AUTO LAAT SPOOR VAN DODE DIEREN ACHTER Afblijven Duizend bommen en granaten: Mag ik een zak snoep van 30 kg van u Postduiven Zwerfdieren zo los te knippen, of uit de krant te halen 6e JAARGANG - NUMMER 7 - DINSDAG 8 JULI 1986 MIDDELBURG - Het Brabantse dorp Sprundel is vorige maand aan een ramp ontsnapt. Een veertienja rige jongen had een granaat met 25 kg springstof gevonden, het ding achterop zijn fiets mee naar huis genomen en in de tuin begraven. Zijn moeder waarschuwde de poli tie en die riep de hulp in van de Explosieven OpruimingsDienst (EOD). Volgens mensen van deze militaire organisatie was de ramp niet te overzien geweest als de granaat van de fiets gevallen zou zijn: in een cirkelvormig gebied met een mid dellijn van 200 meter waren de huizen dan ernstig beschadigd ge weest. Vanwege het gevaar durfden ze de granaat niet te vervoeren en brach ten hem daarom drie meter onder de grond tot ontploffing. De jongen had op zijn kamer ook nog een grote verzameling kogels en granaten. Detector De Explosieven OpruimingsDienst moet de laatste jaren steeds vaker in het geweer komen om gevaarlijk wapentuig uit de Tweede Wereld oorlog onschadelijk te maken. Per jaar tussen de vier- a vijfduizend keer. Dat komt, omdat steeds meer kin deren op zoek gaan naar kogels, granaten, vliegtuigbommen, mijnen en ander levensgevaarlijk spul. In de grond wroeten en op goed geluk iets vinden is er bij velen allang niet meer bij. Ze gebruiken op hun spannende speurtochten lie ver een metaaldetector. Hoe gevaarlijk explosieven zijn weet kolonel. Krommenhoek die commandant van het Explosieven Opruimingscommando in Culem- borg is. ..In Zeeland spoelen regelmatig fos- forgranaten op het strand aan", zegt hij. „Die hebben meer dan veertig jaar in het zeewater gelegen en zijn zo aangetast dat ze in stuk jes uit elkaar vallen. In het water kunnen zulke stukjes geen kwaad, maar als ze met de buitenlucht in aanraking komen ontploffen ze uit zichzelf. Dat kostje dan een hand of zelfs meer. En het vervelende is dat die fosfor- stukjes onder water zulke mooie kiezelsteentjes lijken". Politie GOES - Een spreekwoord zegt: „Waar gehakt wordt vallen spaan ders." Je zou ook kunnen zeggen: „waar auto's rijden vallen slacht offers". Daartoe behoren naast de menselijke slachtoffers ook die ren. Wie z'n ogen de kost geeft tijdens een ritje over de autoweg en de bermen en vluchtstroken bestu deert zal het met eigen ogen zien. Wat je langs de weg aan dode dieren ziet liggen zijn de slachtof fers van één etmaal. Elke dag verwijdert rijkswater staat de kadavers. Meneer Tramper uit Kruiningen is schouwkantenier. Hij rijdt dage lijks over de autoweg van de grens Zuid-Beveland/Noord-Brabant tot aan Vlissingen bij de boot naar Breskens. „Allerlei kadavers vind ik langs de kant van de weg. Op het ogenblik vallen er vooral onder de postdui ven veel slachtoffers. Deze dieren zijn op de terugtocht van lange koersen en erg ver moeid. Bij de Kreekrakdam ver ongelukken ze bij bosjes. Ze ko men daar drinken. Daarna willen ze opvliegen, maar zijn te vermoeid. Een auto heeft ze dan zo te pakken", zegt meneer Tramper. Bij de Zeelandbrug speelt zich hetzelfde af. Op deze dode dieren komen meeu wen af. Een meeuw is een brutale vlegel. Hij neemt niet zomaar de benen voor een auto. Vaak moeten ze het late wegvlie gen met de dood bekopen. „Gelukkig houdt het verkeer ook wel rekening met de dieren. Voor een overstekende eend met haar kroost houden de meeste automo bilisten wel in", vertelt meneer Tramper. Wat meneer Tramper veel verdrie tiger vindt dan alle dóde dieren langs de weg, zijn de levende dieren. Honden en katten die daar door hun baas achter gelaten zijn, om dat het dierenpension te duur is en ze zelf op vakantie gaan. „Ook deze dieren vind ik. Dat mensen zoiets doen. Daar heb ik geen woorden voor," besluit me neer Tramper. kort kort kort kort kort kort kort kort De gevaarlijkste plaatsen in Zee land zijn volgens de kolonel de