3 r v.. Voor de Zondag Kerkdt ensten Kerknieuws UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio? ZWART^VOS SPORTNIEUWS £emlt@a«t Uil Jc VelksvevlegenavcorJtging ©«slsie Dus**! ets de p>€>«?!se«tëp ÜSItr biervliet. De De staking te Clermont- Ferrand Lezers die schrijven: Een beetje Zeeuws-Vlaamse Historie De oorsprong van SiU.s* V, IEfeze 4 roept Paulus de ge meente op tot eenheid. Er is' dus; verdeeldheid. Deze ver deeldheid heeft echter geen be trekking op kwesties van princi piële aard. In het geloof in Jezus Christus de Heer is de gemeente één. Indien dit niet het geval was, zou Paulus niet op eenheid aan dringen, want hij wil geen eenheid ten koste van de waarheid. Aller minst heeft hij een algemene re ligieuze eenheid op 't oog, waar toe alle mensen met religieus ge voel, die van goeden wille zijn, een steentje zouden kunnen bij- drafgen. Hij heeft een bepaalde eenheid op 't oog, de eenheid ln Jezus Christus de Heer. Vil waar de verdeeldheid in de gemeente? Omdat de gelovi geven telkens weer blijken nog zondaren te zijn! De gelovigen blijken telkens zeer menselijke mensen te zijn. De "menselijke ondeugden als eerzucht, machts drift. altijd gelijk willen hebben, liefdeloosheid jegens de naaste steken altijd weer 't hoofd op. En bij gelovigen treden deze on deugden dikwijls op, vermomd als Christelijke deugden. In de naam van God wordt er vaak voorleer aardse oogmerken gestreden. Men spreekt luide over de heilige eisen van Gods Woord. En eigenlijk komt men voornamelijk op voor de zeer men selijke, onheilige eisen vap per soonlijke plannen, overleggingen en begeerten. Zo is er, juist in de gemeente, altijd het gevaar, het Evangelie te willen gebruiken om eigen zaken door te zetten. is bet ook in de gemeen te die Paulus op het oog heeft. Ver deeldheid is het gevolg. Daarom roept hij ze tot eenheid op. Maar, let v/el, hij zegt niet: forceer een heid, maak, schep eenheid Hij zegt wel: bezin U op de eenheid, die U gegeven is, en gij zult weer tot de eenheid kunnen terugkeren. Het is dus zó gesteld: wij moe ten één zijn en kunnen één zijn. Niet omdat onze naar eenheid strevende krachten de eenheid zullen hereiken en verwerven. Wèl echter terwille van de een heid, waarin we door God reeds zijn gezet. In Christus zijn we één. In Hem zijn we losgemaakt van ons zeiven van onze drift tot zelf handhaving. Alléén door te wor den wat we zijn, zal de eenheid verworven kunnen worden. Het ongeloof verdeelt. Slechts het ge loof verbindt. POST VOOR MILITAIREN sen de lonen op platteland en de ONDERWEG. j stad aanmerkelijk is ingelopen. Met betrekking tot de prijzen bleef De opvarenden van t s.s Jim- spr stilst|an bij de Wprijs. HL was er zich van bewust, dat dit voor een kleine groep niet bevre- derkruis", die Vrijdag van Bata via naar Rotterdam op thuisreis vertrekken, kunnen in Port Said post ontvangen, mits de stukken uiterlijk op 25 Juni a.s. ter post bezorgd worden. Het motorschip „Grote Beer" vertrok Vrijdag van Amsterdam naar Batavia met militairen aan boord. Wil mén de opvarenden in Port Said post doen toekomen, dan moet de correspondentie uiterlijk 21 Juni gepost zijn, voor post in Batavia is de datum uiter- lijik 1 Juli a.s. NED. HERV. KERK. Terneuzen. In de vacature-Dr. Cazemier bracht de Kerkeraad beroep uit op Ds. A. Barendrecht te Klun- dert. TWEEDE KAMER. ZATERDAG 19 JUNI 1948. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.SO u. Avondgebed. ZONDAG 20 JUNI 1948. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. Hontenisse: 9.30 u. de heer M. J. van den Ende, van Groede. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Mioorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag; 2.30 u. de heer M. J. van den Ende, cand. t/d H. D. te Groede; 7. u. Jeugd dienst, Ds. P. A. Elderenbosch, van Kloetinge. Onderw.: „Geen parelen voor de zwijnen." Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. Sic- kesz, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. J. A. Talma Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens18.30 u Ds. Schopen hauer. Cadzand: 10 u. Wika Lans. Collecte v. d. Generale Kas. Groede: 17 u. Ds. Schopenhauer. HL Avondmaal. