u Rauter in cassatie De ramp met de „Nijmegen3 De Veiligheidsraad Sorgstellingsfondsen voor Middenstand Kerkdiensten Voltallige vergadering V.N. Voor de Zondag AKKERTJE Binnenlands Nieuws. BLOEDWRAAK I OER LIEFDE 0' en mislukt transport. 1 Zuivering en Pensioenen "Mare dagen"? Neem 'j Een verrassing Mexicaans beroep aanvaard in politieke commissie Kom, koopt en eet. Jesaja 55 1. IPDAT onze ziel zal leven, heb ben wij te eten. Wat God ons geeft is voedsel voor onze ziel. E5n dat hebben wij tot ons te nemen. God geeft ons Zijn spijze opdat we zouden eten en verza digd "worden. Dat wij honger hebben is niet erg. Jezus immers, zegt: Zalig zijn zij die hongeren naar de gect chtigheid want zij zullen verzadigd worden. Maar dat we hongerig zouden blijven is wel erg. Want dat betekent 'dat we niet gegeten hebben van de spijze die voedt ten eeuwigen leven. De profeet spreekt over mensen in Babel die hongerig blijven, maar 't is hun eigen schuld. Ze geven hun geld uit voor datgene wat niet verzadigen kan. Ze zoeken hun heil niet bij de levende God maar bij de dode afgoden die ze zelvel hebben ge maakt. Mijn vlees is waarlijk spijs en mijn bloed is waarlijk frank. Of het zeer bekende: Ik ben, het brood des levens. En eten doen we alleen wanneer we ons laten opnemen in Zijn gemeenschap. We eten niet wanneer we slechts over Hem spreken al zip het nog zulke verheffende dingen. We eten niet wanneer we ons slechts de schoonheid van hot heil in Christus laten aanprijzen. Dan alleen eten we, wanneer we door 't geloof Jezus Christus aangrij pen. Dan wordt Zijn dood ons Icvgïi Gil Zij-n opstanding- ouzg overwinning. 2 O moeten we dus eten. Hier denken we aan Christus' woord: Wie Mij eet zal leven door Mij. En dat andere woord: li ZONDAG 24 OCTOBER. Ned- Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, voorber. H.A 2.30 u. leesdienst Hoelk: 10 en 2.30 u. cand. L. Spaans, van Scheveningen. Hcntenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw, bed. H. Doop. Hulst: 6 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff, bed. H. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, bed. H.A. Sluiskil: 10 u. leesdienst; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Temeuzen: 10 u. Ds. G. van Moor sel, van Sluiskil; 2.30 u. Ds P. J. Pennings, van Axel; 7 u. Ds. H. C. R. M. Wiebosch, van Biervliet, Jeugddienst. Zaaimslag: 9.30 u. de heer J. Ever se, van Wijhe (Geld.)2 30 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. J. Servaas, van Gent. Breskens: 10.30 u. Ds. Wiebosch, bed. H. Doop; 18.30 u. Ds. J. Servaas, van Gent. Cadzand: 10 en 18 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Wiebosch. Hoofdplaat; 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Wiebosch, bed. H. Avondmaal. Oostburg: 10 u. Ds. Foumier. R-etranehement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Sdhoondijke10.30 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9,30 u. Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje10 u. cand. Van de Ende. Uzendijke: 10. u. Ds. Doorn. Zuidzanide: 10 u. Ds. ter Beek. Dezer dage", arriveerde te iStanddaardbuiten een ruim 21.000 kg wegende ketel voor de -oter.j van de Stichting tot bevordering van de Vlasnijverheid aldaar. Het bleek nog niet zo heel eenvoudig, het gevaarte op het terrein van 'de Stichting, dat aan de rivier de Mark is gelegen, te lossen. Men bevestigde grote stutbal ken aan de wagen en dacht toen, dat een duwtje voldoende zou zijn om de reusachtige cylinder „op eigen kracht" zich te laten ver plaatsen naar de begane grond. Het duwtje was zelfs meer dan voldoende. Toen het gevaarte eenmaal aan het rollen ging, was het enorme gewicht niet meer te stuiten. Tot ieders verbazing rolde de ketel dan ook prompt in de Mark, waarin hij enige minu ten bleef drijven maar tenslotte oveel water schepte tot hij netjes in de vaargeul zonk. Daar blijft de kolos nu eenzaam liggen wachten op de dingen die komen. ONDER EEN TRAILER TERECHTGEKOMEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag is de ruim 20-jarige kommies der belastingen W. F. Dam gestationneerd te Putte en afkomstig uit Rosandaal, onder een 12-tons trailer terecht geko men. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Enige uren later is hij aan de gevolgen van de be komen verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde onder Putte waar Dam controle op een passerende auto had gehouden. Daar hij iets vergeten had sprong hij op de treeplank van de reeds in beweging zijnde wagen. Het portier schoot open waardoor D van de treeplank afviel met het gemelde noodlottige gevolg. COMPLOT CLANDESTIENE SLACHTERS. Na veel moeite is het de rijks pojitie te 2e Êxloërmond en Val thermond in samenwerking met ambtenaren van de C.C.D. gelukt een complot van clandestiene slachters te ontmaskeren. Het spoor leidde naar een klein schuurtje te 2e Êxloërmond, waar het vee, dat gestolen werd, is ge slacht. De huiden werden in een nabij gelegen beerput gedepo neerd. Een gedeelte van het vlees, dat gretig aftrek vond, kon in beslag genomen worden. De hoofddaders werden ingeslo ten. Het oftderzoek wordt voort gezet. Voor de conclusie van de Pro cureur-Fiscaal, Mr. A. M Baron Van Tuyll van Serooskërken, in had die mogelijkheid wel gehad, maar ik ben maar een S.S.-Gene- raai; een generaal vaii de weer- macht krijgt betere kansen". „U weet wel beter" antwoordde geen bestuursfunctie mogen aan- v/er(j na de eerste wereldoorlog, j doeld om een lijst op te stellen vaarden, die hem kon dwingen de Met aj zjjn krachten had hij zich van de meest verdienstelijke Sta- i.1woiko iupezet voor „das Deutschtum" ten, doch wel om de grote Mo- en^v/are hii daarvoor gevallen dan 1 gendheden aan te zetten hun ge- n tv ,-r 4 "Uil f/-i lonvrnn T-Tof r? mol oi maatregelen uit te voeren, welke uipezet Voor „das Deutschtum" j ten, doch wel om de grote Mo door een terreurregime uit Duits- 3 T --- 1 1+j|g iand werden opgelegd. De misdaden door Rauter tegen over het Nederlandse volk begaan achtte Mr. Baron Van Tuyll van Serooskerken zo ernstig, dat hij zou hij met ere gevallen zijn. Met nadruk .-erklaarde hij nooit lid geweest te zijn van de N.S.D.A.P ook niet toen hij tot de S.S. was toegetreden. „Een soldaat kan een aanleiding vond de straf- g€en partijman zijn" maat te verlichten Hij concludeerde tot verwerping j p 'rDuitsiand verwarde. De fou van het ingestelde beroep. - De president, Mr. Haga, richtte zich daarop tot Rauter. „Vglgens de Nederlandse recht- spraak heeft u hij de cassatiebe- kracht "gevochten tegen handeling geen enkel recht op hei. nazificatie van Nederland, om J i u/I T~Y^ r> /G NdPTl _I ten en misdaden die aan het Duit se systeem kleefden, waren in de ogen der Nederlanders ook zijn fouten. Maar hij had, zo zei hij, iaatste woord. De raad heef, cjat het vokskarakter van de echter besloten u dit bij uitzon- Ns!jerian(jers daarvoor ongeschikt dering toe te staan. Ik geef u u Deze strijd had hem de vijandschap van Martin Bormann op de hals gehaald minuten." Rauter sprak. Het werd zeer stil in de rechtzaal. Niet voor zichzelf doch voor zijn kameraden had hij gesproken. Hun zaak wi. Tenslotte verklaarde hij nog maals, dat hij alle daden, die in zijn sector waren uitgevoerd, of ic b8 vSoml belmrti««». Zto .tem J^w. op zijn verklaring, dat hij gelegenheid had gehad zijn ver- naar behoren voor te bereiden. Generaal Christiansen Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg; 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvee. Hoék: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaaanslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. v. Til. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. J. ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Lees dienst. Geref. Gemeente. Axel: 10, 2.30 en 6 u. de heer G Zwerus, van Rotterdam. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver, bed. H.A.2 u. Ds. A. de Reuver, dankz. HA.; 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. K.H Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells.. Temeuzen: 7, 10 en 20 u. Samen komsten olv, Mevr. Majoor Hovenierv. d. Ploeg, van Zut- fen; 6.45 Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat. ZATERDAG 23 OCTOBER. Geref. Gemeente. Temeuzen: 6.30 u. de heer G. Zwerus, van Rotterdam. Er is een regeling gemaakt be- betreffende beschikkingen van de Minister van Verkeer en Water staat, waarin op grond van het Zuiveringsbesluit verval van rech ten wordt uitgesproken. Wanneer rechten volgens de