ZÏERIBLZEESCME COURANT. Hingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWS TIJDINGEN. den 27 September. 9 N°. 77. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS der Stad ZIE1UKZEE. Gelet op het verlangen van het Departement van Oorlog dat ter voorziening in de bestaande behoeften van eenige Trek-Paarden voor den dienst der Artillerie in het 4tle en District der Pro vincie, ook daartoe pogingen worden aangewend in die gedeelten der Provincie, uit welke voor die dienst nog geene Paarden zijn getrokken. Brengen deze begeerte ter kennis van de Landbewoners Vee houders en in het algemeen van ieder in deze Stid, met uitnoo- diging om zich ten behoeve van den dienst des It'jks van die Pa ar den welke voor den dienst der Artillerie geschikt zijn, te willen ontdoen zullende na voorafgaande,keuring en «taxatie, de kontante betaling, dadelijk bij de levering volgen, met verzoek dat voor zoo veel zoodanige Paarden hier aanwezig zijn moglen en men dezelve "wilde afstaan daarvan dadelijke aangifte ter Secretarie der Stad gedaan geworden aangezien de nominative ongaVe voor of met den 3o dezer met zijn ingezonden. Zicrikzceden 26 September 1831 Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. W. de JONGE Wethouder L. P. Ter ordonnantie van dezelve, De Slads-Secretaris W. J. P. KB OEF DDITSCELAND. Bbp.li.in den 19 september. Volgens tijding uit Warschau van den dezer stond de poolsche armee, die over Praga afgetrokken was nog in en bij Modiin 11a eenigc dagen in Jablonna vertoefd te liehben. In Modiin bevonden zich ook in den beginne eenige leden - van den senaat en van de kamér der afgevaardigdenals mede een aantal dagbladschrijvers en kluhbisten welke echter allen die vesting weder verlaten hadden en zich sedert in Jakroczijtu ophielden. Het poolsche leger, dat zich tot hiertoe ongezind toonde om volgens de gegeven bevelen naar Polkz te trekken, scheen eene deputatie naar Warschau te willen zenden; doch er bestond voor het .©ogenblik geen schijn van vijandelijkheden meer. Den iaden was de russische generaal, von Berg van Waischau naar Modiin vertrokken. B'j de poolsche troepen was veel desertie en onophoudelijk kwamen enkele poolsche soldaten ie Warschau aan. De generaal" llomarhip had ge weigerd zich naar de hevelen van den generaal Malacliow&ldte gedra gen cn zich aan het poolsche leger aan te sluiten, maar was met zijn korps, dat uit zestien duizend man bestond, naar Zamose op gerukt. Hij was den 12 hij Lukow door liet korps van deii r.ussischen generaal Roscndat achtien, duizend man sterk was, bedreigd en van de poolsclic armee afgesneden. Tussche 11 generaal llüdlger en ilozyzki was een wapenstilstand gesloten, die vier en twintig uren. te voren moest opgezegd worden. De eerste stond bij Radom en de laatste bij Kiel ce. Men sprak van een bevel 'c]es Keizers om de poolsche' krijgsmagtop nieuw te organiseren, en met dit werk zou de generaal von Rautensii auch belast wezen. De grootvorst Michaeldie den 8 aan het hoofd van een luisterrijken staf zijne plcgtige intrede in War schau gedaan heeft, werd er door den president der stad en eene bezending uit de regering ontvangen die hij op de,miuzaamste wijze aansprak; ook wendde hij zich lot het volk en zeide dat eik, die iets te verzoeken bad, zich vrijelijk lot hem kon vervoegen. War-, schau was volkomen rustig. De russische ambtenaren gingen met veel zachtheid te werk en de burgerste welen kooplieden en am bachtslieden haalden weder vrij adem. Men had in Warschau groo- ten voorraad van krijgstuig gevonden. Gedurelide het gevecht van den 6 en 7 waren in de voorsteden van Warschau in het geheel acht 1 en veertig huizén verbrand. He^ had zieh niet bevestigd, dat de bekende Peter Wijsozki zich dood had geschooten hij was ligt aan den voet gekwetst ia russische gevangenschap geraakt. FRAN K R IJ K. Parijs, den 19 september. De oproerige bewegingendie vrij dag hier op de'tijding van den val van Warschau ontslaan zjn hebben zalurdag voortgeduurd. Toen waren hel Pa la is Royal en bet hotel van buitenlandsclie zaken de voornaamste plaatsen, waar de misnoegden te hoop liepen. Onophoudelijk hoorde men geschreeuw va 11 leve de Polen! -weg met de ministers! en hoo ld zakelijk scheen bet volk vergramd tegen den president minister Caslmler Périer ren den minister van buitenlandsclie zaken Sebasinmi. Dit bleek toen beide, in eene koels gezeten tusschcn. twaalf en en eeq ure van het hotel van buitenlandsclie zaken naar de kamer der afge vaardigden reden. Het volk hief een schrikkelijk gelier aan en liep bet rijtuig 11a om liet tegen ie honden. Op de plaats Veuddnie gekomen kon de koetsier niet verder voortrijden daar de oprde rigen de teugels der paarden gegrepen hadden. Nu stegen de. beide ministers uit de koets en vroeg de heer Cusiuiir Péfier aan het volk wat het wilde, .en wat beu welke zich vrienden vaa de vrijheid durfden noemen, bewoog om mannen aan le vullen, die met de A\ 1831. handhaving der wetten belast waren. Hierop schreeuwde meri ui den hoop Polen en de regten van den men&eh! doch scheen dè taal en de standvastige houding van den minister indruk gemaakt te heb ben zoo dat er eene ruimte ontstond en de heeren Périer en Se