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Collecte voor het Kerkewerk in de Classiis Uzendijke. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Doom. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.15 u. Ds. Scho penhauer. Slijkplaat: 15.30 u. Ds. Winckel. Collecte voor het Kerkewerk ln de Classis Uzendijke Waterlandkerkje: 14.30 u. Ds. Wiebosch. Uzendijke: 11 u. Ds. Doorn. Euidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente- Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref, Kerk. xel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Terneuzen: 10 u. Ds. F. M. Ver veen, van Hoek; 3 u. Ds. H. Pestman. Zoutespui: Ds. J. van Nes, van Den Haag. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritzema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Koek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 én 3 u. Ds. J. Kamphuis, van Ferward (Fr.) j Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.46, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 19.30 u. H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells. Terneuzen: 10 u. Heiligihgsdienst, 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 7.30 u. Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de Jeugd. Wijziging van de wet op de vei mogensaanwasbelasting en van de wet op de vermogens- heffing ineens. De behandeling van het wets ontwerp tot vaststelling van de wet op de vermogensaanwasbe- lasting en van de wet op de ver mogensheffing inééns is gister middag in de Tweede Kamer voortgezet. Allereerst wordt gestemd over het amendement van de heer Teu- iings (KVP) Rit amenuemeiu wordt aangenomen met 50 tegen 3 stemmen. Vervolgens wordt z.h.s. goed gekeurd een amendement-Teu- lings tot invoeging van een nieu we zin, luidende „In geval van overdracht krachtens erfrecht wordt bij de erflaters en de ver krijgers gezamenlijk niet een ho gere stijging dan t'ien ten honderd in aanmerking genomen. De bij erflaters en verkrijgers aanwe zige waardestijging wordt daar toe, zo nodig, in evenredigheid verminderd." Met 34 tegen 22 stemmen ver enigde de Kamer zich met een amendement-Teulings, bedoelende op fiscaal-techinsche gronden de redactie van het in het ontwerp voorgestelde art. 22, lid 7, rege lende de waarde van zaken, welke bij het einde van het belasting tijdvak deel uitmaakten van een bedrijf, dat buiten Nederland werd uitgeoefend, bij te schaven. Zonder hoofdelijke stemming, met aantekening, dat de fractie der C.P N geacht wilde worden te hebben tegengestemd, werd aanvaard een amendement van de vaste commissie voor belastingen, beogende het vermogen van de as suradeuren op de beide peildata zó nauwkeurig' mogelijk vast te stel len, opdat de vermogensaanwas zo zuiver mogelijik worde here kend. Mi In verband met de vrijstelling wegens extra besparing lichtte de heer Van der Weijden (KVP) een mede door A -R. en C.-H. onder tekend amendement toe, waar door de categorie kleine boeren, tuinders en middenstanders, die noch pensioenaanspraken, noch levensverzekeringen van enige be tekenis hebben, geholpen worden. Volgens de huidige regeling is al leen degene, die vóór de oorlog weinig of niets verdiende, van de besparingsclausule uitgesloten. Nadat de heren Vondeling (Arb.) en Hofstra (Arb.) het amendement hadden bestreden, opperde de Minister van Finan ciën, de heer Lieftinck technische bezwaren. Daar het voorts ver der reiken zal dan de toelichting doet geloven, verklaarde de Mi nister het amendement volstrekt onaannemelijk Hierop trok de heer Van der Weijden het amendement in om het te vervangen door een motie, waarin de Minister wordt uitge nodigd een zodanige wijziging in de regeling aan te brengen, dat degenen, die vóór de oorlog min der dam 3000 inkomen hadden, in aanmerking zullen komen voor de besparingsvrijstelling. Nadat de Minister zich bereid had verklaard de kwestie nader te bezien en te gaan in de rich ting als