ZEERIILZEESCHE A°. 1881, O U S A I T, Hfingsdag BESTUREN EN A DMINIS TRA TIEN. den 2© September. NIEUWST IJ Dl NIG E N. N°. 75. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland. In aanmerking nemende ,-xdat onderscheidene houders van aandee- len in de Brusselsche' Loterij van voorwerpen op de Tentoonstel ling van 183o aldaar ingezonden, welke die aandeeleu door tus- öclienkomst van het Provinciaal Gouvernementvan de Districlcom- missarialen of van de Plaatselijke .Besturen in deze Provincie he- komen hebben, dezelve tot heden nog niet hebben ingewisseld; her innert hij deze de houders dier aandeelen aan zijne bekendmaking geplaatst in de Middelburgsche Courant van den 4 Januari] ji. No. 2waarbij; hun de gelegenheid is aangeboden om de inwisse ling van die aandeeleu dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van n tot, 12 uren,.-in ue Rnreanx van het Pro vinciaal Gouvernement tegen den daarvoor betaalden prijs te be werkstellingen, hem uifnoodigende om van die gelegenheid a's nog zoo spoedig mogelijk gebruik te maken wordende aan de zooda- nigen welke onder indiening hunner aandeeleu hun verlangen heb ben betuigd, dat de prijs van dezelve als een olïer ten dienste van het Vadeiland werd afgestaan, hij deze te kennen te geven, dat daar aan dadelijk is voldaan geworden. Middelburg, deii 15 September 1831 VAN VRED'fcNBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERIKZEE. In aanmerking neniendedat door het overlijden van een dei- Kiezers eene Vacature ontstaan is in het Kiezers Collegie voor deze Stad, en dat de intentie van liet bestaande Regerings-Reglement mede brengt 0111 deze enkele opening zoo wel aan te vullen als iu het geval er meerderen waren. Brengen ter. kennis van cle In- en Opgezetenen. Dat te rek'enen van Maandag den 19 dezer maand, tot en met Zaturdag den '24 daaraanvolgende van des voormiddags 10 tot des namiddags 5 uren ter Stedelijke Secretarij voor een ieder ter inzage zal liggen eene Lijst van Stemgeregtigden mitsgaders eene naam lijst van Ingezetenen welke de vereisebten bezitten om tot kiezer te worden benoemd, op dat een iegelijk die vermeenen mogt van deze lijsten ten onregte te zijn weggelatenziju beklag ueswegens bij het Bestuur zoude kunnen indienen. Dat te rekenen van Maandag den 19 dezer en volgende dagen aan de huizen der Steingeregtigcie Ingezetenen Billetten van wege dit Bestuur zuilen worden rondgezonden om daarop een persoon intevullerr, welke zij tot Kiezer verlangen benoemd te zien, terwijl de Billetten voor het einde der week zullen worden opgehaald. Voorts worden de Ingezetenen herinnerd aan de bepalingen van liet Regerings-Reglement, betreffende de Stemgéregligheidde wijze waarop het stemregt wordt uitgeoefend, en eindelijk der vereisebten om tot Kiezer te kunnen worden benoemd te weten Artikel 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij die ten minste gedu rende het laatst verloopene jaar ingezetenen der Stad of van der- zclver grondgebied -geweest, en nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren heb ben vervuld jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen buiten het Patentregl betalen niet beneden de twee en twintig guldeus, aari de wettelijke vei'pligtiugen aangaande ue na tionale militie, naar aanleiding der grondwet op bun gelegd tot op liet oogenblik toe hebben voldaan en niet vallen iu de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van bet stemregt zijn uitgesloten zij, die in dienst zijn of pensioen genieten van eeuige vreemde Mogendheid, builen autorisatie des Konings die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden als mede die, aan welken geregtelijk een raads man is toegevoegd; die in staat van faillissement ziju die cessie van hunne goederen gedaan hebben die een crimineel vonnis hebben oudergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van de stemopneming nog instaat van crimi nele beschuldiging zijn. Art. 4- In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de bovengemelde belastingen zal alleen in aanmerking worden genomen het montantwaarop men in die belastingen is aangesla gen onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, 01 elders bin nen het Rijk geh'gen zijn en of de daarvoor te betalene belasting al, of niet, in eene andere gemeente wordt voldaan; zullende echter die gene, welke derzesver belasting betaling in eene andere gemeente ten dezen zullen willen doen gelden verpligt zijn 0111 daarvan vooraf aan het stedelijk Bestuur kennis te geven, en -des gevorderd aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling tc verlooneu. /let vervolg eit lot iu ons volgend JSonuncr R IJSLAND. Petersburg den 3 september. Ten einde in de behoeften van 'srijks schatkist te voorzien heeft de regering met het huis Hope en comp. te Amsterdam