ZIERIKZEESCHE C O U R ANIT. If*. 47. 'r*^/ Uingsdag BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NIEUWS TIJ DIN GEN. DUI TSCI1LAND. A'. 1831. den 14 Junij. DEPARTEMENT TAN MARINE BEKENDMAKING AAN DE SCHEEPVAART. De Directeur-Generaal voor de Marine brengt ten gevolge van de daartoe bekomene bevelen van Z. M. den Koning, ter kennisse van de bevelvoerders der uit Russische en Pruissische havens naar dit Rijk bestemde schepen, dat zij verpligt zullen zijn, zich bij de Nederlandsche consuls, of in de havens waar geene consuls resi deren bij den Magistraat, te voorzien van certificaten, waaruit van het al of niet bestaan der cholera morbus in die havens of derzelver ommestreken zal moeten blijkenzullende bij gebreke van zoodanige certificaten, noch de bevelvoerders, noch eeuige an dere personen van de equipage aan wal worden toegelaten noch ook eenige ontlossing van goederen mogen plaats hebben, maar onder strikte qnarantaire worden gehouden tot dat het volkomen zal zijn gebleken dat er geene de minste gegronde vrees van over brenging van besmettelijke ziekte, door de toelating van zoodanige schepen, derzelver equipagicn en ladingen, behoeft te blijven bestaan. 's Gravenhageden x Junij 1831 De Directeur Generaal voornoemd, v c. J. WOL TERBEEK. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad .ZIE RIK ZEE zullen op Donderdag den zestienden Junij aanstaande, des middags om 12 uur in het openbaar verpachten. Het maaijeii van het gras van deri Dijk leggende in deSaspolder, en zull^s voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren. Zierikzeeden io Junij 1831 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de C R A bi E vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERIKZEE. Op de voord ragt van de onderscheidene Armbesturen derzelve Stad en ten einde alle misbruiken in dit opzicht te weeren. BESLUITEN: De drie maandelijksclie Collecten voor dc Armbesturen worden afgeschaft. In de plaats derzelve, zal op icderen Zondag aan de huizen der Ingezetenen ten voordeele der Armen van al Je de Godsdienstige Gezindheden gecollecteerd worden. Den Ingezetenen wordt hiervan kennis gegeven, en ieder uifge- noodigd om aan zijne verarmde natuurgenooten welker behoeften eri getül grooter worden niet milde gaven te gedenken en alzoo den roem van weldadigheid welke de Ingezetenen der Stad onder scheiddedoor daden te blijven staven. Zierikzee, den 13 Junij x8.31 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven j De Stads-Secretaris, W. J. P. KR OEF, Berlijn, den 5 junij. Onze staats-courant deelt bet navolgende berigt mede van de poolsche grenzen, gedagteekend den i ju lij: «Volgens geloofwaardige berigten is liet verlies hetwelk de Po len den 26 geleden hebben grooter dan de wurscbauscbe bladeij opgeven. Zij zouden namelijk 3o staf- 11S mindere officieren eri 10,000 man aan dooden en gekwetsten verloren hebben. Vari de bewegingen des veldmaarsclialks Dipbitsck.,- sedert den 25, ver neemt men niets naders met zekerheid. Een tusschen den pool- schen opperbevelhebber Skrzynccki en den; gouverneur-generaal van Warschau generaal Krukowiezki, ontstane twist zou bijgelegd zijn. Met dezen twist schijnt in verband te staan het verzoek van dezen laalsten om deszei fs ontslag." De gemelde staats-courant deelt eencn uitvoerigen brief mede nit het russische leger, van den 27, wegens de jongste krijgsver- rigtingen. Hierdoor wordt nader bevestigd, dat liet gevecht voor in en achter Ostrolenka zeer hevig en allermoorddadigsl geweest is. De Polen hadden voor genoemde stad eenige zandheuvels eti een kerkhof met een aantal troepen en eene batterij van vier stuk ken. geschut bezet, ten einde den aftogt van liet hoofdleger te dek- ken. Niettegenstaande zij zich heftig te dier plaatse verdedigden greep liet vijfde karabinier en het astracanscbe iufanterie regement deze stelling aan bestormde dezelve, en verjoeg, na van eenige andere troepen te zijn ondersteund, de Polen uit hunne positie. Op de markt hielden de Polen standdoch moest wederom voor de russische bajonetten wijken en over do brug, die over de Narew lagterugti'ekken. De artillerie der Polen deed de uiterste po gingen om deze brug, die uit palen zamengesteld was, te vernie len en twee stukken geschut werden bovendien op de brug zelve geplant, om die te verdedigen; docli ook bier 'zegevierde de rus sische dapperheid. De brug werd niet door bet vuur der Polen vernield, en bet asli'acanscbe en suwarofï'sclie regement rukten met deu stormmarschonder een hagelbui van kogels, op den vijand aan, veroverden de twee verderflijke stukkeu geschut, en wierpen de gesloten kolonnes der Polen telkens terug. Bet