K*. 6. ZIERIKZEESCHE rij dag i BES TUREN EN A D MINIS TRA TIEN. N IE U WS T IJ D IN GEN. V. 1831. C O IJ R A N Ti den 21 •Januarij. De GOUVËRVjlUR van de Provincie Zeeland; Verwittigt al de daarbij belanghebbenden, dat, ingevolge de door Zijné Excellentie den Vice-Admiraal Opperbevelhebber der Vesting Vlissipgen, vast gestelde Politie verordeningen; niemand in die Vesting kan worden toegelatenzonder van een'behoorlijk Paspoort of van eene behoor- lijke Veiligheids kaart te zijn voorzienmet aanmaning om zich naar die voorschriften te gedragen terwijl zij zich anders bloot stellen om door gemelden Opperbevelhebber te worden teruggezonden. Middelburgden 17 Januarij 1 S31 VAN VREDENBURCH. DUIT SCH LAND. Frankfort, den januarij. In eerie oproe[)ing aan de bewoners Van Warschau worden de grieven waarover de Polen meenen zich te moeten beklagen, uit een gezet. Zij konlen hoofdzakelijk hierop neder: vooreerstdat de constitutie, hun door keizer Alexander gegeven en door keizer JSikolaas bezworen, geschonken is gevvor den; dat de natie door willekeur en trotsheid der Russen veel te lijden beeft gehad dat 's lands geldmiddelen verspild zijn de volks opvoeding beperkt is geworden;; dat: alle vrijheid van denkeö schrijven en spreken onderdrukt isen de natie ten prooi is ge weest aan allerlei knevelarijen vernederingen en hoon. Van de poolsche grenzen wordt geschreven dat de1 dictator met veel voorzigligheid Le werk gaat en zijn verhingen niet verbergt om de schrikkelijke ramp vöor te komen die Polen bi] de' weinige hulp- imdAeJcn die het bezit, zeker treffen; moét j zoo,men de stem der hartstogten geboord geelt. De armee van Polen trekt' ondertusschen niet naar Plozk zoo als de keizer dit in zijne -proclamatie heeft bevolen en het is den dietador ook niet wel moge.lijk hieraan te voldoen, zonder groot gevaarte loopeu van zijnen ga n-schen invloed op het volk te verliezen. Men begint in Verscheiden streken van ÏPolen vooral op de lithausehe grenzen gebrek aan brood en gra hen te gevoelen. De Grieken zouden, zoo als men uil Corfu .schrijftvoorne mens zijn te beproeven om liet etlarld Gandia aan de lieersobappij der Porte te onttrekken. Gandia is met Egvpte ingelijfd en de pa cha die er bevel voert, hoeft te weinig magt om ziju gezag be hoorlijk staande te houden. Uit Konstantinopel schrijft men den 10 december j dat de rust volkomen in Albanië bervteld is,-en'men er zich bez«g houdt om het Imjgsvolk volgens de nieuw ingevoerde bepalingen te re gelen; NEDERLANDEN. Brfda den 17 januarij. Het hoofdkwartier van den generaal van Geen bevindt zich nog te, Vncht, docli zal waarschijnlijk naar Eindhoven verplaatst worden. Dit leger is in dezelfde positie ge bleven sedert de aankomst van een' adjudant van den pidus F re- dcrïkcfie j too het schijnt, de orde heeft anngebragtom het ver der vobrwlatts rukken van het leger tot nader order te staken. Men zegt, dat deze order het gevolg is geweest van eene ontvangene tijdingvan het congres te Londen, waarbij liet belgisclie leger onder de bevelen van den generaal Daine insgelijks last zou heb ben bekomen om vóór den 20 dezerallé pösitïen die het thans om de vesting Maastricht bezet, te verlangen en terug te gaan in diewelke hetzelve den 20 november ingenomen had. Daar zijn stellige berigten ontvangen dat de vijand alle plaat sen welke liet leger zou nioefen doortrekken om zijn' togt tot Maatricht te vervolgen sterk bezet en versterkt had. Overal wa ren barriccades gemaakt, en rtien had zich tot eenen hardnekkigen wederstand voorbereid. De troepen van liét leg,et waren hiervan bewust, en dit had hunnen moed aangevuurddaar de overwinning derzelve, des te - meer palmen in de zegekrans zoude hebben ge- vlecht.; Ook waren er dien ten gevolge maatregelen genomen en orders uitgevaardigd tot het doen aanrukken van zwaarder geschut, dat reeds te 's Bosch moet zijn aangekomen. Uit Goririchem was er insgelijks eené batterij in aaniogt zoodat bet léger weldra van eene groote menigte geschut zal voorzien zijn dat alle móeijclijk- heden - die den vijand onze troepen in den weg zou kunnen leg gen overwinnen kan. In liet geval van voofwaarts rukken, zal mén echter veel voorzigligheid móeten in acht nemen om Nöord- Brabandi niet te cmtbJooten als wanneer mén later waarschijnlijk hetzelfde met Breda zoude kunnen gebeuren f' Wat nu met Maastricht beoogd wordt. Wij vernemen evenwel met genoegen en ter gerust stelling der vreesachtige gemoederen, dat liet plan tot de voorge nomen expeditie met veel. beleid is gevormd, zoodat, bij een. on verhoopt en onveiwacbts echec, de vijand op alle punten in toom kan gehouden worden,. De voorhoede wordt nog door den generaal Boreelbet centrum door. den.hertog Saksen fVeimar en de reserve door kolonel Klerkx gekomqiaiVdeerd. De Vwec iufauterie-brigadeo staan onder bet bevel Van de kolonels Sprenger en Favauge, en de zware lavalierie öii- der dat van den generaal-majöor Post. De gezamenlijke artillerie van liet gèbeele leger wordt door den kolonel List gekommandeetd. Het Journal de