ZWARTE VOS UIT DEPROVINCIE llift «le Vdks verftcgentvoorJigtng De Prijzenbisih kking voor verkoop op afbetaling Autobusongeluk in Zwitserland De Pokken-epidemie op Zuid-Sumatra TWEEDE KAMEK. In de gisterenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is mededeling gedaan van het Kon. Besluit, waarhij de heer Mr. J. R. H. van Schaik wederom tot voor zitter is henoemd. De heer Van Schaik hield daar na een toespraak waarin hij o m. zeide Toen de Kamer hare voordracht voor het presidium opmaakte, gaf zij een treffend voorbeeld van huiselijke eensgezindheid. Door de Regentes in overeen stemming met de wens der Ka mer tot het voorzitterschap ge roepen, meen ik dan ook dit ambt behalve als een formele tevens als een werkelijke post van vertrou- Wèn te mogen, aanvaarden. Voor alles gevoel ik op dit ogenblik behoefte met u te geden ken, het heengaan van een onzer vroegere medeleden, die ook een maal deze zetel heeft ingenomen, de Minister van Staat, Proffesor Mr. P. J. M. Aaiberse. De Kamer zal aan Mr. Aaiberse ene kostbare herinnering bewa ren. Wat de samenstelling der Ka mer betreft trekt het de aan dacht dg*: het aantal vrouwelijke leden wede» verminderd is. Een maal bedroeg het 8. In dat op zicht is in de bezetting der Ka mer in zekere zin ene politieke verarming ingetreden. 'Gezamenlijk zullen wij thans onze constitutionele plicht gaan vervullen. Hij is van tweevoudige aard. De Kamer is enerzijds voksor- gaan. Dientengevolge doet in deze zaal de gezindheid des volles zich horen, vinden de staatkun dige overtuigingen en verlangens, de zedelijke, culturele en oecono- mische beginselen en 'behoeften hun vertolking. De Kamer is behalve volks- ook staatsorgaan, in zoverre zij in ge meen overleg met de Regering en als wetgevend lichaam hare inte grerende medewerking verleent aan de belichaming van de maat schappelijk tot rijpheid gekomen rechtsovertuiging in de daarvoor geëigende wettelijke vormen. Laten wij, alle 'oeginselverschil ten spijt, in nationale binding zorg dragen dat de resultaten mede van onze ar'beid eenmaal door de historie als staatkundige monu menten van het midden dezer eeuw zullen worden beschouwd. Het gedenkfeest van onze Ko ningin. die gedurende een halve eeuw de trots maar ook de sterk ste is geweest van onze natie, en ce nieuwe verwachtingen die ge wekt worden door de aanstaande overgang van het bewind naar Prinses Juliana uit het Hui3 van Oranje mogen ook het parlement prikkelen om zich met vereende krachten tot het uiterste voor het welzijn van het ganse koninkrijk in te spannen. Het zou verblijdend geweest zijn, indien de Kamer heden in de geboorte van een nieuw mi nisterie getuige had kunnen zijn van een schone dageraad van het parlementaire werk, dat te wach ten staat. Ofschoon dit anders is uitge vallen, weerhoudt mij dat niet, aan twee desiderata -uiteraard niet van politieke aard uiting te geven. Het eerste is, dat wanneer het nieuwe kabinet ene meer alge mens grondwetsherziening mocht beogen, het met het nemen van de daartoe noodzakelijke initiatie ven niet te lang zal wachten. De tweede wens. die ik niet wil verbergen is er slechts ene van orde. Namelijk dat de nieuwe bewindslieden er in zullen slagen, niet alleen de Rijksbegroting op de 3e Dinsdag van September ge reed te hebben, maar de bewijs stukken daarvan ook die dag in het bezit te brengen van alle leden der Kamer. Hoe duidelijker en. overzichte lijker tevens de toelichting der Door C. B. BOOTH. begroting en de millioienennota zullen zijn, des te minder zal de Kamer zich verliezen in onder delen der uitvoerende macht en in detailwerk hetwelk, geachte medeleden, niet bij voorkeur onze belangstelling behoort te hebben. Nadat enige commissies waren aangevuld, kwam aan de orde de benoeming van leden der vaste commissies. De heer Romme (K.V.P.), refe rerend aan de in Maart aangeno men motie, betocgde, dat de hou ding der C.P-.N. van de internatio nale leiding van het communisme zodanig is gebonden, dat de frac tie der C.P.N. dient te blijven bui ten het lidmaatschap der commis sies, waarvan wetenschap van het behandelde voor het buitenland van belang kan zijn, maar waar omtrent niets mag uitlekken. Spr. diende met de heren Van der Goes van Naters, Schouten, Tilanus en Oud 'n motie in, waar in aan deze opvatting uitdrukking wordt gegeven. 