aangegeven door de mo tie, aan welke hij geen behoefte zeide te hebben, liet de heer Van der Weijden het bedrag van 3000 uit zijn motie vervallen. De stemming over de motie werd uitgesteld tot Dinsdag bij de aanvang der vergadering. De Minister nam tenslotte nog enige amendementen van de heer Teulings over, o.m. een, dat be oogde de wettelijke basis te ver schaffen voor een bevredigende regeling inzake de waardering van incourante aandelen en winstbe wijzen, aanwezig in het beginver mogen. Het ontwerp werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Nadat nog enige kleinere ont werpen zonder beraadslaging of stemming waren aangenomen, o a. een tot vermindering van de be groting 1946 van Financiën met 252,184.370 voor de gehele dienst,, werd de vergadering ver daagd tot a.s. Dinsdag. digend kon zijn, b v. die groep, die een karig inkomen genoot vóór de oorlog door de opbrengst van en kele huisjes, welke hun eigendom zijn. Door de huidige lage huur prijs zijn die mensen verre achter komen te staan. Voor die groep is een huurverhoging niet moge lijk; deze zou over het gehele land doorgevoerd moeten worden, maar vem de huidige lonen kunnen de arbeiders geen verhoogde huur betalen, met als gevolg, dat zij om loonsverhoging zouden komen. Voor een ogenblik zou die kleine groep kleine huiseigenaren er baat bij hebben, maar na enkele maan den zouden zij**door de prijsverho ging, die op de loonsverhoging on afwendbaar zou volgen, weer in dezelfde toestand geraken, als waarin zij nu verkeren. Tenslotte vond spreker in het democratisch socialisme de enige waarborg voor de arbeiders voor een menswaar dig bestaan en ter voorkoming van de wantoestanden van tijdens de crisisjaren. De geleide econo mie zal er in niet geringe mate toe bijdragen deze wantoestanden tot het verleden te doen behoren. dacht ik, dat men onraad zou Het kostte mij steeds meer vermoeden wanneer mijn fakkel moeite, te ontkomen aan de uit- bij mijn vrienden beneden terecht vallen van Goro Goro. zou komen. Daarom liet ik hem Op een gegeven ogenblik moest los ik het meest kostbare wat ik op dat ogenblik bezat: mijn bran dende lakkei, opofferen om mijn leven te redden. Bovendien bs- Nu had ik mijn andere hand vrij cm Goro Goro bij zijn pols te pak ken. Veel vertrouwen had ik niet in ■mijn afweer want het verschil in kracht tussen apen en mensen is zo groot dat zelfs de listigste kunstgrepen weinig helpen. Het viel mij op dat Goro Goro minder sterk was dan ik had ver wacht. Het gelukte de aap niet, zich uit mijn greep los te naken DREISCHOR. Burgemeestersbenoeming. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1948 benoemd tot bur gemeester van deze gemeente de heer Adrianug Hermanus Vermeu len. De heer Vermeulen werd op 18 October 1901 te Alblasserdam geboren en was achtereenvolgens ambtenaar ter secretarie te Gouda en te Schoonhoven. Sedert 1 Maart 1932 is hij secretaris-ontvanger der gemeente Brouwershaven. De nieuwbenoemdeis lid van de Par tij van de Arbeid. AXEL. Paardenfokdag Gezien de grote betekenis die de trekpaardenfokkerij voor Zeeuws-Vlaanderen heeft, heeft de Vereniging van Zeeuwse Fok kers, V. V. Z. F te Axel, ge meend op 1 Juü a.s. aldaar een fokdag te moetei) organiseren waarop zeer vele stamboekpaar- den aanwezig zullen zijn. Van vrijwel alle vooraanstaande paardenfokkers in Zeeuws-Vlaan deren werden toezeggingen tot deelname ontvangen, zodat in totaal 350 a 400 paarden en veu lens op deze fokdag aanwezig zul len zijn. Examen coupeuse. Te Eindhoven slaagden voor het examen coupeuse de dames Dien Koster, alhier, en Marie Apers te Zuiddorpe. Uitstapje Openbare Lagere School. Woensdag 16 Juni maakte de openbare lagere school te Biervliet een schoolreisje naar Den Haaa deeltelijke verwoesting van hun woonplaats Hoe meer de plaats van bestemming naderde, hoe op geruimder de kinderen werden, ln Den Haag werd het Vredespaleis bezocht, toen ging het naar Sche- veningen. De middag werd aan het strand doorgebracht. De reis was georganiseerd door de Nederlandse Spoorwegen, die