3V°. 29. A0. 1831. SIERIKZEESCHE COl' 11- A A T: jDingsdag NIE U W S TIJ DIN GEN. DUITSCHLAND. Berlijn t den i april. Naar brieven uit Koningsbergenvan den 38 maart, had men aldaar berigten van de russische grenzen ont vangen, waarin gemeld werd, dat er in het gouvernement yan Wilria een opstand was uitgebroken. De oproerlingen hadden zich van een aantal geweren meester gemaakt en waren naar Georgenburg opgeruktgedurende welken togt zij eenige kleine steedjes zouden hebben uitgeplundert en eene bende kozakken hebben terug gedre ven. De insurgenten zouden zich reeds in de nabijheid van Toru- roggen hebben vertoond. Frankfort, den 5 april. Volgens offiéiele bei'igten uit Romangjia hebben de oostenrijkscbe troepen den 25 maart, een halfuur van Rimini, de insurgenten ontmoet, die aldaar met vijftien honderd man linietroepen en vier stukken geschut in eene zeer sterke posi tie stonden. In den beginne boden dezen eenigen weerstand doch namen zoodra de oostenrijkscbe kolonne aanrnkte de vlugt naar Rimini waarbij zij door de ruiterij vervolgd zijn eti een groot aantal hunner in de pan is gehakt. In de voorstad van Rimini waar barrikaden opgerigt waren die door veel volks verdedigd Werden, poogden zij zich te verweren; doch de oostenrijkscbe ja gers bestormden deze verschansingen en maakten zich weldra van de stad meester waarop de oproerigen tot des nachts vervolgd Werden hebbende zij groot verlies geleden en eenige honderd man aan krijgsgevangenen verloren waaronder ook officieren. De hoofden der oproerigen, Z uccldGrabinskyOlini en Ar- matulihadden bij Gattolica alle hunne magt vereenigd en wilden zich aldaar tot tegenweer toerusten doch de nederlaag van Riinmi schijnt hen tot andere gedachten te liebbeu gebragt, want den 26, des ochtpnds ten vier ure, begonnen zij Cattolica te verlaten, met zich voerende zestien wagens met gekwetsten. Den 29 is de luite- tenant-veldmaarschalk baron von Geppcrt, met zijne kolonne te Ri mini binnengetrokken en zeer wel door de inwoners onthaald. De voorposten der Oostenrijkers stonden reeds voot'bij die stad. Naauwelijks waren de Oostenrijkers in Bologna getrokkenof alle revolutieonnaiee kokarden waren als door een tooverslag ver dwenen. Het volk schijnt geheel vreemd gebleven te zijn aan de omwentelingdie als het werk van advocatenstudenten en le- digloopers wordt beschouwd. De hertog van Modena heeft een edict uitgevaardigdwaarbij onder anderen bepaald wordt, dat allen die in het huis van Menolii verzameld zijn geweest en op de troepen van Este en zelfs Op den hertog geschoten hebben voor eene militaire commissie te l*egt zullen staan, terwijl zij, die gewapenderhand of döór geheime aanslagen tot het oproer hebben medewerkt, door de plaatselijke regtbanken zullen gevonnisd worden. Het pruissische leger dat van Erfurt tot aan dé grenzen van Belgie staat, is 120,000 man sterk, alle wel gewapende en geoe fende troepen. Het 8ste corps staat aan de Belgische grenzen; het 7de is langs den Rijn gecantonneerd; het 4de ligt in Westphalen en het 3de in Eifurt en die omstreken. NEDER LANDEN. 's Gravenhage den 7 april. Het vertrek van HH. MM. den ko ning en de koningin naar Amsterdam blijft op morgen bepaald. Aanstaanden zaturdag zullen IIH. KK. HH. de prins en de prin ses van Oranje zich insgelijks derwaarts begeven. Naar men verneemt, bevindt H. li. IJ. prinses Marianne, ge malin van Z. K. H. prins Albert van Pruissen, zich in een' geze- genden staat, en zullen er openbare gebeden plaats hebben ten einde van den hemel eene gelukkige verlossing af te smeken van deze hier te lande algemeen beminde vorstin. Bij koninklijk besluit van 3i maart, is de stad en vesting Maastrichtten gevolge der staatkundige gebeurtenissenonder de regtsroagt van bet hooggeregtshof van 's Gravenbage gebragt. Men schrijft ons uit Breda van den 6: Heden morgen ten 2 ure ontstond alhier in de katerstraat (nabij het Tribunaal) in de woning van den Franschen leeraar der ko ninklijke militaire akademie Mdrchand, brand, die zoo sterk toenam, dat in weinige oogenblikken de vlam van alle kanten uit de vensters sloeg. Ten half drie ure waren de troepen van het garnizoen reeds onder de wapenen; dadelijk werden de wachten der poorten ver dubbeld en rukten de piketten uit. Eerst ten 5 ure werd men den brand meester, na dat bet voorste gedeelte Van het huis ge heel door de vlammen vernield was. Ofschoon de brandspuiten allen in geeuen goeden staat waren, is het echter gelukt de belen dende buizen te redden. Het huisraad van den heer Midderigh en den hoogleeraar Wap de naaste buren van Marchand, wier huizen het meeste gevaar liep, heeft nogtans veel geleden. De boekerij eti de papieren van laatstgenoemde zijn voor het grootste gedeelte ge borgen. Men verhaalt, dat de heer Mafckand, die sedei't ruim eéne maand krankzinnig, en als zoodanig bij de politie door de buren aangegeven was, den brand zelf zou veroorzaakt hebben; hij is clan dezen ochtend vroeg, 111 verzekerde bewaring genomen. Alle militaire «n civile autoriteiten, alsmede Z. K. H. prins Frc- den 12 JipriL derik der Nederlandenwaren van den beginne af aan bij het ongeval tegenwoordigZ. K. H. zag