K*. 51. ZIERIKZEESCHE A". I»31. COURANT. i Ifingsdag NIEUW S TIJDINGEN. den 28 nJanij, DUITSCHLAND. BEr.Lr.TN den 19.ju.oij. Er beeft zich te Warschau cene associ atie gevormd welke den naam van straf maatschappij Legen de be- lecdigejulc dagbladschrijvers heeft aangenomen. De bedoeling van deze associatie is om alle artikels welke in de dagbladen voor komen te beoordeelen en die journalisten, welke door bun ge- sell rij f^personen beleedigen ligchamelijh .te straffen, bijaldien zij voor de aangedane beleediging geeue voldoening gelieven te geven. - De aankondiging der oprigting van deze associatie eindigt met de navolgende woorden: »wauneer de regering den goeden naam der ingezetenen niet beschermt, zoo ziet elk een zich gedwongen, zich zeiven persoonlijke voldoening te verschaffen." De keizer van Rusland had eenigeu tijd geleden uit mensch- Jievende inzigten den geneesheer Kildaszewskidie zich te Moskou bij de behandeling der cholera ten hoogste verdienstelijk gemaakt had, bevel gegeven, om zich naar Warschau te begeven ten einde hoogst- dezelve verdwaalde onderdanen hijstand te bieden in de ellende, welke genoemde ziekte in de hoofdstad van Polen verbreidde, doch tevens met bepaalden lastom zich niet geene staatkundige aange legenheden in te laten. Dezer dagen is die geneesheer op de pool- sche, grenzen aangekomen voorzien met eenen aanbevelingsbrief van den pruissischen generaal Gneiscnaaverzoekende 0111 over de gren zen te wordeu gelaten en naar Warschau te mogen reizen. De poolsebe staats-courant meldt thans dien aangaande, dat dit ver zoek aan den russiscben geneesheer is geweigerd zoo omdat men te Warschau genoegzame geneeskundige hul]) had als omdat hij aan zoodanig een toevoorzigt zou moeten onderworpen worden welke zijn verblijf in Warschau onnut zou maken. De jonge prins Poni'alowsla, die laatstelijk de fransche expe ditie naar Algiers heeft bijgewoond is te Warschau aangekomen en hij het leger in dienst, gegaan. FRAN. K R ÏJ K. Parus, den 20 junij. Z. M.;dc koning beeft -te Straatsburg zijne intrede gedaan eu is aldaar, eveu als elders, met veel geestdrift ontvangen. Naardien sedert eenige dagen de prijs van het brood vrij aan merkelijk gestegen was, heeft hét bestuur, ten ciudc.de behoeftige klassen te ge moet te komen, zonder daarbij den prijs der levens middelen te dwingen, doen afkondigen dat aan de behoeftigen en aan de werkliedenwelke -zonder arbeid zijn, bons zullen worden uitgereikt tegen -welke zij het brood voor eenen lagen prijs kun- Usju bekomen. Tevens is de verzekering gegeven, dut de tegen woordige rijzing van den prijs der granen geene onrust behoeft te baren; dat de voorraad, welke alhier voorhanden is, zeer aan zienlijk is, en meer dan 9000 zakken beloopt, en dat de voor- tiitzigieu op dc aanstaande oogst allergunstigst zijn. NEDERLANDEN. Breda, den 22 junij. Reizigers, uit Antwerpen alhier doorge trokken, verhalen, dat de ingezetenen van die stad niet ophou den hunne vrees te koesteren voor de vernieuwde vijandelijkheden tusschen de bezetting der citadel en de belgische troepen vermits ieder óogenblik uittartingen en beleedigingeu aan onze schildwach ten van wege de Belgen, plaats grijpen. De inwoners, welke tot bedeii in de stad gebleven zijn, inakeu zich gereed, bij de eerste vijandelijke beweging reisvaardig te zijn". -Onder de menigvuldige tenten in de kamp geplaatst, is men bezig er nog eene te stellen, ten doel hebbende, om te strekkeu -tot een leeslokaal voor al de nieuws- en tijdschriften van Noord- Nederland en opgcrigt door den heer Boekhandelaar Sterk van Breda. Men twijfelt niet, of dit plan zal veel bijval vinden; te meer, daar het, behalve de nuttigheid, eene aangename verp.oozing en uitspanning aan zoo vele beschaafden, als thans het vaderland dienen zal verschaffen deze nieuw gebouwde loods is tevens in- gerigt tot koffijhuis; eene behoefte, waarin, tot nog toe, niet dan gebrekkig was voorzien. Den 24. Gisteren is H. K. H. prinses Frederik, vergezeld van haren doorluchtigen geniaal, naar het Liesbosch gereden, en heeft "zij aldaar het middagmaal gebruikt; het korps muziekanten der grenadiers heeft hij die gelegenheid onderscheidene stukken voor de vorstelijke personen uitgevoerd. Héden zijn HH. KK. 1111. naar het Ulvenhoutsche-hosch gereden om daar het ontbijt te gebruikenwaarna lioogstdezelve zich naar liet kamp zullen begeven. In liet kamp van Rijen zijn de linie-exercitien begonnen; de zelve zul Ion gewoonlijk des avonds te 5 ure eenen aanvang nemen. De graaf Zalaskipoolsch gezant hij het belgisch gouvernement, is te Brussel aangekomen laatstelijk van Londen komende; men denkt dat hij zonder uitstel aan den regent zal worden voorgesteld. Voorgisteren moet er eene vereeniging van belgische troepen en cxcercitien op de ravelsche heide hebben plaats gehad, daar rr.cn in oas legerkamp bij Re ij enecu onophoudelijk pelotons ba- taillons en twee gelederen excercitie geweervuurvan die zijde heeft knunen hooren. Dit geluid herinnerde onze troepen maar vooral de schutterijen aan het doel dat hen in het kamp vereenigd houdt, en de