deze dag aan een 600-tal Zeeuwse kinderen de gelegenheid bood, tegen een geringe prijs een bui tengewoon prettige dag te heb ben. De organisatoren van deze i reis komt niets dan lof toe. Openbare Vergadering P. v. d. A. De Afdeling Biervliet van de Partij van de Arbeid hield op 16 Juni een openbare vergadering. De voorzitter J. J de Vogelaar opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijlzonder de spreker van deze avond, de heer C. J. van Dienden, Lid van de Tweede Ka mer, die uit Eindhoven was over gekomen. Hierna kreeg de heer Van Lieniden het woord. Spreker schetste in het kort, hoe de socialisten strijd hebben en Schéveningen. Voor de leer- I moeten yoeren en dat er in die tijd lingen van de drie hoogste klassen nergens geen geld voor beschik- was het al vroeg dag. Met de baar was, o.a. voor sociale voo-r- tram van 20 min. vóór zes ver- zieningen voor de arbeiders, voor Lokken alfen opgeruimd en wel- bet plan van de arbeid, wat de gemoed naar Breskens, waar ze toenmalige S-DA.P opstelde, met de boot naar Vlissingen over- Hierin is nu veel veranderd, aldus staken. De treinreis gaf vele on- spreker. In het berooide Neder- bekende bezienswaardigheden voor land van heden is er, dank zij her geloof van de oude socialisten, wèl de jeugdige reizigers: de Moer dijkbruggen stonden in het mid delpunt van de belangstelling. Toen men door het verwoeste ge deelte van Rotterdam reed, over het viaduct, werd men. een beetje stil en dachten de Kinderen terug naar de oorlogsjaren, die voor hen ook vele verschrikkingen hebben gehad, met op het einde een ge- Door C. B. BOOTH. In de fabrieken van Bergoug- non, Michelin en enige andere wordt nog gestaakt. Elders is het werk hervat. De drukkers van de Staatsdrukkerij hebben met 800 tegen 700 stemmen besloten Maandag het werk te hervatten, Vijf gearresteerde stakers zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, terwl 33 andere worden vastge houden. Strategische punten van de stad blijven bezet door politie en soldaten. voor de sociale voorzieningen ge zorgd. o.a. ©en grote verbetering in d,e ouderdomspensioenen, waar van bijna 400.000 ouden van dagen profiteren. Verder passeerde de loon- en prijspolitiek van de huidige rege ring de revue; hierbij merkte spr. op, dat de grote achterstand tus- SLUISKIL. R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus. Donderdag hield de plaatselijke afdeling een feestvergadeiring ih het Parochiehuis, ter gelegenheid van het feit, dat de heer Charles van Hecke ca. 19 jaar als pen ningmeester fungeerde. De heer Jurriens opende de ver gadering en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer Jonker van het Hoofdbestuur, de jubilaris, de verzorger van de mu ziek en niet te vergeten de dames van de K A.V., die de verzorging van de inwendige mens op zich hadden genomen. Nadat de secretaris de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, kreeg de heer Jon ker het woord. Hij deelde mede, dat het voor de oorlog gebruikelijk was voor 12'%-jarige dienst een vulpen met inscriptie aan te bie den en voor 25-jarige dienst een vulpen met vulpotlood te schen ken. In de bezettingsjaren ver dwenen alle bezitingen en na de bevrijding wilde de Bond de tradi tie voortzetten. Het bleek toen, dat sedert de opheffing op 1 Juni 1941 intussen niet minder dan 300 bestuursleden de 12% jaar achter de rug hadden, een cijfer om trots op te zijn. Het. Hoofdbestuur brengt graag iemand op de voor grond. Toen Charles 19 jaar ge leden in het bestuur kwam, volg de al spoedig in 1930 de crisis. .Acht jaar lang werd toen steeds gepraat over loonsverlaging, pas in 1938 kwamen geleidelijk de ver hogingen. Hij heeft zwaar werk verricht. De oorlog, de opheffing vorm den ellendige jaren. Na de bevrij ding op 21 September 1944 moest alles zo snel mogelijk worden op gebouwd. Geen contact bestono met de overzijde van het water Hier zat men onbewust te vechten tegen de eenheidsvakcentrale. Van Hecke heeft een zeer belangrijk aandeel in het werk gehad Dit werk van Charlies, de Sluiskilse