W°. 23. ZIERffiZEESCHE A*." 1881. C O IJ R A W T. üingsdag den 22 Maart NIE UW S TIJDING E N. NEDER RANDEN., Br,eda. cleu 18 maart. Wij vernemen als stellig datZ. K. H. ■pcips Fi'CcleYik 'iri bet begin der aanstaande week'naar herwaarts zal komen om het opperbevel van het leger op ziclï te nemen. Meri zégt dat de luitenant-géneraal baron de Constant Bebeccjue we derom chef van Hoogstdeszelfs .staf zal zijn als ook dat de luite nant-generaal Trip opperbevelhebber der kavallerie de generaal- majoo.r Trip, directeur van bet departement van den'grootmeester der artillerie en de kolonel v(rn Hooff,-,èi.récteur van het departe* ment voor de genie den prins zullen vergezellen!. Ten slotte voegt onze correspondent hiérbijdat.de hoogleeraar van Assen,- door Z. M. tot tijdelijken 'secretarisgeneraal bij.Z. K. H. prins Frederik bepo.emd Ho.ogstdenzelveii als zoodanig zal vergezellen. Nog liepen er geruchten in de residentie, dat de generaal Ti/i- dal, insgelijks jin booge betrekking naar bet leger zou vérlrèkken en eindelijk kunnen wij onze lezeren verzekeren dat de promotie voor de kavallerie weldra bét licht/.al zienuithoofde dat hiernaar het vertrek van onderscheidene éscadrons kavallerie, uit de ver schillende depóts naar het legér wachtende is. Naar wij vernemen zoude Erasinus den oorlog;, in opllma forma aan Willem I verklaard èn te 'gel ijk besloten, hebben om Lcifayelle, in navolging van de poolsche,broeders., tot eersten gre nadier van Belgie te benoemen. Die arme man zal zoo doende nog 'onder de beeren'-mutsen begraven worden. In de laatst geliou- deue kabinetsraad moet jonkheer de Èouha,. ook eene afwijking van fransche. omwenteling ontdekt hebben, waarop al de leden in tra nen zijn uitgebarsten en daarop éen kwartiertje gehuild hebben,; ér was namelijk ontdekt, dat men Sa,lei tot regent van België, en niet lot regent der Belgen benoemd bad. Mijne heëren zeidè SWlvcinus dit is eene historici infernalia, die moe ij el ijk te herstellen is dat zal óns ongelukkig maken; eene rede te meer om oorlog te voeren dan kunnen wij na de eerste overwinning ondèr het gebulder van het Lriompli kanon, onze bètise herstellen zonder veel opzien .te baren.'1 Gisteren morgen heeft er aan onze voorposten te Bijsbergen eene kleine schermutseling tusscben eene'patrouille onzer troepen en eene partij stroopende muitelingen plaats gehad. Wij vernemen daaromtrent liet navolgende:. De bevelvoerende majoor van de troepen te Bijsbergen vermoe dende of onderrigt dat er weder èenige muitelingen het grondgebied geschonden hadden, zond, in den nacht vaii woensdag op donder dageene patröüillëbestaande uit 13 man vaii de 18 afd.onder bevel' vaii den. luitenant Ürhanu.s en 10 man van de kurassiers onder bevel van den luitenant van Fooris uit, met last om het land,,, tusscben Rijsbèrgen'en Wernhout en die omstreken, te doorzoeken en de Belgen op te sproren. Deze patrouille zich ter zijde van Wernhout, achter eenig houtgewas, voor het oog verborgen geposteerd hebbende, ont moette omtrent 7 uren des morgens de Belgen ten getale van 11 man en een luitenantdié zich gedurende den nacht stroppende in de omstreek'van Wernhout hadden opgehouden. Dp onzen vielen, hen dadelijk aan en zouden ze allen gevangen hebben genomen had de moèrassige grond het niet belet. Twee der Belgen sneuvelden., twee werden er gewond en twee gevangen genomen ook de luitenant der Belgen was ons bijna in handen "gevallen. Niemand der, onzen is bij deze ontmoeting eenig leed wedervaren. De twee gevangenen zijn gisteren in den