Hel Koninklijk Noorwegen bezoek aan Charges op de Dam te Amsterdam De bestandsbesprekingen ministers over Benelux De hertog van Edinburgh van de R.A.F. piloot WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VERKLARINGEN VAN BEVAN „Prawda"-critiek op Sowjet-pers Belgische de Eisenhowers program voor hulp aan het buitenland K.V.P.-propagandist gespannen voor wagen van tegenpartij INDO-CHINA Tevredenheid over schadevergoeding in rampgebied Weer droppings boven Nederland Opnieuw arrestaties in Kenya De gevechtshandelingen Frankerlng bij abonnement: Terneuzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eaüactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 6 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2335. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm. 12 ct.; minimum tm advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uter Er bestaat in Noorwegen voor het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard een oprechte en warme belangstelling. De voorbereidingen zijn wel licht weinig spectaculair, maar achter de schermen wordt reeds vele dagen hard gewerkt om al les in de puntjes verzorgd te heb ben. Het bezoek vraagt ook van de Nederlandse legatie alle werk kracht, maar zij ondervindt daar bij 'n uiterst prettige samenwer king van de Noorse autoriteiten. Inplaats van een starre protocol laire houding is er sprake van een zeer soepele samenwerking. In Oslo kan men dezer dagen in vele kringen beluisteren, dat de beide landen veel gemeen hebben. Er zijn nog vele herin neringen uit het verleden aan de banden tussen Noren en Neder landers. Men spreekt over het samengaan in de oorlogsdagen, toen Koningin Wilhelmina en Koning Haakon éénzelfde hou ding aannamen. Men praat ook over die bijzondere vorm van sa menwerking tussen Noorwegen en Nederland op het gebied der atoomenergie. Inmiddels houdt Noorwegen zich in deze dagen ook zeer druk bezig met het huwelijk van Prinses Ragnhild en Oeivind Lo- rentzen, de 31-jarige zoon van 'n grote Noorse reder. Dat wil niet zeggen dat de belangstelling nu verdeeld is, zo verzekerde een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar het huwelijk, zo kort na het koninklijk bezoek, vormt al vele weken het gesprek van de dag. Het is het eerste huwelijk aan het Noorse hof sinds 1929. De toekomstige man van Prin ses Ragnhild zal na het huwelijk met zijn vrouw naar Rio de Ja neiro gaan, waar hij de leiding zal krijgen over de kantoren van de Noorse rederij aldaar. Men verwacht, dat zij er enkele jaren zullen blijven. De Prinses be houdt haar titel. Oeivind Lorent- zen was een belangrijk figuur in het Noorse verzet. Hij werd per parachute gedropped in het be zette Noorwegen en is een goed sportsman. Vooral de Noorse vrouwen leven met deze roman tische gebeurtenis heel warm mee. Het bezoek van het Koninklijk Paar was reeds lang voor de vaststelling van het huwelijk ge regeld. Onze gezant in Oslo, jhr. mr M. P. M. van Karnebeek, die nog maar' onlangs zijn nieuwe post heeft ingenomen, werd reeds on middellijk geplaatst voor de voor bereiding van het koninklijk be- Het is een merkwaardige om standigheid, dat bij het laatste De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van Koningin Elisa beth van Engeland, heeft de on derscheidingstekens van piloot bij de R.A.F. ontvangen. De 31-jarige hertog heeft slechts 90 lesuren in de lucht gehad. Zijn instructeur noemde hem verreweg de beste leerling, die hij ooit had geïnstrueerd. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de hertog op het denkbeeld om te leren vliegen gekomen is door een gesprek met Prins Bernhard, die hem verteld had, dat hij zelf het vliegtuig had bestuurd, (waarmede hij eens met Koningin Juliana naar Lon den was gevlogen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Vrij koud. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motre gen. Matige tot krachtige noord westelijke tot noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. DONDERDAG 7 MEI. v.m. n.m. Breskens 8.01 8.29 Terneuzen 8.36 9.04 Hansweert 9.16 9.44 Walsoorden 9.26 9.54 koninklijk bezoek aan Noorwe gen in 1922, zich in het gevolg van Koningin Wilhelmina de va der bevond van de huidige gezant. Deze, jhr mr D. H. A. van Karne beek, was destijds minister van Buitenlandse Zaken. Van Nederlandse zijde worden er op het ogenblik druk voorbe reidingen getroffen voor de lunch, die door Koningin Juliana Donderdag 7 Mei wordt aangebo den. Deze wordt gehouden in de in het water gelegen „Royal Nor wegian Yachtingclub" „Dronnin- gen" (De Koningin). In een ge deelte van het gebouw is het res taurant gevestigd, dat voor deze gelegenheid geheel voor de lunch wordt ingericht. Er komt Neder lands personeel voor over. Tafel zilver, aardewerk, linnen en an dere zaken zijn uit ons land ge zonden. Groenten en vruchten uit Nederland, zoals asperges en aardbeien, alsmede vele bloe men uit Aalsmeer worden per vliegtuig hierheen gebracht. De hofmaarschalk van de Koningin, majoor-vlieger mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, heeft daar over de supervisie. Er zullen ruim 50 personen aan de lunch aanzitten. Grote aandacht bestaat er in Noorwegen ook voor het bezoek van het Koninklijk Paar aan de kernreactor in Kjeller. Deze werd nog slechts door de Zweed se Koning bezocht. Juist die bij zondere samenwerking op dit terrein, door twee kleinere lan den, wordt door dit bezoek nog eens geaccentueerd. De minister van Buitenlandse Zaken van Noorwegen, die op het ogenblik in Bonn verblijft, zal bij het bezoek niet aanwezig kunnen zijn. De minister van Oorlog verwacht men evenwel nog vóór het bezoek in Noorwe gen terug. Hij zal met de min- president er bij aanwezig zijn. Donderdag 7 Mei wordt des avonds in het Nationaal theater, dat op korte afstand van het koninklijk paleis is gelegen, een galavoorstelling gegeven. De keuze is gevallen op „Maria Stuart" van Schiller, het histo risch drama der Koninginnen. Het stuk werd in het Noors ver taald door Rolf Hiorth Schoey- en en bewerkt door André Bjer- ke. De regie is in handen van Agnes Mowinckel. De rol van de Engelse Koningin Elisabeth wordt gespeeld door Aase Bye, die van de Schotse Koningin Maria Stuart door Gerd Grieg. De rol van Dudley, lord of Lei- cester wordt vertolkt door August Oddvar. De muziek is van Henry Purcell. De politie in Kenia heeft Dins dag een inval gedaan in een schuilplaats van de Mau Mau en 20 personen gearresteerd. De ac tie werd uitgevoerd, omdat de politie vermoedde, dat de Mau Mau een aanval voorbereidde op een politiepost te Githoengoeri, waar 98 Kikoejoe's, die beschul digd worden van deelneming aan de moordpartij in „de nacht van de lange messen" te Lari in Maart, terecht staan. Volgens het stamhoofd Heze- kian Oladipo Davies, een West- afrikaanse advocaat, die tot de verdediging behoorde in het pro- ces-Kenjatta, hebben naar schat ting 2 millioen personen in Ke nia de eed op de Mau Mau afge legd. Davies is van mening, dat zij, die een zuiveringsritueel heb ben ondergaan, zich er niet door gebonden schijnen te achten. De leider der linkervleugel van de Britse socialistische par tij, Bevan, heeft in een door on geveer 100.000 personen bezoch te openlucht-bijeenkomst te Edinburgh om. verklaard: 1. Er kan geeü vrede in het Verre Oosten komen, zolang de Amerikanen generalissimus Tsjang Kai-Sjek met wapens en geld steunen. 