Mr. Lieftinck, is niet te belonen. Het cadeau wil dan ook alleen eep. uiting van dankbaarheid zijn van het "Hoofdbestuur. Hij hoopt dat over zes jaar, bij" het aanbieden van een nieuwe vulpen, de oude zal zijn versleten door het in schrijven van nieuwe leden. Hierna sprak de heer Jurriens, die de jubilaris ook namens de leden hartelijk feliciteerde. De leden van het bestuur wilder, onze Charel eveneens een blijk van waardering geven en, vooruitlo pende op de bedoelingen van het Hoofdbestuur, hadden zij een vul potlood gekocht. Vervolgens klonk de muziek en werden koffie, broodjes en rook- gerief rondgediend. De geestelijk adviseur, de eerw. Pater" Gardiaan, wilde ook een woord zeggen. Charles Louis, wie kent 'm niet! Gedurende 19 jaar heeft hij het vertrouwen van hee. Sluiskil gehad en oos blijk ge geven, dat hij dit vertrouwen met heeft beschaamd. Hij was helder van Reet en thuis in de «beweging. Er is dan ook reden om hem te feliciteren. Spr, hoopte datCpc hem zal blijven zegenen Laten wj de mannen volgen, die ons V". i gaan. Toon belangstelling door in grote getale op te komen op de vergaderingen. Leest Uw ti d schrift. In Sluiskil is het tot heden atlijd zo geweest,jiatde activiteit tot enkelen wordt. Dit moet veranderen: ui de passieve leden moeten actiev mensen groeien! Na een dankwoord van de nee- Jurriens volgden enige muziek nummers en kwamen de geluk gen in het bezit van aardige cadeaux De jubilerendé" penningmeester dankte het Hoofdbestuur, het be stuur, de leden, de dames en de heer Pijnacker vooe alles, wat deze te zijner ere hadden gedaan, waarna het slotwoord werd ge sproken en deze gezellige bijeen komst wederom tot het verleden behoorde. ZIERIKZEE. Auto aangereden dooi, tra,m. Twee doden. Donderdagavond is een auto (gemerkt HZ 4950) komende uit de richting Ouwerkerk, nabij het station Nieuwerkerk door een uit Zierikzee komende Dieseltram aangereden en ongeveer 500 meter meegesleurd' Van de drie inzit tenden der auto, afkomstig uit Krimpen aan de IJssel, werden .een dame, die chauffeerde, en een naast haar gezeten heer zeer ern stig gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te Noordgouwe ver voerd, waar zij zijn overleden. De machinist van de tram heeft signalen gegeven, maar deze zijn blijkbaar door de felle wind met gehoord. ZONDAG 20 JUNI. HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.40 Barcarole; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelij' leven van het landschap en het v: - uitzicht op de zee, hetgeen vocv geest en lichaam een verkwikking Is. De kinderen spelen in het malse gras of baden in de wateren der Schelde, zover de ouders dit goed keuren, daar men het getij moet 10.00 'zondaóshalfuur 10.30 Kerk- afwachten om in het zilte nat tc dienst; 11.4o Lezing; 12.00 Ork.; kunnen afdalen en dit alleen voor i 12.40 Piano; 13 00 Nieuws 13.15 geoefende zwemmers doenlijk is, L,e? gars de Paris; 13.50 Boek- zodat wij de verzuchting slaken: bespr.; 14.10 Reportage Olymp. mocht en toch in omgeving Ter- Dag; 17.00 Gesp. met luisteraars; neuzen, waar zoveel heerlijk zui- 17.30 Fanfarecorps: 17.50 Sport; ver zeewater is, Weer eens een 18.00 Nws; 18.30 Ned Strijdkr.; zeebad zijn, waar wij allen met ons 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradtva gezin van kunnen genieten en da- sextet; 20.00 Nws; 20.15 Gram.; gelijks op alle uren van den dag 20.50 Kleinkunst; 21.05 Romance; onder toezicht kunnen baden en 21.40 Hoorspel; 22.15 Septet van- spelne. Beethoven; 23 00 Nieuws; 23.15 Vergelijken wij dan de gelegen- phe Skymasters. heid, welke hier is voor het aan- hILVER-SUM H: 8.00 Nieuws; leg&en va.n een ontspanningsoord, g 30 KBrkdienst; '>.30 Nieuws; zoals dat m de harten van alle Hoogmis; 11,30 Trio; 12.15 ingezetenen ieeft, metande Apologie12.35 Orkest zonder plaatsen, dan is het terrein aan 13 0Q Nieuws; 13 20 Verv. de '\9 er,P fi'or ppn Uit Orkest z N.; 13.40 Harmonie-ork.; Tijdens de 'oorlog is er een uit u (>0 Cabaret; 14 30 Radio Philh nemend plan Orkest; 15.40 Muzikale tombola; door allerlei omstandigheden nie^ 16 20 Vespers; 17.00 Kerkdienst; uitgevoerd is, maar th^s weer Jg- K^keUjke cantates; 19.15 in het middelpunt der belangstel- Kent uw Bijbel?; 19.30 Nws; ling staat. „„Q„or, p. 19.60 „In 't Boeckhuys"; 20.05 De Het is ons een genoegen Le kun- Qne man; 20 12 0mr. Kamer- nen mededelen, dat het eens öe °ki 21 00 Hoorsnel 21 40 Te- maakte plan opnieuw is ontvouwd j ^est.