PROVINCIAAL NIEUWS AVE EVA Somali's koloniale nawee Burgerlijke stand Binnenlands nieuws I AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW maandag 18 maart 1963 TERNEUZEN 205 a 210 miljoen gulden biervliet HOEK Kiezen tussen twee kwaden 1 nieuw prijsindexcijfer LOOP DER BEVOLKING dodenherdèMng dit jaar op'3 mei gevangenis in nieuwe gedaante HERINDELING GEMEENTEN- IN ZEEUWS-VLAANDEREN Naar het Dagblad De Stem" meldt zal binnenkort de herinde ling der gemeenten in geheel Zeeuwe-Vlaanderen zijn vastge steld. Op dit moment is reeds defini tief de herindeling der gemeen ten in de kanaalzöne. De gehele kanaalzöne zal wor den opgedeeld in twee gemeen ten. De grens loopt ten zuiden van Sluiskil en ten noorden van het kanaaleiland. Naar mag worden aangenomen zullen de twee nieuwe gemeenten Terneuzen en Sas van Gent heten. Ook de plannen voor de herin deling in Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen zijn naar het schijnt rigoureus van opzet, aldus ge noemd dagblad. Lid centraal bestuur Z. V. U. De heer J. v. d. Brugge alhier, Inspecteur van 's Rijks Belastin gen en leraar aan de Terneu- zense Muziekschool, is benoemd tot lid van het centraal bestuur van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit te Middelburg. Expositie leerlingen Pieter de Bodt. De (28) leerlingen van Pieter de Bodt, de te Zaamslag woon achtige kunstschilder, gaan hun werken exposeren in het gebouw Steenkamplaan 51. Deze expo sitie zal twee dagen duren n.l. vrijdag 22 maart van 710 uur en zaterdag 23 maart van 9—12 uur, 13.0018.00 uur en van 1922 uur. De heer De Bodt heeft beslo ten van ieder van zijn leerlin gen van de lesgroepen Terneu zen. Sas van Gent en Zaamslag een tweetal werken te exposeren. Dit kunnen zowel tekeningen als schilderiien ziin. Het belooft een zeer interessante expositie te worden. Immers de talenten van de leerlingen verschillen onder ling nogal,, evenals de leeftijden, die variëren van 10 tot 65 jaar. Gouden Jacobsstaf voor groepsleider Gerrenvan. In het gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan werd de jaarlijkse padvindersavond van de Doormangroep te Terneuzen gehouden. De avond, die onder leiding van vaandrig L. van de Broek stond, werd geopend met enige mededelingen door de groepslei der de heer P. C. Gerreman. Nadat muziek- en toneelstuk jes waren uitgevoerd, werden alle padvinders met hun leiders op 't podium geroepen om woor den van waardering te horen van de districtscommandant voor Zeeland, drs E. Kuipers, die vergezeld was van zijn secreta ris de heer J. F. Verniel. Deze waarderende woorden betroffen de groepsleider de heer Gerreman en zijn echtge note, die erc-akela is, waarbij werd medegedeeld dat het hoofd bestuur had besloten de heer Gerreman de gouden Jacobsstaf toe te kennen wegens zijn vele Kosten Rotterdamse Metro: De Rotterdamse Metro - in 1967 in bedrijf - gaat 205 a 210 miljoen gulden kosten, ruim zes tig procent meer dan aan vankelijk was begroot 135 mil joen gulden). Tot deze bereke ning kwamen donderdag in een vrij langdurig debat in de ge meenteraad de wethouders Mr. H. Bavink (openbare werken) en H. W. Jettinghoff (open bare nutsbedrijven), die mot succes een kredietaanvraag' van 39 miljoen gulden voor de aan leg van het bovengrondse ge deelte - een viaduct - in het zuidelijke stadsdeel verdedigden. Het werd zander stemming aan vaard. De verhoging is een gevolg van de prijsstijgingen sinds 1958, betere aansluitingen op het reeds bestaande comfort, dat de gemeenteraadsleden wensen voor de reizigers en de bewoners van zuid. De grootste posten zijn de aanleg van het onder grondse