ZIERIKZEESGHE COURANT. Dingsdtig W. 15. A*. 1881. tïew 22 Februarij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZJE1UKZEE Provincie Zeeland, ten gevolge ecner resolutie genomen hij clen Ed.Ahctb. Raad der Stadzullen op Maandag den 28 Februarij des Voormiddags tien ure aan de Zuidzelke en elders in het openbaar aan de meestbiedenden vorkoópen eene partij opgaande Boomcn geschikt voor wagenmakers en andere'perken waarvan de Voorwaar den te lezen zijn ter Secretarij der Stad, en aanwijzing zal gedaan Wórden door de Stads-JFabriek. Zicrikzeedeu 21 Februarij 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de C R A N E. Ter ordonnantie van deze!ven W. J. P. KR OEF. "NIEUWS TIJDINGEN. DÜITSCÏ1LAND. TBf.rlï.in den id februarij. Volgens een berigt van de poolscbe grenzen, van den 9, hebben de Russen niet slechts Augustowo, maar ook Novogorod (#0 uren ten n. oosten van Warschau, en 4 a 5 uren van Ostrolenka) zonder slag of stoot bezet. Geregelde poolselïe troepen hadden zich in die, streek niet bevonden en de landstorm had bij den 'nantogt der Russen zijne wapenen voor namelijk bestaande uit pieken en zeissenweggeworpen, en zich verstrooid.; de inwoners schenen er zich volgens genoemd berigt over de komst der Russen te verheugen naardien zij thans ont slagen waren van de groote leveringen welke hun door de pool- schë beambten waren opgelegd, en de Russéri bun alles met ge reed geld betaalden. De sterkte van bet russische korps, hetwelk tusscbcn Gcorgen- bnrg en Kowuo de poolscbe grenzen is overgetrokken Wórdt in bpven gemeld berigt gesteld op 3o,ooo man met eene aanzien lijke artillerie. NEDERLANDEN, Breda den 18 februarij. Gisteren morgen, te acht uren, eene patrouille van het iste bataillon der 18de afdceling, te Rijsbergen ge ka 11 tón neer clop verkenning uitgegaan zijnde vernam dal eenige Belgen de grenzen wéder overschrijdende, te Wernhout gekomen waven dadelijk zetten de onzen zich ter achtervolging der Belgen eri hadden het geluk er twee te achterhalen en gevangen te nemen terwijl men een derde, op een schot, heelt zien vallen. De plaats was te nabij de grenzen 0111 zich le overtuigen of hij gesneuveld was. De twee gevangenen zijn in den namiddag hier binnen ge- bragt geworden. Een dergelijke ontvangst zal de belgiesche roo- vërs afschrikken, om ons grondgebied bij voortduring roeke loos te schenden. Te 's Herfogcnbosch is, hij het nederlaten der brug over de Zoiu-Wilicmsvaart de ketting losgeraakt, waardoor de wip liet evenwigt verloren hebbende, is gevallen, en, zoo wel ais de brug, daardoor aan stukken geslagen is. De brugwachter, benevens zes personen zijn door dit ongeluk min of meer zwaar gekwetst. Een man van 3r jaren is onder anderen zoo zwaar aan bet hoofd gewond, dat bij dien ten gevolge in zijn geestvermogens gekreukt is. De overige gekwetsten zijn grijsaards en kinderen. Zie hier den brief van de Potter aan het nationaal congres, "Wij deelen zonder aanmerkingen dit stuk mede ongelukkig bet volk dat naar de drogredenen van dergelijken volksmenner en eer- zücbtigen de ooren leent! Mijne Heeren! Ik ben geen lid meer van bet provisioneel gouvernementik heb geenzins de eer genoten van in bet nationaal congres le zetelen de gang die aan de zaken gegeven werd, kort voor de opening uwer vergadering, sclieen mij slechts tot een afgrond te zullen geleiden; ik heb mijn aandeel aan de verantwoordelijkheid, waarmede de gebeurtenissen degenen die ze voorbereidden schenen te bedreigen van mij willen afweren. Als eenvoudig buiger, blijft mij nog maar de vervulling van ecnen piigt over: het aanwijzen van de gevaren welke ik voor mijn vaderland ducht en het redmiddel dat ik ter verwijdering van dezelve geschikt acht, aan de hand te geven. Ik dóe zulks thans, mijne heeren, en ik wend mij tot die mijner mede burgers, welke door het vaderland belast zijn voor hetzelve te waken. De gebeurtenissen hebben mijne voorspellingen bevestigd. De aanneming van bet monarchaal beginselbeeft de keus van eenen monarch noodzakelijk gemaakt, welken men onder de vorsten beeft moeten zoeken, wier geslacht over andere volken regeren; zij beeft, Lij gevolg, vreemde tusscberikomst noodwendig in bel spel gebrAgt waarvan de nadeelige invloed ons nu tusscben deze twee uitersten plaatst, namenlijk eene i estauraiie of eene verdeeling van België. De herstelling van het liollaiidsche juk, door middel van de terugroeping der prinsen van Oranje, is wat het fransch kabinet er ook van zeggen moge, steeds het eigenlijke, doe) van de onder handelingen der vijf mogendheden le Londen geweest. Zij hebben bestendig 'gezocht, door middel der hirderpalen die zij u in dén weg lagen het daarheen te