was in deze oogenblikken dat de generaal Berg aan een gedeelte zijner troepen de randsels liet afleggen, 0111 te beter te kunuen strijden. Hij zelf zette zich aan de spitse zijner troepen, welke, zoo .als het verhaat zegt, hem met dien moed eu die. onverschrokkenheid volgden, die deu russischen soldaat eigen zijn wanneer hij den vijand in het open veld en met het blank geweer voor zich ziet. Kijftig stukken geschut speelden zoo van de regter-als van de linkerzijde der ri vier op de poolsche troepen terwijl 24 bataillons en het regeuient garde uhlanen aan het gevecht deel namen. De schrijver beweert, dat niet de Polen, maar wel de Russen bet slagveld behielden; dat de vijand zicli in de nabij gelegen bosschen verborg, en dat de re serve grenadiers onder vorst Scliachojfskoshet slagveld innamen en bewaarden. Verder zegt hij dat de Russen geen man als ge vangen verloren hebben dat er daar en tegen 1800 Polen in han- deu der bussen zijn gevallen eu dat eenige gedeelten van het slag veld, inden letterlijken zin des woords met derzelver lijken bedekt waren waaruit men kan opmaken, boe groot eene verwoesting het russische geschut onder de Polen had veroorzaakt. De zwaar ge wonde Polen zijn groolendeels blijven liggen, heigeen bij den veld slag van Grodno slechts in de laatste oogenblikken bet geval was. Eenige hunner bataillons waren in het derde gelid uit zeissen- dragers zamengesteld, heigeen, zoo als de brievenschrijver zegleen vreemd schouwspel opleverde doch van welker uitwerking men nog niets had vernomen. »De voorhoede," aldus eindigt de brief, ■■volgt den vijand, en morgen zullen wij wel verder oprukken. De Russen zijn zeer verheugd, zich in beslissende gevechten wederom tegen over hunne tegenstanders te zien, tegen welke zij moed en verbittering in het harte dragen. Generaal Palilca II staat op den weg van Siedlce naar Warschau Creuiz bij Kazimierz." Naar berigten uit Warschau, van den 3i mei, zijn de bri gade-generaals LubienshiMalachowsld Giclgud en J'anJiOwslsitot divisie generaals benoemd. Van den generaal Uminshi, die gedu rende bet oprukken nabij Siedlce schijnt werkeloos te zijn gebleven, verneemt men uiets naders. Sommige poolsche couranten zeggen, dat hij zijn ontslag zou hebben bekomen, omdat zijne werkeloosheid als de voornaamste oorzaak van het geleden verlies werd aangemerkt. De gesneuvelde generaals Kicki en Kannnski zijn op de hoogten bij Ostrolenka begraven. De wonde van den generaal Pac is ligt; bin nen kort zal hij naar het leger terug kceren. De generaal Glapickl is niet te Warschau aangekomen. De cholera heelt zich ook te Riga geopenbaard. Den 27 heeft dezelve zich in die stad vertoond, en 100 personen daardoor aan getast, waarvan 24 gestorvenzijn. Men vreesde, dat er te Dantzisj insgelijks sporen van die ziekle ontdekt waren. Nabij de stad hecrschte de ziekte zeker. Strenge maatregelen'waren genomen togen de ver breiding van dezelve. Ook op den linkeroever van den Weichsel bestaat thans die ziekte, welke tot bij Tboru en te Ivielce, op den weg naar Warschau naar Krakau woedt. GROOT-B R ITT AN NIEN. Londeü den 8 junij. De prins van Saxen-Coburg heeft besloten de kroon van Belgie niet aan te nemen. Zie hier wat men des wege in het ministerieel avondblad van dingsdag leest Gisteren is eene conferentie op het ministerie van buitenland- sche zaken gehouden, die tot zeer Iaat heeft geduurd en waarin met goedvinden van prius Leopold besloten is, dat de groole mo gendheden niet zullen toetreden lot de vergestelde schikking om trent de souvereiniteit van Belgie op de voorwaarden, door Belgie ten opzigle van Limburg vastgesteld. Prins Leopold zal derhalve de kroon weigeren wanneer hem die aangeboden wordt door de deputatie, die te Londen wordt verwacht, ten zij, betgeen zeer onwaarschijnlijk is, deze nieuwe instructien mogt ontvangen hebben om haar aan ie bieden op de voorwaardendoor de groole mogeuuhedeu in hare protocollen voorgeschreven. Dezen ochtend zijn depêches, dit besluit behelzende, met een bijzonderen bode naar Belgie gezondentevens met last voor lord Ponsonby, om alle onderhandelingen met het belgisch bestuur af te breken en Brussel te verlaten. Het fransch gouvernement zal natuurlijk den generaal Belli.ard terug roepen, die, zoo als het pligt is te verklaren, altijd hartelijk en opregt met lord Ponsonby heeft gehandeld. Onnoodig is het te zeggen dat de uitslag van deze mededee- ling aan het belgisch congres met droevige omstandigheden kan ge paard gaan; doch de Belgen konden toch niet wel verwacht heb ben dat zij zegevierend de wet zouden stellen aan de groole juo-

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1