i BP. 80. ZÏE1MKZEESCHË A0. 1831, fi U A M TV den 7 October, mj De Prijs tlezer Courant is, in tic drie maanden f^y en jranko per Post, 2,26 cents. Dc Aclvcrtcntien worden berekend tegen 2.5 cents de régel. De Abonnementen voor d<?: Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt corn plantof bij liel eijide van ieder ryrendeel jaarsy dit niet geschiedende, dal het aangemerkt worden als geëindigd zijnde. Loorts wordt andermaal dringend verzocht,, dat de inzending dér Auverientienbehoorlijk op Form a at-zegel geschreven daags vóór dè uitgave geschiedeindien mes. dezelve ui het eerst uit.te geven Numero wil telden geplaatst; alsook om van het Papier der Zegels niets al te snijden tfjpvijl geenc For maatr zegels [anders, dan in der zilver geheel, als voldoende mogen aangenomen en bij de Administratie, overgelegd worden. NIE UW S 'T, IJI N G E N. DUITS C ELAND. Beplijm den 29 september. In het officieel rapport van den vel dma ar schalie Paschvvi'sch aan Zijne Majesteit den keizer, om trent de inneming van Warschau wordt net verlies der Russen aiding opgegeven: ongeveer duizend dooden; van alle rangen 176 officieren en 4202 onder-officieren en gemeenen gekwetst. De' ge- neraals-acljudanten baron Gcisuiar en prins Gorlschükejf en de gene ra al-majoor Martynojf', die eene brigade van de grenadiers kom- inandeerde zijn door kogels gewond en de luitenant-generaal graaf Nostiz è.n de generaal-majoor Sasz hebben kneuzingen be komen Volgens een berigt uit Kielce, van den T9 dezer, zou dè voor zitter der poolsche regering, prins Czartoryskialdaar aangeko men zijn en werden er nog andere leden van dat bestuur verwacht. Generaal Kaniinsld hévoYicl zich niet ver van die stad en men'dacht dat generaal Jlozyzkidie nog eerhge duizend man onder zijne be velen had, als mede andere poolsche generaals zich bij Kielce ver- eenigefi zouden. Naar geloofwaardige berigtcn is het. poolsche korps, dat bij Zakroczyn gestaan had, na zijnen bevelhebber den generaal i?y- töhski, opgehangen en meer andere.gruwelen gepleegd te hebben eensklaps in den nacht tusschen den 21 en 22 opgebroken boven PJ ozk de "Weichsel gepasseerd en den 2S te Ruttno binnengerukt, waarschijnlijk met oogmerk om tegen Italisch opJ te trekken doch een russiseh korps is hét te geraoet' gegaan Die Polen hadden, in plaats van Rybinskiden generaal Böhm tot hun opperhoofd ge kozen. Brzezinjr is door de poolsche troepen verlaten en door eene af- tlceliug ruiterij van het korps van den generaal Knorring bezet ge worden. De Polen die daar stonden, zijndenkelijk paar Wielnu terug getrokken. Sier adz en Pelrikan hebben russische bezetting iogcnomeii. In' de voormalige poolsche sta its-courant vindt men thans een artikelten betoog dat slechts een hoop oproermakers den standaard van den opstand in Polen hebben opgestoken, en bet-grootste ge deelte der natie daaraan geen deel genomen heeft of daartoe ge dwongen is geworden door de bedreigingen en bet geweld van Let schrikbewind, dat zich te Warschau opgeworpen had. Do overste Mcykommandant van het siewanowsche garde-rege- mentdie zich aan het hoofd der vrijwilligers bij de bestorming va si Warschau gesteld had en daarna aan zijne bekomene wonden overleden is is den 21 met veel plegtiglieid in die stad begraven. De grootvorst Michael en een aantal generaals en andere officieren hebben die treurige plegligheid bijgewoond. Fp'nkfort, den 3o september. Den 23 lieeft mén te Wéenen riit Lcmberg bét officieel berigt ontvangen, dat het korps Polen onder bevel van den generaal Romarinödes nachts van den i6' en 17 dezeróp oosteiirijkschen bodem gekomen is en er de wa pens beeft nedergelegd. "Volgens dc opgave van genoemden gene raal zelvcn bestonden zijne troepen uit i5,ooo man en 7,5oo paar den. Het korps is bij Chwalówice gekampeerd en döor oostenrijk- sche troepen omringd. In de stad Weenen en hare voorsteden zijn tot den 23 dezer, op den middag, 974 personen door de cholera aangetast, waar van i34 genezen, 367 overleden, en nog 47^ onder geneeskundige behandeling waren. GROOT-B RÏTTANNIEN. Don den den 3o september. Woensdag hebben de ministers der vijf groote mogendheden eene conferentie gehouden en gisteren zijn zij wederom vergaderd geweest na den afloop van een kabinetsraad die twee uren geduurd heeft De marquis van Londonderry heeft gisteren in bet hoogerhuis éóne. motie gedaanom inzage te bekomen in alle stukken tusschen En geland en Frankrijk en Belgle gewisseld over het in dienst nemen van Iransche officieren hij het beigisch leger* Lord Goder/ch' heeft bel ministerie verdedigd én voornamelijk bétoögd dat het niet ver antwoordelijk zijn lion voor de wijze waarop een onafhankelijk