'Deze motie werd aangenomen met 59 tegen 5 stemmen. In de vaste commissie voor de buitenlandse zaken waarvan de Kamerpresident ambtshalve voor zitter is werden aangewezen de heren Tilanus, Oud, Van der Goes van Naters, iSerrarens, Bruins Slot en Ruygers. De heer Wagenaar (OPN) 'gaf nog te kennen, dat het zijn frac tie op deze wijze onmogelijk wordt gemaakt haar werk te doen Hij verklaarde, dat de leden der frac tie zeer lastig voor de Kamer zul len worden, omdat zij riu op an dere wijze aan hun gegevens moe ten komen. Nadat hiertoe was overgegaan, stelde de Voorzitter o.a. voor Woensdag a.s. in de afdelingen te doen onderzoeken de wetsont werpen met betrekking tot de Grondwetsherziening. De heer Oud (V.V.D.) maakte daartegen bezwaar, omdat het kabinet demissionnair is. Voor zijn fractie is het van groot be lang- meer te weten over het nieuwe Kabinet. Z.i. kan de af delingsbehandeling nu niet vrucht baar zijn. Het Kabinet dient eerst voor de Kamer te verschijnen met een uiteenzetting van het te voe ren beleid. De heer Romme (K.V.P.) sprak als zijn mening uit, dat het voor de zaak in elk opzicht slechts is, als niet de grootst mogelijke spoed betracht wordt met het in behan deling gaan nemen van de her- Nu de verkoop op afbetaling, vooral van huishoudelijke voor werpen, rijwielen e.d. merkbaar toeneemt, is een prijzenbesdhi'k- king afgekondigd, waardoor de bij het afbetalings- en huurkoop systeem gebruikelijke opslag op een verantwoord maximum wordt vastgelegd. Voor automobielen is deze opslag 7 voor andere goederen 9 °/cj per jaar. Het ver schil in percentage vindt zijn oor zaak in de door de financierings maatschappij genoten provisie wegens de op de automobiel afge sloten verzekering. Daarnaast zijn nog bepaalde vergoedingen vastgesteld voor porto, zegel-, incasso, en infor- matiekosten. Voor 'kleine credie- ten met wekelijkse aflossing is de regeling zeer eenvoudig. De opslag en de vergoedingen moe ten tfians in alle gevallen afzon derlijk van het contantbedrag in rekening worden gebracht. Tenslotte is ook nog de relatie tussen de verkopers en de spe ciale financieringsmaatschappijen, welke eerstgenoemden crediet ge ven om de afbetaling mogelijk te maken, geregeld. Met de gebruiken in bet afibe- talingswezen is overigens zoveel mogelijk rekening gehouden, al dus deelt het Ministerie van Eco nomische Zaken ons mede. 63) (Nadruk verboden „Mijnheer Bakerville, mag ik u evpn onze officier van justitie, Foest Oakley voorstellen?" zei de dokter. Bakerville begroette de jonge rechtsgeleerde en beantwoordde de smalend gestelde vraag van de sheriff, of hij de zaak al opgelost had, met een gemoedelijk hoofd- sijhudden. De coroner liet nu de jury leden, merendeels vissers uit Pond Bay binnenkomen en nadat deze hadden plaats genomen, ke ken ze met grimmige blikken naar de beide geboeide gevange nen. Vervolgens werden de getuigen binnengeroepen. Mevrouw East man kwam binnen met Polly, die nauwelijks haar tranen kon be dwingen» toen ze Dolliver met handboeien aan, zag zitten en ze deed haar best, hem bemoedigend toe te lachen. Mevrouw Kings- lake kwam in het zwart binnen en wierp Dolliver een beschuldi gende blik toe. Achter haar kwa men de drie dienstboden, hoewel ze als getuigen vrijwel overbodig waren; Paul Grimshaw kwam het laatst de kamer in. Het was hem a ..i te zien, dat hij weer ge dronken had. De dienstboden werden voor de vorm het eerst verhoord, maar, omdat ze niets konden verklaren, al spoedig naar de keuken terug gestuurd. Paul Grimshaw, die voornaam in de kamer zat, stond op, toen zijn naam werd genoemd' en de jonge