Wij vernemen lilt Eindhoven dat liet leger hoofdzakelijk nog ili dezelfde positien is geblevenvrijdag 11. is een bataillon der i3 ftfdéellng tlat in de omstreken van Eindhoven gelegerd was geweest, lil de stad gekomen. Ook is eene kompagnié mineurs naai* 's Bosch vertrokken. Van Maastricht wist men niets naders. Wij vinden in de Staats-Courant van heden het hiernavol gende olficiile berigi, van met. de muitelingen gehouden scher mutseling:: n Den 17 beeft eene patrouille muitelingen te Luiks-Gestel de brabandsclie vlag komen opsteken. De generaal Boreel, komman- derende de voorhoede van het leger, heeft die dadelijk door een detachement knvallerie doen wegnemen. Den 19 hebben de mui telingen "zich weder in die gemeente gewaagd en op eene patrouille, aangevoerd door den luitenant van de Poll, gevuurd. Sedert zijn zij geheel op| Lommei teruggetrokken." Men meldt uit Gend van den 19 januarij. De dag van gis teren had reeds ongerustheid gehaard aangezien het groot aantal ledigloopende werklieden zij ging rustig voorbij maar des avonds Verzamelden zich talrijke hoopen volks voor de fabrijk van denlieer Claes de Coch. Op het oogenblik dat deze uitreed om zich naar zijne woning te hegeven, ïverd naar het portier een hagelbui van steenen geworpen en de heer de Cocli in zijn rijtuig tot aan zijn huis toe achtervolgd. Daar werden de glazen ingeslagen en gedreigd' liet liuis te plunderen en in brand te steken. De woeste menigte werd ccliter in ontzag gehouden, door den heer Ch. Mast, die, met de sabel in de vuist, hen. zoo lang weerhield, tot dat "deta chementen der hoofd- en burgerwachten het volk uit een dreef. Een brief uit Akèh géschreven den 20 dezer, maakt melding Van een gevecht dat te Luik in de voorstad st. Walburg lieeft plaats gehad waarschijnlijk tusschen het gemeen en de troepen bij het vervoeren van proviand naar de citadel. Gedachte brief houdt verder hoofdzakelijk in over den toestand te Luik. De el lende onder de lagere klasse is onmogelijk te beschrijven. De zoo hloeijende lakerilahrijken van Combles, van der Stralen, enz., die 'sjaarlijks zoo veel laken voor onze troepen leverden, bestaen om zoo te spreken niet meer. Ilonderde behoeftigen en berooiden loo- pen dagelijks de stralen gewapend door, om hier en daar wat op te doen. Ieder is soldaat, en gedurig hebben er ongelukken plaats door liet misbruiken met hei schietgeweer veroorzaakt. In de ka nongieterij wordt wel wat gearbeid, maar de werklieden ontvangen nog geen half loon. De eerst zoo hloeijende voorsteden van st. Le onard cn st. Margarithe zijn bijna uitgestorven, daar de geweer makers geen debiet hebben; of hunne wapenen heneden dan prijs moeten verkoopen. Gelukkig dat er nog milddadige menschen zijn die hunne ongelukkige natuurgenoolen bijstaan dagelijks hebben er uitdeelingen van brood en somtijds van vleesch plaats. De bur gerwacht doet Irouvv haren pligt, anders ware Luik reeds in een moordhol herschapen', door de dolzinnige drift der Luikenaren. De fabrijk van den heer Cockerill te Sening scheen eenigen tijd geleden, zijn werk te willen staken; men hoopt dat die belangrijke fabrijk, waar in vorige jaren 600 a 700 werklieden arbeidden ten minste niet geheel en al zal ophouden. De brief eindigt als volgt: «Onze vrijheid kost ons veel indien wij z»aar gelukkiger er door worden! Het provisioneel bestuur moet andere maatregelen nemen of de Luikenaars erkennen hetzelve niet meer. Van het huis van Nassau wil Luik niels meer weten liever eene republiek. Onze armee is groot, maar zonder discipline. De kolonel loopt gearmd met den geriugslea soldaat, en gaan zij te zanien Max deus fontai- nes (een koffijliuis) drinken en vrijheids liedjes zingen, ik zie geene uitkomst, maar hoop alleen op den zegen des hemels, om mijn ongelukkig vaderland te