men zelfs, nu en dan in het bovenste gedeelte van huls van de heeren Midderigh en fVap beve len geven. Voorts heeft Z. K. H. gezamenlijk met den heer op perbevelhebber Wildeman en den heer commandant Veitholeti aL die maatregelen van voorzorg genomen zóó noodzakelijk om groo- tere verwarring en onheilen voor te komen. Men schrijft nader uit Bergen-op-Zoomomtrent het gebeurde aldaar op den zg maartdat zich de officieren Dens en van der Vliesbenevens den serjeant-majoor van Rooyen uitstekend ver dienstelijk hebben gemaakt door hun eigen leven te wagen tot het redden van een dertiental militairen welke na het opspringen Van het laboratorium zich in de regter poterne in den allerbagche- lijksten toestand bevonden. Een geweldige damp steeg uit het puin; alle oogenblikken sprong en er nog graDaten in de poterne; het houtwerk en vensters brandden. Desniettegenstaande besloten ge noemde officieren en serjeant-majoor alles aan te wendenom hunne naluürgenooten te behouden. Zij kropen door eenen brandenden zeer naauvven ingang in de poterneen haalden eenigezeer ver minkte, doch levende menschen er uit. Doch welhaast volgde hierop eene doodelijke stilte. Dit bewoog een ingezeten der stad, wiens naam evenwel niet genoemd Wordtden ingang in te kruipen waar hij de drie edelmoedige redders, door den kruiddamp bedwelmd, voor over liggende en met den dood worstelende, vond, doch de zelve nog tijdig behield. De officier Dens kwam spoedig bijvan der Vlies bleef lang buiten kennisvan Rooyen werd voor dood naar het hospitaal gedragendoch kwam evenwel in den loop van den dag bij. De lieve vl'ouwestraat is bijkans geheel onbewoonbaar; al de kleine huizen, daar achter gelegen, zijn ingestort; de haven een gedeelte der steenbergsche straat hebben veel geleden. De schade wordt op 200,000 gulden begroot. De oorzaak der uitbarsting] wordt toegeschreven aan het vuur ge ven van een der ijzeren buizen bij het vullen dei' hommen. üoTTiv'nAMden 8 april. Van den kant van Eindhoven meldt men dat onze troepen meer en meer op de grenzen worden ge- kantonneerd. De dorpen Zeelst, Velthoven\Vaarle enz. zijn goed bezet door de 13 afdeeling. Onze voorposten zenden dagelijks zware patrouilles naar Buul BorcelSchaft en andere op de grenzen gelegen plaatsjens Weert is nog altoos door een aantal Belgen bezet. De koninklijke jager J. H. Peereboom, te Esbeekkreeg, in den avond van den 2 dezer, uit zijn kwartier, een huisje aari het eind van het dorp, eensklaps acht Belgen in het oog, hem teekenen ge vende om over te loopenin plaats van hun gehoor te geven naih de koene jager zijn geweer op leide de patronen naast zich neder en onderhield hij alleeneen kwartier uur lang een leven dig geweervuur met de Belgen. Door de snaphaanscliolen gewekt, kwam de sergeant Reek met drie man ter hulp aansnellenwelke den vijand deden retireren. Intusschen kwamen op de heide al meer Belgen tot twintig in getalalle welgewapend, opdagen. Nog zes jagers voegden zich bij deze dappere strijdersen toen namen de Belgen, eerst al vurende terug trekkende, met overhaasting de vlugt tol op de hooge Mierde, waar zich een zestigtal der hunnen bijeen bevond. In dien zelfden nacht is ook een aantal vijanden op lage Mierde geweest zeggende op last van den regent daar met een bataillon te zullen post vatten. Beide dorpen liggen op ons grondgebied. De gemeenschap met Maastricht schijnt al weder niet meer te bestaan. Volgens het zeggen van reizigers zouden er geen Hollan ders door de Belgen meer doorgelaten worden. Volgens berigten van den generaal Dibbiis heeft zich den 1 de zer weder eene bende van 5o belgiscbe vrijwiligers op een kwartier uur afstand van de vesting vertoond. De bui-gemeester van lluybergen heeft aan eene onzer patrouil les die den 5 dezer in dat dorp is geweestbezigtdat den vo- rigen avond eenige gewapende Belgen in de woning der kinderen van zekeren Correlis van Tilloouder Calmpliout, en dus op belgisch grondgebied, zijn doorgedrongen, aldaar geld afgeperst en een doosjen met gouden sieraden weggenomen hebben. Toen eene der dochters uit dit huis het doosjen terug vroeg, had een dezer roovers de wreedheid zijn geweer op haar af te schieten met dat gevolg, dat zij, aan het hoofd getroffen, dood uederstorle.' Volgens ber'gt van den luitenant generaal Chassé, van den 5 de zer is het foi't st. Marie, hij Calloo, op den 3 dezer door bel gisch krijgsvolk bezet geworden en was het dus deze bezetting welke, in den nacht van den oden op den /jdenop de postboot van de citadel naar Bergen-op-Zoom geschoten beeft. Zoodra de generaal Chassé hiervan onderrigt werd had hij aan den bevelheb ber der Belgen in Antwerpen zijne klagten over deze inbreuk op den wapenstilstand ingezonden, en tevens hevel gegeven, dat voor taan eene kanonneerboot het brievenschuitjen tot voorbij Calloo zou moeten geleiden. Uit het antwoord hetwelk de generaal Hardy de Beaidieu aan den generaal Chassé gezonden heeft, en waarbij hij de stellige ver zekering gaf van nimmer te zullen dulden dal door zijne onder- hoprigeu de geringste inbreuk op den wapenstilstand yvierd gedaan

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1