Wysjinsky dringt opnieuw aan op verbod van atoombom Het voorstel van Eisenhower DE BENELUX-CONFERENTIE TE LUXEMBURG l r INDO-CHINA Generaal Gruenther over de Navo RESOLUTIE WEST-DUITSE BONDSDAG Onderzoek door McCarthy WEERSVERWACHTING. HOOGWATER Zifting van de alg. vergadering geëindigd Readies en commentaar Stappen van Bohlen in verband met Eisenhowers voorste! Het treinongeluk in West-Berlijn EIND VOLGEND JAAR 125 NIEUWE VLIEGVELDEN IP B VRIJDAG 11 DECEMBER 1953. 9e Jaargang No. 3021. Koninklijke Familie viert Kerstfeest in Den Haag Telford Taylor niet benoembaar in een regeringsfunctie HET IS BIJNA ZOMER., Franl.ering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; JE ZEEUW per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur. De Sowjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Andrej Wysjinsky, heeft Woensdagavond, in zijn eerste verklaring over de kwestie der atoomenergie na de rede van president Eisenhower, opnieuw aangedrongen op verbod van de atoombom. In een korte toespraak, even voordat de algemene vergadering •Ier Ver. Naties uiteen ging, ver wees Wysjinsky naar de verwer ping door de algemene vergade ring van het Sow jet-Russische vredesvoorstel, dat verbod van atoomwapens en gelijktijdige in stelling van strikte internationale «ontróle omvatte. „Het schijnt ons toe, dat zonder de goedkeuring van maatregelen tot onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens, geen versterking van de vrede mogelijk is. „Het moet eveneens duidelijk aijn, dat zonder strikte interna tionale controle op de inachtne ming van dit verbod de nood zakelijke verzekering, dat atoom energie alleen voor vreedzame doeleinden gebruikt zal worden, niet kan worden verkregen", al dus Wysjinsky. „Zonder verbod kan men zelfs niet denken aan een verminde ring van het vernietigende poten tieel der wereldvoorraden van atoomenergie, welke een nieuwe benadering van de kwestie van het gebruik van atoom-, water stof- en andere wapens van mas sa-vernietiging zou kunnen ga randeren", verklaarde de Sowjet- afgevaardigde. Op een vraag van een verslag gever antwoordde Wysjinsky la ter, dat hij niet verwees naar de verklaring van president Eisen hower, maar dat hij slechts het Sowjet-standpunt opnieuw aan haalde. De voorzitster, mevr. Pandit, beëindigde de zitting van de al gemene vergadering der Ver. Na ties met een korte verklaring, waarin zij o.m. zei te hopen, dat •.a. Malenkof, sir Winston Ohur- «hill en president Auriol het voorbeeld van president Eisen hower in de toekomst zouden vol gen door een toespraak tot de al gemene vergadering. Haar verklaring werd toege juicht. Tevoren had de algemene ver gadering een suggestie van de beheerschapscommissie verwor pen, volgens welke vertegen woordigers der Ver. Naties be noemd zouden worden, om de toestand in beheerschapsgebieden te onderzoeken. De suggestie verkreeg niet de vereiste twee derde meerderheid. 29 Landen (o.a. Egypte, Libanon, Sowjet-Unie, Syrië, Zuid-Slavië) stemden vóór, 16 (o.a. Nederland, België, Luxemburg, Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Israël) tegen en 14 (o.a. India, Indonesië) onthielden zich. Met 38 stemmen tegen nul, bij 12 onthoudingen, nam de Assem- blée een resolutie aan, waarin wordt aanbevolen dat de bevol king van Somaliland onder Ita liaans beheer wordt klaarge maakt voor volledige onafhanke lijkheid in 1960. Italië en Ethio pië worden opgewekt te trachten tot overeenstemming te komen over de grens tussen Somaliland en Ethiopië. Met 41 stemmen tegen 4 stem men, bij 5 onthoudingen, keurde de Assemblée de aanbevelingen goed dat El Salvador, Haïti, India en Syrië een subcommissie vor men om de vragenlijst te herzien, door middel waarvan de be herende landen jaarlijks verslag uitbrengen aan de Assemblée over politieke, economische, so ciale en onderwijszaken in be heerde gebieden. Voorts hechtte de algemene ver gadering haar goedkeuring aan de begroting voor de Ver. Naties voor het komende jaar ten be drage van 47.827.110 dollar. Ook een voorstel om de secre taris-generaal grotere bevoegd heden te geven ten aanzien van het ontslaan van employé's, werd aangevoerd. Deze bevoegdheden zullen ech ter zorgvuldig