redden." Uit Brussel wordt van den ai januarij gemeld: ln weerwil van het voorstel der centrale afdeeling om zicli, tot op den 28 dezer, met geene andere zaken dan met het kiezen van een opper hoofd bezig te houdenzoo heeft de heer de Brouchère de quasi- ministpr van Cnantienin de zitting van den 21, eene wet van middelen en wegen ingediend houdende in navolging van onze oor- logs-helastingdat het niontaut van de zes eerste maanden der verponding over i83i, bij wijze van voorbctaling op den 1 febru arij en het möntant der zes laatste maanden op den i5 maart aan- staaude zal worden ingevorderddoor middel van dit voorschot zeide de in het vak zeker doorknede finatitieminister, zoude alle kosten bestreden worden, ja zelfs een begin van nitvoering in geval van oorlog. Het zal te bezien staan of de nieuwe excellentie even zoo gelukkig in liet calculeren als in liet navolgen van onze finan- tiële plannen wezen zal. Het overige dezer zitting was aan de voort zetting der deliberalien over de constitutie gewijd gelijk ook het grootste gedeelte der zitting van den volgenden dag, den 21., in lvelke allereerst inkwan een verzoek van ontslag als lid van het congres van den heer Jansons, vertegenwoordiger voor Oost-Ylaan deren, eene demarche zekerlijk in navolging van den heer de Bij- l:ere gedaan. De Ooost-Vlamingen schijnen de lust tot liet congres gaan eenigzins te verliezen. De orde van den dag bragt voorts mede de discutie over liet voorstel vau de heeren Jlobaulx Thorn en Beytz, houdende hel wettig vcrl,laren van allen wederstand tegen onwettige akten. Daar liet echter zeer moeijelijk is, overeen te komen, wat eigenlijk voor onwettige akten te houden zijn en voor den persoon of het collegie welke de kwesti daaromtrent zou liebheti te beoor- deelenzoo had de centrale afdeeling voor ditmaal het goed ver stand van tot de orde van den dag te concluderen en de vergade ring dat van overeenkomst deze conclude te besluiten. Anders schijnt er in deze beide zittingen niels belangrijks voorgevallen te zij li. Am web «ex den 23 januarij. Het protocol van den 9 dezer, waartegen zich zulk een hevige tegenstand geopenbaard had, heeft eindelijk het door ons verwacht en voorzien resultaat gehad. Gis teren nfiddeg ten half vijf ure is.het koninklijke jagt, den admi raal Gobius u an boord hebbende, voor die stad aangekomen, zijnde overbrenger van het betel tot opheffing der blokkade. Ons dag blad maakt de officiële stukken betrekkelijk deze gebeurtenis publiek eu voegt er hij dat er reeds schepen vau Ylissingen voor die stad zouden zijn aangekomen ware zulks door tegenwind niet vcrliiu. derd geworden. Een geacht ingezeten dezer stad heeft zeer onlangs een onderhoud met den generaal Cliassé gehad, bij welke gelegenheid hij den ge neraal een artikel uit den londenschen Courrier had voor bogen gehouden, summair luidende als volgt: «De generaal Chassé heeft officieel aangekondigd, dat het eerste «op Maastricht gelost kanonschot, voor hun het sein zou wezen, «om Antwerpen plat te schieten." De generaal had hierop ten plegtigste verklaard dat dit artikel volkomen valsch was en ijsselijke laster inhield, want dat liÉL nocli zijn gouvernement ooit een zoo wreed denkbeeld baddei|^BLin<^i koesteren en nog minder officieel kunnen verklaren dat H^pgin- gen op punten en plaatsenbuiten de hierop betrouwde linie verdediging gelegen, eenigen invloed zouden kunnen hebben op het lot van eene reedsten gevolge van eeaea tegen haar gerigten aan val zoo ongelukkige stad. Haarlem, den i5 januarij. Den 20 moet de generaal Daine aan zijne troepen hebben bekend gemaaktdat de vijandelijkheden he- hooren te worden gestaakt; dat zij uit de nabijheid van Maas tricht zouden terug trekken en dat hun eerlang nieuwe stand plaatsen zouden worden aangewezen. 