N°. 33, 2IERIKZÉBSCHË HOCRASL Nederlanden. t Mingsdqg NIE UWS TIJDINGEN DÜITSCHLA?TD. Berlijn, den 18 april. Volgens berigten uit Warschau van den dezer hebben de Polen wederom voordeelen op de Russen be vochten. Op den 10 hebben zij het russisch korps, dat bij Siedlce stond en zamcngesteld was uit de afdeelingen van Rosen en van Gcïsmar en eenige duizend man van het korps Phalen, aangegrepen en geslagen. De Polen werden door den generaal Prondzynski aan gevoerd en vielen liet russisch legerkorps aan dat van Iganie tot aan Siedlce eene sterke positie bezette en door een artilleriepark van vijftig stukken zwaar gesfchut beschermd werd. De aanval ge schiedde öp den regter vleugel bij Iganie, on'der een schrikkelijk kanonvuur, waartegen de ligte artillerie der Polen weinig kon uit- rigten. Er werd hevig gevochten; drie malen beproefden de Rus sen met gevéld bajönnet hunne stelling te behouden, doch moesten Voor den moed der Polen onderdoen. De generaal Prohdzvnski en de overste Roniarino vochten te vöet aaii het hoofd der infante rie en ultlanen deden een aanval langs de russische batterijen. Eindelijk verklaardde zich de overwinning voor de Polen en naar lmnne opgave bleven ér vier duizend Russen Öp het slagveld en werd een gelijk getal krijgsgevangenen gemaakt. Den 11 zouden de Russen alle de pontons die zij bij Thrzyntegen over Rrzienice opgeslagen hadden verbrand hebben. De maarschalk Dlebitsch zou den oever der Weichsel en den mond van Wieprz verlaten om naar of achter de Bug terug te trekken of wel om zijne magt op een punt zamen te bréngen, het poolsche leger in Podlachien slag te leveren en zich vervolgens inei de garde te vereenigenvan welke hij afgesneden zou zijn. Te Warschau heeft mén een gerucht verspreid dat de Polen reeds Siedlce ingenomen hadden en dat de generaal Ununski ook eene overwinning" op dé russische garde behaald haddoch die Voordeelige tijdingen zijn niet bevestigd. Men gelooft ef échter dat de maarschalk Dlcbit'sch naaf Siennica teruggekeerd was. Vól- .gens opgave der Polen bedraagt het getal Russen die zij gevangen genomen hebben meer dan iö,ooó man. Van Memel schrijft men, dat de communicatie mét Rusland óver Polangen nog vrij is en dat de russische troependie in die om streken staandagelijks versterkt worden. De Insurgenten hebben den 10 een aanval gedaan öp het russisch kommandö dat hij Rit- r.entwee mijten van Pölahgèrl stond om de brug aldaar te ver dedigen j doch zijn met verlies van een vijftigtal doöden afgeslagen én sedert schijnt op' de russische beZettings linie geene vijandelijk heid meer gepleegd te zijn. De Insurgenten hebben russisch Krot- tïngen sterk bezet en oefenen zich daar in den wapenhandel. Men berekent bun getal op vier duizend waarvan eenige met snaphanen cn andereu met pieken gewapend zijnook zouden zij er geschut hebben. Den lö heeft ér èén gevecht geplaats gehad Bij Paschwénten Waarbij de Russen de Insurgenten geslagen hebben en liet góed Pascliwenténdat aan prins Suboiv behoort, geheel verbrand is. Ham-burg, deii 19 april. Een ofizer dagbladeD meldt, onder dag- teekening van den i5, uit het pruissiscbe dat, daar Frankfijk het protocol van den 20 januarij heeft aangenomen, en dus niets den inlogt van honds troepen in Luxemburg kan verhinderen, de pvuissische troepen', hij Trier vereenigd (daar de bonds troepen van het 10de korps nog niet gefeéd zijn) in stede van de reserve, welligt de voorhoede zullen uitmaken, en de vesting Luxemburg zullen bezetten ten einde de in dezelve gelegerde krijgsmagt gele genheid te gevennaar buiten te argeren. Wat daarvan zij zal nader moeten bijken. FRANKRIJK.- Parijs, dén 1 april. De- jonge lieden die voor bét bof van assises te regf hebben gestaan als beschuldigd van eene zaménzwe- fing tegen den staat, zijn alle vrijgesproken, tot groote vfeugd van hunne vrienden die zich in menigte in liet paleis van justitie be vonden en bet vonnis luid liebben toegejuicht. Ook buiten stond veel volks, zoo dat men de vrij gesproken enten einde 6ngeregeldheden te voorkomen niet door den gewonen uit gang ,- maar door eene achterdeur heeft laten vertrekken. Ondanks die voorzorg is een hunner erkend op het oogenblik, dat hij met fcijne familie in eene koets wilde stappen en heeft het volk de paar den afgespannen' én hem in zegepraal naar zijne woning getrokken. Voor' de koets wérd een driekleurig vaandel gedragen. Reeds sedert eenigeft tijd had men weder vfïj aanzienlijke zaröérr- scholingen van volks op de publieke plaatsen en kaaijen gezien en bleek het,' dat er pogingen- gedaan wérden om het volk op nieuw ©p te ruijen,. G,i s teren na den middag stond op dé plaats van het chalelet veel volks,- en; Van daar begaf zich een hoop vart vijf zes honderd ipenscben naar den kant van st. Jacques: Dadelijk werden déze doof de mnuicipale wacht' dié de gendarmerie ver vangen' heeft,- fèfu'jf gedfë'vén welke ook .de benden die op de Êtaijé'if naaf de' bruggen au Change sf. Michel optrokken uit een ze's m;é de xwi hef'sklê $chtèè'ë/ A*. 