^1.00 en thans vast vorm begint aan te 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; Van de zijde van een aantal Ter- neuzense ingezetenen verzoekt men opname van het volgende: Het Zeebad „De Schelde" wedetrom 'n het middelpunt der belangstelling. Wanneer wij op onze vrije da gen met vrouw en kinderen een wandeling gaan maken, dan ver kiezen wij in de eerste plaats een bezoek te brengen aan de „Gester- put" en omgeving, waar Wij als kind gespeeld hebben en als van zelfsprekend ons verworven kroost ^^er^n moeder genieten dan nemen. De eertijds zwakke zeedijk, die vóór het bassin ligt, is thans ver sterkt en breder gemaakt, waar door een groot terras is ontstaan, hetgeen de aanleg van het bad met speeltuin vereenvoudigd. Aan medewerking van de over heid ontbreekt het niet. Men is er van overtuigd, dat aan het zien uitbreidend Terneuzen een stoot in de goede richting gegeven moet worden en alzo aan de behoefte aan speelterreinen voor de jeugd moet worden voorzien. Wii zijn er zeker van, dat er bij de ieugd een juichkreet opgaat als zij dit lezen, daar het algemeen bekend is, dat zij nergens kunnen voetballen en overal verjaagd worden. Wii menen dat alle ingezetenen met dit plan zullen symphatiseren en belangstellend naar de volgen de mededelingen zullen uitzien. alle gebied tot boven Brugge blank De Vlamingen 28) (Nadruk veriboden Bob Dolliver knikte van ja en staarde naar het levenloze, in doodangst vertrokken gelaat. „Ja, hij is dood", antwoordde hij hees en met bevende stem. „Ja, Strawn is dood en ik ben blij voor jou, dat het zo is." Polly zag tde vloer der kamer voor haar ogen golven en de wan den draaien en ze zou zeker ge vallen zijn, als Dolliver niet was toegesprongen en haar «n zÜn ar" men had opgevangen. Slechts één enkele, beangstigen de, ontzettende gedachte van zelf beschuldiging beheerste haar op dat ogenblik... Bob Dolliver had Strawn vermoord, om haar te vrijwaren tegen een huwelijk met een man van zo bruut en onbe teugeld karakter! Ongetwijfeld hadden ze nog maals ruzie gekregen en had Strawn in een van zijn driftbuien de jonge man tot een gewelddaad beperkt Om de oorsprong van de stad Sluis te kunnen vinden, moeten we afdalen tot in de duisternis van reeds lang vervlogen tijden en afgaan op de schaarse en dik wijs ook allesbehalve betrouwba re en volledige berichten, die uit die eeuwen tot ons zijn gekomen. Bij veel twijfelachtigs, staat m ieder geval vast, dat de oorspron kelijke naam niet Sluis, maar Lamminsvliet was en dat het deze naam ontle'ende aan de Lammins vliet, een stroompje, dat zeer waarschijnlijk in het begin van de 12e eeuw gegraven is door Heer Lambert van Rodanburg en door de Bewestereede van Aardenburg naar Sluis stroomde en diende voor de afwatering der moer gron den bij Aardenburg. Op zeker punt mondde deze beek door een sluis in het Zwin uit en op dit punt nu ontstond 't dorpje Lam minsvliet, later naar de genoem de uitwateringssluis, Sluis ge noemd. Wanneer dit sluisje precies is gebouwd en wanneer zich in de huurt hiervan de eerste bewoners hebben gevestigd, is niet precies bekend. Het eerste teken van leven vinden we in het jaar 1132, toen Heer Willem-van Yperen, die in oorlog was met Graat' Dirk van de Elzas, het sluisje bezette Erven horen we nu niets; maar in 1180, of 1181, werd Aardenbur- geram'oacht door een vreselijke overstroming geteisterd, - waarbij gedreven. Dat moest het geweest zijn. „Oh... grote goedheid...!" nep Polly zo schril, uit, dat haar stem bijna oversloeg. ,,Je hebt hem ver moord... jij hebt net gedaan... om mij Ma-ar Polly... wat zeg je nou? Dat Ik... dat ik John Strawn vermoord heb?" „Ik... ik