herinnering is voorzeker een goed middel om met moed en geduld een alles afdoende beslissing af te wachten terwijl het verlangen zich verhoogd, om zich met die vijanden eens te mogen meten. Te Lemberg in Gallicie, zijn, tusschen den 22 mei en den 2 junij, 357 menschen van de cholera aangetast geworden en 198 daaraan gestorven. In Brody zijn tusschen den 5 eu 3o mei, 1135 menschen aan die ziekte overleden. Dezelve breidde zich al meer en meer in den Tarnower kreits uit. Wij nemen uit eenen brief, ons van de Schelde voor Ant werpen geschreven eu behelzende, van een ooggetuige, eeu naauw- keuvig verhaal van het aldaar op den i3, i4 en i5 voorgevallen het navolgende meest belangrijke nog over: Nadat de Belgen meer dan eens ongestraft onze ongewapende proviandschuiten omdat deze de hollandsche vlag niet wilden strij ken "beschoten hadden, dreven zij hunne stoutheid zoo ver, van uit de loopgraven, tusschen de lunetten st. Laurent en Lielop deze lunetten en den hoofdwal der citadel te vuren, zoodra zij maar eenen officier in het oog kregen. In het eerst was het onzen soldaten verboden dit vuren te beantwoorden, tot zij op den i3 de lang gewensebte toestemming kregen. Onze dappren vlogen op de borstwering der lunetten, om den, achter zijne -loopgraven zit- tenden Belg heter te raken; bijna den geheelen dag, hield het wederzijds vuur aan wij hadden echter aan onze zijde slechts eenige ligt gekwetsten. Dienzelfdeu nacht, tegen half twaalf uren omtrent, werd de sloep, die op de brandwacht lag, door den stroom nabij den Antwerpscben wal gedreven de op de kade staande schildwachten begroeteden haar dadelijk met eeu hevig ge weervuur; de sloep bleef het antwoord niet schuldig, maar roeide iutusschen naar de boot n°. 6, om van het voorgevallene kenuis te geven; middelerwijl kwam, op het hooren losbranden, alles op de hepn de matrozen op het dek gekomen en de kogels rondom, hen boorende fluiten, grepen naar het geweer en brandden frisch er op loshetzelfde had op het Ylaamsche Hoofd plaatsdit schieten hield tot half twee uren aan, wanneer een opgekomen mist het voortzetten verhinderde, doch met aanbreken van den morgen begon het op nieuw. De Belgen borgen zich in de huizen achter steenlioopen en de ruïnen van het voormalig entrepot; onze matrozen en soldaten op het dek en aan het Hoofd waren vrij wat meer aan hunne kogels blootgesteld; eindelijk, toen op de boot no. 5 twee zwaar gekwetsten gevallen waren werd van daar een achtponder op de muren gelost van welke zoo vele verraderlijke schoten kwamen, dit schot werd door een ander van de boot u». o en een van de stoomboot de Zeeuw gevolgdhet smeulend vuur scheen thans in laaije vlam te zullen uitbarsten toen plotseling op de Schelde het stellig verbod kwam om met grof geschut te vuren onze zeehelden op dat oogenblik vol geestdrift, gehoorzaamden wel (.ogenblikkelijkdoch met verkropten spijt. De kanonnade had echter die uitwerking gehad, dat de vijand hals over kop zijno schuilplaatsen verliet en het vuren begon af te nemen. Den ge heelen dag en daarop volgenden nacht tot in den morgen van den 15 werden er bij afwisseling schoten gedaan; dan in den namid dag eene belgische brik, die uit de haven naar Boom wilde, door onze schepen aangehouden wordende omdat de Belgen weder op een Vlissingscli schuitje gevuurd haddenontstond er nogmaals een hevig geweervuur, dat van de belgische zijde zoo lang duurde, tot er eeu sterke patrouille aan de haven kwam en al wie vuurde daar van daan haalde. Sedert is alles rustig gebleven pithoofde dc militaire autoriteit niemand op de kade meer toelaat. In den morgen van den i4 hadden de Belgen ook eenige schoten van de kat en bastions tegenover Austruweel op dit 1'ort gedaan doch de bezetting antwoordde hen zoo krachtig, dat er weldra, op hunne bastions geen vijand meer te zien was. Op liet Ylaamsche Hoofd en op de schepen lieeft men nog al eenige schade geleden 't is zeer te gelooven zoo als liet Journal d' yin vers zegt, dat onze kogels tot op de Place Verte vielen, daar er van de hunne tót zelfs bij het door ons bezette fort Zwijndrecht nederkvvamen. De citadel beeft van bastion no. 5 en de ravelijn der hoofdpoort verscheiden schoten op de klooster- en lepelstraten benevens op de wacht aan de Bagijnen-poort gelost, dewijl er van daar, alsmede door den schildwacht in den st. Micbielstoren op de citadel ge vuurd werd, waar twee man midden op de plaats ligt gekwetst werden. In de stad zelve moet het er zeer naar hebben uitgezien want in dén nacht van den 14 toen het vuur der onzen zweeg, heeft men hevig nabij de de Placc-de-Mcir en het Mechels.chen plein hooren schieten, ja zelfs duidelijk eeu paar malen, een geregeld twee gelederen vuur gehoord. De briefsuhrijver eindigt zijn verslag met de verzekeringdat zoo wel de manschap op de schepen als de bezetting van de citadel eu verdere forten vol moed zijn en blijven, dat zij onbeschroomd cu vol geestdrift ten strijde vaardig staan, en dat hun vurigst verlan gen is, om den zoo gehateu en verwaten Belg eindelijk eens geducht

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1