worden omschre ven. Het tribunaal voor admini stratieve zaken der organisatie zal aan ontslagen functionarissen als compensatie 'hoogstens twee jaar salaris mogen toewijzen. In de kwestie van de compen satie ten bedrage vjm 180.000 dol lar, welke door het tribunaal aan e'd ontslagen Amerikaanse em ployé's is toegewezen, zal een ad viserende uitspraak van het in ternationale gerechtshof te Den Haag worden gevraagd. Het Franse opperbevel in Indo- China heeft in allerijl per vlieg tuig versterkingen laten aanvoe ren naar Dien Bien Phoe, het bol werk in de bergen dat door een Vietminh-divisie wordt bedreigd De opstandelingen, die door bommenwerpers en jachtvliegtui gen worden bestookt, tellen 12.000 man, die zich in twee colonnes hebben gesplitst, waarvan de een op weg is naar Dien Bien Phoe en de andere naar Laitsjau, de hoofdstad van Thai. Uit laatst genoemde plaats zijn reeds hon derden burgers vertrokken, maar volgens een Franse woordvoerder zal de plaats worden verdedigd. Franse uniestrijdkrachten heb ben Woensdag de belangrijke post Moeong Ngoi, acht kilometer ten Noordwesten van Loeang Pra- bang, de hoofdstad van Laos, ver overd. De koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest met het hof personeel vieren in de koninklij ke stallen aan de Hogewal te Den Haag. Deze viering zal geschie den op 23 December a.s. Er zal een Kerstspel worden opgevoerd. Hare Majesteit de Koningin zal het Kerstevangelie voorlezen en Z.K.H. Prins Bernhard zal een Kersttoespraak houden. De sa menzang zal worden begeleid door koperblazers van de ko ninklijke militaire kapel. Aan de Kerstfeestviering zal door onge veer 350 personen worden deel genomen. Zoals bekend is viert de ko ninklijke familie de laatste jaren het Kerstfeest tezamen met het hofpersoneel. De vorige jaren geschiedde de viering in Amster dam, Soestdijk en Apeldoorn. Van de Kerstfeestviering op 23 December in Den Haag zal over beide Hilversumse zenders van 15.30 tot 16.30 uur een re portage worden uitgezonden. De wereldomroep zal opnamen ma ken ter uitzending in de Kerst nacht. De Amerikaanse pers en com mentaren van het publiek weer spiegelen de diepe teleurstelling in het gehele land over het feit, dat van Russische zijde niet hoopvoller is gereageerd op Eisenhowers plan voor toezicht op de atoomenergie, aldus Reu- I ter. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, zal onmiddellijk stappen bij de Sow- jet-regering ondernemen om haar aandacht te vestigen op het „sociale karakter" van president Eisenhowers voorstellen, aldus heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken Don derdag bekendgemaakt. De woordvoerder van het mi nisterie, Suydam, bracht in her innering, dat het Witte Huis of ficieel heeft verklaard te hopen, dat de Sowjet-leiders zullen be grijpen, dat Eisenhowers voor stellen „een ernstig en voor de vrede toepasselijk initiatief" zijn. a Voorts deelde hij mede, dat de tekst van Eisenhowers rede aan alle Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers in het bui tenland is gezonden, zoals wel meer wordt gedaan met belang rijke redevoeringen. De leiders der Amerikaanse diplomatieke missies kunnen, voorzover zij dit nodig achten, de ministers van buitenlandse zaken van de landen waar zij verblijven, een afschrift van de rede toezenden. De Westduitse bondsdag heeft Donderdagmorgen met algemene stemmen een resolutie aangeno men, die de regering opdraagt ter gelegenheid van de conferentie van de grote vier, aan te dringen •p het herstel van de Duitse een heid in vrede en vrijheid. De resolutie spreekt de hoop uit, dat de viermogendhedencon- ferentie ertoe zal bijdragen, de wereld de werkelijke vrede, waar alle volken in Oost en West vurig naar verlangen, nader te brengen. In de resolutie brengt de Bonds dag opnieuw de wens van het ge hele Duitse volk, zijn nationale en staatkundige eenheid te bewa ren en als gelijkgerechtigd lid in een verenigd Europa de wereld vrede te dienen, tot uitdrukking. Het parlement verwacht van de bondsregering, dat zij tijdens de viermogendhedenconferentie zal aandringen op het herstel van de eenheid van Duitsland op grond van de bondsdagresolutie van 10 Juli, waarin voor