Pensioenwet 1922 van dit verval van rechten zijn uitgezonderd, zui len eveneens worden uitgezondera rechten of met het pensioen ver band houdende uitkeringen ineens of op dat pensioen verleende of te verlenen toeslagen. Wanneer het recht op pensioen gedeeltelijk van het verval van rechten wordt uitgezonderd, wordt de uitkering of de toeslag gesteld op een bedrag, dat tot het bedrag, dat bij niet vervallen verklaren z,ou zijn of moeten worden uitge keerd, in dezelfde verhouding staat als het verminderd pensioen staat tot het onverminderd pen noen. De toestand van de enige over levende van de ramp met de „Nijmegen" de heer W. H. Phiiip- po, uit Sassenheim was gister mórgen nog steeds zeer ernstig, er v/as weinig verandering in geko men gedurende de nacht. Naar het A.N.P. vernam zijn Donderdagavond met het lijntoe- stel naar New-York op Prestwick aangekomen de echtgenote van de overleden heer A. Philippo en de echtgenote en zwager van de nog in leven zijnde heer W. H. Phi lippo. De Amerikaanse bladen brach ten Woensdag het verslag van de ramp met de „Nijmegen" onder vette koppen. Vele couranten publiceerden foto's van Parmen- tier en Veenendaal. De eerste be richten over het ongeluk werdetn Woensdagavond laat door de radio verspreid. Op de -Nederlandse ambassade te Washington werd in het bijzon der het overlijden van Generaal- Majoor G. J. Sas betreurd, de mi litaire attaché bij de ambassade. Wat de aangetroffen dollar" - biljetten betreft, Waarvan in som mige berichten sprake is, ver klaarde men, dat het hier waar- schijinilijk gaat om de z.g. „Air travel chèques". die uiterlijk vrij grote overeenkomst moeten vertonen met dollars. Uit alle delen van de wereld en uit Nederland zelf blijven de be wijzen van deelneming bij de K. L .M. binnenkomen. Zo o.a. van Luitenant-Generaal Mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, Ir. J. W. Albarda, oud-Minister van Waterstaat en lid van de Raad van State; Prof. Dr. Ir. F. A. Mei- nesz, hoofddirecteur van 't hoofd observatorium van het K.N.M.l te De Bilt. de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, oud-directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst en de heer Frits Diepen, directeur van de N. V. Frits Die pen vliegtuigen. Vele Amerikaanse vliegtuig fabrieken o.a. Lockheed en Dou glas betuigden haar innige deel neming, evenals verscheidene am bassadeurs en gezantschappen. Op Schiphol kwamen zeer vele condoleanties binnen van Ameri kaanse vrienden van de heer Vee nendaal, die in de Verenigde Sta ten vele jaren hoofdvertegen woordiger der K. L. M was en daar algemeen bekend was onder de naam ..Curly" Veenendaal. Ook het directoraat van de .World Bank" gaf van zijn deel neming blijk. Bij, de K. L. M. is van haa»~ ver tegenwoordigers op de plaats van het ongeluk nog geen bericht ont vangen over de, volgens de cor respondent van Reuter op het vliegveld Prestwick, op de plaats van de ramp aangetroffen dia manten. Naar wij nader van de zijde der K L. M. vernemen komen op het vracht-manifest betrekking heb bende op de lading aan boord van de .Nijmegen" geen diamanten VOO Douane-beambten stellen aldaar een onderzoek in naar de vraag aan wie deze diamanten hebben behoord of behoren, aldus Reuter. Zij worden geschat op een waarde van vijftien duizend pond sterling. Blijkens de „Daily Telegraph" is de „Nijmegen" bij Lloyd's en bij Engelse verzekeringsmaatschap pijen verzekerd voor negen hon derd duizend dollar, of ongeveer twee millioen vierhonderd duizend gulden. De verzekering luidt in Amerikaanse valuta teneinde eventuele waardeverandering ten gevolge van wijzigingen in de wis selkoers tussen Engeland en Ne derland te vermijden. Volgens persberichten, is een hoeveelheid diamant, die op een waarde van 10 a 15.000 pond ster ling wordt geschat, onbeschadigd uit het wrak van het verongelukte toestel gekomen. De „Daily Mail" schrijft dat de diamanten werden gevondien te zamen met een grote hoeveelheid Zwitserse horloges. (Ingez. Med. j de zitting gesloten. Uitspraak op 15 December a.s. I of eerder. Gisteren is de zitting van de Veiligheidsraad bijna een uur la ter begonnen dan men zich had voorgesteld. Tevoren kwamen de afgevaardigden der drie Weste lijke mogendheden in een besloten spoedzitting