traject door het stads centrum (81 miljoen gulden), het viaduct in zuid, het rivier- kruisend gedeelte (36 miljoen gulden), de bouw van een remi se en werkplaatsen (20 miljoen gulden) en de aankoop van het rijdend materieel (éO miljoen gulden) - alles gebaseerd op het prijspeil van 1962. Het Metro-materiëel zal waar schijnlijk bij Werkspoor worden besteld, deelde wethouder Jet tinghoff mede. Dit jaar nog zal bij de gemeenteraad een rapport worden ingediend over doortrek king van de lijn naar de stads delen Zuidwijk en Pendrecbt, waar 150.000 mensen wonen. Verschillende gemeenteraads leden hadden daarom gevraagd. Het jaarlijkse exploitatiete kort op de Metrolijn wordt nu begroot op 5 miljoen gulden. Dat betekent dat de gemeente bij een transport van 60 miljoen passagiers per jaar - op elke rit per passagier zes cent gaat toe leggen. Het is de bedoeling dat de Metro wordt opgenomen in het normale stadstarief van de R, E, T. verdiensten voor de padvinderij. Mevr. Gerreman kreeg bloe men aangeboden. Na de pauze werd een film over Terneuzen vertoond en kregen twee verkenners en twee welpen een prijs voor de meest- verkoehte loten. Alvorens de penningmeester van de Stichting Groepsgebouw. de heer A. Will, deze prijzen uit reikte, deelde hj-j mede dat de loterij voor het op te richten ge bouw volkomen was geslaagd, dank zii de grote aktiviteit van de padvinders. Verder deelde hij mede dat de aannemer beloofd heeft spoedig met de bouw van het groepsge bouw te zullen beginnen. Trekking loterij padvinderij. Nadat de padvinders, vooraf gegaan door de drumband zater dagavond een wandeling door de gemeente hadden gemaakt, werd om vijf uur op de Markt de trek king gehouden van de loter^ ten bate van het groepshuis voor de padvinders. De tweede en derde orijs, waardebonnen van resp. 75 en 25 werden reeds tijdens de trekking afgehaald. Afscheid mevrouw Meert. Ais gevolg van het teruglopen van het leerlingental aan de openbare lagere school B. te Driewegen (gem. Biervliet) is mevr. Meert, onderwijzeres aan genoemde school, ingaande 1 jan. 1963 on wachtgeld gesteld, waar door de school met alle eonse- kwenties van dien een z.g. „een- mansschool" is geworden. Vrijdagavond opende de voor zitter van de Oudercommissie, de heer S. van Hoeve, de officiële afscheidsavond, welke deze com missie uiteraard met medewer king van de gehele Drieweegse bevolking mevr. Meert aanbood. De heer Van Hoeve begroette in een kort openingswoord mevr. Meert en haar familie, en zei zeer verheugd te ziin dat de in specteur van het lager onder wijs, de heer Leenhouts, en het voltallige college van B en W. aan de gezonden uitnodiging ge hoor hadden gegeven. Als eerste spreker, memoreer de burgemeester A. P. Kostense van Biervliet hoe mevr. Meert nu bijna 16 jaar geleden aan de school verbonden werd. Het wa ren uiterst moeilijke tijdsomstan digheden. Driewegen was door de oorlog zwaar getroffen en daarom prezen wij ons gelukkig dat U bereid was onderwijs te willen geven aan de jeugd van Driewegen. U woonde destijds in Sluiskil en hoewel het reizen van en naar Sluiskil over slechte wegeneh' ehe-n)en en was, hebben wij nooit van U eni ge klacht hierover vernomen. Dit kwam, aldus spreker, omdat U hart had voor uw taak. Het is ook daarom dat U met uw werk goede resultaten wist te boeken. Uit de mond van de in specteur van het lager onderwijs heb ik veel waardering en respect voor U mogen vernemen. Ik ge loof dat wij het zó kunnen stel len, dat U veel hebt gepresteerd voor de jeugd van Driewegen, Wij betreuren het daarom zeer, dat wij U nu moeten missen. Hoewel het wel in de lijn