ZIEMKZEESCHE Mingsdag BESTUREN EN ABMIN1S TRA TIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A'. 1831. C O U R A W T. den 21 Jfunij W. 49. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland; Als daartoe door deri Heer Gouverneur dezer Provinciebij des' zelts circulaire van den id dezer, A. 2 Afd.N°. 7*^8, uhge- noodigdherinneren hiermede den In- en Opgezetenen dezer Stad en Poort-Ambacht, aan de bepalingen, vervat in de Publicatie van het voormalig Staatsbewind, de dato 10 Jnnuarij i8o5, en welke, volgens Koninklijk Besluit van den i/\ Juhij 1819, N°. 14 5 kij voortduring' tot rigtsnoer moeten dienen tol wering van besmettelijke ziekten, die door middel der. Scheepvaartherwaarts zouden kun nen worden overgebrogt. en waarbij, onder bedreiging der zwaar ste straffen ten stelligste verboden is, om eenige Personen of Goe deren aan boord van Schepen, aan quarantaine of visitatie onder hevig, te brengen, als ook om aan boord dier schepen te komen, met verdere bepaling, dat gcenerlei Personen zich van boord der- zelve Schepen gedurende den tijd der quarantaineop gelijke straffen zullen vermogen te verwijderen. Met kennisgeving tevens dat van wege bet departement van Marine de stipste bevelen zijn gegeven en maatregelen genomen ter verzekering cener rigtige nnarkoming dier bepalingen, waarvan de overtreding ten sterkste zal worden tegengegaan en degenen die zich daaraan schuldig maken volgens de bestaande weiten zullen worden ge straft; wordende een ieder mitsdien gewaarschuwd, om zich te onthouden van alle verbodeue communicatie met schepen, de qua rantaine vlag tooneiule van besmette plaatsen komende of aan qua rantaine cm visitatie onderworpen. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt, afgekondigd, aangeplakt en in dezer Stads Cou rant geplaatst. Gedaan ten Raadhui ze der Stad Zierikzeeden 21 Junij i83r. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de G R A]Si Evt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrefaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van alle die zich genegen mogtcn gevoelen, tot verkoop op contant geld, van Trek paarden van vijf tot zeven jaren geschikt voor den dienst bij het Veldgeschut, dat de zoodanigen zich tot dat einde knnnen vervoe gen ten Burèle' van den Heer Commissaris van dit District voor den 24 Junij 1 S31 aanstaande, om de gevorderde vereischten te vernemen. Zierikzeeden 21 Junij 183 r - Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KR OEF. NEDER LANDEN. 's HKBT0GEKB0r.cnden 15 junij. Van de pruissische grenzen worden, onder dagteekening van n junij, de navolgende bijzonder heden gemeld Onder de zich te Aken bevindeude belgische badgasten wordt verhaald, dat de aanhangers van de partij van Karei X geld geven, om de zaken in Belgie hoe langer hoe meer te verwarren dat 7,ij zich verstaan niet alleen met den heer de Marode en den heer de Hobiano, maar ook in 't geheim door den regent worden be gunstigd. Uit Luik komen thans bijna dagelijks belgische deseurtenrs inzonderheid Luxemburgersop het Pruissische aan. Volgens deze lieden moet aldaar de oogziekte sterker heerschen dan ooit te vo ren en vele honderde soldaten hebben aangetast. Den 12 moeten i/joo man bondstroepen in Luxemburg aanko men ten einde de bezetting to versterken. De belgisclie vrijwil ligers hebben dezer dagen liysden verlaten. Met Maastricht is alles op den ouden voet. Reizigers, die van goede passen voorzien zijn worden in- en uitgelaten. De markt schijnt steeds overvloe dig voorzien te wezen. In Luik en Verviers is men ontevreden met het congres, en de keuze van eenen proteslantscheu vorst schijnt over 't algemeen ■de mindere geestelijkheid hoogelijk te mishagen. In st. Trond is in 't openhaar gepredikt, dat het congres uit vrijgeesten en vrijmet selaren is zamengésteld. Geruchten in Coblentz verbreidhouden in, dat uit Berlijn bevel zoude zijn aangekomen, (Lt de troepen zich gereed moesten maken om iu Belgieimmers in het groot-hertogdom Luxemburg te rukken. Het ontbreekt niet aan lieden, die vurig wenschenJ dat het zal blijken dat deze geruchten gegrond zijn." Deri 16. Daar de bezetting van deze vesting door het vertrek van twee marsch-bataillons verminderd is, heeft men bet niet mo biel verklaarde gedeelte der schutterij opgeroepenom in de garni zoensdienst te helpen voorzien. Ten gevolge van het postvatten van de observatie-divisie van den geiteraal Corl-Heiligers te st. Oedenrode, zijn de oostwaarts gelegene plaatsen van het land van Kuik onbezet, en de magt binnen en in de nabijheid van Nijmegen verminderd. Deze omstandigheid doet vermoeden, dat men zich overtuigd houdt, dat