bijeen om te bespre ken, of zij het te elfder ure inge diende amendement van de Sow- j et-Unie op de resolutie over Ber lijn zouden aanvaarden. Naar ver luidt is Wysjinksky bereid zich van stemming te onthouden, in dien zijn amendement wordt aan- voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhaidt)pr. 7? ct. (Ingez. Med.) Gisterenmorgen is de 152ste /oltallige bijeenkomst van de al geméne vergadering der V. N. geopend. Aan de orde was de verkiezing van 5 leden van het internatio naal gerechtshof. Deze verkiezing geschiedt gelijktijdig in de Veilig heidsraad en de candidaten, die in beide colleges de volstrekte meerderheid hebben behaald, wor den als gekozen beschouwd. Hoe wel Zwitserland geen lid is van de V. N. neemt het toch deel aan de verkiezing der vijf rechters De Zwitserse gezant in Frankrijk Burknadt, is ter vergadering aan wezig. De rechters van het internatio nale gerechtshof, die de vergade ring thans moet vervangen, be horen tot de volgende landen; Egypte, China, Canada, Polen en Joego-Slavië. Zij werden op 6 Februari 1946 door de algemene vergadering voor een periode van drie jaar gekozen. Van de 10 andere rechters, die in dezelfde periode werden gekozen, bezitten er vijf een mandaat van 9 jaar en vijf een mandaat van 6 jaar. r Bij de verkiezing moet, zoals de voorzitter van de vergadering, Dr. Evatt, gisterenochtend bij het be gin van de zitting heeft opge merkt, rekening gehouden worden „met de grote beschavingsgroepen en de voornaamste rechtssystemen van de wereld" Hsoe Mo (China), Badawa Pas ja (Egypte) en Read (Canada) worden als verkozen beschouwd, daar zij respectievelijk 48, 38 en 37 stemmen behaalden bij de eer ste stembeurt in de vergadering (volstrekte meerderheid 30 stem men) en respectievelijk 10, 9 en 6 stemmen bij de eerste stembeurt m de Veiligheidsraad (volstrekte meerderheid 6 stemmen). Er is een tweede stembeurt in de vergadering nodig om in de twee overblijvende plaatsen te voorzien. door J- S- FLETCHER Vertaling van: ANGELICA VAN HEST (Nadruk verboden) met aandacht bet betoog van de proc.-fiscaal. De proc.-fiscaal was het met de genomen. De door Trygve Lie voorgelezen resolutie luidt als volgt: De zes landen doen een beroep op de vier grote mogendheden de volgende maatregelen gelijktijdig ten uitvoer te brengen op de dag, dat zij van het besluit van de Vei- lipfieiidsraad in deze in kennis worden gesteld: 1. Onmiddellijke opheffing van alle vervoersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones en tussen de Westelijke zones en de I Oostelijke zone, voor zover deze 1 na 31 Maart ingevoerd zijn. 2 Onmiddellijke bijeenkomst van de 4 militaire gouverneurs ten einde de invoering van de in de Sowjetzone ingevoerde Duitse mark als finig" betaalmiddel te Berlijn voor te bereiden. Deze twee maatregelen zouden 20 November volledig uitgevoerd moeten zijn. Aan de Raad van Mi- nisters van Buitenlandse Zaken wordt verzocht 30 November of een ander nader overeen te ko men datum alle hangende Duitse vraagstukken opnieuw te bespre ken Op de 4 bezettende Mogend heden wordt een beroep gedaan elk incident te voorkomen, dat de toestand zou kunnen verergeren, De invoering van de Sowjetmark als enig betaalmiddel te Berlijn zou uitgevoerd moeten worden volgens de richtlijnen, die 30 Augustus uit Moskou aan de vier militaire gouverneurs zijn gezon den, en onder controle van de fi nanciële commissie der vier mo gendheden moeten worden ge steld. Na de voorlezing van de resolu tie zette Dr Juan Bramuglia (Ar gentinië), voorzitter van de Vei ligheidsraad, de motieven uiteen, die de zes landen tot hun resolu tie hadden gebracht. „Onze op1^- sing heeft een progressief doel. Zij wil een sfeer scheppen, die een zonder bijmotieven en vooroordeel verkregen verstandhouding begun stigt, een sfeer, die de opwinding zal kalmeren en de symptonen, die tot een oorlog zouden kunnen lei den, hun kracht zal ontnemen. De solidariteit var,, de mens heeft een stap voorwaarts gemaakt. De po ging is edel en helpend geweest. Wij scheppen een sfeer, waarin sa menwerking de boventoon voert. Er is een sterk gevoel van goede wil", aldus Bramuglia. Tijdens de -vertaling van Bra- n'ugiia's rede verlieten Cadogan, Parodi en Jessup, de afgevaardig den