lag, dat dit te eniger tijd zou gebeu ren, hadden wij niet verwacht, dat alles zó snel zou doorzetten. De inspecteur heeft alles ge probeerd om de beslissing van het ministerie gewijzigd te krij gen. maar helaas zonder resul taat. Toch prijzen wij ons geluk kig dat U onderwijs in handwer ken zult blijven geven aan de school. Uit deze afscheidavond blijkt, dat Driewegen met U meeleeft en U dankbaar is voor hetgeen U voor hen deed. Spreker bracht mevr. Meert dank namens het gemeentebe stuur, waarna de heer Kostense aan de scheidende als tastbaar bewijs van waardering een prachtig bloemstuk en een foto album met inscriptie aanbood. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Leenhouts, zei graag de uitnodiging om aan wezig te zijn te hebben aanvaard, omdat hij steeds een zwak heeft gehad voor de school van Drie wegen. De kinderen daarvan be horen met hun werklust en be schaving tot de beste in zijn in spectie. Ik heb steeds veel lof gehad voor deze school en over het werk van mevr. Meert. De kleine scholen verdienen ons aller belangstelling. In verband met het vertrek van mevr. Meert memoreerde de inspecteur, dat hij bij de aanbe veling van de heer Polderdijk het vertrek van de tweede leerkracht aan de school reeds in het ach terhoofd heeft gehad, juist op de tijd, dat het gemeentebestuur zich inspande de leefbaarheid van de gemeente op te trekken. De teruggang van het leerlingen- tal aan de school is het gevolg van de ontvolking van het plat teland. De mensen, die overblij ven, moeten zich nog meer aan eensluiten om iets te kunnen be reiken. U hebt ten opzichte van Driewegen grote verdiensten ge schapen. Namens het Rijks- sehooltoezicht zeg ik u hartelijk dank voor hetgeen u gedaan hebt en ik wil er gaarne een persoon lijk woord aan toevoegen; „Het ga u goed". Na dit officiële gedeelte kwa men de kinderen aan het woord. Zij boden mevr. Meert middels een leuk schetsje het door de Drieweegse gemeenschap bijeen gebrachte cadeau aan, n.l. een set van vier prachtige aluminium pannen, welke van pas zullen komen in de nieuwe woning, die mevr. Meert in de kom van Bier vliet zal gaan betrekken. Het hoofd der school, de heer M. Polderdijk, zei de vele waar derende woorden, welke tot mevr. Meert zijn gesproken nog eens extra te willen onderstrepen. Hij roemde de samenwerking en de grote steun, die hij van mevr. Meert heeft mogen ondervinden, wat zijn entree als nieuwe en on ervaren onderwijzer aan de school zo buitengewoon heeft vergemakkelijkt. Ik waardeer het zeer. dat U zo bereidwillig ge weest bent na uw op wachtgeld stelling twee dagen per week naar Driewegen hebt willen ko men om de laagste klassen nog eens goed onderhanden te ne men. U kunt zich niet voorstellen welke geweldige steun dit voor mij is geweest in deze voor mij niet zo eenvoudige overgangs periode. Ik dank U voor al de dingen, jlie U steeds hebt ge daan, waarvan ik o.m. hier wil noemen: de organisatie van de schoolreis en de verzorging van de ouderavonden en dat U zo bijzonder meelevend bent ge weest gedurende de twee jaar dat ik hier ben. Hartelijke dank voor dit alles. Na de pauze, tijdens welke ver versingen werden rondgediend, voerden de leerlingen van de hoogste klassen een uiterst aar dig, maar tevens zeer moeilijk toneelspel in drie bedrijven op. Aan het geheel was bijzonder veel zorg besteed. De decors, door de jongens onder leiding van de heer Polderdijk gemaakt, waren prachtig. De jeugdige toneelspelertjes oogstten met hun spel veel ap plaus. Zaterdag werd de opvoe ring van het toneelspel voor de Drieweegse bevolking herhaald. Aan het einde van de avond dankte