CADZAND-STRAND Leiders van I. G. Farben vrijgesproken BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Wat brengt de Radio? Distributienïeuws Z. V. T. M. DAGREIZEN NAAR BINNENLANDS NIEUWS De ramp te Ludwigshaven Joego-Slavische klacht over Triëst Hevige storm bij Hongkong Olympische 'ipsst^n "I' AN-.-* 3^©® r*V*5^T beschikbare riemen. Globaal zal het programma er als volgt uit zien: ■31 Aug. Opening door herau ten met aansluitend samenkomst van de bevolking voor Hotel Ja cobs, vlag hijsen en gemeenschap pelijk zingen van het Wilhelmus. Daarna kerkdiensten, 's Middags tractatie op de scholen en kinder spelen op het terrein van de heer Colsen. 's Avonds concert en samenzang in het plantsoen Spoorstraat, waarna taptoe en vlagstrijken. Van Woensdag 1 tot en met •Zaterdag 4 Sept. zullen de avon den worden gevuld met een filmvoorstelling buiten in de buurt van Hotel Jacobs, voetbalwed strijden tussen verschillende stra ten, een verlichte gondelvaart, een grote volkskoers, zwemwedstrij den en bollingen. Maandag, de dag van de troonsbestijging, be gint met reveille, rondgang met muziek, 's ochtends volksspelen Stroodorp, 's middags vervolg hiervan in Middenstraat, Spoor straat, 's avonds concert en bal in de open lucht. De Middenstand houdt nog een bespreking over een étalagewed strijd, verwijl ook aan de gevel versiering aandacht moet worden geschonken.» Een en ander zal overigens worden vastgelegd in een uit te geven feestprogramma. Op één dier dagen zal het mu ziekgezelschap uit Terneuzen zijn medewerking komen verlenen, waartegen de Sluiskilse harmonie in Terneuzen gaat concerteren. Nu nog mooi weer, een publiek van goede wille en de feesten, die in het verleden toch werkelijk niet zo slecht waren, zullen ook ditmaal slagen. WESTDORPE. Geslaagd. Bij het 26 Juli te Bergen op Zoom gehouden examen voor ma- chineschrijven slaagde onze dorps genoot Theo Adam. SPORTDAG WESTDORPE. Zondag had ^>nder grote be langstelling alhier een sportdag plaats, die begonnen werd met een plechtig H. Lof, waarna alle verenigingen zich achter het mu ziekgezelschap opstelden om zo in mars naar het sportterrein te gaan. Het is een sportdag ge weest op allerlei gebied. Hier volgen de uitslagen der verschillende nummers; 8-tallen vlakteruiters1. West- dorpe; 2. St. Martinus, Klooster- Springen: 1. A. Menu, Kloos- terzande, 59 sec., geen fouten; 2. Jul. Govaert, Westdorpe, 65 sec:; 3. Pr. Verhelst, Westdorpe. Na het springen maakten de vlakteruiters van Kloosterzande neg een stand met vier paarden, waarvóór zij een hartelijk applaus (kregen. Voetbal: R.I.A. 1—Axel II 2-3. Hindernissenwedstrijd: Verken ners Westdorpe tegen Verkenners Philippine, welke door de groep Westoorpe werd gewonnen. Korfbal: V.K.A.J. Westdorpe Sluiskil 62. Atlethiek: KA.J. Westdorpe ZuiddorpeSluiskil, 100 meter, 1. R. Audenaerd, 11.8 sec., West dorpe; 2. De Feber, Sluiskil, 11.85 sec.; 3. L. Audenaerd, 12 sec., Westdorpe. 1500 meter: 1, Osw. Hemelsoet, 5 min. 15 sec.; 2. Dhaenens, Sluis kil. ZATERDAG 31 JULI. HILVERSUM X: 8.00 Nieuws; 8,15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 De Zonnebloem 11.45 Gram.; 12.03 Klaas van Beeck; 12.30 Olymp. Spelen; 12.45 Verv. Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.13.30 Gram.; 13.50 Film en Toneel; 14.10 Tsjaikofski prdgr 15.15 Zang en Piano; 15.45 Gram.; 16.20 Wit-Gele Kruis; 16.30 Lezing; 17.00 De Wigwam; 18.00 Piano duo; 18.15 Weekoverz.