Miniatuur koestert padden Hulp aan gevangenen noodzaak Kinderen vechten voor Paulus Pesten doet zeer en slaan nog meer... ZE HEBBEN ER EEN HEERLIJK LEVEN KRULLEBAK IN DE KLAS fIffl zo /os te knippenof uit de krant te halen Amnesty 25 jaar AMSTERDAM Deze maand bestaat Amnesty In ternational 25 jaar. Een jubi leum, maar geen reden voor een feest. Want als het goed zou zijn, zou deze organisa tie niet meer bestaan. Amnesty International komt overal ter wereld op voor de rechten van de mens. Dat is helaas nog iedere dag nodig. In mei 1961 kwam de Engelsman Peter Benenson met het idee om bepaalde gevangenen te helpen. Die éénmansactie is in 25 jaar uitge groeid tot een organisatie met een half miljoen leden over de hele wereld. Alleen in Nederland zijn dat er al 85.000. Ruim 100 landen Amnesty probeert nu in ruim 100 landen gevangenen te helpen. In de eerste plaats zijn dat de 'gewetensgevangenen'. Zij worden gevangen gehouden omdat ze over bepaalde zaken anders denken dan de leiders van hun land. Zij zitten in de gevangenis omdat ze daar over gesproken of geschreven hebben. Of omdat ze een andere huidskleur of geloof hebben. Vaak weten ze zelf niet waarom ze gearresteerd zijn. Amnesty probeert die gevangenen vrij te krijgen. Om vrijspraak wordt alleen ge vraagd als de gevangene niets straf baars gedaan heeft. Martelingen Voor anderen wordt gevraagd om een eerlijk proces en een betere behandeling-. Soms worden gevan genen gemarteld. Soms ook ver dwijnen ze spoorloos. Door brieven en kranteartikelen la ten medewerkers van Amnesty mer- ken dat ze weten wat er gebeurt. Heerlijk leVCTl ..Dat helpt gelukkig nogal eens", zegt Jan Willem Jongepier uit Oost- Souburg. Hij is contactpersoon van de regio Zeeland. „Het blijkt dat veel bazen voorzich tig worden als ze merken dat er op hen wordt gelet". WOLPHAARTSDIJK - Natasja, Pauline eh Mandy (v.l.n.r.) vormen samen de werkgroep 'Red Paulus'. Paulus is een dierbaar manegepaard uit Wolphaartsdijk. Het drietal zamelt geld in om de 'versleten' merrie uit handen van de slachter te houden. Meer hierover op pag. 4. MIDDELBURG Miniatuur Wal cheren in Middelburg heeft bijzon dere bewoners. Geen kabouters of minimensjes, maar amfibieën. Na melijk de bruine kikker en de gele rugstreeppad. Mevrouw Van der Slikke houdt deze dieren al enkele jaren nauwlettend in de gaten. Zij is vrijwillig mede werkster van de universiteit van Amsterdam. „Ik bestudeer al enkele jaren de amfibieën op Walcheren", zegt zij. „De bruine kikker komt vrij alge meen voor. De gele rugstreeppad veel minder". Volgens mevrouw Van der Slikke is het geen wonder dat de padden zo graag in Miniatuur zijn. „Ze hebben er een heerlijk leven", zegt ze. „Deze padden leven graag in ondiepe watertjes. Het zijn niet zulke goede zwemmers. In de grachtjes, kanaaltjes en vijvertjes voelen ze zich prima. De huisjes gebruiken ze als klim-, klauter- en verstopmateriaal. On der de huisjes graven ze gangen van soms wel 2 meter diep". In de winter overwinteren de dieren op het land. De rugstreeppadden hebben in Miniatuur een favoriet plekje. Namelijk in de kassen waar de planten gekweekt worden. Ze kruipen daar in de compostho- pen. Dat is lekker warm. De tuinlieden van Miniatuur hou den echt rekening met 'hun' pad den. Ze verwennen ze zelfs door de verwarming af en toe hoger te zet ten. Als dank is dan soms een zacht gekwaak uit de composthoop te horen. kort kort kort kort Af en toe gaan de padden op pad. Soms zelfs tot één kilometer van hun geboortegrond. Maar in de paartijd keren ze allemaal terug naar Miniatuur. Nachtdieren Als bezoeker krijg je de volwassen dieren niet snel te zien. Zowel de bruine kikkers als de rugstreeppad den zijn nachtdieren. Ze jagen dan op insecten, spinnen en wormen. Op het ogenblik zijn wel veel dik- kopj es te zien. Meneer Baurdoux, directeur van Miniatuur Walcheren wijst er nog eens op, dat het verboden is de dieren te vangen. „We hebben geen last van ze en bovendien zijn alle amfibieën, zoals salamanders, kikkers en padden in Nederland beschermd sinds 1973", besluit meneer Baurdoux. kort kort kort kort Adoptie De namen en adressen komen bin-' nen via familie of kennissen van de gevangene. Soms ook van mensen die net uit de gevangenis komen, of van reizigers. Een groepje leden van Amnesty kan een gevangene 