van- Engeland, Frankrijk en de V.S. de zaal om op het laatste ogenblik nog enkele besprekingen te voeren. Intussen hield Wysjin- sky een ernstig gesprek met zijn adviseurs met de tekst vam de re solutie in de hand. Hij legde blijk baar de nadruk op enkele punten in de préambule. Nadat de afgevaardigden van China, Syrië, België en Canada iiun instemming met de resolutie hadden te kennen gegeven, cn de afgevaardigde van Columbia ais een der opstellers van de resolutie de hoop had uitgesproken, dat de vier grote mogendheden „de ver zoeningsgezindheid van de zes neutrale mogendheden zullen de len", besloot de voorzitter Bramu glia de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraine 2 of 3 dagen te geven om zich volle dig met de inhoud van de resolu- tie op de hoogte te stellen, daar zii hier niet voldoende tijd voor gehad hadden. De zitting werd daarop uot Maandagmiddag 15 uur verdaagd. RESOLUTIE OVER BERLIJN DOOR SOWJET-UNIE AAN VAARD? Naar men meent te weten heeft de Sowjetregering de tekst aan vaard van een resolutie var. de Veiligheidsraad over Berlijn. op voorwaarde, dat er wijzigingen worden aangebracht in de formu lering verdediging eens, dat Rauter als „General der Polizei" niet anders j dó' president. a." j." had kunnen handelen dan hij ge- Hauter vertelde dan verder, dat de" zaak' tegen Hans Ai bin Rau-daan heeft. JRauter Jhad echter ;.y eerst met hart en ziel ^soldaat ter bestond grote publieke be-' langstelling. Reeds lang voor de aanvang der zitting stonden velen te wachten voor het gebouw van de Hoge Raad. De rechtzaal was geheel gevuld toen Rauter werd binnengeleid. Hij las rustig enige krantenverslagen over de eerste zittingsdag in zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Om kwart voor tien werd de zit ting geopend. Voordat de Proc.- Fiscaal aan het woord kwam, stelde de raadsheer. Prof. Verzijl nog enige vragen aan Rauter. Prof. Verzijl hield Rauter voor, dat hijop grond van artikel 47 van het^Duitse wetboek van mili taire strafrecht had kunnen wei geren bevelen uit te voeren die hij immoreel achtte. „Dat heb ik ook gedaan", zei Hij was toen bewerkt door Himmler en bad de bevelen toch moeten uitvoeren. „Maar U had kunnen weige ren", verklaarde Prof. Verzijl. De raadsheer zei tegen requi- rant, dat hij deze vragen stelde om hem te bewijzen, dat zijn ver weerschrift wel gelezen werd door de raad. Dan kwam Mr. A. M. Baron i Van Tuijll van Serooskerken, de lediging Proc.-Fiscaal aan het woord. Hij deelde mede, dat hij niet in zou gaan op alle verweerpunten van Rauter, doch alleen de voornaam- sten zou beantwoorden. De Proc.-Fiscaal verklaarde, dat Rauter voor een Nederlands hof berecht kon worden. Ook het beroep van Rauter op het principe nulla poena sine lege werd ver worpen. Het beroep op ambtelijk bevel werd ongegrond verklaard. „Men kan zich niet beroepen op derge lijke immorele bevelen" verklaar de de Procureur-Fiscaal. Rauter's stelling: „De Neder landse regering in Londen heeft het oorlogsrecht geschonden door verzet te steunen; daardoor had Duitsland het recht hetzelfde te doen", werd vervolgens bespro ken. Het Nederlandse verzet is ontstaan door de Duitse maatre gelen, spontaan, zonder in de aan vang steun te ontvangen van de regering in Londen. De Proc- Fiscaal vroeg zich af, of de rege ring van deze late hulp geen ver wijt gemaakt moest worden. Het dossier over de zaak Rau ter was wekenlang in het bezit geweest van de raadsman van re- quirant, die dus -met hem de zaak had kunnen hespreken. Dat Rauter getuigen a décharge te laat heeft aangevraagd is de schuld van zijn verdediger. Daar om verwierp de Proc.-Fiscaal het beroeü van Rauter en diens raads- man "die hadden aangevoerd, dat zij niet in staat geweest waren de verdediging voor te bereiden. In de cassatiemiddelen werd door requirant gezegd, dat de voorvorm van de dagvaarding en dé bewezen verklaring in strijd waren met het Nederlandse straf recht. De Proc.-Fiscaal vroeg zich af, waarom Rauter thans de geldigheid van de dagvaarding bestreed, daar hij toch bij de be- handeling voor 't Bijzondere Hof heeft getoond zeer goed te weten waarvan hij beschuldigd werd. Dat Rauter niets geweten heeft van de gruwelijke maatregelen, die tegen de Joden werden geno men, achtte de Procureur-Fiscaal volstrekt onaannemelijk. „Rauter eist voor zich het recht od straffeloosheid", verklaarde de Proc.