N°. 65. ZIERIKZEESCHE ièiugsdag BESTUREN EN ABM1NISTRA TIEN. A°. 1861. COUR AM T. den 16 Augustus. AANBESTEDING van PATENT-OLIE. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland, maakt bekend, dat de leverantie Van de benoodigde Pal ent-ölie voor de dienst der Lantaarns op de Zeeuwsché binnen- Stj'ooinen -gedurende de laatste helft van dit cn de eerste helft van liet volgende jaar, bestaande in 33 vaten elk van 100 Ncderl. Kannen, in het openbaar zal worden aanbesteed, op D'mgsdag den a3 Augustus tö^ldes middags ten 12 ure, in de ge wone zaal der aanbestedingen aan het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, te Middelburg', kunnende van de Voorwaarden waarop die Aanbesteding zal plaats heb- bhpdoor dc gegadigden nader kenriis wérden gehomen in de Bureaux van het voorz. Provinciaal Gouvernement, en ten huize van den Heer Directeur der Bakens en Lan taarns op de Zeeuwsche Binnen-Stroomen te Middelburgbij wien ook liet monster der Olie kan worden bezigtigd. Middelburgden 12 Augustus i83i. VAN VREDËNBURCII. NIEUW STIJB1NGEN. GROOT-BRJTTANNIEN. Londen, den 10 augustus. Eergisteren avond heeft lord Pal- tmerslon in het huis der gemeenten verzekerd dat het fransch gou vernement verklaard had de fransche troepen dadelijk uit Belgie terug te zullen roepen zoodra de hollandsche troepen over de gren- *eo wedergekeerd zouden zijn. Nog heeft die minister gezegddat de fransche troepen de belgische vestingen, die op haren weg la gen, alleen zouden doortrekken, doch niet bezetten. Gisteren heeft de marquis van Londonderry zijne motie gedaan,, dat de staatstukken, betrekkelijk de onderhandelingen omtrent Bel gie, ter tafel mogten gelegd worden. Daarbij heeft hij het gedrag van het ministerie ernstig gegispt en vooral afgekeurd de wijze, Y/aarop het Holland, den ouden en trouwen bondgenoot van Enge land behandeld heeft. Hij beweerde, dat het alleronbillijkst zijn 7,011, nog meer van den koning van Holland, te vragen na de opof feringen die hij zich reeds tot behoud van den algemeenen vrede had getroost. Ilij prees daarentegen de handelwijze van den koning van Holland en beweerde, dat hem, na dat Leopold de belgische constitutie bezworen had, geen andere weg overgebleven was, dan dien hij had ingeslagen. Verder heeft hij zich zeer. beklaagd over den grooten invloed, dien de ministers aan Frankrijk in de zaken van Europa lieten nemen, en gevraagd of men geloofde, dat de Franschen zoo gemakkelijk Belgie zouden verlaten als zij er een maal weder den voet gezet hadden. De hertog van Wellington heeft ook de zaak van Holland verde digd en staande gebonden dat het engelsch ministerie bij het be werkstelligen der afscheiding de belangen van Holland geheel uit het oog verloren had. Nog heeft zich de graaf van Aberdeen zeer ten gunste van den koning van Holland en de Hollanders uitgela ten. De koning, zeide hij, was, dit bleek uit de protocollen i zeer onredelijk behandeld en had zich steeds oprègt en ter goe der trouw gedragen. De Hollanders noemde hij een braaf, eerlijk pm tevreden volk. Hij betoogde dat de koning de beschuldigingen die de ministers tegen hem wilden inbrengen, nooit verdiend had. en het niet waar was, dat hij in gebreke gebleven zou zijn om be hoor!ijk kennis te geven van hoj. hervatten der vijandelijkheden. Hij eindigde met te verklaren dat het gedrag van het bestuur jegens den koning va,n Holland alleronstaatkundigst-en aileronregtvaardigst was. In dien; zelfden, geest heeft ook de graaf van Carnavon ge sproken. Graaf Qrey, lord Brougham go lord Holland hebben het ministerie verdedigddaarbij