Voethygiëne in het belang van de volksgezondheid VOOR (NS LET VOORAL OP DE KLEINTJES Spiegeltjespiegeltje aan de wand Eerste aardbeien f 2,50 per stuk Is er nog sprake van „bedtijd in een tijd van gezagscrisis? Alain Gottvales showt ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. zaterdag is maart 1965 uis vniir; zfcr uwr Pagfna 5 '(Adv.) Wij ontvingen het verzoek of één van de komende artike len van onze redaktie misschien zou kunnen handelen over het onderwerp: ,jHoeeveel slaap heeft de opgroeiende jeugd nodig?" Dit in verband met huiswerkfeestjestelevisie e.d. Wij hebben deze kwestie aan dr. Scalongne voorgelegd. Wij mochten daarover de hieronder volgende beschouwing van hem ontvangen. Of de vraagsteller ook met dit ant woord tevreden zal zijn is weer een andere zaak 99 TOVERFORMULE HET PROBLEEM VAN DE AVOND Dit verzoek is waarschijnlijk niet afkomstig van een vertegen woordiger van die opgroeiende jeugd. Dat meen ik te kunnen af leiden uit het feit dat eerst het huiswerkwordt genoemd en pas daarna de „feestjes, televisie e.d.". En dan zie ik het volgende ta fereeltje voor me opdoemen. Moeder: „Toe nou jongen, ga nou naar bed, je moet morgen weer om acht uur op". Hij: „Doe nou niet zo vervelend, ik heb dat pokkenwerk bijna af". Moeder: „Als je daar nu eens wat eerder mee begonnen was.." Zoon: en dat moet dan in 't kwadraat worden verheven. Of wat vindt u hiérvan? Vader: „Waar moet je nu vanavond weer naar toe, meisje, weet je wel dat het gisteren twee uur was toen je van die klasse-instuif thuis kwam?" Zij: „Zou je me nu niet altijd als een klein kind willen behan delen, je bent zeker weer bang dat ik niet voldoende slaap krijg". Vader: „Ja, dat ben ik inder daad". Dochter: „Nou, dan ga ik maar, ik ben zó terug WAT IS ONS MINIMUM Wisten we maai- hoeveel slaap een mens precies nodig heeft. Dat zou voor de ouders en opvoeders een hele steun kunnen zijn in de voortdurende strijd om de macht, een geweldig wapen tegen de ver dere ondermijning van het gezag: zoveel uur heeft de dokter ge zegd en het is voor je gezondheid! Er wordt wel gezegd, dat de mens per etmaal acht uur dient te slapen. Als dat zo was zou daar voor de opgroeiende jeugd mis schien nog wel iets bijgedaan moe ten gorden, maar die „acht uren" i zijn eigenlijk volkomen uit de lucht gegrepen. We weten wel, dat het sociale minimum, uitgedrukt in guldens per week, thans op 110 staat, maar over het slaapminimum, uitge drukt in uren per etmaal, zijn zulke exacte cijfers helaas niet te geven. Daarvoor zijn de indivi duele verschillen in slaapbehoefte te groot. TIJDENS HET TWISTEN Van de grote uitvinder Edison is bekend, dat hij aan een enkel uurtje slaap genoeg had. Hij ging daartoe in zijn laboratorium een poosje op zijn werkbank liggen, om daarna zijn onderzoekingen te vervolgen. Het idee dat Jankees of Karei een paar kwartiertjes op de huiskamertafel ging liggen om daarna nog een paar extra vraag stukken te maken! Grote veldheren als Alexander en Napoleon hadden zelfs genoeg aan een paar minuten. Uit de ge schiedenis is bekend, dat zij kort vóór of tijdens een belangrijke veldslag een ogenblikje sliepen. Laat Alice en Yvonne het maar niet horen, anders zeggen ze: „Paps, ik doe m'n ogen wel even dicht onder het twisten Maar niet iedereen heeft genoeg aan zo'n hazeslaapje. Tegenover zulke kort- en diepslapers kent de geschiedenis ook de nodige lang slapers, die zeker niet minder heb ben gepresteerd. De beroemde Goethe was zo iemand en ook de dichter Lord Byron. Deze histo rische bijzonderheden om de indi viduele verschillen met voorbeel den te illustreren. „Automatisch eten en drinken' op station Amsterdam De restauratiegebouwtjes op de Amsterdamse perrons die al lang niet meer aan de moderne eisen voldeden, zullen worden vervangen door moderne auto matieken, waarin zitplaats is in een omgeving van automaten. De reizigers kunnen er automatisch eten en drinken, want de hart versterking die ze wensen, kun nen ze uit een reeks automaten tevoorschijn halen. Half oktober moet het werk voltooid zijn. Op het vijfde per ron is de nieuwe automatiek al klaar. Amsterdam is het eerste station in Nederland waar auto matisch eten en drinken op alle perrons