advertentièn. 1 liOJïiemie van Brussel en gaande naar 's Gravenliagelieden nacbt lijn weder twee kabincts koerierskomende van Parijsdie dezelfde "trtetemming biddenhier gepasseerd. 'sGbawnhaoê, den 4 februarij. {Partikuliere corrèspondéniiè.) De kooplieden van Rijssel ArrtentiéresDuinkerken en anderè steden tot tiet noorden van Frankrijk behoorendepetitioneren bij ban gouvernement tegen de veïeenigïng tnct Belgis. Zij bewijzen, dat de handed van-Antwerpen al hnnuen grens- en kusthandel zou vernietigen. Eeu dezer verzoekschriften telt i5,ooo handteekë- uingen. Rottaan st. Riten tinElhoeuf, Sedan en Louviers reques- treren insgelijks in hef'belang hunner katoen- en lakcnfabrijken Waaruit "als hü geheel Frankrijk Voorzien Wordt, éh die, zoo zij de concurrentie met de belgische fabrijken moeten volhouden al thans gedeeltelijk zouden te gronde gaan. Belgie, leest men in het laatste protohblzal voor'altijd oft- éijdig wezen. De mogendheden waarborgen de Eeuwigdurende neu traliteit: België zal gehouden zijn die zelfde onzijdigheid jegens nlle Staten in acht te riemen en geen den minsten aanslag op hunrie in- noch uitwendige rust te maken te hebbenériz. enz. Met andere woorden, het diplomatiek coinmité gaat naar huis Belgie heeft buitenslands geene zaken en zal dus buitenslands ook niet vertegen woordigd worden. Hef sóuveneirie volk geraakt onder curatele. 4 Hun wapenstilstand mag een' vrijheids-boom blijven vertoonen, tnaar die ten allen tijde onvruchtbaar zal blijven en Zal door En- gelschen Franscbén Russen en Pruissen haar welgevallen moét gesnoeid worden. Ongelukkig land, maar ongelukkig door eigen schuld. Er zal in Europa over vrede en oorlog, over grensschei ding .en alliantieri gehandeld worden, en altijd zouder Belgie en zonder die vrije en onafhankelijke natie, welke zoo roekeloos het htlis van Oranje verliet eii nu ten spot is Van alle beschaafde vol keren. In geen geval Zal Belgie zich kunnen doeri booren en zich van alle algemeene beraadslagingen zien uitgesloten. In een neutralen staat behoeft men noch lcgermagt noch vloten. De onschenbaar- heid van bet grondgebied is gewaarborgd aan wapening öf trifruS- 'ling te denken zou eèn Wantrouwen weien in het gegeven woord en weinig overeenkomen met die volstrekte neutraliteitwelke Bel gie in alles en jegens allen in acht heeft te nemen. Zoo er zich jnocijelijkheden op dedendan zullen de mogendheden die voor hen uit den weg ruimen. De mogendheden zullen hen te land en Ier zee wel weten te handhavengevolglijk behouden zij geene sol daten en hekomen geene marine. Antwerpen Ostende en Nieuw- poort zullen dus onschadelijk blijven voor Engelandterwijl Frank rijk tegen den voortgang van boog overdrpvene jacobijnsche ultra- inontaanscbe beginselen eeriigzïns beschermd wordt althans de zekerheid behoudt, dat Belgie geene schuilplaats zal Worden van cene vermogende partij', die de tegenwoordige orde van zaken zou zoeken omver te werjien. Zónder Belgie te verdeden zullen de Verbondene souvereinen er alzoo meester wezen en ter eeniger tijd Over dit in gemeenschap blijvende erfdeel nog wel eens nader be schikken. Dat alles staat wel niet ronduit in het protocol maar ligt er in opgesloten, en de Amsterdanjmersdie, volgens bet laat ste beursberigt, eene groote tevredenheid aan den dag leggenheb ben de zaak reeds gevatde artikelen begrepen en meer gelezen dan er staat. Den 6. Van de vijf Scheveningsche pinken, welke zich naar Texel hadden begeven, otn Zuiderzeeschen haring te halen, zijn er vrijdag 11., vóór den storm, twee behouden teruggekomen, doch een derrie is in den avond van dien dag, op eene zandbank blijven vastzitten. Terstond beeft men al het mogelijk aangewend, om de equipngie met eene lijn door de branding te slepen, doch de eerste der