's Gravemhage den Ti januarij. Men schijnt nog geen herigt te hebben van het deblokkeren van Maastricht, ofschoon van de zijde der Belgen is verkondigd, dat zekeren kapitein d'IIarven, met de bevelen daartoe, den 18 uit Brussel zoude zijn vertrokken. Men spreekt van de aankomst van den heer de Moor, uit Ant werpen binnen deze residentie. Den 24. In de bijeenkomst van de tweede kamer van morgen wacht men de nadere mededcelingen van liet bewindnopens den toestand der openbare aangelegenheden. Onder de Ioopende geruchten behoort, dat, bijaldien de tweede kamer der staten-generaal in dubbelen getale mogt worden bijeengeroepen, ten einde de door de tijdsomstandigheden gevorderde veranderingen in de grondwet te overwegen, de zitting in Amster dam zoude plaats hebben. Gedurende vijftien jaren, had Z. M. de gewoonte bij de opening des kamers te verklaren dat hij van de vreemde mogendheden steeds de verzekeringen had ontvangen van hunne vredelievende ge zindheden ten onzen opzigtethans weten wij hoe verre deze vriend schapsbetuigingen gaan. Z. M. kan in het vervolg zeggen: Ik ontvang steeds de verzekering der verbonden mogendheden dat zij ten alle tijden bereid zijn, om ons vredelievend te berooven en dat zij geene gelegenheid zullen laten voorbij gaan om hunac bereidvaardigheid ten dien opzigte te toonen.l! Napoleon had gelijk met te zeggen «Zoo lang Engeland niet over wonnen en deszelfs magt gebreideld is is eene langdurige en al- gemeene wereivrede onmogelijk!" Adres aan liet continentale stelsel! Hij die de schimmen van zoo vele millioenen slaglofïers van den oorlog wil verzoenen predike de vrijheid zoo als dezelve nu ver staan wordt in Ierland en Schotlanden verkondige daarbij de voordeelen het beginsel van niettussckenkoinst. Die het beginsel van nictlasschenkomst (non interventie) nu nog niet kent, zal liet nimmer begrijpen.!! MIDDENPRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZtEBlKZEE. van den 27 Januarij i83i. De Ne der L Mudde Groene Erwten 4 .f 7.00 a 8.75 Geele dito- 7.00 a 8.00 Koolzaad - 11.00, a i^.oo ZaaWLijnzaad10.00 a n.oo Slag-Lijnzaad- 7.00 a 9.00 Raap-Olie te Zienkzeejf 0000 per vat. Dito bij partij- 00.00 >1 Lijn-Olie bij partij - 0.0.00 Raapkoeken- 70.00 de 1000 st. Lijnkoeken- 72 00 Oude Tarwe Nieuwe dito i83o Nieuwe Rogge Nieuwe Winter Gerst Zomer dito Haver Paardeboonen Witte Boonen ^ruine dito Graauwe Erwten De Nederl. Mudde. J' 10.00 a ia 00 ...- 10 00 11.5o - 7.00 a 8.00 4.15 a 4.^0 3.do a 3 ?5 2.20 a a.5o 4.00 a 4 20 8.00 a 10 00 10.00 a 12 00 8 00 a 10 00 ADVERTENTIEN. Heden verloste zeer vooi'spoedig van een we! geschapen en ZOON, JOANNA van PRO IE, geliefde Huisvrouw van zlèrikzee den 25 Januarij t83t. L. SCHOUTEN: OPEN BAKE VERKOOP IN G. In de herberg te dreischor. Op Zaturdag den 26 Februarij 1831 's namiddags ten 2 uren. De meerderjarige en Voogden over de minderjarige Erfgenamen van wijlen DINGEMAN JANSE van BLOOIS en JO HANNA SCHIETE KATTE, zullen ter plaats dagen en uur voormeldmet authorisatie der Regtbank over bet Arrondisse ment Zierihzeeten overstaan van den Heer Vrederegter over bet Kanton Brouwers haven, door het .minisierie van den Notaris G. J. van.der HALEN, veilen en verkoopen. i0. Een HUIS, SCHUUReu ERVE iu het Dorp Drei schor No. 17. 20. 1 B. 5 R. 1 6 Ell. KOORNLAND, onder Dreischor y in de Mol, No. 17. 3o. 1 81 28 dito gelegen als voren, in de kleine Mooi blok No. 6. 4°. 41 68 WEILAND gelegen als voren 111 het kleine Schorre, No. 3. i 5°. 1 52 68 II O V E NI E R 1 N G aldaar. 6°. 1 94 [36 IJOVENIERING en WEILAND, de 2 voorgaande Perceelen in massa. 70. en 8°. Het voortdiu*ende gebruik van twee HOVEN, aankomende Jonkheer ÏV, D. de Jonge. 90. Eene YROU WE-ZITPLA ATS in de Kerk te Dreischor. TE ZIERIKZEE bg A. DE YOS? 3ZM Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2