ZÏEllUAZEESCIIE COURANT. rüsland. duitschland. groot-br1ttaj1nie1v. nederlanden. N'. 53. yfirVtjf' Hingsdag NlE UWSTIJDINGEN. Petersburg, den 18 junij. Bij eene dagorder des keizersvan den Ï6 dezer, is, io plaats Van den overleden veldmaarschalk Dicbitsck Sabalkanskï, tót opperbevelhebber der active armee be hocmd de graaf Paskëwitsch Eriwansh'. De dagbladen dezer, hoofdstad behelzen het volgende berigt van den adjudant-generaal graaf Toll omtrent het'overlijden van den graaf ülebilsóh Sabalkanski op den 10 dezer: »In den morgen van den 9 bevond zich de veldmaarschalk niet regt Wel in den loop van den dag gaf hijechter geen blijken van ongesteldheid meer: hij at als geWöonlijk en was opgeruimd zóodat men geene reden had over zijne gezondheid bekommerd te zijn, 's Avonds ging hij gelijk hij sedert eenige dagen gedaian had, om tien uur naar bed. Spoedig daarna werd hij om dienstzaken gewekt en scheen frisch en gezónd té bevinden, ,'s Morgens ten 2 uur voelde hij zich echter plotseling zeer ongesteld en. riep zijne bedienden, doch verbood hun, iemand te wekken of zelfs eenen geneesheer te roepen. Eerst'na 3 uur, tóen hij zich zieker gevoelde, liet hij den keizerlijken lijfarts, den heer Schlegel, roepen, doch -met last om niemand te verontrusten. Toen de docter kwam bespeurde hij kentpekenen van de cholera die zich spoedig duidelijk en in een en h'oogen graad openbaarde. De hevige toevallen welke de ziekte gewoonlijk' Vergezéllenhielden verscheidene uren aan. De kranke werd dadelijk gclalen men zetlede hem bloedzuigers wendde sterke wrijvingen aankortom men verzuimde geen middelom Zijnen toestand 'te vevligten. De zieke behield zijne volkomene te genwoordigheid van geest,,en drong er op aan, uit vrees van ie mand "aari te steken, dat alle personen die hem omringden, met Uitzondering der genecsheerenzonden heengaan, 's Morgens tegen 7 uur gelukte hetden geneeslieereneene zachte uitwaseming te verwekken ten gevolge waarvan de lijder zich rustiger gevoelde. Tot dos Verre was de Tramp niet sterk geweesten de zieke on dervond voornamelijk slechts afwisselend rilling en brandde hitte. Tusschcn 7 en 8 uuï begon de kramp eerst in de beeneri en ver volgens in de binnenste'des ligchaams en de tot 10 uur voortdu rende pija scheen Ondragelijk te wezen. Daarna hield de zieke op tact stenen; zijne lichaamskrachten namen intussehen zigtbaav af, de ademhaling werd steeds moeijelijker, hij verviel tot eene soort van ongevoeligheiddie naauwelijks door eenige zeldzame bewegin gen met het hoofd afgebroken werd, en kwartier over twaalf uur gaf hij den geest. Uit aanmerkingen van de uitstekende diensten van den over ledenen veldmaarschalk heeft Zijne Majesteit bepaald, dat het Te nement infanterie Dlebllsch Sabalkanski ook voortaan dien naam zal Voeren. Hem.™, den 27 junij. De graaf Oslrowski, die het bevel voert óver de nationale garde, heeft dit korps, als ook de burgerwacht en alle inwoners van Warschau te wapen geroepen, daar de re gering eene volkswapening of landstorm bevelen heeft. Niemand is daarvan uiigezonderd en noch hooge jaren noch ziekelijke lig- chaamstoesïand kunnen als verschooning aangenomen worden; elk moet binnen drie dagen gewapend zijnen die zich geeue wapenen kan aanschaffen-, zal zeissen sikkels, pieken of ander dergelijk tuig bekomen. De onderneming der Polen tegen het korps van den general Tm- diger moet mislukt en generaal Jankowski met verlies van zijne am munitie terug geslagen zijn, waarbij hij drie zijner adjudanten zou verloren hebben. De laatste tijdingen uit Warschau van den 23 dezer melden dat er toen veel ongerustheid heerschle, voornamelijh te weeg ge- bragt door de aankomst van een groot aantal ambtenaren en andere vlugtelingen uit Plozk, dat door de Russen bezet is en waar zij eenige aanzienlijke personen, die geene gelegenheid tot vlugten ge vonden hadden gevangen hebben genomen. De Russen hadden Plozk weder verlaten en trokken hunne geheele magt bij Dobrzyn te za- men om aldaar over de Weichsel te gaan. Ook Siedlce was op nieuw door de Puissen bezet geworden. Eij Warschau is een rus- sisch korps, waarschijnlijk dat van den generaal Creatzhetwelk zich met het hoofdleger vereenigd schijnt te hebben tot aan Ja- hlonna doorgedrongenen hebben zich reeds kozakken op den linkeroever van de Weichsel vevtoond. Het poolsche hoofdkwartier bevond zich sedert den ig in Warschau, en men scheen er zeer misnoegd tegen den generalismus Skrynechi, dien men verweet, dat bij omringd was van zedelooze officieren, tot eenige aanzienlijke geslachten behoorende. In de laatste dagen had die opperbevel hebber eenige detachementen over Sochaczewo en Modiu den voort- rukkende Kussen te gemoed gezonden. j-iOndeb, den 29 junij. Sir James Graham, eerste lord van de admiraliteitheeft eergisteren in het huis der gemeenten verklaard dat de groole vloot, thans te Spilhead verzameldaldaar vereenigd A°. 