kuststreek van Zeeuwsch-Vlaande ren en die van Walcheren. ..Als je een bom of iets dergelijks vindt", zegt hij „moet je twee din gen doen: afblijven en onmiddellijk de politie waarschuwen". De Krullebak heeft van de zomer vakantie. Dinsdag 9 september zijn we er weer. Bolus - Enkele weken terug deed bakker Van de Vreugde uit Zoutelande een poging in het Guinness Book of records te komen. Hij vervaardigde een reusachtig stuk gebak. Namelijk een bolus met een doorsnee van 117 centimeter. De bolus was niet voor eigen gebruik. Het Zeeuwse gebak werd voor een gulden per stukje verkocht. De opbrengst ging naar de actie ten bate van de armen in Mexico. Terras - Een Vlaams echtpaar hield er enige weken terug een vreemde manier van 'terrasje pikken' op na. Het toneeltje speelde zich af tijdens de Havenfeesten in Temeuzen. De bejaarde bestuurder had kans gezien om met zijn auto enkele dranghekken te passeren. Zo belandde hij in de voor het verkeer afgesloten straat. In die straat waren vele terrasjes opgesteld. Stoelen en tafeltjes moesten aan de kant geschoven worden om het echtpaar te laten passeren. Ook een bloemstalletje en een snackkraam moesten het veld ruimen. Iedereen maakte welwillend ruimte. Het echtpaar beloonde dit door vriendelijk te wuiven terwijl ze verder trokken. Puzzel - Een 48-jarige loodgieter uit Zurich was het zat. Hij wilde scheiden. Zijn vrouw was namelijk ver slaafd... aan legpuzzels. „Wanneer ik thuis kwam lag zij daar met haar legpuzzels op de vloer van de huiskamer. De laatste twee jaar mocht ik de huiskamer zelfs niet meer in omdat de vloer vol lag", beweerde de man. Meer dan de helft van het huishoudgeld ging op aan puzzels. De vrouw noemde het puzzelen gewoon een hobby. En ze zei daarbij nog: „Ik heb jarenlang in de stank van zijn sigaretten moeten zitten". HOEZO APPEL,.. MIDDELBURG - Snoepers moeten nog twee maanden geduld hebben en kunnen met een gerust hart op vakantie naar het buitenland. De nieuwe mueslireep van de grootste snoepfabrikant van ons land ligt pas in september hier in de winkels. Snoep, daar lusten we in Nederland wel pap van. Per jaar geven we er met z'n allen meer dan 4,5 miljard gulden aan uit. Aan drop, kauw gum, chocolade, gebakjes, lollies, zuurtjes, toverballen... Van tandartsen en reclames als 'Snoep verstandig, eet een appel' trekken we ons weinig aan. Want meer dan 4,5 miljard betekent meer dan driehonderd gulden per Nederlander per jaar. En dat is dan weer een zak van dertig kilo snoep_ •per persoon. Gewoonte Sigaretten en alcohol zijn twee an dere zoethoudertjes waarmee we onszelf te gemakkelijk verwennen. We beginnen ook al heel jong met roken en drinken. En leren het dan maar moeilijk af. Daarom heeft de Nationale Com missie tegen Alcohol en andere Ver slavingen (NCA) naar een manier gezocht om kinderen voor te lichten over hun ongezonde gedrag. Dat gebeurt door middel van speciale lessen in de hoogste klas van de basisschool. Dertienduizend kinderen van vijf honderd scholen volgden vorig jaar die lessen. De NCA verwacht dat de lessen meer zullen uithalen dan waarschu wingen die ouders hun kind geven. Slecht voorbeeld Ouders willen overal over praten, zegt de organisatie^ maar niet over het slechte voorbeeld dat ze zelf geven. Kinderen van een jaar of vijftien pikken het niet dat hun ouders zelf roken of drinken, en het hun verbie den. Ze zeggen dan: „Kijk naar jezelf'. Twaalfjarigen zijn wel te beïnvloe den, denkt de NCA. Of dat waar is, onderzoekt de Utrechtse universi teit. Tot 1988 houdt die het rook- en drinkgedrag van tweehonderd vijf tig kinderen in de gaten. De helft van hen heeft op school de voorlich tingslessen wel gevolgd, de andere helft niet. Men probeert zo te weten te komen of kinderen uit de eerste groep gemakkelijker nee zeggen tegen een sigaret of een glaasje dan kinderen uit de tweede. De eerste resultaten van het onderzoek zijn in ieder geval gunstig. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1