mogelijk wordt. In Utrecht slaat zo'n automatiek al op een van de perrons. De auto matieken betekenen voor N.S. geen personeelsbesparing hoewel de vroege en late diensten kun nen vervallen. Het voordeel er van is alleen, dat de treinreizi gers in een moderne omgeving zichzelf snel kunnen bedienen. ERGENS IETS SCHEEF Met die vraag „Hoeveel slaap de opgroeiende jeugd eigenlijk nodig heeft" is er iets niet hele maal in orde. Met het stellen van die vraag wordt er gedemonstreerd dat er „ergens" (om dat woord ook eens te gebruiken) iets scheef zit; waarschijnlijk is dat in de ge zagsverhouding, ik zinspeelde daar al op. Iedere ouder weet immers drommels goed hoeveel slaap zijn éigen kind per etmaal van node heeft. Door de jaren heen heeft iedere vader en iedere moeder zich over elk hunner kinderen een oordeel gevormd inzake de slaapbehoefte; de uiterlijke tekenen van een eventueel slaapgebrek zijn hen van jongs af aan bekend. Die symptomen zijn niet voor ieder kind hetzelfde. De één reageert meer met licha melijke miezerigheid: zulke kin deren gaan er slecht uitzien en zijn overdag duidelijk vermoeid. De ander raakt meer geestelijk uit zijn evenwicht: prikkelbaar heid, opstandigheid, humeurig heid en algemeen onbehagen treden dan meer op de voorgrond. Daarom heb ik het gevoel, dat de problemen van de vraagsteller eigenlijk een beetje anders liggen. En dan meer in deze zin dat de ouders zeggen: ik zie dat m'n kind slaap tekort komt, maar mijn ge zag schiet te kort om daar iets aan te veranderen. Kan ik de dokter of de krant nu geen uitspraak ontlokken die ik dan als tover formule kan uitspreken. Die formule is er niet. Bij ge brek aan gezag zou hij trouwens ook niet helpen. Dat is een stro halm, die onmiddellijk zou af breken. Hier gaat het er om het gezag binnenshuis weer te her stellen en dat is niet zo gemak kelijk als de dingen reeds uit de hand gelopen zijn. Maar er is wel een troost: het is in bijna alle gezinnen zo, het is het euvel van deze tijd. apMrplMdariffSMt vraag vooral om de DUET-spaarkaart Het kind dat voor het eerst schoentjes aan krijgt, heeft over het algemeen soepele en buigzame voetjes. Het gezon de kindervoetje heeft een tamelijk smalle hiel, van waaruit het zich waaiervormig verbreedt naar bal en tenen. Het is dus belangrijk dat de schoentjes deze vorm geen geweld aandoen en de tenen de ruimte geven die ze toekomt, ter wijl ze aan het hieltje gerust smal mogen zijn, ofschoon natuurlijk niet knellend. Omdat het voetje nog uit kraak been bestaat en er in de regel een flink vetpolster onder de voetzool aanwezig is, zijn buigzame schoentjes aan te be velen. Ook op de verkeerd gevormde sokjes en kousjes die vele peuters aan hebben, zouden wij graag willen wijzen. IS UW SPIEGELTJE AL AAN KANT Met het vernieuwen of opknappen van de spie gel, krijgt een hall of gang meteen een heel ander aanzien. Gezelligheid begint al in de vestibule en iedereen, die als gast bij ons binnenkomt, zal ver rast zijn als hem dadelijk een met zorg gekozen spiegel opvalt. Er zijn heel mooie spiegels in de winkels, ronde, hoekige en langwerpige exemplaren. We hoeven maar te kiezen. Ook in het spiegelglas is keus. Het gewone glas is ons allemaal welbekend, maar kent u het roze getinte spiegel glas? Het heeft maar een heel lichte kleuring, toch is het effect verrassend. Een blik in deze spiegel als we ons niet zo heel erg fit voelen, doet ons on middellijk beseffen dat het met een vleugje lippenstift, rouge en een glimlach eigenlijk allemaal best meevalt. Een spiegel met charme! Is de gang of hall van uw huis heerlijk ruim, dan kunt u een groot for maat spiegel kiezen. Ze zijn er met eenvoudige lijsten, met drukbewerkte lijsten en ook zonder lijst, namelijk met klemmetjes op een houten raam ge monteerd. TEN VOETEN UIT Veel mensen vinden het prettig zichzelf ten voeten uit te kunnen bekijken, zowel bij het weggaan als bij het thuiskomen. Ook heeft Dezer dagen heeft de Franse mode koning Jacques Esterel zijn nieuwe collectie voor het komende seizoen getoond. verrassing van vele be was één van de manne- Tot grote bezoekers quins niemand minder dan de wereld kampioen vrije slag 100 meter, Alain Gottvales, die wij hier gefotografeerd zien