eene nieuwe leening van 20 iniUioea zilve ren roebels laten openen. Er worden voor deze leening inschrij vingen van vijf honderd zilveren roebels algegeven. Zij geven eene jparJijkvSche rente van vijf ten honderd, welke alle jaar, van den i tot den 15 juuij eu van den 1 tot dea i5 december zullen be taald worden. POLEN. Warschau, den 8 september. (Des morgens ten 8 uur.) Binnen weinige ureu zullen de russische troepen met veel geschut teu ge volge van eene geslotene kapitulatie alhier binnenrukken. De poolsche armee heeft reeds sedert gisteren avond de stad cu den omtrek veriaten eu is over Praga naar iViodlin 'getrokken ten einde zoo als men deukt te Plczk nog eeiimaal post te vatten. De om standigheden van deze gevvigtige gebeurtenis zijn de volgende De veldmaarschalk graaf Paskewiisch had aan de poolsche regering veertien dagen tijd tot bedenken gegeven 0111 zich te onderwerpen. Toen deze termijn aigeloopen was werd er deu 4 no§ eene bijeen komst gehouden; maar zij liep vruchteloos af. Daarop begon een. aanval op de gansche linie van Moskatow tot Porijzovv- De hoofd- magt'was echter tegen de eerste schansen voor het dorp Wala ge- rigten het vuur duurde tot omstreeks 0 uur des avonds. De ge^ melde schans, benevens eene tweede bij het dorp Czijstewerden, genomen 20 kanonnen van zwaar kaliber veroverd en vier rege- menteu infanterie deels nedergeveld, deels krijgsgevangen gemaakt j zwaar gewond raakten in russische gevangenschap: de generaal-ma- joor Sowinski, alsmede een der hoofdbewerkers van de revolutie en aanvoerder hij de overrompelingvan het kasteel Belvedère op deu 29 november iS3o; Peter Wijsozkidie zich echter, volgens zeggen, op hei oogenblik der gevangenneming heeft doodgeschoten. Gisteren morgen na 6 uur kwam de russische generaal van pan nenborg als parlementaire alhier aan, om cle regering nogmaals tijd van Ledenken tot een uur 's middags te geven terwijl de Rus sen dezen tijd te haat nemen0111 de schans voor Wola in eene redoute te veranderen en deze met zwaar geschut te voorzien. Daar de Polen, iu plaats van te onderhandelen alle weerbare mannen naar de wallen zonden, werd het vuur met groote hevigheid ver nieuwd en vele gebouwen van die streek benevens al ie windrno.. lens werden eene prooi der vlammen. Tegen 5 uur waren de Rus sen iu het bezit van alle' verschansingen, waarop eindelijk na eene nogmaals herhaalde opeischingeene kapitulatie tot stand kwam, waarvan de nadere inhoud echter nog niet bekend is. liet kaïuion- vuur werd desniettemin uog tot na 8 uur eu het klein geweervuur deu ganscheu nacht door gehoord. Eenige poolsche divisien wilden Warschau nog verdedigen doch vermits liet dezelven daarom te doen was om hunnen voorraad van munitie zoo mogelijk te sparen zijn ook deze afgetrokken. De russische troepen hebben woudereu van onverschrokkenheid en dapperheid bij de bestorming der schansen vervigt. Naschrift. Voormiddags 10 uur. Zoo even trekt de russische- gavde met veel geschut over de brug naar Praga de Polen ach terna; de laatsten ziet men duidelijk in ue rigting van Modlin weg- trekkeu. De generaal Krakowiezki is nog hier, eu het schijnt derhalve dat hij de armee niet volgen zal. Tweede berigt uit Warschau van den 8 september. De russische garden zijn in groote orde binnengerukt, eu in de stad heerscht volkomen rust. De ingezetenen hebben aan de verdediging der stad althans geen vrijwillig aandeel genomen. Zonder Krakowiezki's ei genzin zon er zeer veel bloed ziju gespaard geworden. De kanon- nade heeft in den nacht van maandag en dingsdag begonnen eu zonder ophouden lot in den nacht voortgeduurd. De Russen heb ben eenen onverzettelijken moed aan deu dag gelegd eu zijri over de russische lijken gevulde grachten binnen de schansen gedrongen. Woensdag morgen ziju er nieuwe onderhandelingen begonnen die mede zouder gevolg gebleven zijn waarop de bestorming en ka« nonnade weder voortgezet zijn, tot dat 's avonds alie verschansin gen in de magt der Russen waren. De leden van de poolsche redering en vele seuateurs hebben zich aan de poolsche arnieo aangesloten die naar het wojewodschap van Piozk terugtrekt." DUIT8CELANB. Berlijn, den 12 september. Berigteu uit Warschau van den 8- dezerhouden het volgende in Heden, den 8, zijn de russische troepen binnen Warschau, de poolsche .armee en de natie hebben zich aan hunnen monarch on derworpen de eerste begeeft zich, overeenkomstig 's keizers mani fest, naarPlock, oru aldaar zijne hevelen af te wachten. De roem volle resultaten, die de Piussen verworven hebben, zijn door smar telijke verliezen gekocht geworden. De maarschalk zeli' heeft eene kneuzing aan den linker armen de horst hekomen. hrukowie&ki heeft zij li gezag uedcrgelegd. De generaal Malacfioivski heeft dea

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1