0 11 IV0. 8. ZIMMIILZEESCHE BESTUREN EN JDMINIS TRA TIEN. V. 1831. COURANT. den 28 «Januarij. 77 y Wrijdag BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Stad ZIERIKZEE ontvangen hebbendeeene aanschrijving van den lieer Militie-Góm- nnssaris dezer Provincie, brengen bij deze ter kennis, van de Lo-V telingen der Nationale Militie dezer Stad over den jare i83i. Dat de Militie-Raad defcer Provincie bare tweede zitting voor dit Kanton, zal houden op Donderdag den io Februarij aanstaande, des morgens ten io urenin den Abdij te Middelburg, voor welke zullen moeten verschijnen alle Lotelingen die vermecnen regt op vrijstelling te hebben terwijl zij welke geene Reclames hebben in te brengen, niet voor gèiïteüdcn Raad behoeven te verschijnen, en mistdien voor den dienst zullen worden gedesigneerd. Dat de genoemde Militie-Raad bare derde zitting voor dit Kanton, zal bon dén op Maandag den 21 Februarij daaraanvolgendein de Abdij te Middelburg, des morgens ten 10 uren, tot bet aannemen van Plaatsvervangers en bet regelen' van Niimmerverwisseliugen en eindelijk dat de helctnghebbenben zich voortaan niet op het ontvangen van een Oprocpings-Biljet moeten verlatenen dat het voorgeven van het niet hebben ontvangen van zoodanig Biljetnimmer met eenigen grond tot verschoning voor de niet tijdige verschijning bij den Raad kan worden aangevoerd. Zierikzeeden..26 Januarij i83i. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ de' C R A NE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. iV IE U W S TIJ DINGEN. POTTSCSLAN». Frankfort, den 21 januarij. Men meldt uit Bazel i5 dezer, dat de bezetting der stad, bestaande uit qmtrent 1000 man, in den morgen van dien dagmet 3 kanonnen en 2 bauwitserswe der eenèn uitval bad gedaan. Dé opstandelingen hadden iu het dorp Mnlenz hunne gebeele nragt, bestaande uit i5oo mau;, verza meld doch w.aven spoedig 13a-bet openen van bet kanonvuur, deels ge'vlugt, deels in onderwerping gekote en. De stedelingen hadden wederom, een. vijftigtal der imiitersbenevens eed hunner aanvoer ders, zekeren Haus'er, gevangen, gemaakt en twee stukken geschut vermeesterd. Men meende, dat de orde weldra weder geheel hersteld zoude zijn.. Voorts had men aldaar tijding bekomen dat de burgemeester van Duhienka zich tegen de bestaande orde van zakeU verklaard had en onderscheidene personen die zich als groote voorstanders dei* revolutie haddeu doen kennen iu verzekerde bewaring had la ten stellen. FRANKRIJK. Parijs, den 19 januarij. De graaf Je Celles., lid van bet bel- giesch congres en van bet diplomatieke committ'é"," zwager van den maarschalk Gerard, bevindt zich thans te Parijs. Hij beeft eene lastgeving van de provisionele regering te volbrengen en heeft reeds eene audiëntie bij den' koning gehad. Op grond van hetgeen de minister van buitenlandscbe zaken in de kamer der afgevaardigen gezegd beefthoudt men het thans voor zeker', dat Frankrijk zich ook tegen eene onderwerping van Polen door russische wapenen verklaart. Engeland schijnt de beginselen van Frankrijk in dezen te ondersteunende engelsche ministeriele bladen althans zijn bijzonder gunstig voor den pool- scbeii'opstand gestemd. De staats-inkorasten bedragen over dé laatste drie maanden van i83o ruim zestien milioen. minder, dan over de laatste drie maanden van 1829. Men boort weder van brandstichtingen in onderscheidene ge deelten van Frankrijk-; De gewezen bei van Titerij zal niet te Parijs komen. Hij mag in eenige plaats van Frankrijk met uitsondering alleen van de hoofstadzijn verblijf kiezen. Men zal hem een onderstand van 12,000 franken verleerien. - De wapening van Frankrijk wordt steeds met den grootsten ijver doorgezet. Men spreekt van de opTigting'varï onderscheidene kampen, als: een van 25,000 man bij de Pont du Var, een van 5o,000 man tegen de zvvitsersche grenzen eéri van i5o,ooo man aan dén Rijn, een van 5o,ooo man hij de Pijrencen. Ook is men onafgebroken bezig aan de uilrusting van oorlogschepen. De Const'Uulionnel somt de moeijelijkhédén op', waarin thans alle mogendheden van Europa, gewikkeld zijn, en zegt, dat, in dien Frankrijk tot oorlog genoodzaakt wordt, al de kansen in des- zelfs voordeel zijn. Hetzelfde ^dagblad zegt, dat, vermits de fransche regering ste.L lig eene verceniging van Belgie met Frankrijk heeft afgeslagen, hij daarop ni.ct verder zal aandringen maar slechts zijn verlangen te kennen geven, dat de zaken zoo mogen ingerigt worden dat de verceniging te eeniger tijd, (deze blijft hij toch voor onvermijdelijk houden) zonder veel bezwaar kan geschieden. Volgens den Conslilidionel beeft de provisionele regering van Belgie aan bet Fransclie gouvernement laten vragen, of eene on derneming van den prins van Oranje om met behulp