de vreedzame hereniging van Duitsland als eis gesteld werden: vrije verkiezin gen in geheel Duitsland, vorming van een regering voor geheel Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag tussen deze rege ring en de bezettende mogend heden. De Westduitse regering dient volgens de resolutie alles in het werk te stellen om er voor te zor gen, dat de in het handvest van de Ver. Naties en in de Europese conventie vervatte rechten van de mens voor het gehele Duitse volk gewaarborgd worden. De bondsdag betuigt opnieuw zijn diepe verbondenheid met de Duitsers in Oost-Duitsland en Oost-Berlijn. De bondsdag heeft ook een so cialistische motie zonder debat en met algemene stemmen goedge keurd, die de bondsregering ver zoekt, de bondsdagcommissies voor buitenlandse zaken en voor kwesties betreffende geheel Duitsland en Berlijn van alle zaken, die met de conferentie van Bermuda en een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier bezettende mo gendheden te maken hebben, op de hoogte te houden. - •,,7 Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat president Eisen hower Woensdagavond aan mevr. Vidjaja Laksjmi Pandit, de voor zitster van de algemene vergade ring van de Ver. Naties, heeft ge vraagd of zij van Russische zijde commentaar op zijn rede had ge hoord. „Ik vraag me af wat Wys jinsky van mijn rede vindt", had hij gezegd. Mevrouw Pandit haalde toen de volgende uitlating van Wysjinsky aan: „Ik vond de rede beter dan ik verwacht had". Hij had daar echter aan toegevoegd: „maar waar is het verbod op het ge bruik van atoomwapens?" Een commentator van radio- Moskou verklaarde: „Het is heel duidelijk, dat Amerika geen ver mindering van de internationale spanning wenst". Hij noemde de rede oorlogszuchtig. Boris Leontjef, commentator van radio-Moskou, heeft naar aanleiding van president Eisen howers voorstel voor een inter nationaal orgaan voor atoom energie verklaard, dat de presi dent „trachtte een nieuwe lezing van het oude plan Baruch" naar voren te brengen, dat de „nood' zaak van een verbod van atoom wapens en toezicht op strikte na leving ervan verwerpt". Uit Eisenhowers „strijdlustige rede en de houding van de Ame rikaanse V.N.-delegatie" bleek, dat de Ver. Staten geen vermin dering van de internationale spanning wensen, zo zei Leontjef. Volgens hem wensen alle volken „geen lege woorden, doch doel treffende maatregelen om de spanning in de wereld te vermin deren en de vrede en veiligheid te versterken". De commentaar op Eisenhowers rede werd besloten met de woor den: „De president gaf niet zijn houding te kennen ten opzichte van de kwestie van het verbod van atoomwapens". Leontjef zeide voorts nog: „Hoe wel het op dit ogenblik mogelijk is vrede in Indo-China tot stand te brengen, blijkt uit het commu niqué van Bermuda, dat de Ver. Staten Frankrijk pressen deze oorlog voort te zetten." Fremier Laniel heeft in het vraaggesprek met het blad „France Soir" de voorstellen van president Eisenhower inzake controle op atoomgebied „een verstandig en edelmoedig initia tief" genoemd. „Systematische, door de Sowjets geïnspireerde propaganda poogde de grote mo gendheden een schuldcomplex te geven vanwege haar grote voor raden atoommaterialen, President Eisenhowers rede heeft deze toe stand radicaal gewijzigd", aldu, de Franse premier. De West-Berlijnse politie heeft meegedeeld, dat bij het ongeluk met de luchtspoorweg in het wes telijke stadsdeel Woensdag 75 personen verwondingen hebben opgelopen. Op zeven na konden allen na te zijn behandeld naar huis terug keren. Het ongeluk was, volgens de politie, te wijten aan het weige ren van een automatisch sein. Dichte mist had bovendien het zicht tot drie meter beperkt. De geallieerde opperbevelhebber, generaal Gruenther, heef-S Donderdag tegenover de stafchefs van de Navo verklaard, dat 1953 één van de beste jaren" van 't bondgenootschap is geweest en dat de organisatie thans beschikt over 40 legerdivisies en 5.000 front vliegtuigen, gereed om een aanval te weerstaan.. Gruenther besprak het jaar rapport met de militaire commis sie van de 14 naties van de orga nisatie. Toen hij het gebruik van atoomwapens te velde ging be spreken, deed hij alle aanwezigen beneden de rang van luit.