basliani zich in het hotel Yan den minister van justitie konden hergen van waar zij zich eenige oogeublikken later naar de ver gadering der gedeputeerden begaven na dat een detachement natio nale gardé den volkshoop uit een gedreven had. Kort da drop ontstond er in den tuin van liet, Palais Royal eene zeer ernstige beweging. Tegen over het koffijhuis van Foy was eeu plakaat opgestoken met rouwbanden versierd waarop geschreven stond dat het heldhaftige Polen zoo lafhartig aan zijn lot over gelaten, eene schrikkelijke bedreiging voor Frankrijk was, en de burgers die niet. moesten afwachten, maar de wapens opvatten. De stads-serjanlen nieuwe politie-soldatenpoogden de zamenge- rolte menigte uit een te jageu doch vonden veel wederstand. Men zag stoelen werpen en verscheiden der genoemde serjauten raakten gekwetst; eindelijk kregen zij versterking van de nationale garde, gelukte het hen den tuin le doen ontruimen. Het volk trachtte zich in nabij zijnde straten le hereenigen, doch werd door een es* kadrou ruiterij uit elkander gedreven. In de rue de Richelieu werd. op dieu tijd een gevveermakei's winkel aangevallen doch de natie na Ie garde kwam hier spoedig te hulp, zoo det slechts weinige wapenen in 's volks handen vielen. Tegen den avond werd het op. roer heviger. Alle de lantaarnen in de evengcmelde straat werden aan stukken geslagen, en op de boulevard op de boek van de rue Monimïtre werden groote rijtuigen, zoogenaamde omnidussen en huurkoetsen, aangehouden afgespannen en omvergeworpen onx daarmede de straat te" versperren doch de oproerigen werden door een aanval van dragonders daarin verhinderd. Het volk liep ook naar de schouwburgen die het gewild had dat ten teeken van rouw over de Polen niet zouden spelen en die zich daaraan niet schenea gestoord te hebben. Het pleegde geweld aan het gebouw van de italiaansche opera en aan den schouwburg der Vate'te's. Tegen elf ure begon de rust te herstellen waartoe een buitengewoon hevige slagregen niet weinig scheen toegebragt te hebben. Zondag hernieuwden de onruststokers hunne misdadige pogingen; doch overal waren zoo geschikte maatregelen genomen om hen te keer te gaan, dat zij niets meer met eenig gevolg kouden ondernemen. Des middags omstreeks een ure zag men in den tuin eu op de plaats van het Palais Royal weder eene vrij talrjke menigte men- sclien vergaderen, die als naar gewoonte oproerige kreeten aanhie ven. Spoedig kwamen sterke detachementen nationale garde en in fanterie van linie oprukkendie evenwel niet zonder moeite den muitzieken hoop verjoegen, na eenige der belhamels gegrepen te hebben. Des avonds tegen zes ure liep het volk weder te zameu op de plaats van het Palafs Royal eu in de rue st. Honore'; doch werd door de ruiterij verjaagd terwijl de stads-serjanten vele ar- reslatien deden, waarin zij door de weldenkende burgers trouw ge holpen werden. Dien dag werd ook een twintigtal personen, die bij zekeren wipiverkooperin de rue st. Louisvergaderd waren eïi beraadslaagden over eeu plan om des avonds den opstand voort te zetten ia hechtenis genomen. Daaronder bevond zich een lid der klub van de voiks-vriendenmet name Chauvui, die reeds vi'oe- ger wegens oproerig gedrag in handen der justitie was geweest en met een koppel geladen pistolen gewapend was. De overigen wa ren mede van wapens voorzien. lieden is het rustiger. Men vindt nog wel hier en daar volks- oploopeu doch zij houden geen stand en het volk gaat langzamer hand uit een. Vrij algemeen heeft men in de oploopeu gedurende de laatste dagen veel jongelieden en vrij wel gcklcedde menschen opgemerkt eu minder gemeen volk, dan bij vroegere oproeren, als ook veel minder ambachtslieden. De oproerigen waren meestal met dikke stokken gewapend en velen hadden pistolen verborgen. Nog heeft men opgemerkt, dat de nationale garde niet zoo druk als gewoon- 1 jk opgekomen is bij het alartnslaan maar daarentegen de linie- troepen die in groote getalcn op de heen waren, zich zeer stand vastig hebben gedragen en trouw de haar gegeven bevelen volvoer den zonder acht te slaan op het geroep van leve de linie! waar mede de misnoegden haar begroetten en ia hun belang poogden over te halen. De maarschalk graaf. Lobau heeft zich overal waar- zulks uoodig was, aan het hoofd van zijn staf vertoond. De po litie heelt zich zeer ijverig gedragen, en alles doet geioovendat de regering sterk 'genoeg is o;u deze nieuwe oproeren tc dempen. .De koning is met zip1 e geheeie familie van zijn landgoed te Neuilly na a rPa rij s terug gekomen De oppositie bladen zeilen hunne aanvallen tegen het ministerie met buitengewone bitterheid voort. Zij verheugen zich zeer over de nederlaag, die zij zeggen dat de ministers iu de kamer der ge deputeerden geleden hebben, door het aannemen van het voorstel van den lieer Boissy d'Jlttglusom de rangen der militairen die gedurende de honderd dagen bevorderd zijn, tc erkennen, welk voorstel niet 197 tegen 153 stemmen is doorgegaan Bij de gedeputeerden, heeft vrijdag de heer .llaugiiin begonnen over de poolsche gebeurtenissen te spreken en gezegd de ministers daaromtrentevenals oYcr.ue Belgische zaken ophelderingen te mU

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1