd zes en vijftig man van den eersten ban onzer schut terij van de loting van dit jaar. Deze manschapdie zich door haren goeden geest en krijgshaftige houding bijzonder onderscheidde iseven als de vroeger vau hier gemarcheerde detachemeuten plégt- atatig uitgeleide gedaan De studenten van het athenasum te Franekerbehoorende tot deilan- keur-kompagnie groniger en vriesche studentenzullen heden met Veel plegtigheid te Franeker worden ingehaald. Den 6 dezer is uit Oostindie ter reede van Vlissingen aangekomen Zijner Majesteits korvet de Leye. Dit vaartuig heeft op reis ver scheiden manschappen van de equipagie verloven eu heeft nog vele zieken aan boord. Het hollandsch eskader is op de Schelde met een oorlogsvaartuig vermeederd. Drie korvetten bevinden zich te Lillo een ligt er voor Pijp-Tabak en een ander voor het fort St. Marie. Naar men verneemt hebben dc Belgen hunne positie aan de Isa- helle-sluis ontruimd, de stukken weggevoerd en de borstweringen geslecht. Daarentegen wordt van onze zijde het fort Oranje-Nassau in de nabijheid van het Hazengrasversterkt en gewapen,d. De koortsen iu liet 4de en 5de district van Zeeland nemen niet toe docli de manschappen zijn door hare aanvallen zeer verzwakt en hebben rust noodigom hunne vorige krachten weder te bekomen. Behalve het kamp bij Diest zouden de Belgèn nog vier anderen opslaan iu den omtrek van OstendeAntwerpen Lier en Gent. Te Gent moet maandelijks eene belasting van vijfeu twintig duizend guldens gelieven worden, om in de behoefte te voorzien van'het fa- hrijksvolk dat thans zonder broodwinning is. In debalayiaschecouranten tolden i6jumjvindljgen geetj nieuws. Bijzondere brieven van Padang van den to junij meldendat aldaar een opstand uitgebroken is docli dadelijk derwaarts versterking van' troepen is gezonden met dat gevolg, dat van onze zijde den 6 jnnij de oorlog legen de rebellen begonnen is en dadelijk twee benting3 of forten, Mangon enNarras, stormenderhand ingenomen zijn. Uit de laatste plaats zouvolgens sommige rapurten geen man ont snapt zijn. Uit Amsterdam zijn den 7den ï5o man der mobile schutterij ver trokkenom te worden ingedeeld in de battal jons te's Hertogenhoscli en te Nifmegen- Aan deze uittrekkende manschappen is Wederom, als hip vroegere gelegenheden, vereerend uitgeleide gedaan door den heer staatsraad burgemeester ett eene commissie van heeren wethondeien dezer stad alsmede door de kolonel, hoofdofficieren, het corps muzijk en eea delachemt der schutterij. Nog honderd man zijn gereedom op den eersten wenk te ver trekken. Laatsleden vrijdag zijn uit Dordrecht naar Breda vertrokkenon* bij de van daar uitgetrokken compagnien schatters ingedeeld te wor den 4i volkomen uitgeruste schutters van den eersten ban, tot da loting van dit jaar behoorende. Ook uit andere steden zijn de nieuw, toegeruste schutters mtgemarcheerJ. De Belgen verkondigen dat hun leger tot de navolgende sterkta zal gebragt wórden: 12 regeménten infanterie van linieuitmaken de 60 battaljons; 3 regimenten jagersg battaljons; 2 regimenten kurassiers12 eskadrons; even zoo vele jagers en lansiers; 1 regi ment gendarmes uitmakende 3 eskadrons; 1 eskadron guides; te za- men 