V.N.-personeel in Stanleystad mishandeld I Loemoemba's troepen bezetten Bakwanga Zuid* Afrika Engeland van beschuldigt „hoogverraad HET WEER ZON- es MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 16e Jaargang Nr 5072 Kalondji verklaart de oorlog aan regeri ng-L o em oemb a salons jobèrt* DE MALIFEDERATIE EN DE VER. NATIES Bierbarricade op grote verkeersweg Verkeersmoeilijkheden in Boston SABOTAGE OP BRITSE OORLOGSBODEM DE TOESTAND IN DE FEDERATIE VAN MALI yrankerlng oJj abonnement: Terneuzen •-lrccteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2.—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijn» dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advei renttepros per mm 15 ct; .yilrJmuro 'ytt advertentie f2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handatos advertenties)5 regels 1,Iedere regel mets 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adraa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 18 nar, Het hoofdkwartier van (le Verenigde Naties in Stanleystad Ls zaterdag door Kongolese mili taire aangevallen, waarbij twee Canadezen en één Zweedse bur ger werden gewond. Terzelfdertijd werd een Ameri kaanse Globemaster op het vlieg veld bij de stad aangevallen, dat personeel en materiaal van de V. N. aanvoerde. De Amerikaan se vliegeniers werden ook mis handeld. Belgische troepen uit Kongo moet dinsdag zijn voltooid. Van V. N.-zijde is bevestigd dat Kongolese troepen de hoofdstad van Kalondji's „Mijnstaat", Bak- wanga, in de provincie Kasai, hebben bezet. V. N.-troepen zijn zondag opge rukt naar de grens tussen de provincie Kassai en Katanga. Gemeld wordt dat Kongolese regeringstroepen zich te Loepoe- toe in Kasai, op 30 km van de Katangese grens, bevinden. De Katangese premier Tsjom- Soeaanese en Ghanese milli- tairen trokken een kordon om jhet vliegtuig, toen dit landde, i De hoofden van sommige ge- j wonden waren in zwachtels ge- wikkeld. Anderen werden op I draagbaren uit het vliegtuig ge- dragen. De Amerikaanse ambassadeur Gr. Leopolastad, Timberlake en de opperbevelhebber der V. N.- troepen in Kongo, de Zweedse generaal Von Horn, bevonden zich op het vliegveld, toen de „Convair'' landde. AARDBEVING IN NIEUW DELHI. Nieuw Delhi is zaterdag door een zware aardschok getroffen. Duizenden mensen renden in pa niek de straat op. De zware schok duurde maar enkele se conden en werd later gevolgd door een lichtere. Een aantal ge 4tkcpp*ra«t ktfaportteodrf morb 16 bfwwtrjdroat 9 Iwuzto De Kongolezen vielen de Ame rikanen, Canadezen en Zweden aan kort vóór de aankomst van Loemoemba in Stanleystad. Het State Departement beves tigde later dat Kongolese solda ten een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht in Stan leystad hadden aangevallen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie zei dat de Globemaster Ethiopische sol daten van de V. N. van Addis Abeba naar Stanleystad had ge bracht. Hij deelde voorts mee dat er acht bemanningsleden bij de aanval waren betrokken en dat de V. N. de zaak op het ogenblik onderzoekt. Dr. Bunche, Hammarskjoelds persoonlijke vertegenwoordiger in Kongo, heeft zaterdagavond de Kongolese regering 'n krach tig protest overhandigd over de incidenten in Stanleystad. Volgens een woordvoerder van de V. N. zijn er bij de incidenten in Stanleystad geen schoten ge vallen. Hij achtte het mogelijk dat er onder de Kongolese solda ten opwinding was ontstaan bij de aankomst van Loemoemba. Zij zijn wellicht bij de minste aanlei ding gaan schieten, louter en al leen omdat zij opgewonden wa ren. Hij verklaarde voorts dat 3 van de 8 bemanningsleden, die aan boord van de Globemaster waren, op 't vliegveld