ZIERMLZEESCHE v/ hingsdag besturen en administratien. nieuws tijdingen. COVK'AÜT den 8 Augustus. N°. 63. BÉKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERlKZEE, Verwittigen bij deze de Ingezetenen dezer Staddat van bunnen wege op Zaturdag den 20 maandeene algemeene Inspectie en Schouwing zal geschieden langs de Straten, Grachten Havens en Pleinen dezer Stad met last om te zorgen dat dezelve ieder voor zoo veel hem betreft, Gras, Onkruid en onreinigheden be hoorlijk gezuiverd, alsmede dat alle goten, ieder vóór zijn eigen dom hetzij bewoond of onbewoond, schoongemaakt zijn en de wa- terloozing onbelemmerd geschiede, zullende op de zoogedanigen Welke in deze nalatig mogten wörden bevonden de straffen worden toegepast, welke op overtredingen van dien aard op het Reglement Van Politie zijn vastgesteld. Zierikzee, den 8 Augustus 1 S31 burgemeester en Wethouders voorud. de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelvcn De Stads-Secretaris W. J. P KRO F. F. NEDER LANDEN. 's Gravf.niuge den 2 augustus. Zijne. Majesteit heeft het volgend besluit gendmen Wij WILLEM, bij de gratie GodsKoning der NederlandenPrins van Oranje-N assailG Tool-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Overwegende, dat wij, sedert den aanvang van den gewaperiden opstand in Belgiegeene middelen onbeproefd hebben gelaten en geene opofferingen ontzien, om, met behoud van den algemcenen vrede, te geraken tot voorwaarden van scheiding, die bestaanbaar waren met de eer en de belangen van bet getrouwe Noord Nederland Dat wij als zoodanige .beschouwd* eri dan ook dadelijk hebben aangenomen die voorwaarden welke ons tot dat einde door de bemiddelende mogendheden waren voorgesteld en gewaarborgd; Dat wij echter, ten gevolge der jongste gebeurtenissen, de ver vulling onzer billijke verwachting omtrent de verwezenlijking van Zoodanige schikking, wederom op de meest smartelijke wijze ver schoven ziende, en onze beminde onderdanen niet langer vruchte loos kunnende doen gehukt gaan onder de lasten en kosten, welke ben sedert vele maanden di ukken en hunne krachten verre te bo ven gaan, ons tot behoud yen het lieve vaderland, geene keuze ineer overblijft, dan om, met vertrouwen op God en op de regt- vaardigheid ónzer zaak, door kracht van wapenen de onderhande lingen te ondersteunen ten èiride die voorwaarden, van scheiding te verkrijgenwelke door de bemiddelende mogendheden als billijk erkenden tot de vestiging van het afzonderlijk volksbestaan van Noord-Nederland onontbeerlijk zijn; Dat, bij het bever aan onze dappere vaderlandsche legerbenden, om zich ten strijde toe te rusten de eerste behoeftedie wij ge voelen., is,'ons neder te buigen voor den troon van den Heer der Heirscharen en den zegen van God Almagtig in wiens hand het lót dór volken 'is, óp onze wapenen af te smeeken; Willende aan ons getrouw volk hetwelk zichook door zijn godsdienstig en zedelijk gevoel steeds zoo gunstig onderscheidt, de gelegenheid geven om in deze kommervolle omstandigheden zich naar hét voorbeeld der voorvaderen, mét ons in de bedehuizen te vereenigen ten einde den. zoo dikwerf genadiglijk ondervonden bij stand des Allerhoogsten ook nu voor het behoud van het lieve vaderland af te smeeken Hebben goedgevonden en verstaan, onzen minister van staat, be last met de generale directie voor de zaken der hervormde en an dere eeredienstenbehalve die der roomsch-katholijke, en den di recteur-generaal voor de zaken van de roomsch-katholijke eeredienst aan te schrijven om onverwijld, ieder voor zoo veel hem aangaat, de bedienaars van de godsdienst, onzentwege, uit [te noodigen om, op zondag den veertienden deZer maand, op de wijze, die met de gebi-uiken en instellingen van ieder kerkgenootschap overeenkomt, de.openbare godsdienst-oefeningen bepaaldelijk in te rigten tot ern stige en plegtige opwekking van boetvaardigheid, vertrouwen en an dere godsdienstige gevoelens, in verhouding met de omstandigheden, waarin het vaderland zich b-vindt, en voorts door ijverige gebe den de belangen van dat dierbaar vaderland aan den Almagtige nederig op te dragen, en Zijnen Goddelijken zegen op onze wape nen in den strijd, welke door eer en pligt geboden wordt, met ootmoet af te smeeken. En zijn onze minister van staat en de directeur-generaal voor noemd belast met de uitvoering dezes. 's Gravcnhagc, den 1 augustus 1831WILLEM. Yan wege den Koning, J. G. de Mey van Streefkerk. 's GrAvenhage den. 4 augustus: De berigten nopens de krijgsver- rigtiugen na de bezitneming van Poppel door ons legerhoudende A°. 