in één van de nieuwe creaties van Esterel. de spiegel rondom met bloemen te versieren. Zo zijn er nog meer vrolijke, feestelijke versieringen te bedenken. Kjjkt u de kast eens na, misschien ligt er nog een struis veer van een heel oude hoed in een doos. Ook zoiets staat decora tief! U kunt uw fantasie gerust eens even de vrije teugel laten. Een kleine spiegel mag gerust eens opvallen. Bovendien heeft al dat zelf doen het voordeel dat we ge makkelijk alles weer kunnen ver anderen. zo'n spiegel in een kleine ruimte soms juist een bijzondere verrui mende werking, dat hangt van de plaats af waar u hem ophangt. We zien aparte, grote en ovale spiegels en spiegels met een con sole, waar we even onze kam en lippenstift op kwijt kunnen. Er zijn ronde spiegels met fluwelen of geruite randen, spiegels met brede platte lijsten van teak of een andere decoratieve houtsoort. En hebt u er wel eens over ge dacht die hele oude, ouderwetse ingelijste lange spiegel die bij uw ouders boven de schoorsteen hing, van de lijst te ontdoen en dan met klemmen aan een slaapkamer muur te (laten) bevestigen, zoals u zich tijdens en na het verkleden van top tot teen kunt controleren? Nu met de schoonmaak kunt u de spiegels die al jaren in huis hangen en die nog heel goed zijn, ook eens een opknapbeurt geven. Een ronde spiegel kunnen we dan van een aardige, rood zijden rand voorzien. We snijden of knippen van karton een ronde lijst, precies zo groot dat hij om de spiegel klemt. Deze lijst we nemen wel stevig karton, anders kunnen we beter een lijst uitzagen van triplex bekleden we nu met rode, blauwe of groene kleur zijde. IETS APARTS Misschien houdt u mee'r van fluweel? Dat kan natuurlijk ook. 'Langs de rand naaien we voor zichtig en met kleine steekjes, een goudkleurig galonnetje. Tot slot duwen we de spiegel in de ronde uitsparing van de lijst en klaar is Kees. Met weinig kosten en niet eens zo heel veel moeite een zeer apart geheel. Heel snoezig is het ook om van een ronde of vierkante gangspie- gel de rand van het spiegelglas met bloemetjes of motiefjes te be schilderen. We moeten dan wel een beetje kunstzinnig zijn aan gelegd. Kunt u dit niet, dan kan uw echtgenoot u wellicht helpen. Is ook hij de schilderkunst niet voldoende machtig, dan is het zeker verstandiger om brokaat galon te kopen en dit in het vier kant op het spiegelglas te lijmem Heel mooi is het om van dit band bovendien nog een lus te maken, waaraan de spiegel kan worden opgehangen. VERSIERINGEN Heel decoratief is ook, om juist vóór de spiegel, op het tafeltje in de gang, een bos bloemen neer te zetten. Hebt u geen ruimte voor een tafeltje, of is dat tafeltje wat aan de lage kant, dan kan een tuiltje bloemen, naast de spiegel opgehangen, ook een bijzonder aardig effect geven. Een welkom aan de gasten! Een wat uitgebrei de corsage heeft een langer leven natuurlijk. Hebt u een feestje, georgani seerd, dan is het zeer apart om TIPS ALS V SPIEGELS schoonmaakt, boen dan niet aan de achter kant. Daar bevindt zich im mers de laag kwikzilver en de beschermende lak, die voorkomen dat het spiegel glas niet meer spiegelt! GEBRUIK GEEN WATER om spiegels te reinigen. Als er vocht door de lijst of lak- laag heendringt, wordt het dunne metaallaagje aange tast en ontstaan er donkere vlekken. (Zo komt ook „het weer" in een spiegel.) HANG GEEN SPIEGELS op plaatsen, waar schadelijke dampen kunnen optreden, zoals in laboratoria en werk plaatsen. Ook zij tasten het kwikzilver aan. REEDS AANGETASTE SPIE GELS kunt U niet zelf repa reren. Dit moet door de vak man gebeuren. U kunt ze opnieuw laten verzilveren, maar dan moet de oude laag er eerst op voorzichtige en grondige wijze van verwij derd zijn. KLEINE VLEKJES op het glas kunt u doorgaans wel ver wijderen door de spiegel aan de voorzijde te wrijven met kamferspiritus. Gebruik hiervoor een flanellen lap. NEEM BIJ DE GROTE SCHOON MAAK geen spiegels uit muurklemmen, want dan komen ze juist in de nattig heid te staan en kunnen ze bij in en uithalen bij de plaatsen van de klemmen lelijk worden beschadigd. Houdt de achterkanten goed droog! WILT U BESLIST zelf experi menteren met kwikzilver, doe dan uw gouden ringen af vóór u begint, want die lossen