ZIERIKZEESCHE Vrijdag NIEUWSTIJDINGEN A*. 1831. COCKANÏ. den 2 September» K°. TO. jbÜITSCHLAND. Beruin, den ?.3 augnstus. Geloofwaardige berigten ml het Rus sisch hoofdkwartier te Lowlcz'van dén 15, houden bet navolgen de int - 1 »De vijand beeft zijné stïelling acbter de Rawka Verlaten en trekt naar Warschau terug; de Russische armee is reeds Op marsch om rieivzelven te volgen. Het hoofdkwartier ti'ékt binnen een uur van bier open zal waarschijnlijk naar Szymanow overgebragt worden. Omtreut dé overwinningdie de voorhoede van het korps des ge neraals Radlger bij Gramza behaald'heeftleëst rhën in'die be rigteg dat dif gevecht op. den 9 geléverd, is, en dat de Russfen daarbij tWeé stukken geschat, vöroverdén 19 .officieren j waarön- der twee van den stafbenevens 5oo soldaten, gevangen genomen hebben. Generaal Rozen, heeft het verder, rukt óver Siedlèe té gen Praga op. Het korps van den généraal 1ion Creutsz moet deil ij den Weichsel bereiken. Èen eri ander toönt, dat de russi- scbe krijgsmagtvan alle zijden de lioofstad Warschau meet en meer naderten dat dezelveals het warëthans reeds van allé kan ten is ingesloten. Een beslissende veldslag, Welke höögstwaarschijri- lijk eerstdaags Zal geleverd worden, zal over liet löt dier hööfstad en van geheel Polen beslissen. Iutusschen heelt er eene gevvigtige Verandering bij het poolsche léger plaats gevonden. De generaal Skrzynecki heeft het opperbevel! over dat leger nedergelegden is vervangen door den generaal Dcwbinski, die zich onlangsmeteené kleine magtdoor de Russen eenen weg uit Litlianen naar War schau heeft weten te hanen. Deze gewiglige verandering is onge twijfeld het gevolg van den door den. rijksdags genomen' maatregel, waarbij eene commissie naar het leger was gezondenaan welke onder anderen was opgedragen de volmegt om, des liöods den opperbevelhebber uit, zijne betrekking te onslaan.. Het zal te bezien staan welk eenen indruk zulks op de krijgslieden zal maken. Franrfort den 25 augustus. Volgens brieven uit Weenen, Van den' 17 dezer4 kan men er niet; meer aan twijfelen, dat de cholera door het kordon been ïd Oostenrijk is doorgedrongenen vijf plaat sen namelijk Rohrau Ilollerh BachfurtGerhaus en Duitsch Bfö- dersdorfer door aangetast zijn. Den 16 is te Weenen een man ge storven wiens ziekte, zegt men, kenteékenen van de cholera béd. In zijn huis is dadelijk eene politie-wacht geplaats. Verder beeft men er niets van geboord. In Zevenbergen Hongarije en hét wes telijk gedeelte van Gallicie blijft de ziekte steeds in eenen hoogen graad voortwoeden, De Beijersche regering heeft besloten, omter meerderë ge rustelling van liet publiekeeu cholera-kordon langs de Oostenrijk- Stlie grenzen te trekken. De regering van het kanton Bazel heeft dezer dagen wedef moe ten besluiten om haar gezag door kracht van wapens tegen een aan tal opstandelingen van de buitengemeenten te handhaven. Dezen bad den zich in het stadje Liestal genesteld, Den 20 augustus besloot de kommandant der tegen hen afgezöndene troepen om dit stadje stor menderhand in te nemen. Toen de troepen de stad inkwamen werd er uil de vensters en keldcrgaaten op hen geschotenzij be antwoordden dit vuur op eene krachtdadige wijze en hakten den vrijheidsboom om. Daar echter de kommandant Zag, dat hij aan déten strijd geen einde zoude kunnen maken zonder de gansche stad te verwoesten, besloot hij om terug te trékken. Deze terug legt geschiede in volmaakte orde; alleen werden de troepenvnu en dan door verscholene scherpschutters verontrust. Het verlies der troepen bedraagt 20 gekwetsten en 2 gesnuevelden. Te Bazel is thans alles onder de wapens. GROOT-BRÏTT ANNIËN. Londen den 26 augustus. Donderdag avond heeft de eerste mi nister, graaf Grey, in het hoogerhuis de verzekering gegeven, dat de maarschalk Gérard order gekregen had om Belgie met de fran- sche troepen te ontruimen en dat het ministerie ten volle overtuigd Wasdat de fransche regering in deze Zaak zich met eer en ter goe der trouw had gedragen en aldus zou blijven voortgaan, In het huis der gemeenten heeft lord Althorp eene dergelijke verklaring afgelegd. Den 28 jutij is te Newyork een gedeelte der gestolen juwelen Van Hars Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid de prinses van Oranje omloktter waarde van omstreeks 100,000 dollars, De politie, onder zoek doende naar gesloken goederen in een huis ïn paerlstreet, tussclien Elm en Broadway, vond aldaar bij een mau op de tweede verdieping een kistjenter grootte van eene gewone pistoolkisten daarin eene groote hoeveelheid kostbare juweclen en fijne steenen- Eerst twijfelde men niet of deze kostbaarheden .waren, zijn eigendom doch bij na dere vergelijking met de opgave der genoemde gestolen juweclen kreeg men achterdocht en de hollandsche consul vroeg verlof om den hou der dier zaken te döen in hechtenis nemen doch toen mêu hem Wilde arresteren ontsnapte hij door eene achterdeur. Men zegt dat hij een Italiaan is, Carara genaamd. De juwcélen zijn in han den van de j olilie en men dachtdal Carara weldra zou gekregen .worden. Pmuïs, den 24 augustus. Volgens êenèb brief uit Brussel, dlëiï de Constitulionnel mededeeltis koning Leopold zeer verdrietig Over zijne onderdanenten minste over degenen die hem omringenen zou hij met den engelschen gezant een plan beramen Om Bèlgié onder de bescherming van Frankrijk te stellen, zoodanig, dat het zelve onder Leopolds bestuurslechts eenè sóórt van ónder-koning* schap zou uitmaken. Volgens een ander dagblad, zal dè belgischë armee öndet toesigt van Fransche generaals hervormd worden. Bij de uitdaging, wélke onlangs plaais had, is het tusscheö dén minister Sebastiani en den géneraal Lamarcjea tot geen gevecht gekomenEr haddendoor tüSschënkomst der getuigenverkla ringen plaats welke aan het geschil een einde iflaakten. Om Val- séhe geruchten tegen te gaan is er, Op aanzoek van den minis-, tér Sebastiadi, een kort verhaal van dén afloop in de dagbladen geplaatst. Dit verhaal heeft den generaal Lantarcjue niet voldaan én er is eene tweede uitdaging tot een duel gevolgd, welke in te genwoordigheid van den admiraal dé Rig'iy eii den géneraal HabtspA haar beslag heeft gekregen. In het bósch vah Boulogne hebben dó twistenden met het pistool op eikanderen geschoten zonder el- kanderen evenwel te raken. De getuigen hebben ze vervolgens ge scheiden. Déri iS hebben eenigë patriotten te Marseille eene proces sie Willen storën, ibaar bet is hun nietgèlüktdë menigte Ontvlam de in godsdienst-ijver en zij hebben zich sëhielijk uit de voeten moeten maken. Den 16 hebben zij eehe sbört van wederwraak willen nemen, maar ook dit is hun mislukt; zij vönden een aan tal mannen met stokken gewapend, cin hen het hoofd te bieden en later is ook de overheid tusschen beiden gekomen. Op som mige punten is men handgemeen geraakt, en eenigë personen zijn er door gekwetst geworden; Te Roanne is den 18 dezer één oproer Ontstaan Onder de werklieden die aaii eenen Weg bezig zijn. Het gemeene volk voeg de zich bij hen. De nationale garde kwam onder de wapens maar werd met steeuen verdreven. Na bet aankomen eener versterking van troepen werd echter de rust hersteld. NEDERLANDEN* 's Gcavenbage den 28 augustus. Men spreekt Van eëü nader pro tocol waarinónder anderende voortduring van den Wapenstil stand zou zijn bepaald en waariu aan de Fransche krijgsmagt dö handhaving van dénzeiveb zou zijn opgedragen. Nog zou daarbij zijn vastgesteld, dat de voorwaarden tot een diflnitief traktaat tus schen Holland en Belgie eerlang door de londeusche conferentie zouden Worden geregeld. Mén zegt, dat dit protocol dezer dagen herwaarts Uit Londen Is overgebragt. Zijner Majesteits brik de Windhond gekommandeetd wordende door den kap. luit. ter zee Tenbergen, is, op den 28 dezer van eenen kruistogt uit de Noord Zee te VÜssingënterug gekomengerust stellende tijdingen voor den handel mede brengende. Zoo ook zijn op den 24 dezer Zijner Majesteits kórvetteu Hippo- MEiEs en Amphitsitbgekommandeerd wordende door de kapitema ter zee de Quarlel en Machielsen, weder ter kruistogt üaar zee ge zeild Vrijdag is Van hier vertrokken het detachement rijdende ar tillerie, hetwelk de op Daine veroverde stukken geschut herwaarts had overgebragt; Het is thans zekerdat het belgische leger ten gevolge der jongste gebeurtenissenbij welke de onbekwaamheid van velen ge bleken Is, eene geheele reorganisatie zal ondergaan. De noc/digö bevelen zijn deswege reeds uitgevaardigd. De nie'nw ópgerigte ba- taillons jagers zullen alle worden ontbonden. Mén sprak te Brus sel van deze organisatie aan een fransch opperbevelhebber op fe dragen. Onder dë persOriendie als zoodanig genoemd werden-, komt in de eerste plaats de generaal Êelliard voor. ïnfussehen blijven mannen, zoo als Kessclsvan wien bet bekend is, dat hij deu krijgsdienst volstrekt niet verstaatnog in dienst. Déze is met- twee batterijen te Brussel aangekomen, om aldaar,vooreerst in be zetting te blijven; Berigten uit Brusselvan den 26brengen het na'vOlgen'de mede; •'De aangekondigde inspectie door prins Leopold van de 2<r,osa man fransche troepen zié vórig nosti')heeft eergisteren alhier plaats gehad en dezelve zotlden Uii eerstdaags eene gedeeltelijke terugtrek kende beweging aanvangen Zónder daarom het grondgebied van Bel gie voor als nog te veflaten. Onder dé generaals van het fransch leger bevindt zlcli de genei Na I Chasséiteef van dén hollandschen generaal van dien naam, die, onder den generaal llaxoover een gedeelte van liet korpi dér gCnie hef bevel vóert. «Vorst Leópold ve'sligt zich al meer en meer in Belgie'. Dén 23 Z'j ri met de engelsche paketboüt, te Ostendevoof dien prins, me- degë'bragt en ontladen zes rijtuigen en elf kostbare paarden. Aan den anderen kant verzekert men, dat de heer Latour Mobourgdie alhier is aangekomen, belast Is, om met prins Leopold over des- zelf aansfaaüde huwelijk, nut eene der dochters vau koning Lode- wijk Philips, te onderhandelen; welk huwelijk door dé Belgen als eene bepaalde zaak wordt aangemerkt en hun Veel genoegen zoi} Veroorzaken.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1