vele woorden gespild doch geene der menigvuldige aanmerkingen door hunne tegenpartij aangevoerd, behoorlijk wedergelegd,,; noch op de vragen huil gedaan een vol doend antwoord gegeven. De' zucht om den vrede van Europa te behouden was hun voorname drijfveer en van Frankrijk was niets te yreezen. I)q fpansche troepen waren op verzoek der conferen tie, naar Belgie opgetrokken om dat Jand te verdedigen, en zouden daaruit terug trekken, wanneer de Hollanders over hunne grenzen w;edergrkeerd zouden zijn, Lord Londonderry heeft zijn voorstel ingetrokken. Uit de debatten is gebleken, dat lord rcifmërsto'n de minister van builenlanclsche zaken den brief van dé holland sche regering een dag ongeopend had laten liggen om dat die aan de conferentiejgeadresserd was en deze eerstdaags na de ontvangst van die depêche vergaderen moest. Nogmaals heeft sir R. Fivïatiop verzoek vau lord Palmerstort zijne motie over dehollandsche zaken tot donderdag uitgesteld. De vloot van admiraal Codrington is in Duins binnen. De Brit- tarnt ia van 120 stukken moet zich nog daarbij voegen. NEDERLANDEN. Nijmegen, den 10 augustus. Zoo even heeft de luit.-gen. de op perbevelhebber dezer vesting dq navolgende belangrijke tijding out vangen. Aken, den 9 augustus i83i ten 1 uur. Z. IC. II. de prins van Oranje heeft op gisteren eene volkomene overwinning op Daine behaald waarvan het legerkorps geheel ver strooid en al het matrieel genomen is. De majoor Piolojf, van den generalen staf,' is dienzelfden dag mot eenige dragonderste Maas tricht aangekomen, om van deze heugelijke tijding keunis te geven, en 0111 de gemeenschap tussclien het leger en die vesting daar te stel len. Eeue kolomw van i 5oo man heeft gisteren avoud oui 8 uren- Maastricht verlatenom langs Tongeren op Luik te marcheren» Gisteren werden Hasselt, st.Truijen, LoozTongeren, Oreye enz. door onze troepen bezet. Nog heden hoopt men, zonder slag o£ stoot de citadel eu de Chartreuse van Luik te bezetten. Meu schijnt te Luik genegen te zijn om de oranje vlag te doen wappe ren eu om den overwinnaar te gemoet te komen. Arnhem den 12 augustus. De volgende brief is door een der arnhemsche schutters, den 9 uit Hasselt aan zijne betrekkingen al hier geschreven. Onze lezers zullen het, gelooven wij goedkeureu, dat wij hem mededeelen zonder eenige verandering in deu stijl ge maakt te hebben. Zie hier den brief: Hasselt, den 9 augustus. De staat, waarin wij ons thans met onze hollandsche dappere wapenhelden bevinden, is van onze zijde met den zegen des Heeren bedeeld. «Wat de natie der Belgen betreft, zij is zoo bang voor de Hol landers daar is geen voorbeeld van zij smijten alles weg en 100- pen als hazen. Generaal Daine Lebben wij zoo kort op de hielen gezeten, dat hij haast geen tijd had om zijn steekhoed op te zetten; gisteren lag hij hier met i5ooo man nog in de stad maar zijn ge- heele leger is in de war. Morgen gaan wij Tongeren innemen, al weer met denzelfden hollandsclien moed als ooit; dus voorwaarts maar is de algemeene kreet van den hollandsclien krijgsman hel is voor koning en vaderland; buigen of bersten; het is hetzelve; het moet. Prins Willem en Frederik hebben wij aan ons hoofd, alle respect voor lien «Eergisteren zijn wij sterk in het vuur geweestvan 's middags e'e'u tot des avonds met 4 bataillons infanterie tegen een leger van 5 a 6000; zij hadden zich in de bosschen geposteerd, dus dat wij er met onze kavallerie niet aan doen konden hebbende geen van bei den liet slagveld kunnen winnen. Het verlies, dat wij op dien dag gehad hebben bedraagt 14 dooden en 4° a 5o