2. Het Britse volk moet in staat worden gesteld te zeggen dat 't geen regering wenst, die afhankelijk is van de Ameri kaanse dollars, waaraan hij toe voegde: „Ik ben niet anti-Ame- rikaans". 3. Het „Franse imperialisme" in Indo-China doet een gevaar lijke toestand ontstaan. 4. De onderhandelingen te Panmoendjon moeten niet lan ger door militairen, doch door vertegenwoordigers der Ver. Na ties worden gevoerd, aldus Be- van. In de Sow jet-Unie werd Dins dag de „dag van de pers" ge. vierd. Ter gelegenheid hiervan heeft het orgaan van de Sowj et-com munistische partij, de Prawda, in een hoofdartikel verklaard, dat de Sowjet-pers „nog ernsti ge tekortkomingen" aankleven. Te dikwijls brengen kranten en tijdschriften „oppervlakkige en smakeloze" artikelen, terwijl „kleurrijke, interessante en goed gedocumenteerde artikelen alsmede correspondentie/ «wei nig voorkomen". Een ander verwijt van de Prawda is, dat „sommige bla den nauwelijks critiek en zelf- critiek beoefenen". ZON MAAN Mei 7 5.00 20.14 2.29 12.52 8 4.58 20.16 2.45 14.18 9 4.56 20.17 3.00 15.44 10 4.55 20.19 3.15 17.11 11 4.53 20.21 3.31 18.40 Het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties bij de bestands besprekingen te Panmoendjon, luitenantgeneraal Harrison, heeft de Noordelijken Dinsdag meege deeld, dat de V. N. er niet mee zullen instemmen, dat krijgsge vangenen, die niet naar huis wil len, naar een neutraal land wor den overgebracht, zoals de com munisten dit willen. De Noordelijken hebben nog niet gereageerd op het voorstel der V. N. om Pakistan met de zorg voor genoemde gevangenen te belasten. Op verzoek van de Noordelijke delegatie werden de onderhande lingen tot heden verdaagd. Generaal Harrison, hoofd van de V. N.-delegatie, verklaarde, dat na negen dagen onderhande len „niets er op wees, dat de communisten werkelijk een be stand wensen". Hij weigerde in te gaan op het communistische voorstel om gevangenen, die niet willen repatriëren, naar een neu trale staat te zenden. De gevan genen zouden dan met geweld moeten worden weggevoerd en „velen zouden liever zelfmoord plegen, dan zich aan wegvoering te onderwerpen", aldus Harrison. Generaal Nam II, hoofd van de communistische delegatie, verklaarde dat de communisten nota hadden genomen van de voordracht van Pakistan door de V. N. als neutrale staat, die toe zicht zou moeten houden op on willige gevangenen, doch de com munisten aanvaardden noch ver wierpen het voorstel, zo voegde Harrison hieraan toe. Na de bijeenkomst van heden verklaarde generaal Harrison, dat de communistische weigering om een neutrale staat te noemen "onderhandelingstactiek" was om te trachten de verbondenen op „zijwegen" te krijgen. De com munisten menen, dat alvorens zij kunnen instemmen met een be paalde neutrale staat de verbon denen moeten uitleggen, hoe de neutrale het beheer over de ge vangenen in Korea zou over nemen. Dit was volgens gene raal Harrison echter slechts „een rookgordijn". De bijeenkomst van Dinsdag duurde 59 minuten. Generaal Nam II vroeg gene raal Harrison, of de V. N. instem den met het wegvoeren van de gevangenen naar een neutraal land. Toen Harrison hierop „neen" antwoordde, verklaarde de communistische delegatielei der, dat de kwesties of de gevan genen uit Korea weggevoerd dienden te worden of dat zij daar zouden blijven onder toezicht van een neutraal land „twee fun damenteel verschillende dingen" waren, die „geheel verschillende, concrete schikkingen" eiste. Hij vroeg de V. N. om ophel dering van drie vragen, n.L: Welke stappen de V. N. zouden nemen om het militair toezicht op