ZIERIKZEESCHE COURAST, It0. 22. Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UW S TIJ DIN GEN. A". 1831. den 18 Maart. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE Provincie Zeeland; Gezien artikel 4 van liet dekreet van den 28 Augustus 1808, van den 14 Fructidor 12 jaar, en artikel 1.785 van liet Burgerlijk Wet Roek en in aanmerking nemende den inhoud van het Provinciaal Blad no. 3i van dit jaar. Herinneren door deze de Commissarissen of Zaakwaarnemers der Stoombooten en Voerenbinnen deze Stad, dal door bun lieden niet slechts moeten gehouden de vereisehte Registers, bestemd om daarin de verzondene of ontvangene goederengelden enz. op te teekenen, maar dat deze behooren gezegeld te zijn ingevolge art. 24 der Wet van dén i3 Brumaire 7 jaar en door den Burgemees ter gecoteerd en geparapbeerd, op straf eener boete van vijftig guldens, ingevolge art. 26 derzelfde wet. En aangezien voorscbrevene bepalingen ook van toepassing zijn op de bij art. 47^ no. 2 van bet Wetboek van Strafrëgt voorge- schrevene Registers door Herbergiers te houdenworden dezelve personen door deze aan genoemde verpligting herinnert, en zoo wel de eerste als de' laatste uitgcnoodigdom voor zoo verre zij de naleving dezer bepaling mogten verzuimd hebben, onverwijld nieuwe gezegelde Registers aan te leggen en dezelve aan den Burgemeester aan te bieden om te kunnen worden gecoteerd en geparapbeerd. En wordt den belanghebbende berigtdat de Ambtenaren der Registratie door den Heer Gouverneur belast, zullen worden om op de nakoming dezer wetten ccn streng toezigt te houden. Zullende deze tot berigt aan de Ingezetenen in de Courant dei- Stad worden geplaatsten bij afschrift worden medegedeeld aan den Commissaris der Stoomboot, aan die over de Hollandsche en die ook der Zeeuwsche en andere Veereutot naleving aan den Commissaris van Politie, ten einde de noodige zorg te dragen dat de Herbergiers aan derzelver biervoren omschreven pligt voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, dezen i4 Maart 1831 Burgemeester en Wethouders voornoemd de C R A N E vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. 1- P. KROEP. X DUITS CHLAND. Berlijn, den 9 maart. De laatste berigten uit Warschau zijn van den 3 dezer. Den 1 had de nieuwe poolsche opperbevelhebber Skrzynecki eene wapenschouw over de troepen gehouden en haar bij een dagorder aangemaand om zich moedig en standvastig te gedragen. Des nachts tusscben den 28 lebruarii en den '1 dezer poogden eenige russisclie korpsen in de nabijheid van Praga verschansingen op te werpen, doch wérden daarin verhinderd door bet schieten van de wallen der vesting; ook werden toen twintig kozakken ge vangen gemaakt. Aan den kant van Lomma hadden de poolsche scherpschutters ook een vijandelijk korps dat daar zocht door te dringen, terug gehouden. Den 1 vertoonden -zich eenige benden kozakken, beneden Praga en aan den oever van Saxischen.waard doch werden telkens dooi de Polen terug geslagen en eenige» hunner gevangen genomen. Men spreekt van een geyecht, dat bij Pultusk zou hebben plaats gehad,. jna.ar daaromtrent is niets met zekerheid bekend.- Het gerucht, d.at in het district van Augustow de Polen zich in den rug van bet. russiscli leger zouden wapenen, is ongegrond be vonden. Na'het laatste gevecht zouden de Russen, zoo als de courant van Warschau ver-zekert, tot achter de zoogenaamde Zuilen van GrocRovv terbg getrokken zijn en zich stil houden. Een gedeelte van het poolsche 'leger is in Warschau terug gekomen om Zich van de geleden vermoeijenissen te herstellen. Dé poolsche Staats-Courant zegtdat het aan gene zijde van Praga rustig was en men slechts nu' en dan het schieten der voorposten hoorde en kozakken zag, die.rijs en takkenbosschen uit den Saxi- scheuwaard halen. Het weder was zeer onstuimig het dooide en men had gedurig sneeuw of storm. De russische veldmaarschalk had. zijd leger in twee deelen gesplitst, en men zag kolouneïv naa.r het zuiden en noorden trekken. Van het korps russische garde., dat'in december van Warschau uitgetrokken is, zijn in het gevecht vart 'den '25 "eenige regementen met de Polen slaags geweest. I'm genoemde Staats-Courantwordt geklaagd, dat, behalve de ka pucijnen, geene andere geestelijke orden zich het lot der gekwetsten in de hospitalen—aantrekken. Ook vindt men klagTén in andere warschauvvsche ,p4pi&ren over dé.' weinige" geestdrift'én vaderlands liefde, die vele inwoners dier stad aan den dag leggen. FRANKRIJK. Parijs den 10 maart- De minister van marine is per interim belast met de portefeuille van den heer Merilhoudie zijn ontslag gevraagd heeft. Het is hier weder onrustig. Gisteren avond heeft een hoop volk, ondrv het geschreeuw van leven de Polen en weg met dc Bussen! de, razen hij den ambassadeur van Rusland ingeworpen; daarna is het gemeen onophoudelijk schreeuwende eenige straten langs ge trokken. Heden zijn omtrent duizend jongelieden studenten in de regten en de geneeskunde in het zwart gekleed en met rouwban den om den linker arm een adres van deelneming aan het poolsch comité' gaan aanbieden. Voorbij het hotel van den russischen am bassadeur komendehebben zij ook de kreet van leven de Polen, en veg met de Russen! aangeheven. NEDERLANDEN. 