mevr. Meert voor de hul de die haar was gebracht; zij dankte tevens de sprekers voor de tot haar gesproken vriende lijke woorden en dankte in de persoon van de burgemeester het gehele gemeentebestuur waarvan zij in de lange reeks van jaren als onderwijzeres aan de school zo heel veel medewerking heeft mogen ondervinden. Ook dankte zij, mede namens haar familie de oudercommissie en de leerlingen en verder allen, die aan liet slagen van deze avond hadden meegewerkt. De voorzitter van de ouder commissie, de heer S. van Hoeve, dankte op zijn beurt alle mede werkers en ook de dames, die voor de koffie hadden gezorgd. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt dinsdag 26 maart bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de huur voor 6 wo ningwetwoningen. Verzoek van P. Maljaars om zijn woning Koudepolderstraat nr 14 aan te sluiten op het ge- meenteriool. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van; a. voorschot exploitatievergoe ding (art. 103, lid 6 L. O.- wet) b. vaststelling vergoeding over 1962 (art. 103, lid 2 L. O.- wet); c. vaststelling vergoeding vak onderwijzeres over 1962; d. voorschot vergoeding vakon derwijzeres over 1963. Voorstel van B. en W. tot het: a. vaststellen vergoeding als be doeld in art. 73, le en 2e lid Kleuteronderwijswet over 1962; b. verlenen van een voorschot ingevolge het bepaalde bij art. 75, 4e lid Kleuteronder wijswet over 1963. Voorste] tot vaststelling van 'n bezoldigingsverordening 1963. Verzoek van het gemeen tebe- Verozek van het gemeentebe stuur van Philippine tot het ver lenen van een subsidie in de kos ten van fruitteeltvakonderwijs. Voorstel tot wijziging van de begroting voor de dienst 1962 en 1963. Voorstel tot het verlenen van' een koudetoeslag. Dat Somalië de diplomatieke betrekkingen met Engeland heeft verbroken, is een van de na weeën van het feit dat Afrika be zig is uit het koloniale tijdperk te stappen. Uit eigen ervaring weten de Somali's hoe vreemd in die tijd met de grenzen der kolo niën omgesprogen werd, ze wer den vaak door een merkwaardig toeval bepaald tegen alle logica in. Het land van de Somali's was zo vrij willekeurig verdeeld on der een paar Europese machten. In die tijd hoorde men weinig van de wensen der Islamietische Somali's in het noorden van Ke nya om zich aan te sluiten bij de rest van hun volk. Een tijd lang zou het zelfs absurd zijn ge weest, omdat daardoor in feite toch niets zou veranderen. Ook toen de Somali-landen de republiek Somalië werden, klonk de kreet van terugkeer naar het stamvolk nog niet zo luid; dat begon pas toen in Kenya een ontwikkeling op gang kwam die binnen afzienbare tijd zelfstan digheid liet verwachten. Dat be tekende dat niet langer de Brit ten de toon zouden aangeven in dit land, maar de negers waarop de Somali's van het noorden met onverholen verachting neerke ken. Het zou logisch geweest zijn het betrekkelijk kleine gebied in- MAANDAG 18 MAART TRRNEUZEKCafé Maandag, 7.30 uur: Vergadering Nederi. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Terneuzen. AXEL Het Centrum. 8 uur „Helden sterven jong". DINSDAG 19 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: ,De model-huisknecht". derdaad bij Somalië te voegen. Allerlei argumenten als stam verwantschap, culturele relaties voor zover aanwezig en taal pleiten ervoor. Maar het cu rieuze is dat de Afrikanen de willekeurige en onlogische kolo- niegrenzen toch in de loop der tijden zijn gaan leren zien als de grenzen van hun natie. Londen zou door het gebied der Kenyase Somali's weg te geven de inheemsen van hun kolonie het gevoel hebben gege ven dat het