de gevangenen weg te nemen. Hoe de geallieerde tezelfder tijd een neutraal land in staat zouden stellen het beheer over de gevan genen over te nemen, en hoe de geallieerden orde en rust dach ten te handhaven in gevangen kampen. Harrison zei, dat dergelijke zaken gemakkelijk en doeltref fend zouden kunnen worden op gelost op zodanige wijze, dat de gevangenen doelmatig bewaakt konden worden met passende bil lijkheid ten opzichte van indivi duele gevangenen, die hierbij be trokken waren. In tegenstelling tot hetgeen generaal Harrison Dinsdag na afloop der besprekingen ver klaarde, meent men in diploma tieke kringen in Tokio, dat Dins dag enige vorderingen zijn ge maakt. Men acht het in deze kringen belangrijk, dat de communisten Dinsdag inlichtingen vroegen over eventuele maatregelen in dien de gevangenen in Zuid- Korea zouden blijven, in plaats van te herhalen, dat zij tegen het vasthouden der onwillige gevan genen in Korea zijn zoals de ge allieerden zich Dinsdag opnieuw uitspraken tegen overbrenging van deze gevangenen naar een neutrale staat. Men acht het voorts heel rede lijk, dat de communisten de drie vragen stelden alvorens te beslui ten of zij zich naar de N. V.-voor- stellen zouden schikken. Het feit, dat zij deze vragen stelden, schijnt volgens de waarnemers te betekenen, dat zij niet meer a prior het standpunt der V. N. verwerpen. Twee Amerikaanse torpedo- bootjagers, waarvan radio-Pjong- jang Zaterdag had gemeld, dat zij tot zinken waren gebracht, zijn Maandag weer in actie tegen Wonsan gekomen, aldus deelt het hoofdkwartier der Verenigde Naties mede. Hieraan wordt toegevoegd, dat de schepen welis waar Zaterdag getroffen werden door Noordelijke kustbatterijen, maar dat de schade inmiddels is hersteld. De opvarenden van beide schepen zijn ongedeerd ge bleven. Jachtbommenwerpers van de vijfde luchtmachtgroep bestook ten, tezamen met toestellen van vliegdekschepen, Noordel. ver bindingslijnen op de Oost- en de Westkust. In de nacht van Maandag op Dinsdag bombardeerden super forten twee Noordelijke bevoor radingscentra aan de Westkust van Noord-Korea. De middag van de bevrijdings dag is op de stampvolle Dam te Amsterdam ontsierd door enke le relletjes. Terwijl honderden mensen met geen ander verlan gen dan zich te amuseren langs de bekende stalletjes op de klei ne steentjes wandelden, voltrok zich op de hoeken van het Dam- plantsoen een affaire, die schril afstak tegen de fleurigheid van het zonnige plein. Omstreeks vier uur trokken, aanvankelijk onopgemerkt door de dichte scharen publiek, vele betogers over het trottoir voor het plantsoen, gelegen tussen de twee kiosken. Een bouquet rode rozen werd door iemand voor de ingang van het plantsoen op de groene haag neergelegd en toen hoorde men kreten: „Leve de vijfde Mei". Nu waren politieke demonstra ties of betogingen op de bevrij dingsdag door B. W. verboden. Het gevolg was, dat in een oog wenk van alle zijden agenten toesnelden alsook bereden-politie. Het trottoir tussen plantsoen en de steentjes werd afgezet. Op de hoeken bleven echter veel mensen bijeenscholen. Hier kwam het tegen half vijf tot een uitbarsting. Tientallen agenten trokken hun sabels en recher cheurs in burger met gummi knuppels in de hand joegen de menigte uiteen. Er dreigde even een paniek te ontstaan, maar in één minuut waren de straten rondom de hoek van de Bijen korf schoon, niet echter dan na dat er enkele flinke klappen wa ren gevallen. Tien minuten tevoren was door de Kalverstraat een groot aantal betogers, vermengd met het daar wandelende publiek, bij de laatste steeg voor de Dam, die naar het Rokin leidt, eveneens door agen ten opgevangen