namiddag bier binnen ge?bragtmen hèëlt aan beiden, éeu hunner was gekwetst, de hulp en verzorging vèrleencl, die hun toestand vorderde, eene handelwijs' die dè Belgen, in bet omgekeerd geval wel teri voorbeeld mogten nemén. De beide luitenants', Urbdaüs en van Toorts, hebben bij deze gelegenheid veel beleid en kloekheid aan den dag gelegd aan hunne, gepaste beschikkingen heeft men het welslagen dezer expeditie te danken. Arnhem 3èh 18 maart. Volgens eenen ons medegedeelden staat had ons leger op den 22 februarij i83i de volgende sterkte Grenadiers 2008; jagers 214S jagers van van Dam 1S0; konink lijke jagers 2Óo Noord-Hollandscbe jagers 168; Zeeuwscbé jagers 168; Groninger jagers 168; Noord Brabandsche jagers 118; vrij willige jagers nit de studenten der boogeschool van Leijden 274, idem uit de kweekelingen der akademie van Utrecht 264; vrijwilige fiankeurs uit de studenten van de boogeschool van Groningen en het atheneum fe Fraueker 148; infanterie van de afdeeliugen 4Iff°5;' algemeen depót der. Ian.dmagt 1784; gacitizoens-kompaguicu 807; schutterijen 3y513 kavallerie 6314 5 artillerie miliciens 23.§4 vrij willige artillerie 902; rijdende artillerie i385; veldartillerie 3o6p; artillerie transporttrein 1240, artillerie werklieden 185 artillerie garnizoens-kompagiiie io3; pontonniers i38; mineurs 20o3; mare chaussees 4°° militaire.akademie 4oo; hospitaal-troepen 77 werk lieden 88. Te zamen uitmakende io6,65i. In. den avond van den 17 dezer, zijn te Chaam zes Belgen, bij den bouwman G. Quinj.is geweest en niet eerder afgetrokken dan nadat zij, ouder bedreigingen, ongeveer i5 gulden, eeu'ige kleedë- ren een borlogie en een geweer hadden erlangd. Deze roóvers wa ren wel gewapend én met hapotjassen gekleed doch op liet hoofd droegen' zij de'roóde bèlgisèhe muts'. 's Gravenhage den 17 maart. Bij eene dispositie van den direc teur-generaal van oorlog, onder dagteekening van den 13 maart, jJ, 9 heeft Z. Exc.in aanmerking nemende, dat, ofschoon de linnpo, pantalons en slobkousen voornamelijk tot zomerdragt voor de troe^ pen te voet zijn aangenomen het echter noodzakelijk is dat de on derofficieren en manschappen van den isten ban der ruslende schutterijen, thans reeds hij voorraad van één paar linnen slobkou sen worden voorzien ten einde zij bij voorkomende omstandigheden daarvan gebruik kunnen maken; de hoofd-administratien der fusten de schutterij, met den 1 april aanstaande, der administratie zullen zijn toegevoegd, gelast, om dadelijk de noodige jUiaatregplea te nemen, ten einde, zoo kort mogelijk, na gemeld tijdstip aan iéder dier bataljons, in éénszoo veel linnen slopkousen worden, gezonden of afgegeven, als benoodigd zijn ,om aan .elk onder-of ficier of schutter een paar te kunneu uitreikeu. De slobkousen bullen moeten wezen als die van bet leger, namelijk van fijn linnen voor de onder officieren en van gewoon linnen voor de korporaals én schutters waarvoor bij aanschaffing, 7S cents voor de gewone èn i,o5 voor de fijne mogen worden betaald, en (lus, in uit gifte, ook in rekening worden geleden. Botterdam, den 18 maart. Zijne Koninklijke Hoogheid de prins van Oranje, zal waarschijnlijk zondag' van Londen met zijn gevolg vertrekken, om herwaarts terug te keeren. Zondag is te Brussel een balaillon troepen van Gend aange? komendat naar Namen moest marcherea en zoo men zeide voor het Luxemburgsche bestemd was. Zoo te Gend als te Antwerpen voeren de dagbladen der opposi tiepartij eene zeer lievige taal tegen bet bestuur van Belgie. Te Gend komt een dier bladen