iets van hen afnam. Minister Sandys had dus te kie zen of hij ruzie wilde hebben met de komende nieuwe staat Kenya of met Somalië. En gezien de seonomische belangen der Brit ten en hun behoefte om de poli tieke stijd niet nog feller te ma ken in Kenya, werd het ongenoe gen met Somalië gekozen. Kenya krijgt na de verkiezin gen zelfbestuur, de laatste stap voor volledige onafhankelijkheid, waarvoor nog geen datum is be paald. Voor Londen dat doet wil het waarschijnlijk pogen de vete tussen de K.A.N.U. en K.A.D.U. fel, hoewel de partijen van Kenyatta en Ngala partners in de coalitie zijn bekoelen. wat te laten Geen nieuwe Kongo Tenslotte willen de Britten als ze Kenya definitief en helemaal zijn eigen boontjes laten doppen, graag dat achter hun hielen niet een soort burgeroorlog uitbreekt en een nieuw Kongo ontstaat. In die geprikkelde atmosfeer nog een nieuwe twistappel gooi en zou zeer onverstandig zijn. Vandaar de beslissing om het gebied der Somali's in het noor den van Kenya slechts het recht op een beetje autonomie, maar niet op afscheiding toe te ken nen. Een sparen van kool en geit dat waarschijnlijk de bevolking van Kenya, maar zeker die van het gebied zelf en van de Soma lische regering niet bevredigt.' Met als resultaat dat het nog niet zelfstandige Kenya al voor, zijn onafhankelijkheid voorzien', is van een naar conflict met zijn buren. (Nadruk verboden) ERNSTIG AL'TO ONGELUK BIJ TIEL. In Echteld bij Tiel heeft zon dagochtend een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad, waarbij het 9-jarige meisje Vromen uit Slie- drecht het leven verloor. De fa milie V. was per auto op weg naar Zutfen. In de Spoorstraat te Echteld reed de wagen uit de bocht, kwam tegen een ijzeren brug aan en sloeg over de kop De zeven inzittenden (vier vol wassenen en drie kinderen) wer den ernstig gewond. Het 9-jarige meisje overleed ter plaatse. De 6 anderen werden naar het zieken huis „Bethesda" te Tiel overge bracht. De vader en moeder en twee kinderen konden in de loop van de middag naar huis in Slie- drecht worden vervoerd. De auto was volgepropt en slechts voor vier personen be stemd. ARRESTATIES IN FINSTERWOLDE. In de gemeente Finsterwolde zijn op last van de officier van Justitie te Groningen vier ar restaties verricht i.v.m. het ver moeden van liet plegen van een strafbaar feit. Onder de vier personen, die zijn aangehouden zijn twee raads leden, n.l. H. S. en A. B., beiden lid van de fractie van de C.P.N. en twee partijlozen, n.l. S. K., ambtenaar secretarie, en S. F. werkleider van de gemeentelijke i sociale werkvoorziening. S. en K. zijn woensdag aange houden, B. en F. werden vrijdag middag gearresteerd. Ze zijn allen ingesloten. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door de rijks recherche. Van justitiezijde kan nog geen mededeling worden ge daan van het feit, waarvan de gearresteerden verdacht worden. DODELIJK ONGEVAL TE ED8T. Op de speciale autoweg Arnhem Nijmegen onder Eist is in de nacht van zaterdag op zondag de 28-jarige kapper M. J. van B. uit Venedaal om het leven gekomen. Hij bestuurde een sportwagen. De auto is in de middenberm van de snelweg terechtgekomen, waarbij de bestuurder de macht over de wagen verloren heeft. De wagen zwenkte daarna af en is met grote snelheid rechts van de weg tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. Zijn 25-jarige echtgenote werd zwaar gewond en een inzittende kapster licht gewond. O H H E* O door OLAF J. DE LANDELL 15) Nadruk verboden. „Kom, kom", animeerde Derk. „Je hebt het nog niet eens ge probeerd! Ik vraag het heus niet uit verdorvenheid. Je ziet nou zelf, hoe