soü'verein zijne regten binnen zijn eigen land uitoefende. De hertog van Wellington, heeft bij deze gelegenheid verklaard dat li ij. in ge- moede overtuigd was, van dö hooge noodzakelijkheid 4 dat de vrede in Europa bewaard bleefen dat hijofschoon bij verschil-en. mogi met de leden van het tegenwoordig bestuur over de keus der mid delen oin den vrede te handhaven hij zich wel wachten zou ben m hunne pogingen daartoe te belemmeren. Wat bet hoofdonderwerp der thans hangende beraadslagingen betrof, betuigde bij, dat het in dienststellen van vier hondéru fransche officieren bij de belgisché armee, die niet meer dan twintig a dertig duizend man op zijn hoogst telde, den Franschén te grootén invloed in Belgic verschaffen zou f daarmede de onafhankelijkheid dier natie geheel verloren ging en koning Leopold weinig meer dan een fransch prefect wierd. Lord Lóndondemy niet verder bp zijné motie aandringende is daaraan geen gevolg gegeven. FRANKRIJK. Pj^.ijs, den 28 september. Het' schijnt thans zeker, dat de ko ning eh zijn gezin het kasteel of paleis de Tuillèrien zullen betrok ken. Dezer dagen is de koningin van Nöuilly gekomen om dé vertrekken van dat paleis te bezigtigen. Mén kan zicli moeijelijk eén denkbeeld tnaken vdn de onbesbhaaiiide logons, die hier dagelijks verspreid worden. Zoo heeft men ondei* andoi'cn verhaald dat de ministers zaturdag in déh raad zouden besloten hebben cm de censuur op de drukpers weder in le voeren dat de stemmen hierover gestaakt hadden, en dc koning eindelijk zich tegen dieii maatregel verklaard en dus bet geschil beslecht hacL Nog heeft meii uitgestrooiddat de regering eene wet tegen de vreem de) ingch zou tnaken. Eindelijk heeft men -willen doen gelooven dat het gouvernement met de telegraapli berigt liad gekregen dat te Calais de cholera uitgebroken was, en dit beeft een zoo onnan- genarrieu indruk op het publiek gemaakt, dat de regering zicli genoodzaakt gezien lieeft liet op een buitengewone wijze te doea tegenspreken. Gisteren beeft de minister van koophandel, tfë beer cTArgou.t in de kamer der afgevaardigden eene conceptwct voorgedragen ten einde ie voorzien in de behoeften der arme volksklasse, bet gevolg d.-.c hagchelijkc omstandigheden waarin de handel verkeert, en dis hoewel dagelijks verminderende, echter r.og niet opgehouden hebbeti te bestaan, doch die, zoo als de minister de hoop uitte, weldra geheel zouden verdwijnen, daar hare voornaamste oorzaken, te welen de vrees voor een oorlog en de wanorden die sedert een jaar dè rust van Parijs veritoord hebbenspoedig uit den Weg zouden zijn geruimd. Frankrijk hoopte, bijzou binnen kort eeri eeidijke en duurzame.vrede verzekerd worden, en de oproerigheden zouden7.00 zij nogmaals herhaald mögten worden door den ijver der brave en boten allen lof verhevene nationale garde wor den gedempt. Hij sloeg voor een credit van achttien millioên ter beschikking der regering ie stellen ten einde te dienen om publieke werken in de départementen te beginnen waardoor uit Parijs eene groote menigte ledigioöpencl werkvolk derwaarts gelokt zou worden. Aanzienlijke sommen zullen er besteed worden om bet ambachts volk te Parijs aan werkte helpen. Men spqeekt weder van een plan dat reeds meermalen geopperd is, om de stad op eene gemakkelijker wijze van verscbi water te vooi'zien als ook van het dooi'slaan van eene nieuxve straat die van de kolönnade der Louvre naar de barrière Van st. Antoine loopen moet. Ook zal aan, het voltooijen der linie van fortificatie van Vincennes naar st. Üïnis worden gearbeid. BELGIE. Br.ussui den So September. Volgens brieven uit Londen, zoil de conferentie de belgische regering uitgenoodigd licbben, om hare geschillen met Holland zoodra mogelijk af te doen. Luik den 1 October. Een wachtmeester der lanciersÖcliay genaamd, was, nadat het leger van de Maas op de vlugt was ge slagen bij den generaal Dainc gèkomen en had hem xoof verrader uitgescholden. l)ainc viel op hem aan en geraakte met hem aan het worstelen. Hij had een pistool bij zich; het kruid brandde van de pan. De kapitein Deheyn scheidde de vechtenden terwijl hij zijne sabel tegen den wachtmeester ophief. Deze liet Dainc los en ging vervolgens heen. Drie uren later kwam hij hij Dainc en' zeide tot hem: »lk heb wij omtrent n misdragen; ik weet dat ik den kogel vèrdiend lxeb maar ik ljeb niet willen deserteren," De krijgsraad te Luik hoeft hom wegtns Lslegdiging van den bevel hebber van de Maas, tot een jaar gevangenis veroordeeld. De krijgs raad heelt den staat van dronkenschap en overspanning, waarin dö beklaagde Verkeerde, bij liet vonnissen in aanmerking genomen.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1