van Stan leystad zijn afgeranseld dooi' Kongolese soldaten en later zijn weggevoerd. De overige vijf wer den door Ethiopische soldaten van de V. N. in bescherming ge nomen. Een ooggetuige zei later, dat de bemanning van de Globemas ter direct na het uitstappen door i een menigte Kongolezen werd omringd. De mannen werden op het hoofd cn in het gezicht ge slagen door Kongolese soldaten die wild met hun geweren zwaai den, zo zei hij. Van Kongolese zijde in Stan leystad is later meegedeeld dat de menigte opgewonden was, omdat zij in de mening verkeer den dat er in de Globemaster Belgische parachutisten zaten. Iemand schreeuwde„Belgische parachutisten'' en direct daarop drong de menigte op. Dr. Bunche heeft zondag, naar gemeld wordt, ook geprotesteerd tegen „grove schendingen" door de Kongolese regering van twee overeenkomsten betreffende de verplaatsing van V. N.-troepen in Kongo. Een „Convair" van de V. N. is zondag naar Stanleystad gevlo gen om de V. N.-personeelsled'en aan boord te nemen, die in de in cidenten door Kongolezen werden gewond. De commandant van de Belgi sche troepen in Kongo, generaal Gheysen, heeft de Verenigde Na ties voorgesteld het grensgebied tussen Kasai en Katanga te „neutraliseren", aldus heeft een Belgische militaire woordvoerder in Elisabethstad meegedeeld. Troepen van de V. N. zouden volgens Gheysen de grenssteden en wegen die van het door troe pen van de centrale regering be zette Kasai naar Katanga leiden moeten bezetten. De troepen van Tsjombe, die naar de grens wer den gezonden toen bekend werd dat ongeveer 800 man van de centrale regering uit Loeloea- burg naar het zuiden optrekken, zouden uit deze neutrale zóne worden teruggetrokken. Generaal Gheysen had gedreigd de terugtrekking van Belgische troepen uit Katanga te zullen stopzetten wanneer de vijftien Belgische militairen die wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat waren ge arresteerd niet zouden worden vrijgelaten. De evacuatie van be heeft zondag verklaard dat de instorten van huizen zouden 18 brug over de rivier de Loebilasj, mensen gewond zijn geraakt. Het waarover een belangrijke spoor-epicentrum van de aardbeving weg loopt, is opgeblazen. Hoge j iag volgens deskundigen in Nrd- Belgische ambtenaren betwijfe- India. 'len echter de juistheid van deze mededeling. Onze vaeantie is van 22 t/m 30 augustus Secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft de leden van de Vei ligheidsraad in kennis gesteld van de nota, waarin premier Mo- bido Keita van de Malifederatie om bijeenroeping van de volke renorganisatie vrijdag te New York bekend gemaakt. Hij zei dat de secretaris-gene raal niet om een bijeenkomst van de raad heeft verzocht. De boodschap van Keita zou later worden gepubliceerd. Zoals gemeld heeft Senegal bouwen is beschadigd. Door het zich het vorig weekeind uit de Mali-federatie die het met Soe dan vormde, teruggetrokken. Keita, die tevens eerste-minister van Soedan is, heeft zich hier echter niet bij neergelegd. Radio-Brazzaville heeft zater dag meegedeeld, dat Albert Ka londji „president" van de „Mijn- staat" in Kassai de regering- Loemoemba de oorlog heeft ver klaard. Het bericht, dat radio- Brazzaville omriep, was afkom stig uit Elisabethstad. President Kalondji heeft vrij willigers, blank en zwart, opge roepen hem te helpen tegen de „agressie" van de troepen van premier Loemoemba, die Bak- wanga hebben bezet. A.F.P. meldt uit Elisabethstad dat zich zondag aan de grens tus sen Katanga en Kasai schermut selingen hebben voorgedaan tussen Kongolese en Katangese troepen, waarbij in het niemands land schoten werden gewfeseid. Reuter meldt uit Leopoidstad dat een „Convair"der V. N. zon dagavond uit Stanleystad in Leo poidstad is aangekomen met acht Amerikanen en twee Canadezen aan boord, die onverhoeds in Stanleystad door Kongolese po litie en militairen werden aange vallen en verwond. Tloepen van Loemoemba heb ben Bakwanga bezet, de hoofd stad van de afgescheiden „mijn- provincie" van Kasai, aldus heeft de Belgische chef van het kabinet van president 'Kalonji van de mijnprovincie, Raymond Soumoy, zaterdagmorgen aan een correspondent van Keuter medegedeeld. De Sabena heeft na het ver némen van dit bericht, een vlucht naar Bakwanga, via de Belgische basis Kamina, die voor zaterdagmorgen op het program ma stond, onmiddellijk afgelast. De correspondent van Reuter, die een plaats in dit toestel had besproken, kreeg te horen clat zijn vliegbiljet was ingetrokken. Belgische legerkringen in Eli sabethstad hebben gemeld, dat troepen van Loemoemba, ter sterkte van een paar honderd man, vanuit Loeloeaburg in de richting van de mijnprovincie oprukken. Het bericht over de bezetting van Bakwanga is afkomstig van twee functionarissen van de Sa bena, die zaterdagmorgen uit Kamina in Elisabethstad zijn aangekomen. Een van hen deel de mede dinsdag door Tunesi sche militairen van de V. N.- troepen te zijn gearresteerd, toen hij op het vliegveld van Bakwanga landingslichten wilde gereadzetten voor een nachtlan- cling van een vliegtuig, waarme de president Kalonji uit Elisa bethstad naar Bakwanga terug keerde, na zijn besprekingen met premier Tsjombe van Katar.ga. De volgende morgen kreeg hij last te vertrekken. De betrokken Sabena-func- tionair verklaarde vóór zijn vertrek door een aantal Tunesi sche soldaten te zijn geschopt en geslagen. Kaionji's kabinetschef Sou moy zei dat vijf of zes vliegtui gen van de Verenigde Naties met wapens vanuit Loeloeaburg naar Bakwanga waren De grote verkeersweg van de Duitse stad Frankfort naar het zuiden is volkomen versperd door een gevaarlijke barricade van metalen kratten en gebroken bierflessen. Het kwam allemaal doordat een vrachtauto met aan hangwagen met zoveel vaart door een bocht gierde, dat de aanhanger kantelde. Het kostte heel wat moeite om het wegdek weer berijdbaar te krijgen. Iiammarskjoeld stuurt medewerkers naar Kongo Secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de V. N. heeft zijn as sistent dr. Andrew Cordier op dracht gegeven onmiddellijk naar Kongo te gaan. Ha.nmarskjoeld heeft voorts zijn persoonlijke vertegenwoor diger in Kongo, dr. Bunche. naar New Yoi'k teruggeroepen. Zoals bekend is de Indische diplomaat Rajesjwar Dajal tot opvolger can Bunche in Kongo benoemd. In verband met de verklaring van Loemoemba dat hij zal vra gen om terugtrekking van alle V. N.-troepen ais de laatste Belg Kongo heeft verlaten, heeft Hammarskjoeld ex-president Ga- lo Plaza van Ecuador aangewe zen om de leiding van een stu diegroep op zich te nemen die het beheer van de militaire ba ses Kamina en Kitona moet on derzoeken. Deze bases zullen zoals bekend onder toezicht van de V. N. komen als de Belgen vertrokken zijn. De overstroming in India. Volgens in Nw Delhi ontvangen berichten begint het water in de staat Orimassa, in het noordoos ten van India, na elf dagen lang een derde deel van de uit vijftien miljoen zielen bestaande bevol king van deze staat te hebben belegerd, weer te zakken. Er zijn minstens 47 mensen om het le ven gekomen. Uitgebreide hulp acties zijn gaande om de duizen den mensen, die in boomtoppen, op daken en spoorwegdijken een toevlucht hebben gezocht, te redden. Er wordt voedsel uitge worpen, terwijl alle beschikbare vaartuigen bij de reddingswerk zaamheden zijn ingeschakeld. Het leger voert