manschappen, die zich daaraan waagdeis met den feilen stroom weggespoeld. Omstreeks tien ure is bet nogtlians gelukt, den stuurman C. Keus, en de matrozen Jan Vcrhey en Frans Rag, ofschoon afgemat en bijna levensloos, te redden. De matrozen sirie Spaans, Jz., ylvie Keus en een jongen Hlbert Verhey genaamd, zijn van boord geslagen. De pink behoort aan den reeder P. Varkevisseren staat, zwaar geladen geheel on der water op de zandbank. De verdronken manschappen laten ongelukkige weduwen na. De reddingboot beeft bij dit ongeval riiet kunnen werken uit hoofde vau den feilen wind en den he- vigen stroom. Voorts zijn in dezen geweldigen storm, welke tusschen vrijdag en zaturdag nacht gewoed beeftvele daken en scboorsteenen in deze stad beschadigden is er een aantal boomen in en om deze resi dentie omgeslagen. Den 8. Het is thans Zekerdat de hertog van Nemours tot Koning van Belgie verkozen isen wel den 4 dezer des namid dags ten 4 ure- De verkiezing is geschied bij de derde stemming met 97 van de 192 stemmen. De hertog Van Léuchtenberg beeft 74 stemmen in zich vereenigd21 leden hebben voor den aarts hertog Karei van Oostenrijk gestemd. Lodewyk Karei Philips Raphael, hertog van Nemours, is de tweede zoon en het vierde kind van den tegenwoordigen koning der Franschen, Bodewijk Philips. Hij is geboren den 25 October 1814, en heeft dus den ouderdom van ruim zestien jaren bereikt. Het belgische volk hoopt onder bet bestuur van dezen zestienjarigen jongeling meerder geluk te zullen vinden, dan onder de regering van koning Willem, die nog weinige jaren geleden, door geheel Europa als het toonbeeld van een regtschapen wijs en vrijheids- Jiévend vorst werd beschouwden die nog door zijne getrouwe on derdanen als zoodanig wordt aangemerkt en geliefd. De uitkomst zal moeteu leeren onder wie de Belgen het meeste geluk zouden smaken. Te Parijs schijnt men beducht te zijn dat de verkiezing Van den hertog van Nemourseen oorzaak tot oorlog zal gevenen door de komst cener engelsche vloot in de Schelde gevolgd wor den waarvoor de afgevaardigden van Antwerpen openlijk hunne vrees te kennen geven. Uit Antwerpen den 3 februarij schrijft men: Men spreekt bier zeer ernstig over 'zekere instructie» die aan den generaal Chassé zouden gezonden zijnten doel hebbende om eenen uitval in de stad te beproeven. ■ZiériKzee-, den 8 februarij. Partikuliere berigtèri', welke, naar mén Verzekert-, door de rapporten van de militaire overheden be vestigd Worden melden 'dat de kanonneerboot no. 2 gestationeerd op de Schelde voor Antwerpen en gecomtnéudeerd door den lui tenant ter zeé van de tweede klasse J. C. J. van S'peyk, een jong officier ran 18 of 20 jaren, laatstleden zaturdag, omstreeks tien ui'en dorir den hevigen storm voor de stad aari den wal is ge raakten door dé muitelingen laaghartig is overvallen; dat dé genoemde bevelhebber van dit vaartuig gesommeerd om Hollands vlag riéêr te halendit geweigerd heeft, en op het öógenblikdat hij dé muitelingen zelve daarmede bezig zag, den brand in de kruidt kamér lieéft gestoken, 'én de boot met al wat zij bevatte, bok deti eerlöozen vijand, in de lucht heeft doeri springen. Volgens geloof waardige berigtenzou de gebeele ecjuipagie uit 3l man bestaande; daarbij zijn Omgekomen, uitgenomen de Vlissingsche loods, Marti- tiu's van der Velde en éeri zclitnaker Jan Poelman, die beide, bene vens ï8 andere gfekweste perSónenin het hospitaal te Antwerpen liggen. Van den kant der Belgen is zekere kapitein iBregoire gé- dood en 'een commandant, zbo het schijnt van de burgerwacht, de Gorier geheeten Zwaar gekwetst. Door de uitbarsting is op dé ijzeren brug, welke de beidé dokken Verbindt, een stuk geschut van de kanönneerbböt geworpenterwijl eeu ander bpl liet fort st. Lauréut is gesmeten. Wij zijn