ZÏERIKZEESCHE C O U R A N T. N\ 9. A\ 1831. den 1 Februarij. Din9sda9 BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERIKZEE, ontvangen' hebbendeeéne aanschrijving van den lieer Militie-Com- 'i missaris dezer Provincie, brengen bij deze ter kennis, van de Lö- tclingen der Nationale Militie dezer Stad over den jare 1831 Dat de Militie-Raad dezer Provincie bare tweede zitting voor dit Kanton, zal houden op Donderdag den 10 Februarij aanstaande des morgens ten 10 uren, in dén Abdij te Middelburg, voor welke zullen moeten verschijnen alle Lotelingen die vermeenen regt op vrijstelling te hebben, terwijl zij v welke geene Reclames hebben in te brengen niét'voor-gemelden Raad behoeven te verschijnen, en mistdièn voor den dienst zullen worden gedesigneerd. Dat de genoemde Militie-Raad hare derde zitting voor dit Kanton zal houden op Maandag den 21 Februarij daaraanvolgende, in de Abdij te Middelburgdes morgens ten 10 uren, tot het aannemen van Plaatsvervangers en bet regelen van Nummcrverwisselingen en eindelijk dat de belanghebbenben zich voortaan niet op hel ontvangen van een Oprocpings-Biljet moeien verlaten, en dat het voorgeven van het niet hebben oriivangcii van zoodanig Biljet, nimmer met eenigen grond tot verschoning voor de niet tijdige verschijning bij den Raad kan worden aangevoerd. Zierikzceden 26 Januarij i83i. Burgemeester en Wethouders voornoemd de CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. -NTE U W S TIJDINGEN. DülTSCHLAND. Bpriujn den 21 januarij. Uit Petersburg 12 dezer, wordt ge- tneld, dat dé fiiilandsche' garde deu 7, en het jager regiment van de lijfgarde den 9 die stad verlaten bad. Berigtcn uit Moscau van 1 tot 4 januarij luiden aangaande' de cholera weder ongunstiger. Naar luid van berigtea uit Warschau van den 17, was de graaf Je zier ski den i3 aldaar uit Petersburg teruggekomen. Het door hem rriedegebragte antwoord van Z. M. den 'keizer berustte op dezelfde gróüdslag als de doof den keizer aan de Polen uitge vaardigde proclamatie. Al de medegebragte staats-stükken zouden door den dictator bij de eerstvolgende zitting van den rijksdag ter tafel worden gebragt. A In Warschau wilde men weten dat de generaal Dièbilz reeds Lij bet) in Lithanuén zaarogetrokkene leger' was aangekomen. Den Bérigtert uit Warschau van den 20 hoüden in, dat de generaal Chlopicke den 18 zijne waardigheid van dictator had nedergélegd. Iii de acte, waarbij hij van dit zijn 'besluit kennis badgegeven aan de deputatie van den rijksdag (aan welke, gelijk bekend; is "hét oppertoezigt over de dictatuur toeVértroüwd was) verklaarddat-bij- zijn gezag nederlegt «opdat" de rijksdag'niet volkouienè. onafhankelijkheid over de middeleu', waardoor de' reg- ten van Polen kunnen gehandhaafd worden, zoude kunnen' beraad slagen en zich tevens bezig houden niet de keuze van een bestuur err eenen opperbevelhebber." De bovengenoemde deputatie van den rijksdag bad deü generaal Wdssmhof aanvankelijk met bet bevel over de1 gewapende magt be last, tot dat de volksvertegenwoordigers nader: over-VI a rids bestuur zoüderj beschikt hebben: daar echter deZe bevelhebber zich nog niet'te, Warschau bevond zoude; de generaal Kliliki; ondersteund door den generaal Schembekvooreerst de noodige orders aan bet leger uitvaardigen. Voorts was de- zoogenaamde nationale-raad gemagtigd om bet oppertoezigt over de bnrgelijke ambténaren te voéren én voor het heil des- lands té Waken. De meergemelde deputatie bad tévens den rijksdag dadelijk tegen deü volgenden dag (deu *9) bijeengeroepen. !V' In de vereeriigdè zitting van de beide kamérs Van dat wetgeving ligebaamhadden de voorzitters de vergadering over den toestand des lands onderhouden en er ten ernstigste op aangedrongen om in de beslissende oogénblikken welke men belééfdé, het lot des vaderlands niet in handen van eenén eenigen man te stellen. Ver volgens wus aan de vergadering kennis gegéVen van het besluit van den generaal Chlopicke, 0111 de dictatuur néder te leggen, als mede van de gebeurtenissen wélke dit besluit vooraf waren gegaan. Volgén.s hetgeen de poolsche Staats-Courant van die gëbèurte- nissen meldt had de dictator den 16 dezer aan de dej)utatie van den rijksdag verklaard«Dat hij hét niet over zich konde nemen bet leger ten1 !st rij de te voeren; dat hij het in tegendeel voor noodzakelijk hield onderhandelingen aan te knoopen dat deze bedenkingen hem noopten, de dictatuur neer te leggen." Hij had tevens aap genoemde deputatieeenen brief vertoond waarin Z. M. de keizer van Rusland bein dank betuigt voor de leiding der open. bare aangelegenbeden, en hem vermaant, om zich naar de aan den wettigen regerings-raad medegedeelde bevelen te gedragen. Boven dien bad hij ook brief van vorst Lubecki vertoondwaarin deze hem betzelfde voorschreef, en daarop stellig verklaard, dat bij de waardigheid van dictator niet langer kan