weinig ervaring je hebt. Het meisje, dat thuis zit te wachten om mij de das om te doen, heeft wèl eens een man gekust! En ze heeft een heel scherpe blik, zie je? Kom Eva". Ze had toch al dat geld aange nomen. En had ze niet 275 gul den kapot geslagen aan uiterlijk schoon?... Want de eerst bedongen prijs daartoe bleek niet voldoende geweest te zijn... Wat ontzet tend gemeen, deze valstrik... ,Eva! Een stem als een mes en een paar ogen van de puurste verliefdheid, zo teder alsof hij het mééndeHij was zo fors... Eva moest op haar knieën gaan zitten, om de arm om zijn hals te kunnen leggen. „Zo doet het kleine meisje, en zegt; Welterusten, lieve opa!", onderwees Derk zakelijk. „Nog eens". Zij voelde zich misselijk van on-gemeendheid. Zijn hals was zo warm en levend, daar had ze nooit over gedacht. En zijn wang was strak en bruin en af wachtend. „Zo doet het oudere meisje, en zegt: Tot kijk, hoor paps!", zei Derk. Toen draaide hij een kastje open onder het dash board, en haalde er een fles uit, die met een glimmend zilveren bekertje dichtgeschroefd was. Hij schonk het bekertje vol en inviteerde: „Drink es! Daar krijgt zelfs een muis moed van". Zó wanhopig was Eva, dat ze het in één slok naar binnen sloeg. Het beet in haar mond en keel en slokdarm, ja, eigenlijk in de luchtpijp. Ze moest er loeiend van hoesten. Derk klop te haar broederlijk op de rug. Toen ze bedaarde, hield hij haar nog een vol bekertje onder de neus: „Dit ook nog". Ze gaf nergens meer om. Slik te het venijn weg -onk naast haar verlocIJe in de kussens. Het duurde geen drie minuten of Eva voelde zich veel beter en lichter en opgewekter. Het had haar heus goed gedaan. Wat scheen de zon prachtig op de blaren boven haar hoofd. En wat woei er een verrukkelijke koelte om hen heéh! Eny wat zongen de bomen een verre,'neu riënde wijs, als van de zee... „Nou nog één keer, Eef!", zei Derk vriendelijk. Ach, wat gaf het ook... Hij was een grote gek... en zaj was toch maar alleen, en ze was al drie-entwintig... en niemand kon hen zien... „Góéd zo, lieverd!", zei Derk. „Uitstekend hoor! Eet nou lek ker een paar van die bonbons, anders word je dronken". En ze zat nog op haar knieën naast hem, toen de wagen al weer uit het laantje de jgrote weg op gedraaid was. Het ba- retje lag naast het gaspedaal. III Het huis heette „De Wilde Heuvel"; dat stond op de witte pilaren van het inrijhek te lezen. Ja, wat steekt er in een naam? De heuvel maakte zich wel kenbaar in een lichtelijk rijzen de, blanke grintweg naar het huis. Maar dat lag daar zo heer lijk breed en wit, met uitge strekte armen het was eigen lijk een soort reusachtig uitge breid pannekoekenhuisje, alsof de heks van Hans en Grietje een parvenue geworden was. Terwijl Derk en Eva kwamen aanrijden lag het als gespoten suiker te pralen tussen de wij kende, doorzichtige boomsluiers, in een krans van groen gazon en kleurige borders vol tulpen en narcissen en sleutelbloemen en viooltjes. Wild was hier niets, zo te zien... Derk liet de claxon loeien, alsof het hele suikeren huis, met alle brosse vensters, omver moest. Hij had weinig eerbied voor de wijde, landelijke stilte. Als enig antwoord op zijn bruut lawaai gaapte boven het marsepeinen bordes de voor deur open, en er verscheen een lange, magere knecht. De auto maakte een korte zwaai en stond dan stil. „Dag Kees!", zei Derk tegen de magere knecht. „Middag, meneer", begroette Kees, ,,'frouw..." Eva knikte. Is er iemand thuis?", infor meerde Derk. „Meneer en mevrouw zitten achter, meneer", melcjde Kees. „D'r is bezoek". „Bezoek?", herhaalde Derk, uit de wagen springend. „Ja, meneer. Mevrouw Germ- sen en de juffrouw, meneer". „Grote goedheid", ritei Eva's verloofde, onaangenattfti getrof fen. „Nou al, Kees?"