verlangend de nadere bijzonderheden vari deze gebeiit- •tenis te kennen waarvan het verhaal het hart van eiken regtscha pen Nederlander met aandoening maar ook tevens met eene edele fierheid zal vervullen. Zoo ontwikkelt zich de geaardheid van het getrouwe nedeflandsclie volk, te midden dér gevarenwelke ons séhijrieh te bedreigen maar als eferi ieder zich zbo moedig op zijnen post gedrage als de brave van Speyk, dén zal er met Gods hulp nog redding zijn, en wij de vlag der vaderen door geen muiters- band bezoedeld, met origèscbouden cér aan het nageslacht kunne» overbrengen. De luitenant Speyk stond bij Zijné wapenbroeders bekend als een kundig, moedig en tevens bedaard officier weinige vvelien ge leden was bij door Z. M. tot ridder van de militaire Willems orde benoemd, ter gelegenheid van zijn gehouden gedrag bij bet bombardement van Antwerpen. Ter betooning van hunne deelneming aan deze treurige doch heldhafligfe gebeurtenis hebben zoo wel dé nedeflandsche oorlogschepen als de vreemde koopvaarders, als teekén van rouWde vlaggen en wimpels ter halven streng doen waaijen. Bij bet vernemen van dén heldendood van den lultenént- terzee van cV.eyk, voor Antwerpen. Waar claassens heldenbeeld in Hetmeri lofzang prijk, Daar klinkt uw zegekrans, manhaftige van spevk! Onsterflijk is uw naam,al rust ge in 'than der baren Met weemoed blijven -we op uw zelfsopojfering staren van speyk! uw heldendood sterkt Hollands walennagt. Gij onverhaslerd van dat ed'le voorgeslacht Dat, trouw aan land én eed, zich in geen Boei liet U-ringen Maar met hel zee-kasteel zich in de lucht deed springen Uw barstend vaartuigmet der muit'ren Bloed Bevlekt Is de eerzuil, die uw naam met {glorie overdekt. Ylissingèn den 7 februari] 183rA. R UY S C H. v PUBLIEKE VERKOOPING in de Stads Bank van Leening, op Woensdag den 23 Februarij aanstaande. De hitres. sen der verloopene Panden kunnen werden afgedaan tot den 2 Februarij. G. J A N S E N Jr. Leenbanhhovder. Den ondergiteekènde J O Hs. GLJDDE, Schildersbaas, geeft bij dezen kennis aan alle zijne begunstigersdat bij dén Héér H. GUDDË Jr., volm'agt heeft verleend, tot bet ontvangen zijner reeds beschrevene en nog te beschrïjvene pretention en welke dus alleen door zijn Ed. en fegerts zijne quittautien kunnén wor den ontvangen. Mij verder iu UÊd. geëerde voortdurende gun sten aanbevelende, heb ik de eer mij te. noemen ÜEd. Dw. Dienaar, JOJfs, GUDDE. V oudergeteekende 11. GUDDE, Jr., Commissionair in Meekrappen handelende onder de firma van Guddcs en Cnie., adverteerd dat bij van zijn Broeder J O Hs. GUÜDE, Schilders- baas mede wonende binnen deze Stadis geauthoviseefd lot bet' ontvangen van alle zijne reeds nifgegevene en bij gevolg uitgevende Rekeningen zijner Leverantien en verdiensten etc, etc; cn verzoekt mits dezen de belanghebbende aan hem daarvan de betalingen té doën tet voorkoming van abuizen zullende van lieden de Reke ningen door den ondergefeèkende ter zijnen naam en faveure be treffende deze Affaire Worden uitgegeven. H. GUDDE, JE, Met April aanst lande te HUUR, eeu HUIS en ERVE, alsmede een PAKHUIS én ERVE, zijnde een GROSSIERS- AFFAIREN, thans bewoond en te bevragen bij de Wed. A. DRASSELA AR. OPENBARE VERKOOPING binnen de Stad Zie- rikzee, op het Hoefje, staande in den RameZt, Wijk CNo. 4oi door MARINU8 van der HAVE, ten oversfaau van den Notaris C. PLEVIER BOOM, op Zaturdag den 26 Februarij 1831 'smorgens ten 10 uren precies, van twee WERKPAAR DEN, een VEULUff, oen DR1EBANKS WA GEN en een KAPWAGEN OP R1EMEM, twee B OE R E N W A- GENS, een PERWETKAR, SLEPERS, SLEDEN PLOEGEN, EGGEN en verdere BOUW- en MEKL- GEREEDSGHAPPEN, alsmede van eenige MEUBILAI RE GOEDEREN Te ZIER1KZEE, bij A. DE VOS, JZ,? Boekdrukker-

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2