-Fiscaal. „Het wereldgewe ten zou echter diep geschokt worden, wanneer deze gruwelijke maatregelen ongestraft zouden bl'pleiter heeft aangevoerd, dat op elke verzetsdaad van het Ne derlandse volk de Duitsers met represailles mochten antwoordden. Neen", riep de Procureur-Fis caal uit: „De Duitsers hadden moeten zorgen, dat er geen verzet was door de oorzaak: „Hun eigen onwettige maatregelen, weg te nemen," Dan begon de Proc.-Fiscaal te spreken over de strafmaat. Het werd doodstil in de recntzaal. Mr. Baron Van Tuijll van Seroos kerken gaf eerst een overzicht van het bewogen leven van requi rant. Innerlijk is deze man volko men vergiftigd door de manipula ties van het Derde Rijk. Hij Ean goed en kwaad niet meer onder- Icheiden. Dit is tragisch en be droevend, aldus de Proc.-Fiscaal. Hii was reeds zo toen -hij in Ne derland kwam, getuige de manier waarop hij maatregelen uitvoer de. Hij bevond zich in de greep van een immorele organisatie en kon zich niet meer aan die greep ontworstelen. iHet verweer van Rauter inzake zijn Jodenpolitiek noemde de proc.-fiscaal tekenend voor zijn karakter. Rauter heeft niet begrepen, dat reeds het wegvoeren van de Joden in strijd was met de elementaire teginselen van menselijkheid. Rauter bleef totaal onbewogen onder deze woorden. Hij volgde getcn, die in de strijd tegen Ita lië (Zuid-Afrika, Egypte, de Liba non) en tégen Japan (Nieuw- Zeelard, Australië, Filippijnen) hebben plaats gehad, stipte die Mexicaanse afgevaardigde Nervo aan „onze verklaring betreft slechts principes. Zij is niet be- schillen bij te leggen. Het doel er i van is de samenwerking te be- I vorderen." Toen de uitslag van de stem- i ming onder handgeklap der afge- vaardigden was bekend gemaakt, Rauter zij voorts, dat men hem zeide de Mexicaanse^ afgevaardig de: „Ik hoop, dat wij de taak, die ens nog te wachten staat, met de zelfde eensgezindheid zullen ver vullen. Vóér de stemming verklaarde Eogomolof, uit naam van de Sow- jet-delegatie: ,,Ik acht het over bodig u mede te delen dat wij vóór de Mexicaanse resolutie zullen stemmen, zoals deze is ingediend. Wij hechten vooral belang aan 2 punten dezer resolutie: de verste viging van de vrede in de wereld en ae oplossing der bestaande ge schillen. Ik kan niet anders dan deze resolutie goedkeuren, doch ik meen te moeten opmerken, dat de vrede slechts mogelijk is, kir dien de heide partijen, die een in ternationale overeenkomst aan gaan, stipt de bepalingen naleven, cie zij hebben ondertekend. DE STRIJD IN DE NEGEF Volgens officiële Israëlische berichten is de strijd in de Negef (Zuid-Palestina) Vrijdagmiddag om 1 uur, de door de bemiddelaar der Vereiiigde Naties gestelde limiet, geëindigd. Bij het verrichten van grond werk nabij de verenigde rubber fabrieken te Doorwerth bemerkte men een op scherp gestelde vlieg tuigbom van 500 kg. Door de mijnopruimingsdienst werd de bom gedemonteerd en op een vracht auto weggevoerd. Het Mexicaanse beroep op de grote mogendheden om hun ge schillen bij, te leggen is gisteren avond onder luid applaus met al gemene stemmen door de politieke commissie der V.N. aanvaard. Naar aanleiding van de vrees, die door verscheidene delegaties te kennen is gegeven, dat men de oorlogsinspanningen zou Ver- GELDIG VERKLAREN G WERKKLEDINGBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 8 en L 8 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lan ge witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 8 kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 9 t/m H 12 en L 9 t/m L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t/m H 7 en L 1 t/m L 7 en de rantsoenibonnen FC en FTD blijven voorlopig geldig. In 1936 toen de middenstand in ons land met veel moeilijkheden te kampen had, werd van Over heidswege het initiatief (genomen tot de oprichting, in de vorm van stichting van regionale borgstel- lingsfondsen voor de middenstand, welke beoogden credieten te ver strekken aan kleine middenscands- bedrijven, die geen credict konden opnemen bij de normale crediet- verstrekkers, zoals de bankinstel lingen. In de jaren vóór de oor- lep- hebben deze