ZIEllIKZEESCIIE A". 1831. U S A H T. den 11 October. 81. jtrgf. Jiiiujsdaij NIEUWSTIJDINGEN. BUI TS C II LA N D. Bef.lun, den 3 October. Zijne Majesteit de koning van Pruissen lieeit bet opperbevel over bet eerste tweede, vijfde en zesde leger korps aan zijnen adjudant-generaal., dcü generaal der infanterie van clem Kneselech opgedragen. Eergisteren beef't men liier inet eenen buitengewone» courier de lijding ontvangen dat liet overschot der poolsclie armee den 29 september op pruissi c 11 grondgebied gekomen is en de wapenen Leeft nedergelegd. Vier duizend man zijn bij Scbilno en tien duizend man tusschen Golittb en Strasburg aan de Drewen aan gekomen en aldaar omsingeld. De veldmaarschalk prins Pashcwitsch is den 27 van Warschau naar den kant van Modlin opgebroken met oogmerk om bet leger der Polen tot gehoorzaamheid te dwingen. Dien dag is de grootvorst 'Michael van Warschau naar Blonie vertrokken. Den 25 schreef men uit Krakau dat men daar in groole onge rustheid was, dewijl sedert den vorigen ochtend de Bussen met de Polen in de nabijheid slaags waren. Eik ooganblik zag men vlug lende Polen aangekomen die dadelijk paarden en wapeneu ver kochten. Men zeldedat eenige dr.izende Polen voor de barrière stonden, doch naar Podgorze op oosten rij Iisch gebied' gezonden werden. Later heeft men vernomen dat het overschot van het korps onder Rozyzkidat naar lvrakau terug trok, op dien toet onop houdelijk vervolgd en volkomen geslagen is geworden. Alle zijne artillerie is de Piussen in handen gevallen die ook twee duizend krijgsgevangenen hebben gemaakt. De Polen hadden vcele dooden rn de overige manschap was uiteengejaagd en naar de bergen ver- dr aven7,00 dat dit korps geheel opgehouden heeft te beslaan. Dè voornaamste nederlaag is Rozyzïd den 2.5 september door den 'generaal ffiidigprtusschen Pinczow en Miechow loegebragt. Tóen verloor hij drie honderd dooden en vijf honderd gevangenen waar onder zes en twintig officieren. De Jtussen vervolgden hem tot op cle. krakausclie grenzen en des nachts waren twéé duizend man van zijn korps van allerlei wapenrusting en met zes stukk-m kanon in Cb rzanow, op krakauschen bodem aangekomen met oogmerk om 7,'tbk vervolgens over den Weichsel te laten zotten en eene schuil plaats in Oostenrijk te zoeken. Men zegt, oat in liet gevecht tusschen Ltnezovy en Miechow Rozyzki vermist is geraakt eu graaf Ledoscho wski het opperbevel- op zich genomen heeft. nOdnnks' 'de pogingen der voornaam-sfe pa trio Men Zoo *>ls LeixfwetOst/'ówskideNicwojov.-sf.is en vérsclï« 'iden gees telijken dier partij schijnen 'de poolsclie troênen die te Mód- Jin gestaan hadden en zeer mhnoegd waren verklaard te heb ben niet meer tegen de Kussen te 'willen vechten en eéne deputatie naar Warschau te hebben gezonden om zien aan den keizer te onderwerpen. Onder de poolsche officieren, die zich aan het gezag'des keizers onderworpen hebben en naar Warschau terug gekeerd zijn noemt men den generaal Mo raw ski en dén overste Ju'ian Gorski, De verschansingen eu fortificatiën van Warschau zuTen geslecht worden. Frankfort1, den October. De paus beeft don Miguel als koning van Portugal erkend. Den 21 september beeft de marines dè La- bradiazijn afgezant, eene eerste audiëntie bij Zijne Heiligheid gehad. -Kort ifa den brand te Pcra is te Konstantinopel weder brand ontstian, tegen over het arsenaal, en daardoor is het paleis van den kapilein-paclia benevens een twaalftal andere gehouwen in den asch gelegd. Nog was den 21 een derde brand uitgebroken die gelukkig spoedig gebluscbt is. Men meent stellig, die menigvuldig branden aan het werk van kwaadwilligen te mogen toeschrijven. GROÖT-BRITTASNÏEN. Londen, den 5 October. Den 21 der vorige maand is admiraal Parker aan boord van Zijne Majesteits schip de Prince Regent en Vergezeld van de Asiate Lissabon aangekomen. Zóodra déze schepen zich op den Taag vertoonden strooiden de vrienden van don Miguel uit, dat zij gekomen waren om zijn gezag te erkennetf f en daar dit gerucht meer en meer veld wou, begreep de engelschc consul dit openlijk te moeten tegenspreken. Hij liet 0"p de beurs aanplakkendat die oorlogschepen kwamen met oog- tnerk om de engeisehe goederen eri onderdanen te beschermenen vermaande tevens de engelscbe ingezetenen zich te onthouden van alle bemoeijems in de portugeesche troubelen, ton einde te meer der aanspraak op die bescherming te hebben. FR AN li RIJK» Parus, den 2 oefober. De koning heeft gisteren met zijn gezin bet kasteel der Tuilerien betrokken. Heden moet de hertog van Orleans naar Maubeuge op reis gaan. De nationale garde van Komaan was voornemens cene deputatie uit haar midden naar Parijs te zenden om de pnrijsche rationale garde geluk te wenschen inet haar dapper en braaf gedrag bij ge legenheid der laatste onlusten; doch de lieer Casimir Périer heeft den raai re van Kouaan geschreven dat hij zoodanig bezoek niet kon toestaan, daar liet een slecht voorbeeld zou kunnen geven dewijl alle gewapende magten zich