leiden telken male. gij vertrouwende op de erkenning onzer onafhankelijkheid, vrijelijk, zoo als men er u toe uitiioodigde, het hoofd van den staat hebt willen kiezen. Zij hoopten dat wijmoede van het worstelen en door van erger tót erger te komen eindelijk zouden toestemmen ons aan de tegenom wenteling en deszeifs vertegenwoordiger te onderwerpen. De mogendheden wisten keer wel dat het provisionele de doodsledk voor ons was, en zij zochten dat provisionele onvoorwaardelijk te verlengen in de hoop dat wij als laatst redmiddelden prins van Oranje gesmeekt zouden hebben ons daarvan te verlossen.. En zoo, eindelijk, onze te lange wederstand de diplomatie ver droten of de veiligheid der vijf familien die zich tot meesteressen van Europa verklaard hebben, in de waagschaal gesteld bad, zou/ om er een eind aan te maken, Belgie in stukken verdeeld, den Belgischen naam van de lijst der volkeren geschrapt zijn geworden en de HollandersFranschen Engclschen en Pruissen onze pro vinciën onderling gedeeld hebben. Wij ondergaan de gevolgen onzer eerste misslagen, na alles tc hebben beproefd om aan ons volkomen verderf te ontkomen. Sommigen het eind der rampen dié ons drukken iu Frankrijks ondersteuning, andere in eene onmiddelijke vereeniging met Frank rijk ziende, hebt gij, mijne heeren, dooi* uwe slem de kroon aan. dpn hertog van JSemou.rs opgedragen. Maar het fransch gouver nement wil Belgie, noch direct, noch indirect, het wil boven alles clen vredemaar bet wil dien ook ten koste van alles. De daaruit voortgevloeide weigering aan ons van den vorst on zer keus beeft bet oogenblik van crisis aangebragt, dat over het toekomstig lot onzes vaderlands zal beslissen. Gij kunt kiezen tusscben de verdeeling den prins van Oranje en de republiek. Uwe keus kan niet twijfelachtig wezen. Maar, zegt gij weliigt, bet congres heeft de monarchie ge decreteerd. Wel! beeft bet niet evenzeer de onafhankelijkheid en onschend baarheid van ons grondgebied gedecreteerd P heelt het niet de eeu wigdurende uitsluiting der Nassau's gedecreteerdP En toen gij het monarchaal beginsel hebt vastgesteld, kond et gij toen voorzien dat de mogendheden zelve de toepassing daarvan onmogelijk zouden maken door u al de kandidaten der natie te weigeren? dat zij het bespottelijk zouden maken, door ons tot een onzijdigen staat te verklaren, dat wil zeggen, een staat, waar men niet regeert, waar alleen eene administratie bestaat, even als bij de zwïtsersche kantons. En inderdaad, wat voor behoefte is er aan een' koning, daar, waar geen leger valt te kommanderen geen' vrede le maken noch oorlog te voeren, geene aanvallende of verdedigende verhouden te sluile geene buitenlandscbe staatkunde te besturen De republiek is dan bepaaldelijk ik heb de innige overtuiging er van de cenige keus die bij de tegenwoordige toedracht van za ken te doen staat, bet is zelfs de eenige partij die gij kiezen kunt. Maar gij moet die onverwijld nemen zoo gij ons aan de verdee- ling en aan ons verderf, aan den prins van Oranje en aan onze eeuwige schande wilt ontrukken. Een dag een enkele dag toevens stelt ons aan al de rampen bloot die eene natie overstelpen kunnen en welke onherstelbaar zouden zijn. Uwe deputatie verspilt te Parijs, in hoofsche pligtplegingen een' kostbaren tijd cüe gij weldadig cn beslissend werkdadig he sleden moet. Hel is de voortzetting van het weifelachtig cn dra lend stelsel zoo hardnekkiug tot nu toe 'door het kabinet van het pal ais royal volgehouden om ons verderf te voltooijen. Laat ons niet langer er door bedrogen worden. Ik bezweer u mijne heeren haast u de heiligste p]igt te ver vullen het vaderland te redden. Nog kunt gij het. Wanneer de vreemdeling in plaats van list vermetelheid te haat nemende, eindelijk besloot naar willekeur over ons te beschikken, zoudt gij weliigt het niet meer kunnen doen. DE POTTER. Brussel, clen i3 februarij 1831 In een onzer dagbladen vindt men zeer gepaste aanmerkingen, tot beantwoording der vragen, die in dezen lijd weliigt menigmaal door sommigen gedaan zijn: Waartoe zijn wij uitgetroken en Wat voeren wij nu uit? Het is toch niet vreemd, dat jongelingen, die vol geestdrift de wapens opvatten om te strijden tegen de vijanden hunnes vaderlands ongeduldig-worden wanneer zij maanden achtereen de lastige diemt in eene vesting- mouten volbrengen zonder met den vijand slaags te geraken: en dat velen hunner zulks als eene groote teleurstelling aanmerken. Doch worden cr gelukkig, onder hunne .makkers zeiven, velen gevonden die volkomen 111 staat zijn om de voormelde vragen doelmatig te beantwoorden en ook den ongeduldigstedie slechts

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1