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws: 19.25 Gram.; 19.45 Uitz. Nederl. in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.12 Gram.; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Klein nrVo«t: 1,1 "r 'Tot vacan- tie cabaret; 22.00 Weekend sere nade, j. 10.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws: 8.18 s-Gravenhage 700 jaar; 8.30 Gram.; 9.35 Gram.; 10.00 Morgen wijd.; 10.20 Radiofeuillet.10.35 P'.ano; 11.00 Uitz. continubedr. 12.00 Jan Corduwener; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Vin- centino; 13.50 Gram; 14.00 Bonte vogelvl 14.15 Gram.; 15.15 Resi dentie-orkest; 16.00 Lezing; 16.15 Orkest; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Miller-sextet; 17.45 Olymp. .Spelen; 18.00 Nieuws; 18.15 Orkest: 18.30 Gram.; 19.00 Artist. Staalkaart; 19.30 Cursus; 1945. Lezing; 20-00 Nws.; 20.25 Dingen van de dag; 20.15 Ama teurs zetten hun beste beentje voor; 21.15 Soc. comment.; 21.30 Weekend-orkest; 11.22 Olymp. Spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang; 23.30 Gram. Estafette 1000 meter: 1. West dorpe; 2. Sluiskil; 3. Zuiddorpe. ZAAMSLAG. Gasontploffing. Gistermorgen omstreeks half acht wilde mevr. wed. Scheele in de Polderstraat haar buta-gas- stel aansteken. Nauwelijks had zij een lucifer laten ontbranden of er ontstond een ontploffing, waardoor de deur uit haar voe gen vloog en de ramen werden verbrijzeld, terwijl zij zelf in brand geraakte. Daar de omwonenden de slag der ontploffing hoorden, snelden deze toe en met hun hulp ge lukte het de brandende kleren af te rukken. Gelukkig zijn de brandwonden niet ernstig, doch in de keuken werd door de ontploffing grote schade aangericht. Vermoedelijk is er een lek in de gasleiding geweest en heeft ge durende de nacht het uitstromen de gas de keuken gevuld en ont stond er bij het ontvlammen der lucifer de ontploffing. PRIJZEN KRENTEN EN ROZIJNEN. Zoals bekend, worden krenten en rozijnen voortaan niet meer op de bon gedistribueerd. Voor deze in ,vrije" distributie bij de win keliers beschikbaar komende ge droogde Zuidvruchten gelden de volgende maximum-consumenten prijzen: krenten 0,22, rozijnen 0,16 per 100 gram. DE PRIJS VAN RUST. Voor de rijst waarvoor onlangs een vóór-inleveringsbon -voor alle leeftijdsgroepen is bekend ge maakt en welke eind Augustus op koopbon zal worden gedistri bueerd, is de maximum verbrui- kersprijs vastgesteld op 0,10 per 100 gram. Deze prijs is aanzien lijk hoger dan in 1945 tengevolge van de stijging der rijstprijzen: bovendien werd bij de oude prijs regeling het artikel rijst gesubsi- dieerd. Bovendien wordt wel subsidie DE BESTEMMING VAN HUIZE DOORN. Het A.N P. verneemt, dat het niet in de bedoeling van de Re- gering Huize Doorn van Staatswege in zijn oude toestand te onderhouden. Hieraan zouden voor de Staat aanmerkelijke kos ten verbonden zijn. Het feit, dat de overleden ex-Keizer van Duits land bedoeld huis heeft bewoond, mag naar het oordeel der Rege ring geen aanleiding zijn om de Staat met dergelijke kosten te Uit Berlijn wordt gemeld, dat alle met Russische licentie ver schijnende bladen in hun editie van gisteren een internationaal onderzoek naar de oorzaak van de ramp eisen. Het officiële blad „Taeglische Rundschau" tRussische licentie) verklaart van overlevenden te hebben vernomen, dat het Fran se militaire bestuur de fabrieken gebruikte voor de productie van hoogexpiosieve brandstof voor V-2 en „Neues Deutschland" (eenheids partij) schrijft: „De ontploffing bewijst onze vroegere .beweringen, dat West-Duitsland tot een arse naal voor de imperialisten en een startplaats voor een nieuwe oor log wordt gemaakt". Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken spreekt de in sommige Duitse bladen geuite be schuldiging tegen, als zouden de Franse autoriteiten de fabriek te Ludwigshaven hebben gebruikt voor de productie van springstof fen of brandstof voor V-2 projec tielen. Het laat zich ahnzien. zo meldt een correspondent van Reuter, dat het aantal slachtoffers niet zo groot is als aanvankelijk werd ge meend. Het gemelde cijfer van ruim 500 doden is overdreven. Van de naar schatting 2.000 gewonden is tweederde slechts licht gewond. Intussen duurt het reddings werk voort. Zware rookwolken hangen nog boven de plaats van de ramp. Over de oorzaak van het ongeluk is van officiële izijde nog nie*i bekend gemaakt. Men treft thans maatregelen om de gewonden, die in de onmid dellijke omgeving niet meer kun nen worden opgenomen, per trein te evacueren. Eén in de haven lig gende plezierboot, die duizend ge wonden kan bergen, is voor dat doel opgevorderd. Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ontploffing hebben ver oorzaakt. in dit verband wordt er aan herinnerd, aldus A.F.P. dat 5 jaar geleden in dezelfde werk plaats een soortgelijke ontploffing heeft plaats gehad. Het aantal doden zou niet meer dan 200 be dragen. In de .volgende 'sage uit Hercu les' leven verandert zich Achelous in een slang. Mugli verwachtte het ondier op zijn knots geleund. Door de zeeslang was hij zo met het kruipend gedierte vertrouwd geraakt, dat hij zich nauwelijks rustiger had gevoeld, wanneer voor kindermeel van rijst (rijst- bloem) gegeven zodat de verbrui- kersprijs gelijk blijft aan die van H945, n.l. ƒ0,24 per pakje van 250 gram. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H6 en L6 tot nader order geldig zijn. Op de bonnen H6 kan men ko pen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lan ge stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouw- schort. Op de bonnen L6 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill of satijn, beaver- teen, Engels leer, Manchester of pilo, een kort werkjasje, een kokisibuis of een korte stofjas. De bonnen H7 t/m H12 en L7 t/m LT2 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl t/m H5 en LI t/m L5 en rantsoen,bonnen VC en VD blijven voorlopig geldig. belasten. Wel heeft de Staat er belang bij, dat bet landschaps- schoon door de vervreemding van het landgoed geen schade on dervindt. In verband daarmede worden van Staatswege bij de verkoop zekere voorwaarden ge steld. Van Regeringswege wordt verkoop aan de gemeente Doorn bevorderd. Zou de gemeente Doorn echter niet tot aankoop kunnen besluiten, dan zullen an dere gegadigden in aanmerking kunnen komen. Zoals men weet, heeft de ex- Kroonprins bij het Beheersinsti tuut een verzoek tot ontvijanding ingediend, dat is afgewezen. Van deze afwijzing is de ex-Kroon prins in beroep gegaan. De me ning, dat het Beheersinstituut niet bevoegd zou zijn hangende dit beroep tot verkoop over te gaan, miskent volgens de Regering het exceptioneel karakter der ont vijanding. De Regering acht die zienswijze in strijd met het be paalde in de artikelen 10 en 11 van bet besluit vijandelijk ver mogen. 'Intussen wordt het niet uitgesloten geacht, dat op het be roep reeds zou beslist zijn, voor de verkoop tot stand komt. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. In het strandbad aan de Kra- lingse Plas is Woensdagmiddag de 8-jarige Wim J. van Stigt uit de Kerkhoflaan te Rotterdam, verdronken. Hij werd gevonden door een bader, die met zijn voet tegen een voorwerp op de bodem van bet bad stootte, dat het lichaam van de jongen bleek te zijn. De Joego-Slavische regering heeft de autoriteiten van de Brits- Amerikaanse zóne van Triëst er van (beschuldigd te pogen hun ge bied bij Italië in te lijven en de Veiligheidsraad verzocht naar deze kwestie een onderzoek in te stellen. De Joego-iSlaven be schuldigen de Amerikaanse en Britsie autoriteiten van „schen ding van het Italiaanse vredes verdrag". Door een munt-over- eenkomst tussen Italië en het Ge allieerde militaire commando zou „de monetaire" grens" opgeheven zijn en de munt van Triëst onder Italiaanse souvereiniteit zijn ge bracht. Voorts zou Triëst ook wat betreft de buitenlandse han del geheel aan Italië onderge schikt gemaakt zijn. De Joego-Slavische regering verzoekt de Veiligheidsraad de betroffen overeenkomsten van on waarde te verklaren, omdat deze een situatie scheppen, die „de handhaving van de internationale vrede in gevaar kan brengen". Verder zou de raad de Ameri kaanse en Britse regeringen aan hun internationale verplichtingen moeten houden. een gasslang om hem heen was gewonden. „Serpent ik herken uw trek ken", riep de detective, die op ging in 't spel. „Ge zijt het, Ache lous". De slang begon zich als enig antwoord volgens de regelen van de kunst om de detective te Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neuren berg heeft gisteren alle 23 vroe gere hoge functionnarissen van net reusachtige industriële con cern I. G. Farben/ Industrie vrij gesproken op het stuk voor oor logsmisdaden. De beschuldigden was ten laste gelegd, dat zij de agressieve plan nen van Hitier hadden gesteund door inschakeling van het gehele industriële potentieel van hun concern. Rechter Curtis Shake uit Vin- cenes (Indiana), die het1 vonnis van het uit drie leden bestaande tribunaal tuStsprak, ^eide: ,,/Als wij de maatstaf voor deelneming aan de agressie-oorlog zodanig verlagen, dat de beklaagden er onder vallen, is het moeilijk een logische grens te trekken tussen het schuldige en het onschuldige deel van de grote massa van het Duitse volk. Het is uiteraard ondenkbaar, dat het grootste deel van het Duitse volk zou worden schuldig verklaard aan misdaden tegen de vrede. Dit zou neer komen op een collectieve schul digverklaring, waaruit de logische gevolgtrekking van massaibe- straffing zou voortvloeien. Hier voor is geen precedent in het in ternationale recht en geen recht vaardiging in menselijk opzicht". „De beklaagden hier voor ons waren noch hoge functionnarissen in het burgerlijk bestuur, noch hoge militaire leiders. Hun mede werking was die van volgelingen, niet van leiders". Het Nederlands elftal in Uxbridge. (Bijzondere dienst A.N.P.) Eerst Zaterdag a.s. komt het Nederlandse elftal weer in het veld en wel tegen Groot-Brittan- nië. op het Arsenal-terrein. De jongens zijn na de zware wedstrijd tegen Eire, in het kamp te Ux bridge goed uitgerust en ook met de lichte verwondingen, welke Van der Tuijn, Wilkes en Krijgh hebben opgelopen, gaat het uit stekend. Alleen Roosenfburg, wan delt, want de bloeduitstorting aan zijn enkel is dermate ernstig ge bleken, dat hij voorlopig, zoals wij reeds hebben gemeld, niet kan spelen. Terlouw en Albers hebben last van oorpijn en bevinden zich on der doktersbenandeling. De lichte training in het kamp is hervat en iedereen is vol goede hoop op een gunstig resultaat tegen de Britse amateurs. kronkelen. Hercules greep het monster krachtig bij de keel. De slang werd nu werkelijk kwaad. Hij sperde zijn gruwelijke bek open.