(Ky „Ja, meneer", bevestigde Kees, met een snel beheerste glimp van verstandhouding in de ogen, nou al, meneer". „Kom, Eef!" Ze werd uit de auto gehesen als een vreugde- pakket. „Moet je je neus nog poeieren, of haren kammen, offe - hè?" Eva ontkende. (Wordt vervolgd.) TERNEUZEN Geboorten. 6 mrt. Elizabeth Keel tje en. Jan, d. en z. van Louis den Hamer en Maria Leonie Hamelink, won. Joh. Vermeerstr. 9. 7 mrt. Paulus, z. van Willem Notebaart en Cornelia Francina Witte, won. Van Cantfortstr. 30; Jacqueline Jeanette, <3. van Willem de Rijk en Cornelia van Wijck, won. Frans Halslaan 25. 8 mrt. Martin, z. van Klaas Sinkgraven en Hendrika Berg, won. Lindenlaan 19. 9 mrt. Christel Emma Maria Maurice, d. van Cijrillus Seraphinus Buijs en Agnes Maria Inghels, won. te Koe wacht, Klapstr. 22; Jan Johannis, z. van Johannis Abraham Schippers en Amy Willy Jean Maas, won. Rozenstr. 210. 10 mrt. Jan Iman, z. van Iman de Zwarte en Cornelia Pladdet, won. Hondiusstr. 19; Cor nells, z. van Gijs de Koning Gans en Dina Regina Schaart, won. te Nieuwer-Amstel, Bourgondische- laan 39 (Amstelveen). Huwelijksaangiften. 8 mrt. Karei Jozias Lucasse, 27 j„ jm., en Jaco ba Rosalia Oppenneer, 20 j., jd. 12 mrt. Hubert Vanhouttem, 48 j., geh. gew., en Ivonne Maria Bracke. 22 j„ geh. gew. 13 mrt. Isaac Cor nells de kramer, 61 j., geh. gew-., en Pieternella Dooms, 61 j., geh. gew. Huwelijksvoltrekkingen. Geen. Overleden. 5 mrt. Karin Theresia Joseph, 7 mnd., d. van Urbain Flo- rimond Petrus van de Calseijde en Louise Bertha Schelstraate, won. te Westdorpe. 6 mrt. Maatje van Ham, 64 j., echtg. van Daniël Koek koek, won. te Zaamslag. 7 mrt. Jan Verhelst, 81 j., geh. gew. met Mar tina Bakker, won. te Zaamslag; Jacobus Frangois, 9 j., z. van Jan Pieter Donze en Maatje Francoise Overdulve, won. te Zaamslag. 10 mrt. Adriaan Deseijn, 84 j„ ongeh., won. te Biervliet; Clementina Ma ria Rombaut, 67 j„ echtg. van Theo- phile Benjamin Maria David, won. te Koewacht; Jaan Helena Garis, 76 j., ongeh., won. te Axel; Petrus Jacobus Dieleman, 84 j., geh. gew. met Catharina Willemina de Klerk, won. te Zaamslag. 11 mrt. Jacomi- na Dieleman, 72 j., geh. gew. met Marinus Haak, won. te Axel. 12 mrt. Maria Louisa Nimmegeer, 81 geh. gew. met Theodulus Goet- hals, won. te Westdorpe; Adriaan Lourens, 68 j„ geh. gew. met Geer trui de Feijter, won. te Axel; Bas- tiaan van Gemeren, 78 j., echtg. Met ingang van januari '1963 is het Centraal Bureau voor de Statistiek overgegaan tot het samenstellen van een nieuwe reeks prijsindexcijfers van het levensonderhoud op basis 1959/ 1960 100. Voorheen was het basisjaar 1951. De overschakeling op 1959/ 1960 als basisjaar betekent dat thans een recenter uitgavenpa troon van de gezinnen aan de be rekening van de prijsindexcijfers van de levensonderhoud ten grondslag ligt. By vergelijking van het index cijfer van januari 1963 met dat van december 1962 beide op basis 1959/1960 100 blijkt dat het indexcijfer exclusief ver plichte sociale verzekeringen en loonbelasting met 1 punt is ge stegen en wel van 106 tot 107. Het indexcijfer inclusief ver plichte sociale verzekeringen en loonbelasting steeg met 2 pun ten, namelijk van 103 tot 105. De belangrijkste wijziging deed zich voor in de' sector voeding. Voor deze sector steeg het in dexcijfer van 104 in december tot 108 in januari. Dit werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door een stijw ging van de indexcijfers voor aardappelen, fruit en vooral groenten. Voorts vond een prijs stijging plaats voor brood en eieren. Buiten de voedingssector werd een prijsstijging geregistreerd voor vaste brandstoffen. De geconstateerde stijgingen werden voor een deel gecompen seerd door een prijsdaling voor kleding. Deze prijsdaling hield verband met de uitverkoop in januari. Het indexcijfer voor kle- van Anna van de Pols, won. te Rotterdam. 