Nieuwstijdingen. ad ver te n tien. De benoeming van kiezers om bet aftredend een derde tegen den So September te vervangen zal om de drie jaren aanvang ne mende met bet jaar 1827, plaats hebben in den loop der maand September. Art. 28. Niemand kan binnen de Stad Kiezer zijn-, ten zij bij den ouderdom van z5 jaren Treeft vervuld binnen liet Rijk of deszei fs Koloniën geboren is, of brieven van Natui'alisatie bekomen beeft, of wel bij wetduiding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigd is en voor een inboorling der Stad of met eene Burgerdochter gehuwd zijndegedurende de laatste drie jaren en voor een inboorling van bet Rijk of genaturaliseerden gedurende de laatste zes jaren Stadsingezeten is geweest (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en. voorts jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijks middelen buiten bet Patentregtop den voet der Stemgcrcgtigden betaald, eene som van ten minsten tachtig guldens. Ook zal tot Kiezer niet kunnen benoemd worden hij die aan eenen reeds ben.oemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaat. Twee personen zich zoodanig bestaande te gelijker tijd worde'*, benoemd, zal het lot tusschen huif beslissen. Burgemeester en Wethouders noodigen iedereen uit om het be lang der verkiezing welke hiermede aan hun worden opgedragen wel te beseffen en door eene góede invulling der Billetteu tot de uitoefening van dit regt mede te wérken. Gedaan te 'Zierikzee, dén 14 September 183 i Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. JTcr ordonnantie van dezelve, De Sfads-Secrctari's W. J. P. KROEF DüITSCHLAND. Berlijn den 15, september. Berigten van de poolsche grenzen van den 12 september, melden het volgende »Te Kalisch waren, gelijk onlangs gemeld is van de russische zijde slechts weinige man schappen 111 bezetting gelaten terwijl de generaal van Knorring met zijne troepen naar Czenstochau was getrokken. Onder deze omstan digheden gelukte het helaas aan een klein poolsch korps, onder be vel van den generaal Ro zij skideri 10 dezer binnen die stad te drin gen. Menigerlei gruwelen en plunderingen werden tegen de Duit- schers en Joden aldaar gepleegd. De Poolsche ingezetenen waren hierin' behulpzaam. Op de tijding van het aanrukken van russische troepen heeft zich echter liet bedoelde korps spoedig weder ver wijderden Kalisch heeft thans, tot zekerheid voor de toekomst, eene sterke bezetting bekomen. Tot heden middag zijn te Berlijn 223 personen door de cho lera aarigestastvan weke 32 zijn genezen en 191 gestorven. GROOT-BRITT ANNIEN. Londen den 18 september. De ministers der groote mogendhe den hebben eergisteren >feene cQnferentie gehouden die langer dan gewoonlijk geduurd beeft, en waarin een of twee belangrijke proto collen zouden tot stand zijn gebragt. Men gelooft, dat bet punt der te slechten vestingen afgehandeld is,; doch omtrent de verdeeling der scliuld of de grensscheiding zou nog niets beslist zijn. Van Torbay schrijft men, dat den 14 het eskader onder bevel van admiraal Codrington aldaar was voorbij gezeild, naar Lissabon koers zettende. De Cournier van den i4 zegt, dat alle twijfeling over bet onverwijld terugtrekken der fransche krijgsbenden uit Belgie thans opgeheven is, en dat deze terugtogd door den duidelijk uitgedruk- ten wensch van prins Leopold verhaast is. FRANKRIJK. Parijs, den 14 september. Wij kunnen verzekeren, dat het mi