De mooiste Sinterklaas... Ouderen geven het slechte voorbeeld NURCAN EN MURAT FIDAN IN MIDDELBURG Actiegroep Werk VOETBALGEWELD MILIEUJAAR '87 Schoonste stad: Bazel wordt het zeker niet Stank Wasmachine Jaar van milieu KRULLEBAK IN DE KLAS 6e JAARGANG NUMMER 10 DINSDAG 9 DECEMBER 1986 kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort Nurcan Fidan en de 5-jarige Murat (rechts) terug in Middelburg, herenigd met Murats jongere broer Serkan. MIDDELBURG - Murat Fidan (5) kreeg dit Sinterklaasfeest het ca deau van zijn leven: namelijk een enkele reis Istanbul-Middelburg. Samen met zijn moeder kwam hij zondag vanuit Turkije op Schiphol aan. Op het moment dat ze in het half- zes journaal in beeld waren stap ten Murat en moeder Nurcan in Middelburg de feestzaal binnen. Alle mensen die voor hun terug keer hadden geknokt waren daar present. Met cadeautjes, bloemen en ook veel tranen van blijdschap. Murat en zijn moeder waren zo ont roerd dat ze haast niets konden zeggen. Sinds 24 oktober zaten ze in een hotelkamer in Istanbul. Op die dag kwamen ze in Turkije aan omdat ze van de Nederlandse rege ring het land uit moesten. Toch woonde Nurcan Fidan al achtjaar in Middelburg. Twee jaar geleden kreeg ze te horen dat zij en haar vriend met hun twee kinde ren naar Turkije terug moesten. Ze vluchtten toen een Middelburgse kerk in waar de politie ze weer uit haalde. Dit jaar besliste de rechter dat ze in 'hun eigen land' maar aan de kost moesten zien te komen. „Een heel slechte beslissing", vindt Marja de Heer. „Nurcan zou in Turkije nooit gewoon werk ge kregen hebben. Ze is niet ge trouwd, maar heeft wel kinderen. En dat mag daar helemaal niet". Marja de Heer is lid van de Middel burgse actiegroep die er alles aan gedaan heeft om Nurcan in Neder land te houden. „Dat is helaas niet gelukt", zegt ze. „Maar we hebben haar niet aan haar lot overgelaten". Verschillende mensen van de ac tiegroep gingen om beurten naar Turkije om Nurcan te helpen, moed in te spreken en vooral om voor Murat te zorgen. Voor Murat (toen nog 4) was het daar verschrikkelijk. Hij begreep niet waarom hij ineens bij z'n vriendjes wegmoest. En hij miste zijn broertje Serkan en zijn juf heel erg. Het enige wat hij in 'zijn' land te doen had was de hele dag naar ver velende TV-films kijken en huilen. Nu mogen ze in elk geval in Neder land afwachten of ze hier voorgoed kunnen blijven. Nurcan Fidan op Schiphol: „Ik ben alle helpers heel erg dankbaar. Middelburg heeft een huis voor mij, ik krijg werk. Maar eerst ga ik heel goed uitrusten". MIDDELBURG - De voetbal scheidsrechters van district Zuid I hehben de KNVB dringend ge vraagd vóór 15 december maatrege len te nemen. Het gaat om maatre gelen tegen clubs waar scheidsrech ters niet meer naar toe willen. Scheidsrechters zijn steeds meer slachtoffers van voetbalgeweld. Niet alleen langs de lijn misdragen men sen zich. Ook binnen de lijnen wordt het steeds onplezieriger. Voetballers misdragen zich tegen over elkaar en tegenover de scheids rechter. Door die onplezierige erva ringen gaat de aardigheid er goed af. De scheidsrechters hebben er geen zin meer in. Want ook zij fluiten voor hun plezier. Gestopt „Voetbal is gewoon een hardstikke leuke sport," zegt Lou Eikenhout uit Middelburg. „Maar wat er nu op en rond het veld gebeurt, kan gewoon niet meer." Hij is dan ook gestopt met het fluitwerk. Tienjaarwas hij scheidsrechter. Het afgelopen jaar zelfs in de hoogste klasse amateurs. Maar op deze ma nier hoeft het voor hem niet meer. En niet alleen voor hem. Staking De scheidsrechters willen nu snel een oplossing. Leo Blok uit Wissen- kerke heeft al een staking voorge steld. Want hij is niet van plan eer daags in ME-uitrusting het veld op te moeten. In de vergadering besloten de scheidsrechters nog niet te gaan sta ken. Wel willen zé niet meer fluiten bij clubs waar de scheidsrechter is lastiggevallen. Politie-agent •Er