rechtsgeleerde begon hem te ondervragen. „U bent dus de neef van de hm... van de overleden mijnheer Grimshaw... van mijnheer John Strawn, nietwaar?" „Ja" antwoordde Paul. „Wilt u ons meedelen, wat u van deze droeve geschiedenis af weet?" Paul vertelde, wat er op de avond van de moord gebeurd was. Daarna begon hij over de volgen de morgen. „Daarover kan ik u niet veel meedelen. Ik ben kort na hei ontbijt op het strand gaan wandelen. Ik weet beslist, dat het vletje nog in het botenhuis zicning der Grondwet in tweede lezing. De heer Van der Goes van Na ters (Arfo.) sloot zich hierbij aan. De heer Roosjen (A.R.) had wel bezwaren tegen het voorstel, maar zou er mee accoord kunnen gaan, indien er aan wordt toege voegd, dat Woensdag het afde- lingsonderzoek geschiedt „indien intussen een nieuw Kabinet is opgetreden"". De heer Wagenaar (CP.N.) had bezwaren tegen het voorstel, hij achtte het nfet juist het oude Kabinet de verdediging van de Grondwetsherziening op zich te doen nemen. Hij zou de ontwer pen Woensdag alleen in de afde lingen willen doen onderzoeken, als het nieuwe Kabinet dan be kend is. De heer Tilanus (C.H.) was van oordeel, dat de voorstellen in de afdelingen op zakelijke gron den behandeld kunnen worden. De Voorzitter wees er nog op, dat het voorstel uitgaat van de centrale sectie. De bedoeling is niet de zaak tc [behandelen met het oude Kabinet. Men doet niets dan in de afdelingen zijn stand punt bepalen. Het Indonesisch beleid zal z.i. onder de ogen wor den gezien bij het debat over het Regeringsprogram. Nadat gerepliceerd was, werd het voorstel-Oud om niet Woens dag over te gaan tot behandeling in de afdelingen verworpen met 41 togen 21 stemmen. Het voorstel-Wagenaar. om de behandeling in de afdelingen Woensdag alleen te doen geschie den als het nieuwe Kabinet be kend is, werd met 41 teigen 20 stemmen verworpen. Het voorstel van de Voorzitter is daarna aanvaard. Dinrdagavcnd heeft zich op de weg van Biasca naar Faido (Zwitserland) een ongeval voor gedaan, waardoor vijf personen gedood en verscheidene zwaar ge wond werden. Een. Belgische autobus met een 15-tal Britse en Belgische toeristen stortte, ver moedelijk tengevolge van een de fect ap.n de remmen, in een bocht een veertigtal meter naar bene den. De Belgische bestuurder en twee vrouwen werden op slag gedood. Twee andere vrouwen zijn in het ziekenhuis overleden. Al de andere inzittenden op één na, die de tegenwoordigheid van geest had om uit het voertuig te springen zodra hij het gevaar zag aankomen, zijn min of meer ern stig gewond. De pokken-epidemie op Zuid- Sumatra heeft zich thans ook tot Palemibang en Lahat uitgebreid- In deze omgeving zullen 300 000 personen gevaccineerd moeten worden, adus meldt het departe ment van volksgezondheid. Te Pa- lembang zijn reeds 16 gevallen van pokken met dodelijke afloop geconstateerd. In Pagaralam op Republikeins gebied komen reeds 10 .gevallen met dodelijke afloop KEVER-INVASIE OP WALCHEREN. Walcheren wordt op het ogen blik geplaagd door kevers. In enorme aantallen zijn dezer insec ten waar te nomen, met name op vochtige plaatsen. Tegen het in vallen van de avond 'gaan zij vlie gen, en wandelaars ondervinden er veel last van. De Plantenziektenkundige Dienst te Goes heeft de kevers onder zocht en is tot de conclusie geko men, dat men hier te doen moet hebben met de z.g. Pseudophonus Pubenscens, behorende tot de schildvleugeligen. Het is nog niet duidelijk hoe dit insect thans in zo'n grote massa op Walcheren voorkomt. Ver schillende plaatsen op het eiland melden kever-irivasies en vooral de bewoners van de arbeiders kampen ondervinden er veel last van. Voor de land- en tuinbouw kunnen de insecten schadelijk zijn. vooral voor de aardbeienplanten en aardappelen. De insecten ver spreiden een zeer onaangename geur. Ter bestrijding kan DDT- poeder worden gebruikt. Enkele exemplaren van de kevers zijn op gezonden naar Wageningen om ae bestrijding nader te bestuderen. DE „NÏJTENGÖ" 1948. Zaterdagmiddag om twee uur zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casemlbroot, de nijverheidsten toonstelling 1948 te Goes openen. „Nijtengo" (Nijverheidstentoon stelling Goes) 1948 zal niet onder doen voor de vorige te Goes ge houden tentoonstelling. Artikelen van allerlei aard zul len worden geëxposeerd in een groot aantal stands, voorname lijk van Zeeuwse -zakenlieden. De bezoekers zullen producten kun nen aanschouwen van de glasin dustrie en de meubelindustrie. Zij zullen motoren en landbouwwerk tuigen kunnen vinden, foto-arti kelen, kortom te veel om op te noemen. Maar daarbij 'blijft het niet Aan de tentoonstelling zijn tal- lag, toen ik mijn wandeling be gon. Ik ben vrij lang uitgeble ven. De moord op mijn oom was, toen ik thuiskwam, reeds een uur geleden gebeurd. Dat is alles. Als ik mijn mening aan de jury..." „Neen," viel de jonge officier van justitie hem in de rede. „We moeten ons strikt aan de feiten houden. U hebt 't tweede slacht offer, door u de drievingerige man genoemd, dus niet die morgen aan het strand gezien?" „Ik heb hem nooit ergens ge zien, voordat ik hem dood op het strand zag liggen", antwoordde Paul' T. -t Tommy kneep zijn ogen had dicht en drukte zachtjes de arm van J. B. „Hoort u dat?" vroeg hij. „Dan is mijnheer Grimshaw vrij om te gaan, tenzij de coroner of een der juryleden hem nog iets wenst te vragen, zei Oakley. Dokter McAllister knikte even. Hoe was de verhouding tussen uw oom en Dolliver?" vroeg hij. „Vrij vriendschappelijk," ant woordde Paul. „Maar mijn oom was nu eenmaal iemand om vroeg of laat met 'n ander ruzie te krij gen hoewel ik beslist weet, dat rijke aardige attracties verbon den, zo zal iedere avond gecon certeerd worden en het mannen koor „Kolpingszonen" uit Bergen op Zoom zal evenals de accor deon-harmonie Apollo" uit Til burg de bezoekers een vrolijk programma van Nederlandse lie deren brengen. De tentoonstel ling zal geopend zijn van 31 Juli tot 7 Augustus. DODELIJK ONGEVAL TE WEMELDINGE. Aan de Rijksweg vond Woens dag een ongeval plaats, dat de 69-jarige M van Zweden het leven kostte. De heer Van Zweden, die de weg wilde oversteken, lette, naar het Z. Dgbld. meldt, niet voldoende op en bemerkte niet de luxe auto, die hem wilde passe ren. Hoewel de chauffeur sterk remide en uitweek, kon hij niet voorkomen, dat de heer v. Zwe den aangereden werd en daarbij zulke ernstige verwondingen op liep, dat hij enkele ogenblikken la ter overleed. Door het sterke remmen en uit wijken reed de auto in een sloot en werd flink beschadigd. De chauffeur bekwam een gebroken rib. TERNEUZEN. Middenstands-examen Algemene Handelskennis. Bij het Donderdag alhier ge houden Middenstandsexamen Al gemene Handelskennis zijn ge slaagd: B. Frank te Vlissingbn, O. A. J. Stockman en Ma. Tha. Ea. TacqMeij, beiden te Sluiskil, P. Tholens te Terneuzen, P. L. Tie- leman te Sas van Gent, Se. Ae. van Tienen te Clinge, P. J. van Troost te GraauW, C. J. van der Veeken te Hontenisse, P. J. van der Veeken te Bosohkapelle, C. G. van de Velde en Ja. Ma. Ver- kruysse, beiden te Oostburg, A. J. F. Vermeulen te Sas van Gent, J. Verpoorte te Axel, Aa. Ca. Pha. Verstraeten te Hulst, E. B Ver- vaeck te Westdorpe, P. C. A. Ver- Bob geen enkele „Geen meningen! Geen menin gen, mijnheer!" waarschuwde de officier. „Weet u soms, of uw oom en Dolliver te eniger tijd over een zekere jonge dame kwestie heb ben gehad?" vroeg de coroner. „Bij mijn weten niet." „Dank u, dat is alles, mijnheer Grimshaw. Mevrouw Eastman nam zijn plaats in. „Wat weet u ons mee te delen, mevrouw?" vroeg de officier, die wat meer op zijn gemak scheen te komen. „Heel wat," antwoordde me vrouw Eastmann. „Daar," wees ze dreigend op Dolliver, „dadr zit de man, die John Strawn ver moord heeft!" „Moeder!" kreunde Polly, „moe der, schei toch uit!" „Het is mijn plicht alles te ver tellen, wat ik weet," vervolgde mevrouw Eastman grimmig en wraakgierig. „Gisterenmorgen aan het