op in kwik! Waar in het belang van groeien de kindervoeten zeker aandacht aan dient te worden besteed, is het passen van de schoenen. Of schoon ze niet te groot mogen zijn, is het toch noodzakelijk dat ze flink ruim zitten. Er zijn immers kindervoeten die het presteren 3 of 4 maten per jaar te groeien. Men kan dus nagaan hoe vlug de schoenen dan te klein zijn. Het gevolg is dan de kinderen een tijd met te kleine schoenen aan lopen, waardoor kans op misvorming ont staat. Er zijn ook mensen die de schoentjes voor hun kinderen veel te groot kopen ener dan maar een watje van voren instop pen. Dat is het paard achter de wagen spannen. In de eerste plaats zit het heel onprettig (geef die tenen toch de ruimte) en boven dien gebeurt het dikwijls dat als de schoentjes bijna versleten zijn, het kind er met kromme tenen in loopt ende prop watten er nog in zit! Ook op de voeten van de school gaande jeugd dient met zorg te worden gelet. Immers juist in deze periode worden deze maar al te vaak veronachtzaamd met als ge volg, dat soms voor het verdere leven letsel wordt toegebracht. Juist in een tijd dat het gehele lichaam, dus ook de voet, sterk groeiende is en er wanverhoudin gen voorkomen tussen last en draagkracht, dient er voor ge waakt te worden deze oneven wichtigheid zo goed mogelijk op te vangen. Wat de voet betreft: ook hier is het kiezen van de juiste schoenen van primair belang. Een lange slanke meisjes voet heeft een andere schoen nodig dan een kor te brede jongens voet. Waarmee we niet willen zeggen dat alle meis jesvoeten slank en alle jongens voeten breed zouden zijn. Het om gekeerde is evenzeer het geval. Het zou ons te ver voeren op alle bestaande voettypen in te gaanmaar let U eens op de voeten van uw kinderen, en op de schoenen die ze dragen. Leer ze ook hun voeten verzor gen. Op tijd en goed wassen, ook goed afdrogen, vooral tussen de tenen, daar er door te lang voch tig blijven schimmel kan ontstaan. Nagels knippen, maar niet te kort, omingroeien te voorkomen. En ook voor een gezonde voet kan voetgymnastiek geen kwaad. Vele moeders weten helaas maar al te goed wat voetklachten be tekenen en hoe ze ons het leven kunnen verzuren. Laten we daar om al het mogelijke doen de voe ten van onze kinderen gezond te houden. Ze zullen hun onderda nen in het verdere leven nog zo hard nodig hebben. Jp de coöperatieve veiling Zuid- Hollandse Eilanden te Rotter dam zijn gisteren de eerste aardbeien geveild voor ƒ2,50 per stuk. De aanvoer kwam. van tuinder Dreesman in Hei- nenoord. De „R" zit nog steeds in de maand en het kan nog heel koud zijn buiten. Met onze voeding moeten we er zeker rekening mee houden, dat er extra behoefte is aan voedingsstoffen. Een peulvruchtenmaaltijd is in deze tijd van het jaar zeker nog op z'n plaats. Gecombineerd met rauwe of ge kookte groente (vanwege vitamine C) en een melkgerecht als toetje krijgen we een heerlijk en gezond maal. ZONDAG: Welsh rarebit; spinazie, kalfsoester, aardappelen; cara- melvla met slagroom. MAANDAG: Bruine bonen met spek, gebakken uien en appelmoes; yoghurt met vanïllevla. DINSDAG: Mexicaanse salade met gebakken aardappelen; gries meelpudding met bessensap. WOENSDAG: Savoie kool, gebakken kaasplak, aardappelpuree; brood schoteltje. DONDERDAG: Kerriesoep met room; rundvlees, rode kool, appelen met gember, aardappelen. van lie wsek VRIJDAG: Gebakken visfilets (of gebakken boterhamworst), rau we witlofsla, aardappelkoekjes; stoofpeertjes met vanïllevla. ZATERDAG: Pizza; fruit. WELSH RAREBIT Rooster 4 sneetjes witte brood (zonder korst). Verhit een half kopje bier en los hierin 4 lepels geraspte oude kaas op. Doe er een theelepel tje mosterd bij. Verdeel de massa over de sneetjes brood en leg deze in een vuurvaste schotel. Strooi er iets paprikapoeder over. Schuif de schotel in een voorverwarmde oven en laat de kaas goudgeel worden. Serveer dit sneetje warm. MEXICAANSE SALADE Meng door het restant bonen van de vorige dag 200 gram in blokjes gesneden jonge kaas. Maak dit meng sel op smaak af met een paar lepels mayonaise, zout en peper. Bak 100 gram bacon uit, laat dit afkoelen en verkruimel de plakjes over de salade. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5