bekleeden. Nadat de de putatie vergeefs getracht had deu generaal van zijn besluit terug té brengen, had dezelve hem den volgenden dag, bij geschrifte voorgeslagenhet onbepaalde opperbevel over het leger op zich te nemen in welk geval dan het burgerlijk bestuur aan een afzonder lijk ligchaam zoude worden opgedragen. De generaal bad echter dit aanbod van de band gewezen, en verklaard, dat liij geen an der dan ons onbeperkt oppergezag dacht aan te nemen. De depu tatie (welke intusschen had laten onderzoeken boe de voornaamste militaire gezagvoerders zouden denken over de benoeming van eenen nieuwen opperbevelhebber, in gevalle zulks noodig mogt worden <9 en van ben de stelligste verzekering had ontvangen dat zij gehoor zamen zouden aan eiken bevelhebber, wie hij ook zijn mogt, die door de volks-vertegenwoordigersin welke zij een volkomen ver trouwen stelden aan hun hoofd mogt geplaats worden) had daarop aan den generaal geantwoord dat zij niet gevoegd was om hem eene dergelijke magt op te dragen en dat hij zich met zijne voor stellen des verkiezende tot den rijksdag koude wenden. Op het bekomen van dit antwoord had dé generaal Chlopicki zijne waar digheid onmiddëlijk neergelegd. Hamburg, den 21 januarij. Volgens berigt uit Hanover van den 19, was de tijding, dat de inwoners van Göttingen zich aan bet wettig gezag onderworpen hebben, nader bevestigd. De troepen, bestaande uit 5 battaillou infanterie, 8 eskadrons kavallerie en 2 batterijen .artilleriewelke gelast, waren de stad te bezettenzijn in den morgen van den 16, zonder eenig tegenstand te ontmoeten dezelve binnengerukt; de opgcrigte versperringen waren geheel op geruimd, en de wettige overheden weder in hunne waardigheid hersteld. Men daclit, dat de hertog van Cambridge zich eerlang in persoon naar Göttingen zoude begeven. Té Hanover bad de regering eepe belooning uitgeloofd aan den genen', die den vervaardiger zoude aanwijzen van eenige naamloozé geschriften die onder de menigte verbreid waren met oogmerk om onrust te stichten. ,v NEDERLANDEN. Brtdda, den 28 januarij. De opening der Schelde schijnt tot dusverre vóór den Antwerpschen handel vau geen groot nut te zijn. Immers dé havenlijst dier stad spreekt slechts van de aan komst van één schip met stokvisch vau Noorwegen, en van het afvaren van één vaartuig naar Brusselwelke op den 26 hebben plaats gehad. De kolonel Lèdel had op den 18 dezer maand den belgi- sclien generaal Duvivier eënen brief geschreven strekkende, om hem aan te manen zorg te dragen dat de te Méldeghem gelegerde krijgsbenden het'hollandsch grondgebied gedurende den wapenstil- stand niét méér schonden. Dht dèzë brief niét in de zachtste be woordingen gestéld én'onverzeld* van krachtige bedreigingen zal ge weest zijnlaat zich zeer wel giséen.' Immers de zich tiöemendó majoor, - van den algeméenen staf1 der 'eerste militaire divisie, zéhele J. Féilsnog onlangs een onbékènd onaanzienlijk muzijkant heeft daarop 'geantwoord', in' een schrijven waarin hij natuurlijk de "schuld dér schending van de wapenschorsing, op'de ónze werpt, en welke bij met de volgende woorden eindigd'; Jk zou bet geen- zints vreemd vinden dat gij u op deü wapenstilstand beriep indien slechts'uwe uitd'rirkkiögeu vóégfcómer Yvaré'n en "vooral meer blijken droegen vaii eerbiedjegens eèrt b'e'siuarrpei hetwelk de grdote mo- gendheden staatkundige beirekkingen hebben aan gel noopt. De'Agróote mógendhëdén helaüsfa mónèietir f ctis maar de brave kolonel 'Lèdel, Heen. Ten bewijze dat de belgiscfie orden in weerwil van wa penschorsing en alleshet ambacht van straatrover blijven uitoefe nen dient bét.' Vólgende verhaal waarvan wij bét proces verbaal au then tie k voor oógeri hebbén-Cornelia van lier Poelechtgenoote vaThomas Schardtvertfok op deü 20 dezer vóórzien van een wél en duchtig opgemaakt certificaat Van den burgemeester van Hegenprovincie Antwerpen én van verdere behoorlijke papieren uit? die gemeeinte naar Dordrecht, ten einde zich naar haren voor noemden man te begeven. TüsSchen West-Wezel en den Iaatsten voorpost dér belgische troepen aangekomen zijnde, werd zij aange houden. De korporaal van den post haalde met geweld de haar toëbehoovende kistendie op eene kar geladen 'waren van dezelve, sloeg die open én roofde alles wat in dezelven was. Op baar aan houdend verzoekvoor den kötnmaiidant te Wést-Wezel gebragt zijnde, verklaarde deze alle bare goederen, te zaroen eene aan merkelijke waarde bédragendé en waarvan wij-de lijst mede voor oogen hebben, meestal kleederen voor goede prijs, en ontnam baar al bare papieren baar eebter verlof gevende, óm hare reis te vervorderen onder belofte van haar de papiereü te Breda te zul len nazenden. Qf aan deze laatste belofte voldaan is en of zij alzoo de arme vrouw mede van hare papieren beroofd hebben, is ons tot dus verre onbekend.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1