met vliegtuigen honderden tenten aan om de daklozen een tijdelijk onderdak te kunnen verschaffen. KENNEDY KRITISEERT DEFENSIEBELEID Door een staking bij de openbare very oersteen sten van de Ameri kaanse stad Boston en omgeving zijn hier niet minder dan zeven miljoen mensen cp ander ver voer aangewezen. Veien hebben hun toevlucht genomen tot hun rut hetgeen zoals hier op do Mystriver-brug tot enorme ver keersopstoppingen aanleiding is geweest. den, „voor het aanleggen van een wapendepót voor de troepen van Loemoemba," zo voegde hij hier als zijn mening aan toe. De mishandelde Sabena-man zei nog de Tunesische militairen tegenover Kongolezen te hebben horen zeggen: „Jullie hebben de Belgen niet meer nodig. Wij zijn hier om jullie te helpen, in ons Afrika. V/ij zijn ook Afrikanen." Volgens Soumoy bevindt pre sident Kalonji zich op het ogen blik wederom in Elisabethstad voor besprekingen met Tsjom be. Een persadviseur van presi dent Tsjombe heeft bevestigd, dat alle verbindingen met Ba kwanga sinds vrijdagavond ver broken zijn. Het bericht over de bezetting van Bakwanga werd zaterdag morgen kwart voor negen plaat selijke tijd gemeld door de radio zonder van de mijnbouwmaat- schappij „Forminière" in Bak- kwanga. Na dit bericht verbrak de radiotelegrafist in Bakwanga eensklaps de verbinding, zonder uitleg te geven. Aan het bericht werd toegevoegd, dat Bakwanga zou zijn bezet door 300 man troe pen van de centrale Kongolese regering. Vóórdien waren de verbindin- g entussen Bakwanga en Elisa bethstad dertien uur lang ver broken geweest. Zware onweders op donder dagavond en vrijdagnacht heb ben in een groot deel van Noordrijnland-Westfalen aan zienlijke schade aangericht. In Dorsten werd een landbouwer door de bliksem getroffen en gedood en in Holtfeld werden elf koeien in een stal door de bliksem gedood. Er zijn ver scheidene boerderijen afge brand, terwijl woningen, stra ten en landbouwgronden onder water kwamen te staan. Senator Kennedy, de demo cratische kandidaat voor het presidentschap, heeft vrijdag kritiek geoefend op het defen siebeleid. Volgens hem ver schuift het machtsevenwicht in de wereld geleidelijk in het voordeel van het Russisch-Chi- neso blok. Kennedy sprak op de jaar lijkse bijeenkomst van „vete ranen van oorlogen in het bui tenland". Hij zei dat voor het eerst sinds 1312 de kusten van Amerika worden bedreigd door Chinezen. Dit jaar waren de V. S. van plan een kleiner deel van de begroting dan ooit sedert de Koieaanse oorlog aan defensie te besteden, en dat terwijl hun vijanden „dagelijks arroganter, dreigender en machtiger worden". Ds senator was van oordeel, gezon- j dat de Amerikaanse verdediging moet worden versterkt, onge acht de kosten. De nieuwe pre sident zou het Congres in januari geld, moeten vragen voor het versnellen van het raketprogramma, het uitbrei den en moderniseren van de conventionele strijdkrachten en het stroomlijnen van het defen sie-apparaat. Hiermee zou een bearr.d van ongeveer twee' miljard zijn gemoeid. Amerikaanse atoomduikboot onder de Noordpool De Amerikaanse atoomduik boot „Seadragon" heeft waar schijnlijk de Noordpool bereikt, aldus heeft het ministerie van Marine in Washington meege deeld. Het schip vaart in noordooste lijke richting door de Canadese Archipel. De commandant heeft de laatste tijd geen mededelin gen gedaan over zijn positie, mo gelijk ten gevolge van het feit dat hij geen opening in hel ijs heeft kunnen vinden om de an tennen uit te steken en radio contact tot stand te brengen. De commandant van de „Sea dragon", k'apitein-luitenant-ter- zee Steele, heeft later geseind dat de „Seadragon" er in is ge slaagd de Noordpool