-gene- raal de conferentie verlaten. Ongeveer 50 militaire en bur geradviseurs bevonden zich in de wandelgangen, terwijl de gene raal zijn verhandeling hield over wat door militaire personen be schreven werd als „het mogelijk revolutionnaire effect van de atoomoorlog op de traditionele gevechtshandelingen te land". Atoomkanonnen, waarvan er reeds enige in Duitsland aanwe zig zijn, worden thans gerekend tot conventionele oorlogswapens in de militaire plannen van het Atlantisch pact. De groei van dit jaar vertoont een klein tekort voor de lucht strijdkrachten, maar volgens functionarissen is er grote voor uitgang geboekt in het overscha kelen van verouderde types vlieg tuigen op moderne straalvlieg tuigen. Het aantal squadrons met vliegtuigen met benzine-mo- toren, is belangrijk verminderd. De veertig landdivisies om vatten Turkse en Griekse strijd krachten, die niet onder het Westeuropese commando vallen. In West-Europa is de ernstig ste zwakte, zo bevestigde de mi litaire commissie, het ontbreken van de 12 divisies, die West- Duitsland ingevolge het Europe se legerverdrag zou hebben bijge dragen gedurende de afgelopen 18 maanden. De Navo Jieeft het grootste deel van de militaire uitgaven van 60 milliard dollar gedurende dit jaar besteed aan het opnieuw uitrusten, het versterken van re serves en het tot stand brengen van nieuwe productie van moder ne typen bewapening. Het resul taat is geweest een „sterke en gezonde" consolidatie meer dan een opzienbare verhoging van operationele kracht, aldus deze zegslieden. Het verhogen van wat de mili taire overheden beschreven als „doelmatigheid" bedroeg iets meer dan 30 pCt vergeleken bij vorig jaar. Maar, zo zeiden des kundigen van de militaire inlich tingendienst, de „doelmatigheid" van de Russen is in Europa met bijna hetzelfde percentage toege nomen. Het militaire program voor het volgend jaar, dat Donderdag door de militaire commissie is goedgekeurd, voorziet in iets ho gere uitgaven en in nog een jaar van consolidatie. Men hoopt, dat tegen het eind 1954 alle 125 nieu we vliegvelden in Europa vol tooid zullen zijn. Ongeveer 100 zijn reeds gereed gekomen en klaar voor gebruik. Een hoge functionaris heeft Donderdag ontkend, dat het pact ertoe zal overgaan het nieuwe Belgische 300 kaliber geweer als standaard-geweer in te voeren. De proefnemingen met Belgische en andere typen duren voort en het zou nog verscheidene maanden duren, voor hierover overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zo zei hij. Senator McCarthy heeft de subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de senaat medege deeld, dat de voormalige aankla ger bij de processen in Neuren berg, Telford Taylor, niet be noembaar is in enige regerings functie „wegens loyaliteitskwes ties". McCarthy zeide, dat Taylors dossiers gemerkt is vanwege do ongewone activiteiten, waarmee hij zich bezig houdt. Zolang dat dossier zo gemerkt bleef zou I Taylor onbenoembaar b.ijven. De senator deelde de subcom missie voorts mede, dat hij Tay lor zou dagvaarden voor een ver hoor in een onderzoek naar ver meende Sowjet-spionnage naar radargdheimen te Fort MSon- mouth, New Jersey. „Wij merken, dat hij z-'ch zeer geïnteresseerd heeft in het on derzoek naar vermeende lekken in de laboratoria te Fort Mon mouth", zeide McCarthy. Uit sommige van de betrekkin gen die hij onderhoudt valt af te lichtingen zal kunnen geven, zo zei McCarthy. Van de zijde der Nederlandse delegatie toonde men zich zeer tevreden over het resultaat der conferentie van het comité van ministers der Benelux-landen te Luxemburg. Waar zich indertijd op de con ferentie van Den Haag reeds een keerpunt aftekende in de ont wikkeling, zo merkt men op, heeft deze te Luxemburg thans haar hoogtepunt gevonden in de afsluiting van het handelspoli tieke protocol. De moeilijkheden van de door de Nederlandse concurrentie ge troffen sectoren der Belgische industrie zijn op deze conferentie Wat de transfer van kapitalen betreft werd van gedachten ge wisseld over de vraag of de ver rekening hiervan al dan niet via de Europese betalingsunie zou moeten lopen. Hoewel hierover nog geen definitieve beslissing