1831. den 5 Jfulij. Was niet met eenig vijandelijk oogmerk, maar alleen om gedurende dezen zomer evolutien te maken. Ook heeft hij verzekert, dat de gevraagde transportschepen alleen voor de quarantein-dienst bestemd waren. De heer JViUiam Marsilendie tot 1807 secretaris van de admi raliteit is geweest en als zoodanig een jaargeld van i5oo pond sterl. .trekt, heeft aan deD minister van finantien geschreven, dat hij ten behoeve der natie afstand doet van dit pensioen. De aanneming van de kroon van Belgie door prins Leopold heeft aan de beurs weinig invloed gehad, dewijl men er van gevoelen •s dat de belgische verschillen nog ver zijn van geëindigden dat er steeds veel gevaar bestaatdat alle schikkingentot heden daar* omlrent gemaakt, door eene verandering van zaken in Frankrijk omvergeworpen kunnen worden. Het avondblad de Counter is van gevoelen, dat de belgische za- ken nog moeijelijker zijn geworden Da het besluit van prins Leopold. Het gelooft weldat de deputatie eu andere aanzienlijke leden van het congres die vergadering zullen overhalen om toe te treden tot de voorwaarden, welke door den prins bedongen Worden, doch vreest, dat de Belgen niet te vrede zullen zijn over den koelen stijl van 'sprinsen brief. Het wil derhalve, dat zij dien brief alleen als een officieel stuk zullen beschouwen en eer op den zin dan we! op de bewoordingen daarvan zullen letten en raadt hen ten sterkste a.in zich naar die voorwaarden te schikken en den prins als hunnen koning te ontvaDgen. Brëda, den 3o juaij. Op den 8 dezer brandde, onder de ge meente Fijtiaarthet huisje af, bewoond door LeenJert Tolcnaars en Cornells Knook. Een detachement der 4de komp. van het 2de bat. noord-hollandsche schutterij, daar ter plaatse gekantonneerd beijverde zich terstond, met den lofwaardigsten ijver, om al het mogelijke tot blussching aan te wenden; ook gelukte het hunne onvermoeide pogingen bijna alle meubelen uit de brandende wo ning te redden. Hiermede niet voldaanopenden de officieren onderofficieren en schutters van dit detachement eene inschrijving ten behoeve der ongelukkigendie door gemelde ramp van hunne woning beroofd waren geworden, en werd de vrij aanzienlijke op.' brengst daarvan op den 24 dezer, aan den heef burgemeester van Fijnaart ter hand gesteld. Lang nog zullen de ingezetenen van Fijnaart met erkentelijkheid aan deze echt vaderlandsche krijgslieden, denken en de heweldadigden hunne menschlievendheid blijven zegenen. 's Gfavskhace den 3o junij. H. K. H. prinses Frede/ik is gis teren morgen van Breda in deze residentie teruggekeerd. Gisteren is alhier de eerste nieuwe haring aangebragt door een uit Ylaardingen afgezonden jager. De gewone geschenken voor Z. M. en de overige leden van het vorstelijk huis zijn dadelijk be zorgd, Dezelve was gisteren ten 5 ure te Vlaandingen aangekomen met i6f ton. Dit jaar beslaat de haringvloot, in Holland uitge rust, uit i32 schepen, als 82 van Ylaardingen, 19 van Maassluis, 2 van Delfshaven, 3 van Zwartewaal, 16 van Amsterdam, 5 van Enkhuizen en 5 van de Rijp. Gisleren namiddag is alhier aangekomen en aan het hotel de Eellevve afgestapt, de op zondag jl. van Londen afgereisde baron van Wessewberg, oostenrijksch gevolmagligde bij de conferentie aldaar, welke, naar men verzekert, belast is om mgt onzen koning te onderhandelen over de questie der grenzen. In den afgeloopen nacht is alhier een courier uit het hoofd kwartier aangekomen. Men is in het leger op eenen aanval voor bereid welke, moet men de belgische revolutionnaire bladen ge- loovenop heden wel zoude kunnen plaats hebbenin weerwil van het verlangen van den regent en zijn ministerie. Men verneemt dat de fransche ambassadeur hij ons hof, de heer Durand de Maureaü, dezer dagen uit deze residentie naar Parijs is vertrokken; zullende inmiddels de zaken van de ambas sade worden waargenomen door den graaf de Larocliefioucauld eei-sten gezantscpaps secretaris. De zoon van den president van het fransche ministerie, den heef Cadmir Perrieris, over Brus sel, alhier aangekomen. Den 26 dezer had hij hij den regent van Belgie, den heer Snrlet de C/'okierte Brussel, gedineerd. Het brusselscbe dagblad I'Emancipation zegt, dat bet gerucht in omloop was, dat de heer Perier, de zoon, zich naar 's Hage begaf, om koning LEiilem, zoo als dat dagblad onzen koning noemt, te ver klaren dat, vermits de conferentie te Londen niet in slaat was om de zaak van Belgie, naar het verlangen van alle de partijen te regelen, Holland dezelve naar eigen goeddunken zou kunnen afdoen. Den 24 dezer heeft Z. M. het volgende besluit genomen LVij WJLT.EM enz. Hebben goedgevondeu en verstaan, onzen minister van staat, be last met de generale directie voor de zaken der hervormde eeredienst, alsmede den directeur-generaal voor de zaken van de roornseh-ka- tholijke eeredienst te magtigen om respeelivelijk de vereischte aan schrijvingen en uitiioodigingen te doen afgaan, ten einde ds gebeden welke tot dusverre in de verschillende kerkelijke gemeenten hebben plaats gehad voor de gelukkige verlossing van.onze beminde dochter de prinses Marianne, getnalinne van den prins Albert van I'ruissen

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1