borgsteUmgsfond- sen reeds nuttig werk verricht, doch vooral na de oorlog is het terrein der werkzaamheden aan zienlijk uitgebreid, zoals bleek uit het onderhoud, dat het A.N.P. had, met de heren Pasman en Van Loon, leden van de centrale com missie voor de borgstellingsfond sen. Het doel van de borgstellmgs- fondsen is het bevorderen van de belangen van ondernemers op het, gebied van ambacht, détailhandel en dienstverlening in het gebied van het desbetreffende borgstel- llngsfonds, voor zover de onder neming naar het oordeel van het dagelijks bestuur van het fonds, in wezen levensvatbaar is, de on dernemer als vakkundig, zakelijk onderlegd en betrouwbaar kan worden beschouwd en niet geble ken is, dat hij op andere wijze geholpen kan worden. De taak der borgstellingsfond- en heeft aan belangrijkheid ge wonnen, doordat deze thans Qok hulp bieden bij het overwinnen an de vele moeilijkheden, welke Jich in de na-oorlogse periode, als gevolg van oorlog en bezet ting, voordoen, waarbij zich sinds enige maanden nog de moeilijk heden hebben gevoegd van gede mobiliseerde eigenaars van mid- denstandsbedrijven. Voor de diverse groepen van kleine middenstanders bieden de regionale borgstellingsfondsen de volgende mogelijkheden tot hulp verlening: a. De gewone borgsteliingscre- dieten, welke kunnen worden ver strekt tot een bedrag van maxi mum 2000 tegen een rente van 2) HextaLl nam de tas op, waarin hij nog enkele instrumenten had "e,d,taHindert niets! We kun nen binnen vijf minuten een ver pleegster krijgen, zei hij. „Kom 111 De man volgde hem naar bui ten, klaarblijkelijk opgelucht en toen ze weer in de stille straat waren veegde hij opnieuw over ziin voorhoofd. Ik ben ervan in de war, dok ter," zei hij verontschuldigend. „Het was een schrik." Vertel me maar liever hoe het gekomen is," merkte Hextall op Je zult toch wel weten, dat je een dokter alles kunt vertellen." ,,IiU weet niet hoe het kwam dokter/' antwoordde de man, ,,Iik weet alleen dat het gebeurde. Ik ben nog niet zolang bij mijn heer Tress pas een paar maaa- (jcnen ik weet niet zo veel van ze Ziet u, mijnheer is jong en erg rijk, hij heeft een prachtig buiten in Surrey, het heet Lynne Court en een paar maanden geleden heeft hij deze étage gehuurd. Hij loopt om u de waarheid te zeg den, een beetje hard- van stal, dokter. En vanavond kwam zijn zuster, juffrouw Paquita..." „Paqiiita?" verbaasde Hextall zich onwillekeurig. Ik geloof, dat het halve bui tenlanders zijn," ging de man voort. „Half Spaans, denk ik. Zij kwam gisterenavond van Lynne Court en zei, dat ze hleef. Ik ge loof niet, dat mijnheer Tress het erg- prettig vond, maar hij ging met haar dineren en daarna naar de schouwburg. Toen ze te rugrkwamen, liepen er twee of or e van zijn vrienden aan dat doen ze z^ ze dikwijls 's-avonds iaat. Juf- nuchte frouw Paquita ging om half één 1 HextaLl naar bed, ik moest natuurlijk op- blijrven. En ik zat in de provisie kamer te soessen, toen ik een schot hoorde. Dat was even voor tweeën. Toen kwam mijnheer Kes- teven bij mij, dat is Mijnheer Tress' beste vriend, en vertelde dat er een ongeluk was gebeurd en dat juffrouw Tress zichzelf had geraakt en of ik een dokter wilde gaan halen." „Zichzelf geraakt?" „Dat zei hij, dokter, maar met gevaarlijk. We zijn er." Hii bracht Hextall om de hoek naar een blok nieuw gebouwde étage-woningen en liep haastig met hem langs een nachtportier, die hii veelbetekenend aankeek. Boven aan de trap stond hij een ogenblik stil om adem te schep pen Hij keek zijn metgezel aan en zei half verontschuldigend: Ze zijn allemaal een beetje... u weet wel, dokter. De heren be doel ik... ze hebben allemaal nog al wat gehad. Behalve mijnheer Kesteven, die is nooit zo. Maar ze zijn van schrik misschien ont- Sti en met een aflossingsperi ode van 3 jaar. Deze vorm van credietverstrekking is de meest voorkomende en beoogt kleine middenstandsbedrijven, die op eni gerlei wijze hulp behoeven bij het uitoefenen van een bestaand be drijf. en niet langs normale weg crediet kunnen verkrijgen, aan een crediet te helpen. Het crediet wordt in dit geval door de Nederlandse Middenstands- bank door bemiddeling van het borgstellingsfonds verstrekt, waar bij bet fonds zich garant stelt en de eventuele verhezen, voor