ontbijt heeft mijnheer Strawn zijn verlpving met mijn dochter bekend gemaakt. Mijnheer Dolliver was blijkbaar erg onder de indruk. Later op de morgen is hij naar de werkkamer van wer te Hulst; Ka. Pa. de Vos te Zaamslag, H. de Vriend te Hulst; Ra. Ma. Ha. Waelput te Zuid- doiqje, Th. C. E. van Waes te Westdorpe, W. A. R. van Waes te IJzendijke, C. Weemaes te Clinge, J. M. Wlilemsen te Aar denburg, I. J. van Wingen te Baarland, J. J. Wisse te Zaam slag, O. V. R. de Witte te IJzen dijke, J. Wolfert, A. J. van Wijck en L. P. Wijffels, allen te Ter- neuzen. Ma. Ja. Wijn te Zaam slag, M. IJzerman te Kapelle- Biezelinge. Voor het Dinsdag te Middelburg gehouden Middenstandsexamen slaagden o.m. M. A. de Baets en J. S. de Braai te Terneuzen. 40 Candidaten werden geëxami neerd, waarvan 9 werden afgewe zen. BRUINISSE. Wartmte ltwaim voor de oesters vier dagen te iaat. In oesterkwekerskringen heerst thans, nu het water van de Oos- ter-Schelde de vereiste 18 graden Celcius heeft bereikt om oester- broedval mogelijk te maken, een koortsachtige drukte om de „pannen" die het oesterbroed moeten opvangen over boord te krijgen. Het heeft langer geduurd dan verwacht werd eer men de 18 graden temperatuur kon noteren. Dit wijt men aan de tamelijk kou de nachten. Een gevolg van die koude is, dat veel minder jonge larven in het water voorkomen dan eind vorige week, zodat vele larven tengevolge van de koude toch nog een ontijdig einde heb ben gevonden. Durfde men vorige week hooen op een „overvloedige val", tha'ns hoopt men nog maar op een „matige val". De consumptieoesters hebben eveneens van 'de koude te lijden gehad. De groei daarvan blijft ver achter bij vorige jaren in de overeenkomstige periode. De warmte aldus de biologen van het instituut voor visserijonderzoek kwam voor de broedval vier da gen te laat. NIEUWVLIET. Concert. Zondag concerteerde de Vlis- singse accordeonver. „Crescendo" onder leiding van de heer Vente- vogel in de duinen nabij! het zee bad Nieuwvliet. Voor die uitvoering bleek grote belangstelling te bestaan, gezien het feit, dat naast velen uit deze gemeente ook menigeen van el ders zich die dag naar het zee bad begaven. Er werd 'n populair programa op vlotte wijze uitge voerd, aandachtig 'beluisterd door een grote menigte muziekliefheb bers, want vooral de accordeon- muziek mag zich in een grote populariteit verheugen. Na afloop van het concert sprak de voorzitter van de V.V. V„ de heer Brakman, -enige woor den van dank tot de accordeon vereniging voor het gebodene, waarna de gasten de terugreis naar Vlissingen aanvaardden. Deelname festival. Het fanfarecorps „Nut en Ge noegen" is voornemens deel te nemen aan het internationale festival te Hulst op Zondag 5 Sept. e.k. .SLUISKIL. Jubileumfeesten. Woensdagavond kwam het feestcomité samen in de Open bare School, waar onder voorzit terschap van de Edelachtb. heer Burgemeester van Terneuzen een bespreking plaats had om te ko men tot het vaststellen van het programma voor de a.s. feesten. Hoewel dankbaar melding werd gemaakt van de gecolecteerde bedragen, is uiteraard voor een week feesten van 31 Aug. tot en met 6 Sept. veel geld nodig. Er rnoet dug worden geroeid met de mijnheer Strawn gegaan, kreeg daar ruzie met hem en uitte be dreigingen Polly begon zenuwachtig te snikken. „Wat voor bedreigingen?" vroeg de officier verder. „Hij dreigde hem te doden". „Wat hebt u hem dan horen zeggen?" „Ik heb het niet zelf gehoord, maar mijn dochter kan u alles vertellenais ze ten minste wil." „Ze moet het vertellen," grom de de sheriff, „als ze het niet vertelt, dan gaat ze ook de ook de kast in!" „Wat nog meer, mevrouw Eastman?" „Is datis dat nog niet ge noeg De juryleden knikten instemmend. Bob Dolliver zakte moedeloos op zijn sitoel ineen. Hij begon te -beseffen, hoe hij steeds meer in het net verward geraakte. Me vrouw Eastman gaf uitvoerige antwoorden op de haar gestelde vragen. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2