zat op het terras... en het venster stond open... vlak ho ven het terras... En ik... ik hoor de, dat jullie ruzie hadden... ik hoorde alles, wat jij- tegen hem gezegd hebt... over die ballenjon- gen... en over dat paard... en die andere bedienden... Ik... ik be grijp het wel, Bob... dat heb je ter wille van mij gedaan. Hij heeft ie er toe gedreven... daar ben ik zeker van... ik heb het zelf ge boord... maar ik zal het tegen niemand vertellen, Bob! Ik be loof je... ik zal tegen niemand ook maar een woord zeggen!" XH. „J.B." en Tommy. Pond Bay was een eigenaardig vissersdorp. De eenvoudige en voor een deel slordige en vervai kwam te staan waren niet bij machte alleen dit hele gebied weer te bedijken en riepen de hulp in van Floris van Holland, die een duizendtal Zeeuw se en Hollandse dijkwerkers ter assistentie zond. Met behulp van deze ervaren polderjongens geluk te het inderdaad de dijken te her stellen en volgens een oude oor konde werd de zee uitgedreven tot waar nu Sluis ligt. Hoewel met het dichten van de bestaande dijken de te huip ge zonden mannen eigenlijk hun taak hadden volbracht, keerden ze niet allemaal weer naar Holland en Zeeland terug, maar vestigden velen van hen zich blijvend in die omgeving Dit is ook niet te verwonderen, als we lezen, dat de Graaf van Vlaanderen aan allen, die tussen Damme en Aardenlburg grond op de zee mocht willen winnen, die grond ten eeuwigen dage in eigen dom afstond! Aangelokt door de ze bepaling zullen veel van die toen. reeds her- en derwaarts trekkende polderjongens zich blij- vend in het Noord-Westen van j Vlaanderen hebben gevestigd en in groepjes verenigd, hebben ge tracht een eigen stuk grond mach tig te worden. Zo'n kans op het winnen van bezit, kreeg men ook in die dagen maar hoogst zelden! Volgens een oude overlevering moet zich nu een groep van deze 23.15 Gram. MAANDAG 21 JUNL HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.36 Gram.; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Gram.; 11.45 Voordracht; 12.00 Lyra trio; 12 38 Piano-duo; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 14.00 Le zing- 14.15 Solisten-concert; 15.00 Wij stellen U voor; 16.00 Lezing; 16.15 Musicalender; 17.00 Gram.; 18.00 Niws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Zang en orgel; 20.00 Nws; 20.15 Musicorda: 20.45 Hoorspel; 22.30' Radio-muziekjournaal; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Vragen aan voorbijg.10.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Piano; 12.00 Gem Koor; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws/ 13.15 Man- dolinata; 14.00 Voor de scholen; 14.35 Gram.; 15.30 Oude Ned, muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Clavecimbel; 17.15 Het Ned Sex tet; 17.45 Orgel; 18.30 Sport; 18.45 De vijf Zapakara's; 19.00 lieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 9.30 Act. geluid; 2000 Nieuws 2015 Kerkconcert; 20.45 Leizing; 2105 Radio' Philh. Orkest; 21.35 Klankbeeld; 22.00 Verv. Orkest; 22.45 Avondoverdenlking; 26.00 Nieuws; 28.15 Gram. mannen ook bij de sluis van de Lamminsvliet hebben gevestigd waaruit een dorpje is ontstaan. Toen later het Ziwin hogerop be gon te verzanden, nam dit punt tus sen de beide wereldhavens Brug ge en Rodanburg (Aardenlburg) in belangrijkheid toe en werd ook Sluis, zeer tot zijn oordeel, in deze- handel toetrokken. Het dorpje groeide, kreeg een eigen schepen bank en werd tenslotte stad. lenhuisjes stonden dlchtopeenge- drongen rondom het strand der baai, waaraan het dorp zijn naam ontleende. Zodra, iemand de voet zette op 't met gematen schelpen bestrooide perron van t station was hij er van overtuigd, dat mj zich in een vissersdorp bevond, zelfs al had hij het haventje nog niet gezien, waar de botters voor anker dobberden. Er hing een sterke vislucht over het hele ^De korte trein van elf uur vijf uit New York, die op werkdagen weinig passagiers vervoerde, stoomde langzaam het station bin nen. Uit de eerste wagon stapten twee reizigers. Een hunner wa een korte, gezette man van een jaar