de helft door het Rijk worden gedra gen. b. De herstelcredieten, bestemd voor hen, die door de oorlog (be halve door foamschadein moeilijk heden zijn geraakt: het maximum bedrag hiervan bedraagt 1000 en de rente 4y2 de aflossings periode bedraagt 5 jaar. c. De wedervestigingscredieten tot een maximum van 3500, rente 3% af lossingsperiode ma- ximum 5 jaar. Deze zijn bestemd voor degenen, die als gevolg van de Duitse bezetting hun bedrijven hebben verloren. De beslissing over het verstrekken van een der gelijk crediet, ligt bij het Ministe rie van Economische Zaken. d. De zakelijke bedrijfscredieten, bestemd voor gedemobiliseerde eigenaars van middenstandsbednj- ven, tot een maximum van 3500, rente 3y2aflossingsperiode 5 knikte zwijgend en volgde zön gids in een gedempt verlichte, rijk gemeubileerde hal. In de eiken wand kwamen ver scheidene deuren uit. De man gooide een deur, die op een kier stond wijd open en de dokter stap te een hei-verlicht vertrek binnen. Hetgeen hij aanschouwde, zou hem op een ander ogenblik ge troffen hebben als een half-thea- trale enscenering. Wanneer inder daad een scherm was opgehaald om het toneel dat hij voor zijn ogen zag, voor hem te ontvou wen, zou hii gedacht hebben een scene uit een toneelstuk te zien. Alleen ontdekte zijn vakkundig oog onmiddellijk, dat rood bloed langs blank vlees dropte. Een seconde lang bleef hij het toneel aanstaren; achter hem mompelde zijn gids woorden van ontsteltenis. Tussen hen en de rest van de kamer, een keurig aangekleed vertrek, waarvan al les de juiste verhoudingen ver toonde, stond, halfverlicht door de gloed van zachtgekleurde lampen een meisje. Met één hand had zij een grote kast vastgegrepen, in de andere hield zij een revolver, waarmee zij op allesbehalve aan trekkelijke w ij ze dreigde. Zij was misschien achttien or twintig jaar oud en heel mooi, wonderlijk mooi op een niet-En- gelse manier. Op dit ogenblik viel dat wel buitengewoon op, want zij was zeer bleek, waaraan nog nadruk werd verleend door het donkere haar, dat in zware golven rondom het sierlijk hoofd je lag. Haar slanke, lenige ge stalte, iets meer dan middelmatig van lengte, was omhuld door een avondjapon en uit de arm, die de kast vasthield, drupte 't rode bloed. Toen Hextall binnenkwam zag zij hem een ogenblik aan met boze, donkere ogen; even gleden haar blikken over zijn gestalte en richtten zich daarna weer op ae mannen, die aan de andere zijde van de kamer stonden of zaten achter een tafel met een groen kleed bedekt, waarop enige kaar ten en andere voorwerpen bewe zen, dat iemand de heren had ge stoord in het spelen van een wel bekend kansspel. (Wordt vervolgd)vullen. jaar. In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg het totale bedrag, dat door de thans in ons land be staande 36 borgstellingsfondsen aan credieten werd verstrek. 281 027, waarvan 248 577 aan normale borgstellingscredieten, 18.350 aan herstelcredieten, aan wedervestigingscredieten 8100 en aan zakelijke bedrijfscredieten 6000. Het verlies, geleden op verstrekte credieten, bedroeg in bet tweede kwartaal 2602,50 of nog geen 1 De borgstellingsfoindsen hebber, voorts nog een adviserende taak, wat betreft de webkaaamheden van de gemeentelijke commissies voor sociaal-economische hulpver lening aan kleine zelfstandigen. Deze Hulpverlening beoogt rneest al dc uitkering van een klem be drag voor een bepaalde periode aan kleine zelfstandigen, teneinde te voorkomen dat deze tot de ca tegorie van de armlastigen zul len gaan behoren. De taak van de borgstellings fondsen ligt vooral op sociaal ge bied, docli ook op het gebied van het saneren van middenstands- bedrijven hebben deze fondsen een taak te vervullen. De borgstel- lingsfondsen geven namelijk ook voorlichting aan kleine zelfstan digen en kunnen langs deze weg aan betrokkenen adviezen geven, welke kunnen lelden tot gezond making van bedrijven. Vooral in de moeilijke periode, welke de middenstand door het toenemen van de concurrentie, als gevolg van het geleidelijk vrij van distributie komen der ver- bruiksgoederen te wachten staat, zullen de borgstellingsfondsen in staat blijken te zijn hun sociale en tevens sanerende taak te ver-

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2