de in de nabijheid liggende Pruissen geenszins eenen aanval van de zijde der Belgen uit bet limburgscbe naar den kant van Nijmegen zouden gedoogen. Over 't algemeen maakt men zich aan onze zijde gereed, en wint bet denkbeeld dat de vijandelijkheden spoedig zouden kunnen worden hervat, meer en meer veld. Aller aandacht is op het kas teel van Antwerpen gevestigd. -1*- Blieven van de pruissische grenzen van i4 junij, behelzen de navolgende bijzonderheden: «Twee belgische deserteurs, onder welke een onder-officier uit het luxemburgschebeden uit Luik aangekomen, verbalen, dat er in laatstgemelde plaats zeer onrustig uitziet. Het gemeen poogt de bovenhand te bekomen, en dan de fransche vlag uit te steken. De burgerlijke en militaire overheden trachten dit te verhinderen och schijnen weinig staat te kunnen maken op de troepen. De oogziekte schijnt grootendeels bedriegerijen alleen bet gevolg vari de pogingen der soldaten, om uit de citadel le geraken. In den nacht van i3 op 14 is in Luik dapper vive Napoléon, vive la re- puphque vive la France geroepenterwijl de wapensmeden eene gepieene zaak met bet jan hagel maakten. Ylugtelingen dezen middag uit Luik gekomen bevestigen bet bovenstaande. De kolenwerkers hadden mede deel genomen aan de beweging. De proclamatienom dezelve legen te gaan werden afgescheurd. De generaal van der Meere bad last gegeven om al de bij de fabriekanten zijnde wapenen naar de citadel te laten bren gen doch het scheen hem bezwaarlijk te zullen vallen, zich te doen gehoorzamenR Breda, den 14 junij. Men wil, dat fort Frederik Henderik, bij Breskens, tegen over Ylissingenin een geducliten staat van tegen weer zal worden gebragt. Yan de Schelde wordt gemeld, dat de dijkbreuk boven Lillo, welke de belgische bladen zoo gaarne zouden willen toeschrijven aan de zucht der koninklijke hevelhebbers, zonder eenige noodza kelijkheid, te kwellen en te benadeelenniet wel schijnt te kunnen worden gedigten dat, bij het opzetten van het water, de stroom eene zoodanige werking uitoefent op de wallen van het genoemde fortdat men er in de daad op bedacht isom hetzelve te ont ruimen en dat het geschut reeds ten deele aan boord van in de nabijheid liggende oorlogschepen is gebragt. - Te voren is van de zijde der Belgen erkend, dat de doorgebrokene dijk in een gevaar lijken toestand was en reeds gedurende een geruimen tijd herstel ling noodig bad gehad. De toestand der bewoners van de onder water geraakte polders is treurig, en reeds is, bij een boog getij, bet water tot aan den voet van de kerk van Stabroek gewassen.. Den 17. 'Morgen zal in bet kamp eene plegtige godsdienstoefe ning plaats hebben en daarna door Z. K. H. prins Frederik een vaandel aan het battaillou schutterij noord-hollaudsche steden wor den uitgereikt. Gorinchem, den 16 junij. Gisteren zijn 36 veldkarren beladen met eeti half milioen scherpe patronen uit bet reserve-park naar liet leger vertrokken. Zes vrijwilligers van de 2de afdeeling hebben zich dezer da gen van eene waarde van 8000, aan kanten en manufacturen, die uit Belgie werden ingesmokkeld meester gemaakt. 's Gravenhage den i5 junij. Berigten uit Breda en andere tijdin gen, alhier ontvangen, houden in, dat 11. ditigsdag wederom vij andelijkheden door de Belgen te Antwerpen zijn gepleegd, die even wel niet door de onzen onbeantwoord zijn gebleven. Menigvuldige en zeer verschillende geruchten zijn deswege in omloop, doch de zaak komt naar hetgeen wij uit goede bronnen meeuen te weten hierop neder Dat de Belgen dingsdag morgen met geweer op de citadel zijn beginnen te schieten; dat zulks door de onzen op de zelfde wijs is beantwoord geworden tot dal een soldaat is gewond geworden, wanneer de luitenant-generaal Chassé bevel moet hebben gegeven, met zwaarder geweer of buksen op den vijand te vuren; dat door dit zwaarder geweer een vijftiental Belgen op eenen grooteu afstand gewond of gedood is, en dat dit zulk een schrik onder ben veroorzaakt heeft, dat zij van den verderen aauval hebben afgezien; dat zij daarop naar de haven gegaan zijn en op twee kanonneer- booten insgelijks met geweer, zijn beginnen te vuren; dat de ka- nonneerbootenvan hunne zijde, ook hevig gefusilleerd hebben en dat dezelve, nadat twee matrozen waren gekwetst geworden, twee of drie kanonschoten met schroot hebben gedaan, welke liet gevolg gehad hebben, dat de belgische bezetting, ofschoon gedeeltelijk uit de zoogenaamde bata'dlons infernales bestaande in groote ver warring zijn weggestoven en opgehouden hebben tc vuren. De laatste officiële berigten welke heden te middernacht té Breda

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1