werd genomen, mag als vrijwel zeker worden aangenomen dat op de eerstvolgende bijeen komst der ministers een compro mis zal worden bereikt. Wat de openbare aanbestedin gen aangaat bleek dat de dis pariteit bij de aanbestedingen veel minder groot is dan in het goederenverkeer omdat de Ne derlandse uitvoerders van wer ken in België toch met Belgische materialen werken. Verder werd van gedachten gr- zelfs niet ter tafel gebracht. Het wisseld over de algemene situa ook eens aan Belgische en Lu xemburgse zijde te onderzoeken, m.a.w. na te ^aan in hoeverre de lonen in België en Luxemburg schuldig zijn aan bedoelde dispa riteit. Sprekende over de Europese integratie werd door de minis ters de nadruk gelegd op het be lang van Benelux. De gehele wordingsgeschiedenis van Bene lux blijkt zich thans te herhalen bij de eenmaking van Europa. Mocht Benelux ooit mislukken, zo werd onderstreept, dan be hoeft men zich geen illusies te maken over een integratie van Europa. OE CIJFERS GEVEN DE GEMI00 MAX. TEMPERATUUR IN CELCIUS AAN In een rede, gehouden in de militaire academie te West Po'nt heeft generaal Taylor, die vorig jaar het leger ver'aten heeft om een leidende functie bij kleine defensie-industrieën te Washing- j ding der Belgen, die op de vorige ton op zich te nemen, onlangs te Brussel gehouden conferentie feit dat het Nederlandse bedrijfs leven zoveel begrip heeft ge toond voor de Belgische moeilijk heden heeft namelijk een grote ontspanning gebracht in de Bel gische gemoederen zodat men zich geheel aan andere proble men heeft kunnen wijden. Wat het handelspolitieke pro tocol betreft, dat door de minis ters werd ondertekend, is over eengekomen dat onmiddellijk met de voorbereiding hiervan zal worden begonnen. Verheugend is ook dat besloten werd ten aanzien van de internationale conferenties, b.v. die van de al gemene overeenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.), en van de kolen en staalgemeen schap in de toekomst een ge meenschappelijk standpunt in te nemen. De Belgische minister van Bui tenlandse Handel was de eerste die zich bereid verklaarde reeds tijdens de voorbereiding van de handelspolitieke overeenkomst enkele experimenten te nemen met betrekking tot het afslui ten van handelsovereenkomsten met derde landen. Dit betekent een grote verandering in de hou- verklaard, dat McCarthy nutte loos de nationale verdediging van Amerika in het geding zou brenge als zijn onderzoek te leiden dat hij ons waardevolle in-1 Fort Monmouth op niets uitliep. er eerder voorstander van waren eerst de bekrachtiging van het accoord door de parlementen af te wachten alvorens met het ex perimenteren te beginnen. tie waarbij de Luxemburgse mi nister Rasquin zich afvroeg of de tijd nu niet is aangebroken de dispariteit in lonen en prijzen nu medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Mist. Overwegend zwaar bewolkt en op vele plaatsen mist. Hier en daar nog motregen. Weinig ver andering in temperatuur. Aan vankelijk weinig, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. tempera ruu boven normaal U0ST- ENGELAND 14 W F S T v l DUlTSLy 1 DUITSL 11 N K R IJ K 70 z wits: 1-emperaTuur gelijk zomerweer 18 ITALIË Rome SPANJ[ 17 Madritf WARME LUCHT UIT HET ZUIDEN ZATERDAG 12 DECEMBER. De huidige bijzonder zachte dagen voor de tijd van het jaar schijnen vermoedelijk een record j van de laatste honderd jaar te betekenen. Het zachte weer wordt veroorzaakt door aangevoerde lucht uit het warme Zu den. i Deze zachte temperatuur wordt over geheel West-Europa waar genomen, zelfs is de toestand in het Zuiden van Frankrijk zodanig .IKV.*.. dat men de temperatuur verge- Z0N- EN MAANSTANDEN Jijkt met het zomerweer. v.m. n.m. Breskens 5.27 5.58 Terneuzen 6.02 6.33 Hansweert 6.42 7.13 Walsoorden 6.52 7.23 ZON op onder op Dec. 11 8.38 16.29 11.56 12 8.39 16.28 12.13 13 8.40 16 28 19 28 14 8.41 16.28 12.44 MAAN onder 22.16 23.38 Tot zelfs in Scandinavië horen |wij opmerkingen over deze vr'en- delijkheid van koning-Winter. Vorig jaar hadden wij in Novem ber reeds berichten over lawines en sneeuw in Europa. Thans ho ren we dat het wel bijna zomer 1.01lijkt

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1