of vijftig met een kortge knipte, grijze sinor boven n strak ke mond en vierkante kaken. Hij droe,- een bril zonder montuur voor" zijn rustige grijze ogen en een goedsluitend gnjs pak- Zijn metgezel was heel jong ei misschien nauwelijks tw^9 r.ind had vuurrood haar en een rond, sproetig gezicht. Zelfs op zön voorhoofd zaten sproeten Zijn on rustige ogen keken onophoudelijk naar alle kanten rond. Hij maakte de indruk van een scherpzinnige, in alles belangstellende jongeman. „Verdikkie, wat is 't hier- fijn!" riep hij uit, tierwljl hij zfl-n smalle liorst uitzette en met volle teugen de frisse, zilte zeelucht inadem de. „Stel je voor, dat we hier maar honderd mijlen van New Y$>rk af zijn! Ik ben dolblij dat u me mee genomen hebt!" „Leuk, dat je het prettig vindt, Tommy", antwoordde Jasper Ba- kerville, bij verkorting door al zijn kennissen „J. B." genoemd. „Long Island is ook fijn. De prettigste streek, die ik ken. En ik heb je graag bij me, jongen. Je bent al meer dan eens 'n goede hulp voor me geweest; jammer, dat het deze keer niets veel soeps is, dit geval. Verheeld je maar niet, dat je ge legenheid zult krijgen, je gewone scherpzinnigheid bijzonder te to nen". Tommy Oliver grijnsde van pret bij dit complimentje; nooit was hij meer in zijn schik, dan wan neer J B. hem prees. Hij hoopte niets vuriger dan nog eens onder leiding van de oude heer, die hij als zijn ideaal beschouwde, zo ver te komen, dat hij net zo'n gouden penning zou mogen dragen, ais deze aan de binnenzijde van zijn vost droeg, ze slechts zelden ver tonend. Er bestond een eigenaar dige verhouding tussen die twee; vijf jaar geleden was de vader yan Tommy voor tien jaar ln de ge vangenis van Atlanta opgesloten op grond der bewijzen, door J. B tegen hem verzameld, en had de detective Tommy, een ongezond type uit de sloppen van Cherry Hill, gevonden, toen hij op het punt stond, de leerschool der mis daad te betreden. Iets in het uiterlijk yan Tommy -met zijn rode haar, zijn sproeten en zijn brutale blauwe ogen had de harde mensenjager aangetrok ken. J. B. was geen impulsief man, maar toch voelde hij zich plotseling er toe gedreven Tommy te onttrekken aan de bescherming der kille officiële liefdadigheid. Hij had Tommy slechts voor een poosje willen aannemen, maar de verering en trouw van Tommy zorgden er voor, dat het een blij vende verhouding werd. (Wordt vervolgd.) WIELRENNEN. Nationale Kampioenschappen. In aansluiting aan de reeds ge publiceerde uitslag, rog enige mededelingen over de dorpsgeno ten, die te Valkenburg deelna men aan deze moordend-afmat tende rit. Zondagochtend half vijf vertrok een autobus met suppor ters van Jan van Gélderen en J-ohan Bleijentoerg, die resp. bij de beroepsrenners en de amateurs zouden meerijden Ben massa van 20.000 liefhebbers trotseerde de smoorhitte en maakte het zich. naar omstandigheden gemakke lijk Wat de tropische warmte be tekende voor de renners, die 22 maal de Cauberg moesten beklim men, laat zich denken. Gestart werd door 226 amateurs, voor 15 ronden 157 km en door 93 be roepsrenners voor 22 ronden 216 km. In de le ronde der amateurs verloor één van hen een schoen •wat tot gevolg had, dat een 25- tal renners ten val kwam. "De Rode Kruis-wagen had het druk met verbinden en vervoeren van enkele ernstiger gekwetsten. Bij de afdaling vormde overigens de losse keislag groot gevaar voor vallen. Wat Han van Gelderen betreft,/ deze had ongeveer het halve aan tal ronden gereden, toen belde banden ach begaven. Hij verwis selde, doch werd intussen gedub beld. Daarbij kwam dat het voor de deelnemers lastig was om een overzicht 'te krijgen van de nog meerijdende collega's, daar zowel amateurs als profs hetzelfde par cours reden. Een ontijdig uitval len was het gevolg. Johan Bleijentoerg kreeg na enige ronden last met zijn ver- snellingsapparaat, zodat hij moest opgeven. Een en ander zal onze mensfen echter niet ontmoedigen en by volgende wedstrijden- zullen zij zich ongetwijfeld wederom geheel geven.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2