nisterie wel degelijk in de meening deelt, dat de onkosten, door het verblijf onzer troepen in Belgie veroorzaakt, aan Frankrijk moeten worden terugegeven. Men wildat prins Leopold ten sterkste op bet terugtrekken der fransche troepen heeft aangehouden en wel ten gevolge van be dreigingen van den kant van Engeland. Te Narbonne en te Perpignau hebben oproerigheden plaats gehadwaartoe de heffiug der indirecte belastingen aanleiding schijnt gegeven te hebben. NEDERLANDEN. Breda den 16 september. (Uit eenen brief) Gisteren avond is een schip beladen met twee en zeventig stuks rundvee van hiernaar de citadel Antwerpen vertrokken. Sommigen willen dit doen voorko men als een bewijs dat ons gouvernement in geenen deele genegen zoude zijn, in welk geval ook die vesting te ontruimen. Wij ech ter meen en dit te moeten beschouwen als eene wijze voorzorg van ons bestuur, ten einde indien de vijandelijkheden onverhoopt, na den 10. October moesten hervat worden, ook op dat punt tegen alle voorvallen gedekt te zijn, en de brave verdedigers van dat fort niet in gevaar gesteld worden van bij eene. afsnijding der communicatie ge brek, aan lévensmiddelen' te hebben. Intusschen zullen de Belgen dit proviandscbip voorbij Antwerpen ziende steven, kunnen ontwa ren, dat onze staatslieden den tijd niet met snoeven en bet opstellen van hoogdravende snorkerijénter plaatsing in het staatsbladlaten voorbijgaan, maar volijverig op alle middelen bedacht zijn, om in de behoefte van onze dapperen te voorzien. Men, meldt .uit s'Hertogenbosch dat aldaar een telegraaf wordt ingerigt, welke met die yan van Breda", en alzoo met 's Graven li a ge in vérband zal staan. Dertien hollandsche officieren, zoogenaamde krijgsgevangen te Doornik, zijn den i3 van daar onlvlugt. Men beeft last gegeven, om hen te vervolgen. Men meldt, dat vorst Leopold de oprigting van nog twee re gimenten infanterie beeft bevolen. In Weenen is den 9 last gegeven om gcene gezondheids-pas sen meer uit te reiken. Men merkt dit aan ais een bewijs dat de cholera thans werkelijk ook in die stad heerschf. Het beijersche gouvernement heeft bevolen, dat langs de Saksische grenzen een militair cordon zal worden opgcrigt. 's Gravenhage den 18 september. "Heden morgen ten it ure zijn HH. MM.benevens HTI. KK. HH. prins en prinses Albert, naar Amsterdam vertrokken. Gisteren morgen zijn reeds derwaarts gereisd HIT. KK. HIJ. de prins en prinses van Oranje en prins en prinses Frederik der Neder landen. HH. KIC. HH. de prinsen en prinsessen van Oranje en Frederik der Nederlanden hébben bij hunnen doortogt naar Amsterdam op gisteren, bet aanbod van dejeuner, boogstdenzelven door de regeriug van Haarlem gedaan wel willen aannemen. Een ieder heeft zich. beijverd, en, door bet vevcieren zijner woning, aan de vorstelijke ^personenwelke den vaderlandschen roem zoo luisterrijk hebben, gehandhaafd, blijken te geven der algemeene' dankbaarheid. Met niet minder geestdrift zijn de helden van Hasselt en Leuven te Amsterdam ontvangen. Ten half vier ure zijn de prinsen en princessen gisteren aldaar aangekomen waar zij door eene depu- talie van de regering aan welker hoofd zich de Burgemeester be vond buiten de Haarlemmer-poortin eene daartoe ingerigte tent begroet zijn. Vervolgens liebben'boogstdezelve in opene rijtuigen, begeleid door de schutterij en voorafgegaan door de studenten van het Athenaeum te paard, hunne intrede binnen