45,600 man infanterie van linie, 8,700 man ligte infanterie, en 7,35o man ruiterij. Da artillerie zoude reeds uit 13 uitgeruste batterijen bestaan. De beruchte Courrier betoont zich ten hoogste ongerust wegens de waarschijnlijkheid dat de belgische zaken niet op eene gnnstigewijzs door de londensche conferentie zullen geschikt wordenen dat het derhalve ook met du vreemde mogendheden tot eenen oorlog zal komen. Te Antwerpen verhaalde men den 9 dat het voortzetten dèr repa- raiieu aan de dijken verboden waseene kannoneer boot was hij da opening in den dijk bij Burght gevaren en lag in den polder. MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIKZEE. van den i3 October i83i. TEELT i83I Twee en een, eerste kwaliteitƒ2900 5 3o 00 Twee en eenmiddelbare dito- 28 00 a 29.00 -SP Twee en een mihtleTe dito- 26.00 a 27.00 I jj Een en een, eerste kwaliteit28.00 a 29.0.0 I 'o Een en een, middelbare dito - 27.00 a 28.00 j *5 Een en een, mindere dito- 20.00 a 26,00 *3 Onberoofde, eerste kwaliteit- 28.00 a 3o.oo f Onberoofde, middelbare dito27.00 a 28.00 Onberoofde, mindere dito - 25.00 a 26 00 jRacinc, teelt i83o, verkoopbaar op levering I c (gereed in de geoctroijeerde Meestoof tegen I de reedhuuv van 25 de 5oo pond Nederl.) ft 5 met voorschot van de helft des begerende 1 op de waarde00.00 a 00.00 1 Mullen eerste soort 00.00 a 00.00 1 Middelbare dito00.00 00.00 MIDDENPRIJZEN. VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE* van den i3 October i83i. De Sedert. M-idde. Oude Tarwe q.oo a ij.5o Nieuwe dito i83o - &-oo a 10.2& Nieuwe Rogge- 6 5o a 6 70 Winter Gerst- 4-^o a 4- 6° Zomer dito- 4 00 il 4 Haver - 2.40 2 5o Paardeboonen- 4-oo a 5.00 Witte Boonen 5.00 a 6.25 Bruine dito- 900 a 10.00 Graauwe Erwten - 7:00 a 9.00 De Nederl. Mudde Groene Erwtenf 6.00 a 6.76 Geide dito - 6.öö '5 *6.00 Koolzaad8.00 a 9-5o Zaai-Lijnzaad xo.oo a-io;5» Slag-Lijnzaad - 7.00 8.00 Baap-Olie te Zierikzee 34 00 per vato Dito bij partij- 00.00 »••»-$ Lijn-Oiic bij partij - 02.00 o Raapkoeken- 60.00 de 1000si* Lijnkoeken- 75.00 o Te Schiedam, den 10 ]Ocioi>er. Genever, het Ncdeidandschc Vat, *cmde* fust...-.ƒ 7^,00 Amst. pi-oef, liet 9 - *6,75 Zonder de Beldsting.' ADVERTENT1EN. Aan de Leden der onderlinge MaatschappijTol heil der Vrouwen, wordt hei'igtdat bij den Boekhandelaar J. va* dij VELDE OLIVIER alhier, de voorslagen tot instandhou ding dier Maatschappij ter lezing liggen opdat zij in staat zijl* hunne keuze hetzij tot een dier middelen van herstel., hetzij 'tot het doen van afstandte bepalen eu daarvanzoo spoedig doen lijk met vrachtvrije brieveu aan het Hoofdbestuur van genoemd)* Maatschappij te Leeuwaardenberigt te geven. "o® Bij den Boekhandelaar A. KLOOTS, te 'sGravenhags en verder alom, is verkrijgbaari". BERIGT t'.cuer Tieciér- duitsche uitgave der BRIEVEN van den vermaarden Peolschen Koning JAN S OB IE S KI. Hctzeive wordt gratis afgegeven.' 20. CLAUSSE of HOLLANDSCHE TROUW; een Geschiedkundig Tafereel uit den strijd met de BelgenDoor II. FAN DER SPRONG. Prijs J o,4o. De dezer dagen be noemde Ridders CLAUSSE eu E U GS TER vervullen in dit Tafereel de hoofdrol.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2