moesten onthouden van te be raadslagen adressen te maken of deputation te zenden. pen 3. Als stellig verzekert men de oprigling van een leger kamp te Narhonne, dat 100,000 man sterk zou wezen. Wij lezen in het dagblad Ic Temps: Men meld onsdat erbinnen Zeer kort, een allerkrachtigst protocol door de confe rentie zal worden uitgevaardigdwaarbij de zaken tnsschen Hol land en Belgie definitief zullen worden geregeld. Het schijnt dat de te Londen vertegenwoordigde grooie mogendheden besloten heb ben 0111 den knoop door te hakken en den vrede aan beide sta len, het koste wat het wille, op te dringen, zonder ecu hunner de middelen te laten, om dien Ie verbreken." Een particuliere brief uit Lissabon van den 10 dezer behelst hel volgende: «Don Miguel heeft al de linie-troepenvan welke hij niet vol komen zeker was, de scherpe patronen afgenomen, In den mor* gen van den 22 augustus heeft hij 617 dooden of gekwetsten doen begraven, wij zeggen gekwetsten, om dat cle doodgravers verklaard hebben, dat verscheidene der begvavenen nog teekenen van leven gaven. Slechts nog veertig gekwetsten waren in de hospitalen over gebleven. »fiet geheels regement kavalcrie no. 1 gedreigd hebbende tien man van deszelfs onder-officieren. 11 it de gevangenis, waarin zij ge worpen waren, uit hoofde van aan den opstand van den 21 aug. deel te hebben genomen, te zullen verlossen, zijn die onder-offici rca naar hunne'korpsen terug gezonden." NEDERLANDEN. Eindhoven, den 1 October. Gisteren arriveerden hier uit Belgie ae kolonel Gallicres met zé oen zoon beiden met het gemis van bun reglerbeenechter in dien toestand, dat zij, doormiddel van een kunstbeen nog voor de dienst geschikt zijn bevonden. Deze^ lieeren werden vergezeld door een belgisch officier, Rolands ge naamd vroeger adjudant onder-officier bij de marechaussee en ge ëmploijeerd bij den generaal AbersonDe kolonel Gaïlicres heeft dezen officier een allervoortreffelijkst getuigenis afgegeven, evenzeer wegens de uitmuntende behandeling die hij iu Belgie heeft genoten, a'.s van den heer Rolands, die ook in zijne vroegere betrekkingen steeds alle lof heeft iugeoogst. De liollandsbhe officieren hier te genwoordig. hebben hem, gedurende zijn kortstondig verblijf, de meest mogelijke beleefdheden bewezen en die genoegens doen sma ken waartoe hun dé hoc a lite it dezer stad in de gelegenheid stelde. Deze belgische officier heeft ook nog een zoon als adelborst ge plaatst b'j Je koninklijke marine; doch hij betuigde te vertrouwen dat Z. M. de betrekkingen van den vader, 5Lij de aanslaande be vordering van den zoon niet in aanmerking zoude nemea. Heden door dm luitenant-adjudant Tindal weder over de gren zen gebragtbetuigde hij zijné voldoening voor de genoegens in ons midden gesmaaktc;i bekende tevens dat hij niet dan met schroom herwaarts was gekomen, daar men de Hollanders in Belgie als wreedaards had afgeschilderd doch dat hijzoo zeer het tegendeel ondervonden hebbende, hulde aan de waarheid zou doen en dien snoodeu hater tegengaan. Het verheugt ous deze treffende blijken van wederzijdsche regt- Schapenheid te kunnen mededeelen. Xilbüugden G oclober. (UU eenen brief.) Iemand, bier voor ecu paar dagen uit Belgie aangekomen, verhaalt onder anderen: dat men door geheel dat land ten sterkste naar eerie spoedige afdoening der tusschoD ons en de Belgen bestaande.zaken verlangt, en de alge- mcene wensch is, dat het niet wéder tot" dadelijkheden mag komen, want iedereen is voor eenen slechten uitslag der oorlogskans beducht meer daar in bijna a!ie steden schier geerie burgerwachtenboe- zeer daar ook toe aangemaand, opkomen. De werkzaamheid, dis men cr echter in het daarstëllen van verdedigings middelen aan den dag legtzijn allergrootst; zoo ziet men onderscheidene andersopene plaatsen zoo als b. v. Lier geheel versterken bij of in audere versterkt- te legerplaatsen aanleggen, hetwelk men te Gent en Antwerpen schijnt te doenin laastgemclde plaats zoude dit aan den kant van liet dok geschieden waartoe al de huizen tusschen de brouwerslraat en het dok zullen, afgebroken worden. Te Gent is de genegenheid voor onzen vorst nog zoo algemeen dat men er geen geheim van maakten men er openbaar p ij pe koppen y tabaksdoozen enz. niet's kon ings of's/prinsen van Oranjes afbeeldsel en de opschriftenPioe le Roi des Pays-Ras! Five le prince d'Orange! ziet te koop hangen. Een koopman die gevraagd werdhoe hij dat zoo openlijk dorst uitstallen antwoordde: «O men weet genoeg hoe wij hier gezind zijndit behoeven wij niet tc verbergen." Te Brussel echter is men zeer op koning Leopold gesteld waar schijn l ijk om zijne milddadigheid jegens de helden van september i83o maar zijne ministers, de senatoren en volksrepresentanten zijn ook zoo veel te meer gehaat, en men hoopt daar, dat, als het alles eens stil is Leopold wel zal weten te zorgen dat er andere mannen die 's lauds belangen beter beunen en het beier zullen weten te be-

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1