ZIRRIKZEESClIE C OUR AN T. IV0. 27. t '7 re c/ Jfflmgsdag A0. 1831. den 5 April. NIEUWSTIJDINGEN. De Prijs dezer Courant is, in de drie maanden f 2 cn jrajiko per Post, 2,26 cents. De Advertenticn worden berekend tegen 25 cents de regej. De Abonnementen voor de Courant worden voor 'niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling geschiedt comptantof bij het oindc van ieder vierendeel' jaars; dit niet geschiedende, zal het aangemerkt vèorderi als geëindigd zijnde. Voorts wordt andermaal dringend verzócht dat de inzending der Advertenticnbehoorlijk op Formaat-zegel geschreven daags vóór de uitgave geschiedeindien, men dezelve in het eerst uit le geven Numero wil hebben geplaatstalsook om van het Papier der Zegels niets af te saijden., dewijj \gecne Formaat-zegels anders, daté in derzelver geheel, als voldoende mogen aangenomen en bij de Administratie overgelegd worden. GROOT -ÖRlTT ANN I EN. Lonoen, deu. 2.3 maart. Hei-zenden-van eene britsche vloot naai de Schelde schijntofschoon verleden Week door een ministerieel blad tegengesproken, iets meer dan een gerucht te zijn; althans de Times vaii maandag komt er op terugzeggende i »De scheeps- cxpedilie naar de Schelde, welke wij zatürdag aankondigden, ge schiedt met goedkeuring van het fransche gouvernement en van: de overige verhónden mogendheden zoodatindien het tegenwoordige ministerie in Frankrijk zich, staande; houdtde vrede niet zal ge stoord wol-dén." Den 25. Ontvangene brieven uit Antwerpen spreken van eene zeer. nabijzijnde bemiddeling van zaken mot Holland. Luidens de zelve zouden de Belgen eindelijk instemmen om door eenen on dërkouing door de verbondenmogendheden benoemd .bestuurd te worden, met eene afzonderlijke wetgeving eu>gelijke deel log in de publieke schuld, mils inden handel en de koloniën van: de Hollanders, even als gedurende de vereeniging met Holland, mo- gende deelen, FRANRRIÏ K. Paiujs, den 22 maart. Men verzekert hiel- op eene stellige wijze dal de lusschelikoinst van Oostenrijk zich tot Parmaen-Modena be palen zal, en datmet opzigt tot den kevkelijkeu staathét hór- stel van orde en rust in dénzeiven hij onderhandelingen aan de Verhouden mogeudheden zal verblijven. NEDER LANDEN. VGkXvBshAgb den 1 apyil. Dccommissie van de nauere redactie der wetboeken is gisteren voor het eerst vergaderd, geweest; Dë luitenant-generaal van Geen, is over eenige dagen alhier aan gekomen en vertrekt aanstaande vrijdag weder naar liet leger. Den 3 april vertrekt van hier naar het leger de compagnie hos- pita al so blaten bènevens de compagnie werklieden. In het begin dicrzelfde maand wordt in deze residentie verwacht een bataljon vriesche schutterij j uit Leeuwaarden om alhier provisioneel gar nizoen te houden. Z: K. H. prins Fréderik heeft, van hoogstdeszelfs staf vergezeld II. zatürdag, al de vestingwerken van Breda in oogenschouw geno men en daarna de militaire etablissementen; liet arsenaal de aka demie het hospitaal, enz. bezigtigd.. Zondag morgen-heeft de prins, onder het gehoor van ds. van Goghdegodstdienstoefening bijgewoond. De twee engelsche officieren fVilhe en Abercrombie zijn weder omin naam van lord Ponsonbij te Maastricht aangekomen ,-om zich op de plaats te overtuigen, of de Belgen in de stellingen aangewezen, hij de wapenschorsing van den 21 november 11., Waren teruggetrokken. Genoemde heeren hebben zich van daar naar Eys den waar zich geen belgisch krijgsvolk mogt ophouden begeven, en hebben bevonden dat dit dorp door belgische vrijwilligers be zet was. Den 1$ zijn genoemde afgevaardigden uaau Brussel ter ruggekeerd. Uit Brussel schrijft men den .27 maart. Onze stad is wederom het tooneel van onrustige bewegingen ge weest. De kolonel van het iste regiment jagers, de heep JJorre- viansdie openlijk zich ten gunste van het huis van Oranje schijnt uitgelaten en zijn gevoelen geopenbaard te hebben om de vorderin gen van den prins van Oranje met zijn regement le ondersteunen, schijnt daartoe de eerste aanleiding te hebben gegeven. Het ver moeden dat op den kolonel ruste heeft men ook tot de verdere officieren uitgestrekt. In den nacht van zatürdag op zondag bieb den talrijke hoopen gemeen zich in de omstreken van de Elizab'etha- cazerne op. Piéeds den vorigen avond hadden reeds verscheiden soldaten de-cazcroe. verlaten en zich met het volk vereenigd." Een vrijheidsboom werd voor de deur der kazerne geplant. Een offi cier, die de kazerne verliet, alhoewel een lid van de belgische associatie ontkwam naauwelijks de mishandeling van het graauw. hitussehen was .de.kolonelDorremans, in den nacht, door het ge- regt -uitde. kazerne gehaald gearresteerd en naar de gevangenis de Pelits Cannes gebragtlift gemeen