de stad gedaan waar de turfdragers in eene nette klecdingde rijtuigen hebben afgespannen en dezelve voortgetrokken hebben. Eene ontelbare me nigte die een onophoudelijk gejuich aanhief, vervulde de straten, welke niet groen vlaggen en eerepoorten versierd waren. In alle huizen zag men toeschouwers, van welke velen de geliefde vorsten bloemen toewierpen. Ten vijf ure kwamen de vorsten eu vorstinnen op hei paleis aan waar de beide priusen zich dadelijk op het bal kon vertoonden. Ontzaggelijk was de menigte welke zich op den dam had verzameld van welker gejuich de lucht weergalmde. Heden morgen is Z. BI. de hertog van Saksen-JVeimar van hier naar Rotterdam vertrokken om naar men verzekert hoogst- deszelfs gemalin,, welke uit Engeland verwacht wordt, afte halen. Dordrecht, den 16 september. Gisteren voormiddag is hier ge passeerd. Z. Exc. de generaal Constant de R^beccjue, van 's Graven hage komendeen zich wederom naar het leger begevende wer- waarts men verneemt dat zich tegen het einde der volgende week ook de beide prinsen wederom begeven zullen. Middelburg den 21 september. Gisteren avond hebben de muzij- kanten der dienstdoende schutterij eene serenade gegeven aan den ka pitein bij de Zeeuwsche mobile schutterij den heer P. J. Spaan, ter gelegenheid van de tijding dat het Z. M. heeft behaagd denzelvea te benoemen tot ridder der militaire Willemsorde, /(de klasse. MIDDENPRIJ ZEN. YAN DE VOLGENDE ALTJKELEN TE ZTERTKZEE^ van den 22 September i83i. De NederL Mucl.de Oiule'Tavwe:f 9 00 a 11.po Nieuwe clito i83o - 8 00 a 10.25 Nieuwe Logge- 6.5o a 7 00 'W iutér Gerst4-2° a 4 4° Zomer dito- 4 00 a 4 so Haver - 2 4° a 2 5o TVardeboónen- 4 a 5.00 VYiti'e Boonen- 00.00 a 00.00 Bruine difo 900 a g.5o Graauwc Erwten - 7.50 a 9 5o Groene Erwten Gee'e dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Mvclde. f 6.00 a 6.a5 - 6.00 a 6.a3 - 7.00 a 9.00 - 8.00 a q.oa 7.00 a Kaap-Olie te Zierikzee 35.00 per vato Dii.o bij partij- 00.00 Lijn-Olie bij partij - Sq.oo Raapkoeken - 55.00 de 1000 st* Lijnkoeken- 70.00 MARKTPRIJZEN der MEEKRAP 'te ZIERIKZEE. van den 23 September i83i. teelt 1831 Onbcroofdc, eerste kwaliteit verkocht24.00 a 25.00. per 5o N. P* On beroof de, middelbare dito- 23.00 a 24.00. Onbcroofdc, mindere dito.- 22.00 a 23.00. n i> j> OPENBARE VERKOOP. De Heeren E. E. SCHUTTER en li. de CL OPPER, als gemagtigden van A N T H O N IJ P IE T E R S T R U IJ Iv zullen op Dingsdag den 5 October 183 x 's namiddags ten 2 uren, in do Herberg bet Dorpshuis te Oosterland ten overstaan van den Nota ris C. PLEVIER BOOM, publiek verknopen: I». Een WOONHUIS, ERVE en GEVOLGEN, staande en gelegen ia de Gemeente van Oosterland, aan het Veer de Staart 2°. Eene POOSSCHUIT, genaamd de Jonge Tannetje groot 47 Nederlandsche Tonnen, met al deszelfs Staand en Loopend Wand, en verder Toebehooren; en 3°. De twee opgemelde Perceelea in e'e'ne Massa, met vergun- nnig van hel Veer door den Ambachtsheer van Oosterland waarvan de jaarlijkschc recognitie bedraagt f iS,5o. De Ingezetenen der Buitengemeenten die den tweeden ter- jnijn hunner Inschrijving in de Vrijwillige Geldleening ten kantore van den ondergetekenden nog niet hebben aangezuiverd worden dringend verzocht, de betaling daarvan ten spoedigsten te doen. z I EiUK ZEE, 23 September 1831II. W. LE SAGE TEN BROEK. TE ZIERIKZEE j bij A. DE YOSj JZ.jBoekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2