en met zachte drang de steeg in gedirigeerd. Op het Rokin werden deze be togers, die op hun revers een rond van papier vervaardigd rood-wit-blauw embleem droegen en bij tijd en wijle uitriepen: „Le ve de vijfde Mei", weer gedwon gen rechtsomkeert over het trot toir van het Rokin in de richting van het Muntplein te lopen. Ook na de op de Dam uitgevoerde charge zag men rondom 't Dam- plantsoen nog tientallen agenten, zowel te voet als te paard. Het bleef nog vrij lang onrustig. Bij de tramhalte tegenover de zijgevel van het gebouw van Peek en Cloppenburg vielen de eerste slagen. De politie werd in haar werk gehandicapt door de nieuws gierigheid van het publiek, waar tussen zich de betogers, sommi gen zeer onopvallend, ophielden. Op de hoek voor de Bijenkorf vie len om half vijf een vijftal beto gers onverhoeds een agent van politie aan. De agent kreeg harde slagen te incasseren, waarna hij door zijn collega's met sabels werd ontzet. Op de talrijke buitenlandse touristen, die op deze bevrijdings dag in het hartje van Nederland hun ogen uitkeken naar de fees telijke vlaggen, moet deze rel wel een merkwaardige indruk maken. Intussen waren Amerikaanse verlofgangers bijna de enigen, die bij wijze van uitzondering over het afgezette gedeelte voor het Damplantsoen werden door gelaten. Eén van hen trok zich van de rel weinig aan. Terwijl op beide hoeken een charge werd uitgevoerd, stond hij voor de haag van het plantsoen zijn meis je te fotograferen. Een comité, dat zich „Herden kingscomité 5 Mei" noemt, had Drie vliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool uit Gilze Rijen hebben gisteravond boven ons land gecirkeld en als een herinne. ring aan de droppings uit de be zettingstijd, op deze bevrijdings dag voedselpaketten en vrijheids wimpels afgeworpen. In iedere provincie zouden boven een be paalde plaats twee parachutes worden gedropt. Van deze drop pings werd via de radio een re portage gegeven, zodat de luiste raars wisten waar de dropping geschiedde. Degene, die zich in elke plaats het eerst met een pa rachute bij de inleveringsplaats aanmeldde, werd beloond met 2 rondvluchten van de K.L.M. en een start met een zweefvliegtuig van Teriet. De tweede prijswin naars ontvingen één K.L.M.- rondvlucht en een boekwerk met luchtfoto's van Nederland. In Noord-Holland was de drop pingsplaats Alkmaar, doch door het slechte zicht werden de para chutes nabij Bergen neergelaten. Ook in Zuid-Holland, waar Leiden de uitverkoren plaats was, zijn door het slechte vliegweer de pa rachutes tussen Wassenaar en Voorschoten neergekomen. Boven de provincie Utrecht kwam er een gaatje in het dichte wolkendek en prompt werd bo ven de stad Utrecht gedropt. In de Noordelijke provincies was het zicht beter en na Wor- kum in Friesland en Delfzijl in Groningen, kwam Eelde in Dren te aan de beurt. Vervolgens werd naar Hengelo in Overijsel gevlo gen en gingen daar de parachu tes naar beneden. PECH IN HET ZUIDEN. De PHUBR was met een be manning vol goede moed naar Maastricht gekoerst. Boven het fort St Pieter tegen de helling van de Piettersberg bij Maas- tricht werden de parachutes ge dropt. Voor het raadhuis was de inleveringspost en daar stond een vrolijk spelend muziekcorps ge reed om de prijswinnaars een muzikale hulde te brengen. Tot zover ging de tocht van de Beechcraft uitstekend, doch toen het toestel op weg ging naar Noord-Brabant en Zeeland werd het zicht zó slecht, dat moest worden besloten weer op Gilze Rijen te dalen. Boven de plaatsen Breda en Terneuzen, die even eens aan deze droppingswedstrijd zouden deelnemen, was het wol kendek te dicht om een poging te wagen. De veiligheid