begaf zich derwaarts en moest door- do-gewa-j-ieude--magt-tegengehouden wórden. Eén an ti ie troep., bleef,de kazerpe nog-belegeren-. De generaal van der Mccren poogde beu te vevgeefsch door redcueu lot hedareu le breu- Jgm. Sommigen uit den hoop wilden den régent spreken: eene deputatie Werd gekozen, aan welke de regent beloven moest dén schuldigen dadelijk en streng te 'straffen. Het graauw had reeds des avonds te voreu verscheiden buiten sporigheden begaan. Bij bet doortrekken van de vac de Èerlaunoht (digt bij de kazerne) viel hetzelve bet huis aan daar lietf dagblad le Vrai Patriotic (de voormalige Gazette de Pays-Pas, een blad, de oude orde van zaken toegedaan) wórdt gedrukt,1 sloeg de glazen in, vernielde de persen verstrooide dé lettersdoch liet het wooii- Huis ongemoeid. In hetzelve oogenblik vormde zich eene volksverzameling in de stroostraat {Rue de la Paille)alwaar verscheiden mansperso nen na langdurige pogingen de deur van het buis van den ad vocaat Spinaèl hebben opengeloopen zij begonnen reeds de meu belen in bet benedenhuis te plunderen toen er eene patrouillé aankwam. De burgerwacht is bijna den gelieelen nacht op de been geweest, de stad met patrouilles doorkruissendé; verdere tooneelen' vau 'wonorde zijn daardoor voorgekomen, ofschoon het gemeen den' volgenden dag nog niet tol bedaren was gekomen en met troepen, onder bet zingen van deu belgischen marsch en de parisienne, dë stad doorliep. Het gerucht heeft bier overigens geloopen dat er talrijke arres- tatien van officieren hadden plaats gehadmen noemde daaronder1 den géneraal van der Smissen: deze officier is gisteren avond te Brussel aangekomen. De bedoelde geruchten zijn echter zeer over dreven.. Volgens de laatste berigten uit Brussel hadden de volks bewegingen nog plaats; er waren reeds veertien buizen geplun derden bet was nog onzeker, welke partij de bovenhand had. Middf.i.burg den 1 april. Heden namiddag is de beer luitenant-) generaal de Koek, en deszelfs staf alhier, met het stoomjagt Prin ses Marianne, aangekomen. Wegens de ontzettende rampwelke de vesting Bergen-op- Zoom op deu 29 maart heeft getroffenwordtia partikaliere bfievën alhier ontvangen het volgende gemeld: - Uit een' brief van den 29 maart. «Heden op den middag deed zich eene geweldige uitbarsting hoo- ren waardoor ons huis geheel geschud werd; wij begaven ons on verwijld haar buiten op de straaten zagen in bijna alle de buik' zen de vensterramen uitgeweken of verbrijzeld; elk was ontsteld, en men wist niet wat er gebeurd was. Weldra vernamen wij dat het laborarium (werkplaats waar de scherpe patronen vervaardigd wordenen alwaar zich te dien einde eene aanzienlijke boeveelheid buskruid en kogels bevond), was gesprongen. Wij begaven ons derwaarts, en zagen van nabij de ramp welke onze stad bad gé- troffen. De kade en de lievevrouwenstraat hebben zeer veel geleden vele lijken zijn reeds opgegraven en een aantal gekwetsten gevon- - den; men lioüdt zich steeds bezig met opgravingen te doen, teu einde de slagtoffers zoo mogelijk nog te redden." Uit cat' brief van den 3o maart. De ramp, welke ons gisteren getroffen beeftis grooter geweest dan men bij den aanvang bad gedacht: de-kogels en granaten, welke; zich in het laborarium bevonden zijn bij het springen links en regis door de stad geslagen en hebben groote ongelukkeu veroorzaakt; er is niet eene straat welke niet min of meer geleden heeft; de lievevvouw.enstraat en een gedeelte der kade zien er allerdroevigst uit; dé sterkste huizen staan aldaar nog, doch zonder daken noch ramen men moet over de puinhopen gaan om tot dezelve te komen telkens worden er nog lijken gevonden in. een woord onze stad bad door een bombardement niet erger geteisterd geworden. Men weet volstrekt niet de oorzaak dezer rampwelke zoo vele harten doet bloeden. Nog wordt in eenen anderen brief van den 29 gemelddat, behalve de lievevrouwenstraat, het meest hebben geleden de Molen-, louden- en rijkebuurtstraaljésdie bijna geheel 111 puin zijn gelegd. Als eene gelukkige omstandigheid verdient vermelding, dat de ont ploffing plaats bad op ,eeti tijd dat liet school in de lievevrouwen straat, kort te voren door ruim honderd kinderen was verlaten en geheel ledig was toen het gebouw is ingestort. Sist Maartekspuk (in Zeeland), den 1 april, lieden wierd deze gemeente mét eene totale vernietiging bedreigd. Omstreeks acht uren in den avond.-,- ondekte men brand in de schuur van dén laridman Jacobus Jresterweel«vz., welke in weerwil van alle aan gewende pogingen, oversloeg tot eene dubbelde rei schuren, staande langs de Oostvest, eu achter de buizen aan die zijde der plaats I

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1