'adopteren'. Er wor den dan steeds brieven gestuurd naar de mensen die hem of haar gevangen houden. Als het nodig is worden ook de familieleden gehol pen. Als zo'n gevangene vrijkomt, kiest de adoptiegroep weer een nieuwe gevangene om voor op te komen. Want werk blijft er volop, helaas. Op alle papieren en affiches staat dan ook: Amnesty International be staat 25 jaar, de noodzaak blijft. KASSA De lading van het gezonken VOC-schip 'Geldermalsen' heeft miljoenen guldens opgebracht. Een belangrijk gedeelte van het geld is voor de Nederlandse regering. De bergers van het VOC-schip 'Amsterdam' dat in 1749 bij Hastings Engelandverging, zijn nu zeer boos op de regering. Zij hebben nog maar 150.000 gulden nodig om 'hun' schip te bergen, maar krijgen die niet. De regering heeft dat geld niet, zegt ze. DROLLEN Nederlandse honden poepen per dag samen tivee miljoen drollen. Dat is alles bij elkaar een drol van vierhonderdduizend kilo. Veel Nederlanders ergeren zich daar mateloos aan, omdat ze op de stoep alleen nog maar 'slalommend' ergens kunnen komen. Voor de bewoners van een wijk in Rotterdam was kort geleden de maat meer dan vol. Zij richtten het 'Anonieme Drollencommando' op. De leden van de groep halen op grasveldjes, op kinderspeelplaatsen en in zandbakken hondedrollen op. Ze stoppen die in de brievenbus van 'baasjes' die hun hond maar niet in de goot willen uitlaten.. De actie blijkt een groot succes. KWARTET Wie eens op een andere manier wil kwartetten, kan dat sinds kort met het muziekkwartet. Je moet wel kunnen zingen én noten lezen, want op de kaarten zijn steeds vier notenbalken met stukjes klassieke muziek gedrukt. Het kwartet 'Ludwig van Beethoven' heb je pas in handen als je een gedeelte van zijn vioolconcert, derde pianoconcert, vijfde symfonie en Für Elise hebt laten weerklinken. Later dit jaar verschijnt er ook nog een operakwartet. DOUCHE In Sao Paolo Braziliëbezochten enige tijd geleden vijftienduizend mensen per dag de huis houdbeurs. Dat was meer dan in vorige jaren, maar de bezoekers kwamen dan ook vrijwel allemaal voor de stand van de firma Lorenzetti. Die had een nieuwigheidje: vier naakte dames demon streerden in haar stand de allermodernste snufjes op douchegebied. Japanse scholen TOKIO Al meer dan een jaar maakt men zich in Japan ernstig zorgen om het pesten van kinderen op Japanse scholen door andere kinderen. Wie niet sterk genoeg is wordt er voortdurend gekoeioneerd, bedreigd of afgeranseld. Veel kinderen zien tenslotte nog maar één manier om aan de peste rijen een einde te maken en dat is zelfmoord plegen. Iedereen bemoeit zich met het pro bleem, maar een oplossing ervoor blijkt niet zo gemakkelijk te beden ken. Wel heeft men intussen een idee waar het pesten vandaan komt. Teleurstelling Naohiro Amaya, een Japanse ge leerde, zegt dat het allemaal te maken heeft met wat kinderen op school moeten doen en leren. Zij zien daar vaak de zin niet van in en reageren dat teleurstellende ge voel af op hun klasgenoten. Ongeveer tien jaar geleden bedacht de Japanse regering een plan waar door het land welvarender moest worden. Kinderen die goed dingen van bui ten konden leren kregen alle kansen om door te leren. De anderen hadden domweg pech en konden studeren, leuk werk en een goed betaalde baan vergeten. Omdat kinderen die in de loop der jaren uit de boot vielen zich gingen wreken op anderen, was het nodig meer regels op school af te spreken. Regels Veel scholen zijn daar overdreven ver in gegaan. Daar moeten kinde ren allemaal op een zelfde manier lopen, staan en zitten. Ze moeten hun vinger tot een be paalde hoogte opsteken. Ze mogen niet zelf weten langs welke weg ze naar school lopen. Van hun twaalfuurtje moeten ze eerst hun boterhammen eten, daar na hun melk drinken en tenslotte hun vis opeten. Sommige scholen doen er zelfs nog een schepje bovenop en bemoeien zich ook met wat de kinderen thuis wel en niet mogen. Pas de laatste tijd raakt men ervan overtuigd dat al die strenge regels niet werken. Zo heeft de Japanse onderwijzers bond. gezegd dat ongeveer de helft van alle onderwijzers de orde in de klas slechts kan handhaven door er stevig op los te slaan. De kinderen voelen zich daardoor echter weer zo getergd dat ze op hun beurt niet willen achterblijven. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1