- Basli zag dat het een vre selijke gifslang was compleet met vlijmscherpe giftanden. „Hemeltje" riep Hercules. De beklaagden waren op vijf punten (beschuldigd, n.l. van mis daden tegen de vrede (agressie oorlog) "plundering, massamoord met gebruikmaking van slaven arbeid, lidmaatschap van de S.S. (een onwettige organisatie) en samenzwering. Op het stuk van plundering van door de nazi's bezette gebieden heeft het tribunaal negen be klaagden schuldig geacht. De overige veertien werden op dit punt vrijgesproken. Wat gebruikmaking van sla venarbeid, massamoord en lid maatschap van de S.S. betreft moet het tribunaal nog uitspraak doen. Dit zal vermoedelijk mor genochtend geschieden. Het lidmaatschap van de S.S. is slechts drie der beklaagden ten laste gelegd. Naar men gelooft, zijn 20 per sonen omgekomen tengevolge van een hevige storm bij Hongkong, die typhoonsterkte bereikte. Er is zware scnade aangericht. Aan schepen in de haven van Hongkong is schade toegebracht en een stoomschip werd tegen de rotsen geslagen. Een vloedgolf veroorzaakte vele ongelukken. Men meent, dat op het eiland voor de stad eveneens mensen omgekomen zijn. Vele sampa's en jonken zijn vergaan. Het Britse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland. Het Britse voetbalelftal voor de. wedstrijd tegen Nederland, die Zaterdag 31 Juli a.s. op Highbury, het Arsenalterrein, zal worden gespeeld, werd Donderdagmorgen als volgt samengesteld Doel: Simpson (Scotland). Achter: Neale (England) en Manning (Wales). Miden: McBain (Scotland), Lee (England) en Fright (England). Voor: Hopper (England), Har- disty, aanvoerder (England), Mc- Ilvenny (England), Kelleher (Ire land) en Kippax (England). Radiouitzending; Nederland Gr-Brittannië. De voor de eerste ronde van het Olympisch voetibal-tournooi te spelen wedestrijd Nederland-Groot Brittannië zal Zaterdag 31 Juli a.s. om 18.15 uur over Hilversum n (415 m) worden uitgezonden. Reporter is Ir. A. van Emmenes. vanaf ZATERDAG 31 JULI a.s. tot en met 31 AUGUSTUS 1948 zullen de volgende EXTRA-BUSSEN naar CADZAND-STRAND lopen: DIENSTREGELING: v. Hulst (Markt) Rapenburg (Tol) Zaamslag (Markt) Terneuzen (Mkrkt) Sluiskil (Hotel Jacobs) Philippine (Wiskerke) IJzendijke (Station) a. Cadzand (Strand) VERTREK VAN CADZAND-STRAND 18.00 UUR. Prijzen zoals vorig jaar. Bij grote drukte zal niet ieder mee kunnen. Reizigers uit TERNEUZEN, HOEK en PHILIPPINE kunnen ook van de normale Dienstregeling gebruik maken. Vanaf 1 Augustus geeft de S- B. M- op iedere bus in Oostburg aansluiting naar Cadzand-Strand. Bij zeer ongunstig weder zullen deze extra-Bussen niet rijden. DE DIRECTEUR. 9.00 V. Hulst (Markt) 9-00 9-15 1! St. Jansteen (Kerk) 9.05 9.25 >1 Heikant (Kerk) 9-10 9.40 II Koewacht Polspoel) 9.20 9.55 II Zuiddorpe (Kerk) 9.30 10.05 II Axel (Postkantoor) 935 1Q.20 II Westdorpe (Kerk) 9-50 10-55 II Sas van Gent (Dam) 9.55 Philippine (Wiskerke) 10-10 IJzendijke (Station) 10.25 a. Cadzand (Strand) 11.00

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3