heeft voorrang gekregen begin van deze maand een mani fest verspreid, waarin het voor nemen te kennen werd gegeven op 5 Mei om 4 uur „in stille vast beslotenheid voorbij het nationa le monument te gaan" De hoop werd uitgesproKen, dat vele tien duizenden dit voorbeeld zouden volgen. In het manifest stond vermeld, dat de 5e Mei „strijd baar herdacht moet worden, om dat een nieuwe Duitse nazi-over heersing dreigt door middel van de E.D.G. onder leiding van Ame rikaanse en Westduitse nazi-ge neraals". Aanvankelijk wees niets op on geregeldheden. Duizenden men sen schuifelden voetje voor voet je langs de kraampjes op de Dam en over het trottoir voor het Damplantsoen. Toen legde volgens enkele toeschouwers een deputatie de rode rozen op het hekje van het plantsoen neer en gelijktijdig ontpopten vele men sen in dit dichte publiek zich als betogers door papieren stroken te ontvouwen, waarop diverse communistische leuzen gedrukt stonden: „Meer woningen en werk"; „Tegen de E.D.G.". Anderhalf uur hield dp span ning op de Dam aan. Toen werd het rustiger, doch kort voor half zes laaide weer een rel op, dit maal tegenover het Beursge bouw bij de Cineac, waar uiteen gejaagde betogers zich verzamel den. Ook hier werd een charge uitgevoerd. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paul van Zee land, heeft in de C.V.P.-fractie van de senaat een uiteenzetting gegeven over de vraagstukken die verband houden met de Bene lux. De regering, zo zeide hij, heeft kennisgenomen van de moeilijke positie, waarin sommi ge Belgische industrieën als ge volg van de Nederlandse concur rentie verkeren en zal binnenkort een voorlopige oplossing voorstel len, die aanvaardbaar mag wor den geacht voor beide partijen. De minister van economische za ken, Duvieusart, voegde hieraan toe, dat bij de huidige stand van zaken de problemen van econo mische aard en de douanevraag stukken, die België en Nederland raken, naar een politiek niveau moeten worden overgebracht en het onderwerp van bespreking moeten uitmaken tussen de mi nisters van buitenlandse zaken President Eisenhower heeft Dinsdag een program voor mili taire en economische hulp aan het buitenland aanbevolen ten bedrage van 5.800 millioen dollar. Dit is 1.800 millioen dollar minder dan het door president Truman aanbevolen hulpprogram voor 1953—*54. De aanbevelingen van Eisenho wer werden door de administra teur van het agentschap voor we derzijdse beveiliging, Stassen, in de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen toege licht. Stassen zei dat iets meer dan 4.000 millioen dollar werd ge vraagd voor militaire hulp en op leiding, waarvan ongeveer 2.530 millioen voor Europa, 1.000 mil lioen voor het Verre Oosten, iets minder dan 475 millioen voor het Nabije Oosten en twintig millioen voor Latijns Amerika. In Eindhoven zal dit jaar naast de K.V.P. een tweede Ka tholieke partij, de Katholieke democraten, aan de gemeente raadsverkiezingen deelnemen. Toen de nieuwe partij in een verkiezingsoptocht je van enkele wagens door de stad trek, sloot de stoet, uit een zijstraat ko mend, zich op de hoofdweg achter een juist passerend mu ziekcorps aan. Dat was op zich zelfs niets bijzonders. Het merk waardige zat echter in het feit, dat de voorzitter van de propa- gandacommissie der K.V.P. als voorzitter van het muziekkorps de stoet opende en zich aldus tegen wil en dank voor de wa gen van de tegenpartij zag ge spannen. Stassen zeide dat 995 millioen dollar gevraagd wordt voor de wederzijdse verdediging om zeke re landen in Europa en in het Verre Oosten te helpen bij de uit voering van belangrijke plannen voor de verdediging. Deze hulp zal zodanig