'sGravenuage den i3 maart. Uit Breda schrijft men dat door die stad eenige notabele ingezetenen uit BrusselGend en Antwer pen zijn gepasseerd., zich naar 'sGravenliage begevende, om, zoo men verhaald met den koning een onderhoud te hebben. Zoo wij wel onderrigt zijnhebben de.zc notabele belgische ingezete nen zich met geen ander doel herwaarts hegeven dan omin gevolge de oproeping^ van het bestuur der nederlandsclie handel maatschappij de vergadering van commissarissen dier maatschappij welke II. vrijdag heeft plaats gehad, bij te wonen. Aan het koninklijk instituut voor de marine te Mcdenblik, is, deti 9 dezer, een plëgtig feest gevierd, ter gedachtenis van de hel dendaad van den luitenant van Speyk. In den morgen van dien dag werd de vlag van het gebouw van het instituut in rouw geheschen waarop de adelborsten gevolgd door de aan de schoolverbonden ambtenaren, en onder het spelen eener treurmuzijkzich in statigen optogt naar de hervormde kerk begaven alwaar ook de leden der stedelijke regering en andere coll'egien tegenwoordig waren. De plegtigheid begon met orgelmuzijk waarop de hoogleeraar Laatshet spreekgestoelte beklom en eene redevoering hield ter herinnering aan den alouden roem des vaderlands, en ter vereeriug van den braven zeeheld, aan wiens gedachtenis het feest gewijd was. Ttjr verwisseling werden daarna wederom eenige muzijkstukken uitgevoerd; en vervolgens trad de heer Becloo, lector in de geschie denis en aardrijkskunde op en droeg een door hem voor deze enheid vervaard dichtstuk voor, waarmede de plegtigheid be- werd 11e talrijke schaar van toehoorders had zich in dé kerk ver- d, in welke eene nederlandsclie vlag was opgehangen, waarop jlgende regels te lezen waren Van Speyk! uw daad doet muiters heven, Uw dood doet Hóllands roem herleven Het overige van den dag werd door de kweekelingen in betame lijke stilte doorgebragt. Alle berigten komen daarop nederdat de Belgen eindelijk het leleg van Maastricht geheel hebben opgeheven. De eclitgenoote van den luitenant generaal üihbetsis behouden in die stad aangeko men en te gelijk, zoo men zegt, eene aanzienlijke som gelds, tot betajing der troepen. Het korps van Mellinetwordt ontbonden. —7 De hertog van Saxen-LPeioiar heeft den 4 dezer, des morgens te Ijuxemhurg zijne intrede gedaan in hoedanigheid van burgerlijk eu jniRtair gouverneur van dat groothertogdom1 Zijne hoogheid is aa'n hét gouvernementshuis door de gedeputeerde stalen ontvangen en tien volgenden dag heeft hij aan alle burgerlijke en militaire overheden gehoor verleend. Terstond na deszeifs aankomst heeft de hertog de navolgende proclamatie ..van Z. M. den koning bekend gemaakt: Wij Willem,,enz. Aim alien die deze zullen zien of hporen lezen, salut! Inwoners van ons groothertogdom Luxemburg Wij hebbenmet regtmatige droefheid geziendat het eenige volksmenners, door hunne pogingen, gelukt is, den iu de zuide lijke provinciën des koningrijks uitgebarsten opstand tot uwe stre ken te verspreiden. Uw getrouwheid en onwrikbare gehechtheid aan nwe vorsten deden u altoos kwade voorbeelden wederstaan. Tegenwoordig heeft, een groot aantal uwer zich lateu verleiden en naar de stem der öproerigen gehoord. Gij hebt niet nagedacht dat het groothertogdom afzonderlijke betrekkingen heeft, volgens welke hetzelve-een deel uitmaakt van het groote hondgenootschap, dat de volken van Duitsland te zarnen verbindt, en dat dit verbond waarhij iedere staatzekere regten bekomende insgelijks verplig- tingen jegens de gemeenschap op zich genomen heeftdoor eenen enkelen slaat welke een deel des geheelen hondgenootschaps uit maakt niet 'willekenriglijk kan verbroken worden. Eenige kwaadwilligen, hopende,, door midde; van regeringloos heid en de krachteloosheid der wettenin hunne baatzuchtige oogmerken., aan welke zij het .gel.uk der „staten opofferente zullen slagen, mogen u een tijdlang bedrogen hebben, maar wij vertrou wen dat onze tegenwoordige toespraak en vaderlijke vermaningen slote eeni: de v

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1