la.Haye, plaatst een' brief uit Maastricht van den volgenden inhoud: i. De rondom onze stad liggende dorpen zijn opgepropt met bel gisclie soldaten welke de dorpelingen genoodzaakt zijn op liunne kosten te onderhouden. Zij dwingen de)hoeren om hen vruchten, hooi strooslagt-vee; boter citroenen suiker, wijn, jenever, dekens, handschoenen, steenkolen, enz. te leveren. Het aantal der belgisclie [roepen in onze omstreken beloopt 4ooo maar de land bewoners vvorden genoodzaakt, pm opgemelde waren in zulk een' overvloed te leveren dat er 20,000 mede onderhouden zouden kun nen worden. Kortom alles zal binnen kort opgegeten, en onze lieden dood arm geworden zijn. I11 dë algeloopene week hebben onze belgische patriotten vier mehschen dood geschotten waaron der eene moeder met haren zoon om dat zij niet spoedig genoeg voldaan hadden aan de onbeschofte rekwisitien waardoor het ge- lieele land rondsom de stad uitgeput worden. Wij lezen in de Staats-courant van heden: Volgens berigten van den heer generaal-majoor Dibbets, op perbevelhebber der vesting Maastricht, van den 8 dezer, langs eert bijzónderen weg ontvangen, was die bevelhebber, op dat tijdstip, geenszins ongerust voor de ondernemingen van den vijand tegen die plaats, en overtuigd dat de maatregelen van verdediging zoodanig waren genoihen dat de vesting in zijne handen zoude blijven. De generaal maakt daarbij gewag van drie uitvallen welke door bet garnizoen gedaan zijn, doch waarvan de bijzonderheden tot dus ver nog niet bekend zijn geworden, hoezeer men mag afleiden, dat die In ons voordeel hebben plaats gehad, vermits de generaal er bij voegt: »dat die van een gewenscht gevolg voor het moreel van )>don soldaat zijn geweest, zoo dat, wanneer liet vijandelijk geschut a zich laat hooren, de strijdlust onzer soldaten zich terstond openbaart. 11 De vijand is steeds bezig batterijen op le werpen en doorgra- nvingen te maken deze laatsten vooral, zoo het schijnt, tegeii de 11 koJonne van den hertog van Saucn-LFeimar, die men verwacht. 11 Alles is hier rustig. ii De denkwijze der burgers is over het algemeen zeer verbeterd; •izij hebbeu hunne ware belangen beter leeren inzien en houden 11 zicb nieer bezig met lief bewaren van rust en inwendige veiiig- 1111 eid dan met staatkundige onderwerpen." Sedert de schermutseling op den stvaatweg vóór Aardenburg zijn er geen vijandelijkheden meer in het 4C'1' dictrict van Zeeland geploegd. Het j<'e district is thans mede daartegen beveiligd; zijnde de. sleden Hulst, Axel en Sas van Gent, dezer dagenvan garni zoen voorzien gewórden. Eergisteren avond zijn liier weder binnengekomen een deta chement grenadiers, komende van 's Hage en een detachement ku- rassierskomende van Haarlem; beide detachementen 11a hier nachtverblijf te hebben gehouden zijn gisteren morgen naar het leger vertrokken. Men beeft partikuliete berigtën ontvangen waarin gemeld wordt, dat' men in Brussel werkzaam was, om het nationale epti- gfes uil een te drijven en liet volk voornemens geuit had om zich zeiven eenen vorst te verkiezen. Voor de echtheid, dezer tijding kunnen wij echter niet instaan. Wilt gij een staaltje van heigeen men thans vordering der ver lichting en der beschaving noemt3 Leest het dagblad le Temps,-ad der de oogen en met medewerking van tivëe en zevénlig fransche afgevaardigden geschreven hetwelk zelfs den titel, van Dagblad der vaiiehiiugs vorderingen /heeft, aangenotnenen gij zult in hetzelve vinden,1 dat kóning Willem zijne kroon verliezen moet, en waar om Omdat liij oproerig geworden is. Is Gbavcsiuge den 17 januarij; Zaturdag avond is de graaf O. van Limburg Sürum uit Londen alhier aangekomen. Zijne Konink lijke Hoogheid den prins van Oranje schijnt voornemens le zijn geweest drze week herwaarts terug te keere.11docli lioogstdezelve zal, naar men stellig verzekert.nog eenigen tijd in Engeland ver toeven dewijl de belangen' Aan het vaderland zijne tegenwoordig heid aldaar steeds vorderen. Overigens schijnen de berigten uil Londen omtrent onze aangelegenheden niet ongunstig te zijn. Men verzekert, dat, ten gevolge van een verzoek van wege bet congres te Löndeii a'au Zijne Majesteit gedaan, om vooreerst alle vijandelijke ondernemingen te staken, de heer van Limburg Siirurn adjudant van prins Frederlk, naar bet leger gezonden is met bevel om alle krijgsbewegingen te schorsen. Er komen en vertrekken van bier couriers, en de raad van mi nisters is bijkans eiken dag' vergaderd. Men besluit lfleruit, dat er gewigtige aangelegenheden verhandeld worden. Vele geruchten loopcn .desvtfegë doch niets is dear van met zekerheid te zeggen. Den 18. jParii.cali.cre correlspoudèn'de.) De niet interveniërende mogendheden hebben hef belgisclie gouvernement doen aanzeggen, dat de regering alle aanslagen op Maastricht zal hebben te staken, en derzelver legers naar de stelling vau 21 november 11. moeten' terug trekken. Onze brave soldaten vrijwilligers en schutters zul len deze tijding ongetwiifeld met leedwezen vernemen. Wij ook

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1