13 mrt. Jozias Herre- bout, 76 j., echtg. van Tanneke Janna Verslujjs; Pieternella Jaco- ba Hamelink, 79 j., geh. gew. met Jacobus Arie Hamelink. TERNEUZEN In deze gemeente hebben zich gevestigd: J. Verherbrugge, Bovenweg 76, van Schoondijke; P. J. Poelman, Geraniumsttr. 2a, van Oudelande; M. M. Bliek, Noordstr. 15, van Den Haag; T. Clemminck, Rembrandt,- laan 31, van Den Haag; C. P. C. Bakker, Van Cantfortstr. 9, van Breda; N. S. Dekker, Leeuwenlaan 8, van Breda; M. A. Dooma, Sta tionsweg 4, van Haatten; L. A. de Roos, Fabrieksstr. 12, van Gelder- malsen. Vertrokken: M. L. A. A. Ploegaert, Zwaluw- str. 13, naar Tilburg; R. B. Hamer, Nieuwstr. 41, naar Bergen o. Zoom; J. A. van Dixhoorn, Nieuwstr. 26 naar Den Haag; A. Allaart, Mar- grietstr. 13, naar Hoek; J, M. Ha-, melink, Pierssenspolderstr. 47, naai Hoek; W. van der Pejjl, Leeuwen laan 12, naar Rotterdam; C. Oppe. neer, Donze-Visserstr, 102, naai Hoek. De commissie Nationale Her denking deelt mede, dat in over leg met de ministerraad de dodenherdenking dit jaar niet op 4 mei zal plaats vinden, doch op vrijdag 3 mei. Dit geschiedt in verband met het feit, dat 4 mei op een zaterdag valt, waardoor de Joodse landgenoten niet aan de dodenherdenking op de Dam zouden kunnen deelnemen. De stille tochten en andere plaatselijke herdenkingen vinden eveneens op 3 mei plaats. JAZZ MUSICUS HAD VERDOVENDE MIDDELEN IN ZIJN BEZIT De Rotterdamse politie heeft de 30-jarige in het Franse Lille wonende Nigeriaanse jazz-musi- cus Daizy O. gearresteerd in ver band met overtreding van de wet op verdovende middelen. De Ni- geriaan had bij zijn arrestatie een hoeveelheid marihuana sigaret ten, hennep en hashis in zijn be zit. Hij heeft verklaard niet in verdovende middelen te hande len, maar het voor eigen gebruik aan te wenden. Deze zomer woi-.dt in Tillberga in Midden-Zweden een „gevan genis" in geheel nieuwe gedaan te geopend, waar de gevangenen voor normale lonen zullen wer ken. Het thans in aanbouw zijn de instituut lijkt in feite meer op een groep moderne woningen en van tralies en andere ver sperringen is niets te bekennen. Het instituut krijgt een fabriek van montage-woningen en de produkten daarvan zullen aan vankelijk voor de gevangenen- gemeenschap zelf worden ge bruikt maar later op de gewone markt verkocht worden. De gevangenen van Tillberga zullen belasting over hun inko men moeten betalen en ook be talen voor voeding en onderdak, eventueel hun gezin financieel steunen en opgelopen boeten en schulden voldoen. Het instituut zal plaats bie den aan 120 geïnterneerden en ongeveer 50 man personeel. Er komen drie paviljoens met elk veertig comfortabele één-mans kamers, die geen cel meer ge noemd kunnen worden, huis kamers, studeervertrekken etc. Verder komt er een administra tiegebouw, een sportgebouw en de fabriek. De uitverkorenen voor het in stituut van Tillberga zullen ech ter wel met zorg worden ge kozen omdat men dit toch niet een geschikte plaats acht om doorgewinterde misdadigers vast te houden. De gehele opzet van Tillberga berust op vertrou wen en als teken daarvan zal elke geïnterneerde de sleutel ding daalde daardoor van 103 in van zijn "eiaéiTkamer op Tak december tot 97 in januari. krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2