zijn dat de begrotin gen van de betrokken landen in evenwicht kan komen. Van dit bedrag zullen, aldus Stassen, 400 millioen dollar aan uitrusting, materialen en dien sten voor Franse en gezagsge trouwe inheemse strijdkrachten in de verbonden staten van Indo- China worden bestemd. Voor de wapenfabricage in Frankrijk voor de Franse Navo- troepen zullen honderd millioen dollar worden uitgetrokken. Een evengroot bedrag is bestemd voor Gr'oot-Brittannië voor de bouw van vliegtuigen voor de verdedi ging van het Noordatlantische gebied. Ook is in het plan ongeveer 100 millioen dollar uitgetrokken voor het bekostigen van de Ameri kaanse uitvoer van tarwe, ka toen en spek naar Groot-Brittan- nië. De directe financiële steun aan Groot-Brittannië voor de verdedi ging zou van 1953 op 1954 wor den gehalveerd. Men is van plan deze hulp binnenkort geheel af te schaffen. der beide landen. Ook eerste minister Jean van Houtte heeft tijdens een beschou wing in de kamer van afgevaar digden over de economische en financiële politiek der regering enige woorden aan de Benelux gewijd. Hij verklaarde, dat de re gering met grote aandacht cte ontwikkeling van een situatie volgt, die voor belangrijke secto ren der Belgische industrie moei lijk en dikwijls buitengewoon ernstig .wordt. De douane-unie met Nederland, zo merkte hij op, is zonder twijfel voordelig ge weest voor onze exporteurs in de periode van 1949 tot 1951. Som migen onder hen vinden op de Nederlandse markt nog steeds een groot afzetgebied voor hun goederen. Wij zijn er van over tuigd, dat iedere vorm van inte gratie, zelfs regionaal, in de lijn ligt van onze belangen, doch wij zijn er niet minder van doordron gen, dat een economische unie slechts te verwezenlijken is na tal van aanpassingen; dit vooral, zolang het grote verschil tussen de kostprijzen en in het bijzonder in de lonen blijft voortbestaan, die in Nederland de laagste en in België wellicht de hoogste van West-Europa zijn. Het Franse opperbevel in In do-China acht de militaire toe stand ten Noordoosten van Vientiane, de administratieve hoofdstad van Laos, ernstig na de opmars van de opstandelin gen naar Paksen aan de grens van Laos en Thailand. Men acht het mogelijk, dat de Vietminh commando-aanvallen zal uitvoeren tegen Loeang, Prabang, de residentie. Op initiatief van het Nederl. Rooms-Kathcliek huisvestings comité heeft onlangs een com missie, bestaande uit vertegen woordigers van provinciale grif fie, opbouworgaan, Ned. Roode Kruis, Diocesaan sociaal-chari tatief centrum, rampschadebu- reaux eni Ned. R. K. huisves tingscomité een bezoek gebracht aan Hoge en Lage Zwaluwe en Fijnaart. Het doel van dit be zoek was een inzicht te krijgen van de wensen en klachten van de getroffen bevolking in die plaatsen. Daartoe zijn besprekingen ge voerd met de burgemeesters, sociale werksters en leden van de plaatselijke rampenccmité's. Verder werden enige getroffe nen aan huis bezocht. Naar het R. K. huisvestingscomité mee deelt bleek het de commissie, dat afgezien van enige wensen betreffende een volledige scha devergoeding, de bevolking zeer tevreden was met de tot heden geboden hulp en men kon waar nemen, dat door de getroffenen over het algemeen een verstan dig gebruik is gemaakt van de voorschotten, die via de ge meentebesturen en de ramp- schadebureaux reeds werden verstrekt Op het rampschadebureau te Zevenbergen stelde men zich tot volle tevredenheid op de hoogte van de wijze van werken en het tempo bij het behande len der schade-aangiften. Deze week zal een dergelijk bezoek worden gebracht aan Werkendam en aan Halsteren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1