CTffif ik: vooruit, kom maar in... Maar weinig buitenlanders op kieslijsten gemeenteraad Zandbanken groeien voor Zeeuwse kust NIEUWE KIESWET Marokkaan Aparte punten Informatie BEGRIP VOOR 'STOP' BIJ SCHOLIEREN Niet eerlijk Sport Cadeautje Watervogels Voedsel KRULLEBAK IN DE KLAS MIDDELBURG - Buiten landers die langer dan vijf jaar in Nederland wonen, mogen 19 maart voor het eerst stemmen in Nederland. Die dag kiest iedere gemeen te een nieuwe gemeente raad. Tot nu toe mochten alleen mensen met een Nederlandse nationaliteit stemmen. De nieuwe Kieswet heeft dat veranderd. Die nieuwe wet geldt nog maar alleen voor de gemeenteraadsver kiezingen. Voor de verkiezingen van provinciebestuur en Tweede Kamer is de wet nog niet veranderd. Niet alleen mogen buitenlanders nu stemmen, ze mogen ook gekozen worden in de gemeenteraad van de gemeente waai" ze wonen. Maar in heel Zeeland zijn er maar een paar buitenlanders verkiesbaar. „Dat is wel begrijpelijk", zegt de heer A. Battaï hierover. „Omdat buitenlanders nooit moch ten meestemmen waren er ook wei nig lid van een politieke partij. En dat moet je wel zijn om gekozen te kunnen worden." Meneer Bataï is Marokkaan en woont al 16 jaar in Nederland. Hij staat in Vlissingen op de lijst van de Partij van de Arbeid. Nee, niet op een lijst van een nieuwe politieke partij voor buitenlanders. Een eigen partij vindt hij geen goed idee. „Je gaat dan juist meer verschil maken tussen Nederlanders en bui tenlanders in een gemeente. En dat is niet de bedoeling. Je moet juist proberen samen iets te doen," zegt hij. De meeste politieke partijen willen graag stemmen van de nieuwe groep kiezers binnenhalen. Sommi ge partijen hebben in hun verkie zingsprogramma daarom speciaal wat punten geschreven voor de bui tenlandse kiezers. Andere partijen zeggen: "Nee, dat doen we niet. Wij willen opkomen voor de belangen van al onze kie zers. Of dat nu Nederlanders zijn of niet. De Nederlandse regering heeft veel geld uitgegeven aan informatie over de nieuwe Kieswet. Zo krijgt iedere buitenlander bij zijn stemkaart een uitgebreide folder in de bus. In 13 talen wordt daarin verteld wanneer en hoe je moet gaan stem men. Samen wonen, samen stem men' heet de folder. Meneer Battaï denkt dat veel bui tenlanders samen met de Nederlan ders naar de stembus zullen gaan volgende week. Ronnie Boogaard (links) en Peter Lookman. GOES Op de voordeur van een Shellpompstation in Goes hangt een groot stuk papier. Hierop staat te lezen: „In verband met diefstal maximaal 3 scholieren ge lijk naar binnen". Enkele maanden geleden hing pomphouder N. Krijger dit op. Het aantal winkeldiefstallen begon namelijk uit de hand te lopen. Ook andere winkeliers en pomp houders weigeren grote groepen scholieren. „Het is niet eerlijk", vindt Corine, „waarom per se scholieren? Grote mensen kunnen net zo goed ste len"? Meneer Krijger van het pompsta tion kan het goed begrijpen dat kinderen zo reageren. „Zeker, volwassenen stelen ook, maar ze komen niet met groepen van zo'n twaalf man tegelijk naar binnen. Tussen de middag stond het hier altijd stampvol. Dan kun je de boel niet meer overzien", vertelt hij. „Ik vind het stom", zegt Corine Joosens (13) uit Arnemuiden. Zij zit op het Sint-Willibrordcolle- ge te Goes. Ze reist met de trein heen en weer. Af en toe haalt zij snoep in de kiosk van de Goese stationsres tauratie. Sinds kort mogen hier niet meer dan twee scholieren tegelijk naar binnen. Dat de jeugd van tegenwoordig zogenaamd slechter is vindt hij onzin. „Toe nou, vroeger werd er net zo goed gestolen. Het was toen moei lijker. Je kon er niet bij, omdat het snoep achter een toonbank lag. Heus, die kinderen zijn niet slecht. Het is een sport, dat stelen", ver telt meneer Krijger. Hij is erg tevreden over de reacties van de scholieren. Iedereen wacht netjes op de beurt om naar binnen te gaan. Zo ook Ronnie Boogaard (14) en Peter Lookman (13). Ze zijn allebei leerling van de scholengemeen schap Groot Stelle. „Ik kan het goed begrijpen", zegt Peter, „Het is hier altijd erg druk. Ik weet ook dat sommige jongens pikten. Dat gebeurt nu veel min der". Ook Ronnie vindt de maatregel begrijpelijk. Hij blijft dan ook 'klant'. Behalve bij slecht weer, want in de regen staan wachten is geen pretje. „Ach, als het hondeweer is en er staan een stuk of drie jongens buiten dan zeg ik: „Vooruit, kom d'r maar in", besluit meneer Krij ger. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort Klunfiets - Niet iedereen is eerlijk aan zijn Elfsteden- kruis gekomen. Een toeschouwer van de schaatstocht zag nog net een schaatser er met zijn fiets vandoor gaan. Hij had de schaatsen nog aan. Bij de volgende stempelplaats werd de fiets later teruggevonden. Baby - Op het allerlaatste moment kreeg een schaats liefhebber uit Rotterdam een startkaart voor de 14de Elfstedentocht. Hij kreeg de kaart van een man die net de ijzers onder wilde binden om de 200 kilometer lange tocht te gaan rijden. Op dat moment liet zijn vrouw weten dat de baby in aantocht was. De aanstaande vader ging zenuwachtig naar huis. Zijn invaller ging dolgelukkig van start. MIDDELBURG Voor de kust van Voorne, Goeree en Schouwen, en ook ten westen van de Oosterschel- dedam vormt de zee op dit ogenblik grote zandbanken. Ze zijn zestig kilometer lang, één kilometer breed en vanuit de lucht duidelijk te zien. Bij laag water vallen hier en daar zelfs al stukken drong. In het rusti ge water tussen de zandbanken en de kust ontstaat een reusachtig waddengebied. Men weet nog niet precies hoe de zee hierbij te werk gaat. Wel is duidelijk dat het allemaal te maken heeft met de Deltawerken. Hoewel we nog maar kort weten dat de natuur met 'een cadeautje' bezig is voor ons, zijn er al mensen die weten wat we ermee kunnen doen. Ze denken aan een nog betere be scherming van Zeeland tegen de zee. Of aan toeristen en oefenterrei nen voor militairen. De regering heeft echter gezegd dat het nog minstens een jaar duurt voor we overal het fijne van zullen weten. Pas dan zal besloten worden wat er met het gebied zal gebeuren. Marnix de Vriend Oudste - De oudste mens ter wereld, de Japanner Sjigetsyio Izumi, is gestorven. Hij was 120 jaar oud. Zijn opvolgster is de 112 jaar oude Anna Williams. Zij woont in een verzorgingshuis in Wales. Het zal dus nog 8 jaar duren voor zij het record van de Japanner kan verbeteren. Keten - De burgemeester van Middelburg heeft zijn ambtsketen terug. Vorige week brachten drie mensen van de Vlissingse politie de keten weer bij burgemees ter Rutten. De dieven droegen de keten bij zich toen ze gearresteerd werden. Niemand had het sieraad van de dieven willen kopen. Want het had in alle kranten gestaan. De zilveren ketting ging meteen weer de kluis in tot de burgemeester hem moet dragen. Want wat is een burgemeester zonder ambtsketen. Marnix de Vriend vindt het heel verstandig dat de regering haar geduld bewaart en de natuur voor lopig haar gang laat gaan. Hij werkt bij een organisatie van natuur- en milieubeschermers in Zeeland en zegt: „Dit nieuwe gebied is erg interessant, omdat het de enige plek in Nederland is waar je kunt zien hoe de zee de kust veran dert. We moeten daarnaast ook aan de watervogels denken. Die hebben door de Deltawerken al zoveel ter rein verloren dat ze bijna geen plaats meer overgehouden heb ben". Vooral voor steltlopers als de schol ekster en bonte strandloper is Zee land een belangrijk voedselgebied. Ze vinden hun eten op platen die bij laag water net niet droog vallen. En daar zijn er niet veel meer van. Veel vogels broeden hier ook. Of rusten even uit voor ze op hun lange trektocht vanuit Canada of Siberië verder vliegen naar Afrika. Voor sommige zeldzame vogels is het Deltagebied het enige gebied waar ze in Europa terecht kunnen. Als we de zaak niet overhaasten (geen duinen op gaan spuiten of zo) verwacht Marnix de Vries dat we binnen vijftien jaar een fraai 'Zeeuws Waddengebied' rijk zullen zijn. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1