1831. dagleekéninjg van Breda den 3 augustus, behelzen betgeen volgt: »Na dat bet dorp Poppet door ónze troepen bezet was, is het leger op Ravels gemarcheerd. Er bevond zich aldaar eene vrij aanzienlijke bëlgische magtdie' zich tegen onze troepen te iveer stelde. Met eëne overgroote meerderheid gelukte het dezelve, eeu vooraf gezonden gedeelte der ónzen korstondig tot staan te bren- gen spoedig echter moesten de Belgen wijken. Zij werden geheel achteruit gedrongen. Ravels werd hevig aangetast en bestormd waarbij de hertog van Saxen-Weimar het voorbeeld gaf, met het gunstig gevolg, dat hetzelve door onze troepen werd ingenomen, De Beigen moeten hierbij een beduidend verlies hebben geleden. Vele hunner zijn gesneuveld en gekwetst; een groot aantal zijn door de onzen gevangen genoméh de overigen gingen op de vlugt. Van onze zijde zijn 3 manschappen gevallen en i5 gekwetst, welke gis teren morgen ten 6 ul-e, in het hospitaal te Breda, zijn binnenge- bragt. Zij behooren meestendeels tot de 18de afdoeiing, benevens twee jagers van het 2de bataillon. Op het oogenblik van den aan val is Z. IC. IJ. do prins van Oranjealsmede de hertog van Saxe/i- Weimar en de kolonel Knoll, van de iB.dè afdeeling, van het paard gestegen en liebben met het geweer zelf op den vijand gevuurd. «Na de vermeestering van Ravels, zijn onze troepen naar Turn hout opgebroken welke stad, naar men verzekerde, door de on zen reeds stormdsrhand zou zijn ingenomen. Onze troepen moe ten voorwaarts gerukt zijn naar de zijde van Antwerpen. De cita del aldaar* had gisteren middag de witie vredevlag ingetrokken, en men wilde weten, dat de stad tegen morgen avond zou worden opgeëifcht. De onzen zouden zich naar de zijde van de poort aari het Burgerhoudt in beweging stellen, en de ingezetenen zouden als dan het vuur onzer aanrukkende troepen der citadel en der vloot te duchten hebben. «De te Wéstwezël en Loenbout gestationneerde belgische troe pen, 3 a 4oo man sterk, zijn gisteren, op het booren van de ka- nonnade, afgetrokken en hebben zich naar Brescaet begeven. Onze troepen aan die zijde stonden achter Groot-Zunderten maakten zich gereed, voorwaarts te rukken. Onder dezelve bevinden zich. de Haagsche Rotlerdamsche schutterijen, de grenadiers en Utrecht- sche studenten. De Groningsche studenten bij de i8de afdeeling als Bankeurs staande, zijn reeds in liet vuur geweest. Berigten uit Boxtel melden, dat men aldaar eene lievige ka- nonnade geboord bad, in de rigting van Venlo. Meu hield bet er voor, dat de vesting door de onzen was aangetast. «De Belgen moeten weder, gelijk in den laatslen strijd, met ge kapte of gekorven kogels schieten." Nopens de sterkte der Belgen in de strekenwelke thans reeds door onze troepen bezet zijn, meent men in bet zekere onderrigt te zijn, dat 2400 man de stad Turnhout, die men eenigzins had zoeken te versterkenbezetteaente Hoogstraten drie mijlen vaa Turnhout, en te st. Antonie, half weg Turnhout èn Antwerpen gelegenbevinden zich 3ooo man; zoo dat het aantal vau alle bel gische troepen in de provincie Antwerpen, gevoegd bij die in de omstreken der .stad zelve, 8oot> man beloöpen en i3,oóo het gar nizoen der stad er onder begrepen. Te Dordrecht is gisteren aangekomen een detachement, s!e:'k 2 officieren 89 man en i5g paarden van de artillerie-transport trein welke op lieden met den staf en een detachement van 65 man der divisie pontonniers van daar naar Groot-Zundert zouden vertrekken benevens de treindaartoe behoorendc. Het 2de bataillon Vriesche landelijke schutterij dat dezer dagen uit deze residentie is vertrokken, is te 's Heriogenbosch aan gekomen. Hetzelve zou, naar meu wil naar Eindhoven vei-trek- kenom bij de reserve-divisie van den generaal Cort-IIeiligers te worden v ingedeeld welke bevel heeft bekomen, om zich inarsch- vaardig te houden. De derde divisie, onder bevel van den generaal Meyer, bad zich naar het Limburgsche in beweging gesteld liet welk liij ver moedelijk reeds binnen getrokken zal zijn. Z. M. beeft den 1 dezer een besluit genomen van dezen inhoud: In aanmerking nemende de ongelijkmatige wijze, waarop de her innering aari de 'overwinning van den 18 junij in de laatste jaren is gevierd Willende in de plegtige viering van dien dag, voor het vervolg de gewensclite eenparigheid daarstelien en aan liet ons deswege al gemeen ge uitte verlangen voldoen; Overwegende dat de gedenkwaardige overwinning van Waterloo in den jare i83i op den derden zondag der maand junij bepaald is; Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de dankdag, of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, voortaan altijd op den derden zondag der maand junij van ieder jaar zal plaats hebben. i Afschriften dezer zullen worden gezonden aan onzen minister van staat, belast met de generale directie voor.de zakeu van de her vormde kerk enz.en aan den directeur-generaal voor de 2akeu der roomsch-katholijke eeredienst, ter uitvoering. Door Z. M. is benoemd tot ridder der militaire Willemsorde vierde klasse, de majoor II. Tegelaarkommaudereude het 2de bataillon van de 18de afdeeling infanierie.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1