moet snel wat gebeuren," zegt Eou Eikenhout. „De meeste spelers verdragen niets meer. Ze proteste ten, schelden en schoppen. Ook ach ter je rug. Je moet steeds meer een Politie-agent zijn." Kj de junioren is inmiddels de 5-mi- nutenstraf ingevoerd. Lou vindt dat een prima maatregel. Niet alleen voor schoppen. Ook voor schelden, fant daar begint het vaak mee. Slecht voorbeeld ■Maar", zegt hij, „bij dejunorenis de sfeer niet eens onplezierig. Het zijn vooral de ouderen die het slechte voorbeeld geven. De jeugd accep teert een bestraffing meestal wel. Maar wat sommige trainers, verzor- Sers of ouders van buiten de lijnen toepen is echt te gek." De KNVB zal 15 december met nieu- *'e maatregelen komen. Gesproken *ordt over strafpunten of degrada tie voor een club die zich misdraagt. De Zeeuwse scheidsrechters wach ten het nog even af. Maar hun geduld 15 bijna op. STRAF - In plaats van de zoon klopte de vader op de deur van de schooldirecteur. Vader Thomas Flynn uit Florida meldde zich omdat hij vond dat niet zijn zoon Sean maar hij straf had verdiend. Sean was namelijk te laat op school gekomen omdat hij met zijn vader in de auto in het verkeer was komen vast te zitten. En daar kon zoonlief niets aan doen. Vader Thomas mocht na een kwartier straftijd alweer naar huis omdat hij zich keurig had gedragen. SJERP - In een kluis in Axel ligt een oude Koninklijke sjerp te wachten op een nieuwe bestemming. Het goudkleurige kledingstuk is waarschijnlijk van ko ning Willem de Tweede of de Derde geweest. Hij zou het cadeau hebben gedaan aan een inwoner van Axel. Deze man zou de koning een lift hebben gegeven toen hij ver moeid langs de weg stond. De sjerp kwam in de kast terecht. En verhuisde meer dan 100 jaar van de ene kast naar de ander. Tot vorige maand de laatste eigenaar de sjerp inleverde bij de notaris. Hierna zal de sjerp nog een keer verhui zen. Hij gaat dan naar het museum in Axel. Want ko ninklijke sjerpen zie je niet iedere dag. BAZEL - Het voor 17 januari vastge stelde traditionele zwemmen in de Rijn bij Oppenheim is afgelast. Dit in verband met het lozen van tonnen gif in de Rijn na de brand bij de chemische fabriek Sandoz in het Zwitserse Bazel. De voorbije weken werd vele malen gif geloosd in de Rijn. Het water was zo sterk vervuild dat boeren werd af geraden hun vee bij de rivier te laten grazen. Hondenbezitters kregen de raad hun huisdier niet langs de oevers uit te laten. Ook dichter bij huis worden we met onze neus op de vervuiling gedrukt. De Westerschelde is behoorlijk sme rig. Niet alleen het water wordt gebruikt om afvalstoffen uit de industrie 'kwijt' te raken. Zo worden de inwoners van het Zuidbevelandse Nieuwdorp regel matig geplaagd door een vreselijke stank. Meestal 's nachts of in het- weekeinde. Als de stank aanwezig is kunnen de inwoners van Nieuwdorp het zoge naamde milieu-alarmnummer draaien. Medewerkers van de milieudienst proberen dan de stankbron op te sporen. De bewoners steken niet meteen de schuld op de industrie in het Sloege- bied. Zo was er een man te Nieuwdorp die •dacht dat de stank uit zijn wasma chine kwam. Hij haalde het hele ding uit elkaar, maar de stank bleef. Nadat hij zelf op speurtocht ging, stelde hij vast dat de stank wel dege lijk uit het Sloe kwam. Namelijk uit de Total-raffïnaderij. Burgemeester Van de Heuvel van de gemeente Borsele wil graag een 24- uurs milieu-inspectiedienst in Zee land. Dag en nacht (ook in het week einde) wordt het milieu dan be waakt. In ieder geval hebben de landen van de Europese Gemeenschap besloten om 1987 uit te roepen tot het jaar van het milieu. Vanaf juni van dat jaar zal op allerlei gebied aandacht besteed worden aan ons milieu. Op het programma staat, de verkie zing van de schoonste stad en de schoonste haven, oprichting milieu monument, fïetspromotie en een diaserie over bestrijdingsmiddelen. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1