vaa hol landsche troepen gezag in Belgie te verkrijgen geoorloofd zou. zijn, en is daarop geantwoorddat zulks als eene schending t van het beginsel van geene tusscbenkomst zou beschouwd worden. De koning heeft tot hoogstdeszelfs gevolmagtigde en buiten- gewonen gezant in 'sGravenhage benoemd den baron Durand da Mareuil. Het gerucht loopt te Parijsdat don Miguel door vergif om bet leven is gebragt. NEDERLANDEN. Luik, den 20 januarij. In den avond van den 19, hebben een aantal jonge lieden te Brussel in bet eslaminet lAigle d'Or bet portret van den prins Augustus van Leuchtenberg gehuldigd. Het was versierd met eene lauwerkrans, gestrikt met een driekleurig lint, en men had er op geschreven: Koning der Belgen. De dag bladen melden, dat dit beeld met een algemeen gejuich begroet werd, en Campenhout daarbij met groote geestdrift de Brabangonnc gezongen heeft. Gedurende dienzelfden avond zijn er ook zingende scharen door de stad getrokken onder het geroep van leve de vrij heid! leve de prins van. Leuchtenberg! Te Leuven gaat eene petitie voor den hertog van Leuchtenberg rond. - De dagbladen behelzen heden het volgende nadere berigt van den uitval dien de hollandsche troepeu gisteren uit Maastricht ge daan hebben Gisteren morgen omstreeks vier uurhebben ongeveer 4 a 5oo man der bezetting van Maastricht, door kurassiers ondersteund, het kasteel van Caster aangevallen, waar zich de kompagnie van den kapitein Fivé bevond. Hel gevecht heeft langen tijd geduurd. Een detachement onzer troepen, die zich te Canne bevonden, us ter hulp gekomen en heeft de Hollanders tot den terugtogt genood zaakt. .Wij hebben bij de kompagnie van Fivé zeven gekwetsten en drie bij de kompagnie van Charieler. Onder de krijgsgevange nen die wij gemaakt hebben, noemt men een soldaat, geboortig van Spa, en een bollandsch officier. Van den vijand zijn er ver- scheidenen gekwetst; terwijl een gesneuvelde op de plaats gevon den is." (Van den zeer natuurlijken terugtogt der Hollanders naar de vesting, maken de Brabanders weder, als gewoonlijk eene ne derlaag. Op huune opgaven van het verlies aan de zijde der hol landsche troepen, is evenmin staat te maken, als op die overwin ningen. Uit Aken wordt -gemelddat men in den namiddag van den 19, ia de rigting van Maastricht weder het gebulder van het zwaar geschut heeft gehoord. Op dien dag waren dus de Braban ders nog niet van Maastricht teruggetrokkenhetwelk, volgens liet besluit der mogendheden uiterlijk deu volgenden, dag (den 20) moet plaats hebben. Breda, den 24 januarij. De Schelde is open, en geene tijding van bet terugtrekken der belgische troepen aangekomen. Holland! bet juk dat thans u dqorzoogenoemde bevriende mogendheden wordt opgelegd, is zwaar, is vernederend te torsclien. Geduld, stand vastigheid, moed, en eendragt, maar vooral thans een blind ver trouwen in UWeh koning, en weldra zult gij gewroken zijn. De tijden der de Ruitersziju niet meer, waarin honderd linie* schepende onbeschoftheid van vorsten wisten te straffen waarin, een protocol zoo als dat van den 9 januarij liet gebrul van Hol lands waterleeuw op de Theems zou ten antwoord gehad hebben. Die tijden zijn voorhij, doch wanneer de magt ons nu ontbreekt, onze moed is niet verminderd. De hollandsche natie is ontwaakt en heeft zicli, in de laatste maanden van het nu afgeloopen jaar, te voordeelig gekenmerktdan dat de hoop op de terugkeer van vo rige grootheid geheel zou zijn vervlogen. Laat hai*e krachten zich. meer en meer ontwikkelen laat dezelveop het oogenblik in on derwerping zich evenwel meer dan ooit uitbreiden, laten wij bet zwaard op nieuw wetten laat,al wat nu slechts wapen voeren kan, zijnen arui aan het vaderland toewijden het oogenblik nadert mis schien, eerder dan men denktwaarin men dezelve zal noodig heb ben om onze onafhankelijkheid te bevestigen., om onze nationale eer voor het oog van geheel Europa, ongeschonden te bewaren. Slechts eene oogenblikkelijke onderwerping aan de besluiten van ben, die eenen afgrond gegraven hebben waarin zij later zich zel- yen zullen storten. De afschuwelijke staatkunde eener mogenlieid dwingt ons tot deze onderwerping, daar door zijn de snaren thans op het sterkste géspannen; oplettend op de eerste die springt, en dan onze rol hervat. In het Noorden blinkt eene heldere ster van hoop. Waakt Holland! opdat zij u, in het uur der wraak, tot den strijd gereed, kome beschijnen! Heden nacht is biet doorgereisdvan Parijs komende en zich naar den Haag begevende, de lieer baron Durant de Mareuil buiten gewoon gezant en minister plenipotentarius van Z. M. den koning der Franscben vérgezeld van twee personeu van zijn gevolg, bene* vens deszclfs zoon.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1