via de Ca nadese Archipel, d.w.z. zonder het Amerikaanse continent te verlaten, te bereiken. De vaart is gedeeltelijk onder en gedeel telijk boven water ondernomen. Amerikaanse zeelieden die de „Seadragon" hadden verlaten, speelden aan de Noordpool een partijtje base ball. De zon scheen helder en het vroor maar twee graden Celsius, aldus de radio boodschap van kapitein-luitenant Steele. De Zuidafrikaanse minister van de P. T. T„ Albert Herzog, heeft op een bijeenkomst van de Republikeinse partij in Car- tonville, Transvaal, verklaard dat de Engelse regering „hoog- Het vertrek van de Britse torpedobootjager „Dainty" voor ten patrouilletocht naar IJs land, is tweemaal uitgesteld in verband met machineschade. Vrijdag werd het vertrek van het schip reeds uitgesteld, na dat een mankement in de stuur inrichting was geconstateerd, dat volgens een woordvoerder van de Britse marine alleen met opzet kan zijn veroorzaakt. In de afgelopen nacht moes- het vertrek op het laatste moment opnieuw worden uitge steld als gevolg van schade in de machinekamer. Met betrek king tot dit geval zei oen marinewoordvoerder nog niet te kunnen zeggen of hier van sabotage sprake is. De omvang van de schade wordt voorlopig geheim gehou den. De Soedanese autoriteiten heb ben de banken in de hoofdstad Bamako verzocht alle transfers naar Dakar, de hoofdstad van Senegal, te staken. Transfers naar Parijs en bankinstellingen in landen die deel uitmaken van de franc-zóne zijn wèl toege staan. De president van Kameroen Ahmadoe Ahidjo heeft na oen reis door Soedan en Senegal in Yaoende verklaard dat de breuk in de federatie van Mali „defini tief" lijkt. Hij achtte het echter niet uitgesloten dat, wanneer de gemoederen tot rust zijn ge komen, bij voorkeur in het kader van een conferentie van Afri kaanse regeringsleiders bespre kingen over samenwerking van beide landen kunnen worden her vat. verraad" heeft gepleegd .egens de blanke bevolking van Zuid- Afrika. De Engelse regering heeft de mensen van Engelse afkomst in Afrika de rug toegekeerd. De blanke bevolking van Zuid-Af- rika staat thans voer de keus: zich verenigen of gescheiden ten onder te gaan, aidus Hertzog. „Wanneer de zwarte gangsters hier de baas worden zullen zij niet vragen of iemand tot het Engels- of Afrikaans- sprekende deel behoort. De enige vraag zal zijn of hij blonk of zwart is, en wanneer hij blank is zal hij daarvoor moe ten boeten". Alle grote mogendheden heb ben de blanken in Afrika de rug toegekeerd omdat zij hen beschouwen als een belemme ring voor vriendschap met de Afrikanen, aldus de Zuidafri kaanse bewindsman. ZON op onder Aug. 29 5.46 30 5.48 31 5.49 MAAN op onder 19.35 19.33 19.30 13.41 14.50 15.53 23.07 23.54 DEZELFDE TEMPERATUREN Een depressie boven de Britse eilanden, waar dagenlang storin gen omheen hebben gecirculeerd, die over het continent trekken, heeft zich thans naar het noor den verplaatst. Aan de zuidkant ervan trok zondag nog een hoe- veelheid koude lucht in de hogere niveaux over ons land, waardoor er plaatselijk flinke regen- of on weersbuien vielen. In Twenthe leverden deze een hoeveelheid neerslag op van 17 mm. Boven Frankrijk bevindt zich nu een rug van hoge luchtdruk die vandaag ook het weer bij ons zal beïnvloeden. Verwacht wordt dat de buiigheid minder groot zal zijn dan zondag, terwijl er flinke opklaringen zullen voorkomen. De temperaturen blijven bij de te verwachten zuidwestelijke win den ongeveer dezelfde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen. MAANDAG 29 AUGUSTUS. Terneuzen Breskens Hansweert Walsoorden 6.48 7.06 6.13 6.31 7.28 7.46 7.38 7.56

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1