er rond voor uit dat bet misnoegen dagelijks zoo zeer toeneemtdat alle de maatregelen van geweld^ dié de tegenwoordige zoogenaamde regering zich in die stad welke, nog steeds buiten de wet gesteld is veroorloofd, ontoereikende zijn om er baar gezag staande te houden. De regent heeft zondag te Bru.ssel eene revue gehouden over de burgerwacht, bij welke gelegenheid bij in de uniform blaauwe kiel met kolonels distinctiven gekleed was. De ministers vergezelden, bem. De gewapende burgers bobben weinig geestdrift betoond op bet zien van den regent. Des avonds beeft.hij den schouwburg bezocht en zich in 's konings loge geplaatst. Ook daar moet zijne tegen woordigheid weinig indruk hebben gemaakt. Het bestuur van Belgie beeft den kolonel van den Broeck benoemd tot bevelhebber oyer de'brigade vrijwilligers, die onder de orders van den generaal ]\Jellinet gediend hebben doch dezen verkiezen, hunnen uienwep chef niet té erkennen en zouden besloten hebben zich te verdédigen, zoo men hun met. geweld tot gehoorzaamheid wildé dwingen. Middelrürg den 16 maart. Inden nacht van 11. maandag heeft de gemeente Westkapéllé (in dit eiland) eene groote ramp getroffen. Om half twaalf uren ontstond er brand bij bét kustlicht op den-; kerktoren welke spóedig wercl ontdekt, waarop terstoud de klok ken werden geluid, dadelijk was rle brandspuit in werking en de gan'sche gemeente op de been; doch, daar de brand hoog. in den toren was ontstaan is het onmogelijk geweest de spuit met vrucht te doen 'werken ook hebben de personen welke naar .boven, in den toren waren toegesneld al ras denzelven moeten verlaten of zouden door den zwaren rook zijn omgekomen. Lang is men nog. bevreest geweest voor bet behoud van de torenwachters de Wit en C- J. de 'Pagler en diens huisvrouw, doch dezelve zijn eindelijk gelukkig van den toren gered. Maar zeer bedroevend is het Je melden dat door den feilen westen wind de vlam ook in het kerkgebouw is overgeslagen, 'twelk geheel een prooi der vlammen is géwordén zijnde echter liet koper werk de stoelen, boeken,, in 't kort alle losse goederen, gered. Of bet kustlicht, hetwelk op dezen toren is geplaatst al of niet beschadigd is, blijkt tot lieden niet bekend te zijn. Wij zul len nadere ber.iglen afwachten ep. die iu ons vólgend n°. mede deel en. Den 21. Wij vernemen,, dat, tusschenzaturdag.cn zondag, bij Phillippine en Biervliet sterk is gevuurd de oorzaak daarvan schijnt gewéést te zijn dat de muitelingenaldaar wilden vissclièn en met kleine schuitjes de kanonneerbooten daar ter plaatse ge- sta.lione.eru naderden;,, waarop genoemde booten eenige schoten hebben gelost, die door bet klein geweer van den vijand aan den r kapjtaleu. dam zijn beantwoordhetwelk zoo men zegt ten gevolge heeft gehad, dat,het zoogenaamde Wittehuis van da Bosch plat geschoten en dén vijand van datpunt verdreven zoude zijn. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen wij welligt in een. volgend n°. kunnen mededeelen. - Mep spreekt van een nader londensch protocolvan den 3 maart, zijnde het ultimatum der mogendheden waarbij den Bel gen "zoo worden gelast den prins van Oranje tot opperhoofd aan te nemen. Sedert eenigen tijd is de geest van de meeste engelsche dagbladén ten opzigte van Noord-Nederland aanmerkelijk veranderd, gelijk wij reeds, door onderscheidene uittrekselen hebben doen zien. Een nieuw bewijs doorvoor viiideuwij thans in den in welk blad dat onder alle engelsche nieuwspapieren gehouden wordt bet xnecst ia

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1