geblesseerdenmaar* liet verlies van hen is wel driemaal zooveel en nog meer op dien dag geweest; ik heb gisteren met het voorwaarts rukken 25 dooden op éënen hoop geteld behalve nog degenen die op den weg lagen dus dat ik de dooden van hen op 70 die ik zelve geteld heb, kan re- kenén en geblesseerden ver over de 2 a 3oo volgens het zeggen van de Kasseltsche burgers. Wat donderen wij op die Belgen kop pen Het is een lust om te zien. Gisteren hebben wij 8 kanoneu kiuidwagens, paarden, standaarden cn wel over de honderd ge vangenen veroverd het scheelde weinig of wij hadden Daine met zijn geheele leger gehad, maar wij zullen dien schurk toch wel krijgen, daar is geen kwaad bij. Morgen gaat het weer van voren af aan. Als UEd. liet volk van ons zaagthet zijn haast geen men- sclien meer, wij lijken meer naar duivels als naar menscben gisteren zag ik, dat de kroonprins een officier der Belgen den kop inhakte, nooit had ik kunnen denken dat onze prinsen zulke helden waren; wij hebben nu ail tien nachten op bivouac gelegen en dat is juist naar mijn zin; eten en drinken geen gebrek. «Gisteren morgen werden wij al aardig ontwaaktterwijl wij nog op bivouac sliepen; wij lagen met onze kompagnie op de voorhoede; van vermoeidheid sliepen wij, dat kunt gij wel begrijpen. Eene kompagnie der Belgen had ons bekropen eu was kort bij ons bi vouac en in eens werd er een pelotons-vuur op ons gelost, dus kan gij begrijpen hoe aardig dat wij ontwaaktenhebbende er toch geen verlies door gehad liet was maar zoo eene kleine groetenis maar een dapper kompliment kregen zij dadelijk weder terug, want dit konden wij slechts onder ons houden; dit vorderde onze beleefdheid." 's Gravenhagé den 1 3 augustus. Bij's konings besluit van den 10 augustus no. 69 is.de brik de Panter, alsmede de acjviesbrik de Bt'dk, heide liggende te Vlissingen met den 21 dezer in dienst ge steld en het hevel over de eerste opgedragen aan den kapitein- luitenant ter zee A. C. Edeling, en over de tweede aan deu lui tenant ter zee van de eerste klasse L. J. de Vriese. Op den 10 dezer heeft men te 's Hertogenbosch een Lerigtuit Hasselt, van den vorigen dag, ontvangen, houdende, dat eeue ko- lonne van omtrent 4°° krijgsgevangene Belgen waarouder 5 of 6 officieren weldra in eerstgeinelde Vesting zou aankomen. Een sterk detachement der bezetting uit 's Hertogenbosch is die krijgsgevange nen te gemoet,gegaan. De onversaagdheid en bedaardheid, welke de prins van Oranje in het gevecht betoond heeft, kan niemand zoo als in een' bij zondere brief gezegd wordtnaar waarde pr ij leen. Onder de ge kwetsten van onze zijde in het gevecht van Hasseltbevond zich de kolonel der hussaren van Balveren, die een' sabelhouw in het ge- zigt moet gekregen hebben, welke evenwel geenszins gevaarlijk moét zijn. Uit bijzondere brieven wordt nader bevestigd dut er zeer scherp bij Hechtel en Sónhoven tusscben het korps van den lui tenant-géneraal Cort-Heyligers eu dat van Daine, gevochten is. De amsterdamschebosscheöverijsselschèvriesche en groningsche schutterijen hebben zich uitnemend van haren pügt gekweten én* zich met roem overladen. Het gevecht heeft op den tweeden dag bij Sonhoven van 'smoigens 10 tot 's avonds 8 uren aanhoudend voortgeduurd toeu de vijand eindelijk genoodzaakt werd te wijken. Tp Boxtel zijn reeds ongeveer i5o ma 11 gekwetsten van het genoemde korps aangekomen welke naar 's Hertogenbosch vervoerd worden. Het getal paardendie op de Belgen veroverd, waren, was groot dat men dezelve voor ia gulden had zien verknopen.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1