18314 den 2© Aprilt daar op de boulevards hij de Portë st. Martin en dé Porte st. Dè* nis de nationale garde ook geslaagd was eenige volksverzamelingen uit een te drijven. Iets later werd de oploop op de kaaijen groö- ter, en het volk scheen zich niet te storen aan de vermaningen ert waarschuwingen van de commissarissen van politie. Het schold op de nationale garde en wierp de troepen met sleenen. Eindelijk werd de oproerige hoop door de nationale garde, de ruiterij en de infanterie van het garnizoen ihet geweld van de kaaijen en brug gen verdreven én de goede orde hersteld. IJierbj zijn eenige bur gers door de ruiterij gekwetst geworden. De iMoniteurdie een verslag van deze gebeurtenis geeft, eindigt dit met te verzekeren, dat de regering haar pligt zal blijven doen en de goede burgerij haar steeds zal ondersteunen. Het bof van assises moet zicli bezig hoüden met een procés tèv gen een advocaat, Diiez genaamd, en een zekeren As'sellneklerk hij een advocaat, die beschuldigd zijn van een complot gesmeed té hebben, om een burger-oorlog te verwekken. Men zegt, dat dé beschuldigden medegewerkt hebben tot het aanwerven van jonge lieden voor Belgie met het plan om met die troepen naar Parijn terug te komen i ten eindë het bestaand gouvernement omver té werpen. Breóa den 22 april. Gisteren heeft Z. Iv. H. prins Frederiklde tweede brigade van de eerste divisie, sterk 5ooo man, in oogen- schouw genomen en zich zeer tevreden betoond over de goede hou ding der troepen en de juistheid der bewegingen. Deze inspectie heeft plaats gehad in het gezicht der vijandelijke voorposten die zich niet weinig ongerust betoonden wégens de vereeniging van zulk eene aanzienlijke magt in hunne nabijheid. Heden zal Z. K. H. de eerste brigade der genoemde divisie in specteren. Gorinciiem j den 21 april. Gisteren is de luitenant-generaal Meyer 'J aan welken hel hevel óver de derde divisie is opgedragenalhier gepasseerd, ten einde zich naar liet leger te hegeven. Rotterdam, den 22 april. Te Antwerpen is verleden zondag op de grooté plaats een vrijheidsboom geplant, iu tegenwoordig heid van de stedelijke regering, de burger wacht en een gedcellè der troepen van hef garnizoen. De commissie van publieke veiligheid te Antwerpen heeft, öni de communicatie lusschen het vlaamsche hoofd en de stad te doeii verminderen gelast, dat de inwoners van het vlaamsche lioofd zich voor eerie maand van proviand moeten voorzien. De hoïlandsche brik, die zaturdag voor st. Marie ten anker ge- kotnén was, en de korvet, welke zondag voor Lillo was aange komen, zijn, volgeus een hefigt uit Antwerpen, zondag de rivier, weder afgezakt. Te Boom moet men eenige. wapenstukken gevonden hebben eii de omwenfêlingsgezinden hebben er een persoon gevangeu gezet j die Beschuldigd werd heimelijk op de citadel vau Antwerpen ge weest te zijn. Men zegt, dat de kolonel van de genie Diitilluel Mons verlaten zalen dat hij een plan aan de regering heeft ingeleverd om Anl- werpen te verdedigen. Te Gend zijn dezer dagen de officieren der burgerwacht meü muzijk aan het hoofd, naar de markt getrokken en hebben daar onder den vrijheidsboom gezworen voor de nationale zaak te zul len overwinnen of ie sterven. Veel volks is daarbij tegenwoordig geweest. De belgische bladen zijn steeds zeer op de franscfie regering ge heten. De Cottrrier behelst een artikel, tot opschrift hebbende; »Wij zijn alle Belgen, het palais-royal is onze vijand." Sedert eenigen tijd hooft men te Brussel veel van diefstaïleii met braak gepaardvooral 111 onbewoonde huizen van liet park en de Boulevards. Haarlem den 21 april. Een der fransche ministeriele bladenf laat zich uit Brussel schrijven dat het belgisch bewind inderdaad maatregelen tot verdediging beraamt, én dat de voorstanders des vredes welke eenig denkbeeld hebben van de tallqoze rampen, die een oorlog over Belgie zoude uitstorten als nu hoop voeden dat Frankrijk zicli met betrekking lot Luxemburg tusschen de duit- sche confederatie en de belgische troepen zal stellen. In een an der fransch ministerieel blad leest men, dat de iuxembufgsché vrijwilligers, die 11 aar Arlon zijn getrokken, slecht gewapend eri slecht uitgerust zijn; dat aldaar wel eciiig geestdrift heefscht doch dat dé landlieden in het groothertogdom niet zeer genegen schijnen, om zicli eénige opoü'efing ten behoeve vau de Belgen te' laten welgevallen. In Engeland schijnt men bcrigt te hebben dat eer.è belgische deputatie eerlang prins Leopold de kroon van Belgie- zal komen aanbieden, doch dal de' fransch'ë prinses, met welke de prins een' huwelijk zoude mogeiï aangaan zich g'eeószins daartoe genegen ver klaart. - Een ander' officiéél engélsch' blad oordeelt! daaf'é 11 tegen j dat lof'd Porfsöribf hef ontwefp öni dé kroon rfau .pf'ras Leopold op te dragen alleen heeft geópperd'órif sortimigé léden van h'è# congres' hez% fe ho'irdeii p tof d«{ natefr ïel'j ti&kï-j tiotk fcêebherf 'V f.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1