BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Uit de Provincie jSowjet-autoritaiten in| J Oostenrijk begonnen con trole op Amerik. voertuigen Geruchten over Atoombomproef vvn.ni hond vermoordde RECHTSZAKFN Niet alleen 'tchagrijn van de pijn, Donderdag zijn de Sowjet-auto- riteiten begonnen bij Wenen maatregelen ter beperking van het verkeer op Amerikaanse voertuigen toe te passen. Een aantal leden van het Amerikaanse militaire personeel werden op weg van Wenen naar het Amerikaanse vliegveld bij Tulln. ongeveer 24 km van Wenen, door Sowjet- sdhildwachten teruggezonden. De schildwachten eisten inzage van de grijze, door alle bezettings- mogendheden erkende pas. Kort voor het incident werd nog een bus van de Pan-American Air ways met passagiers voo%het ochtendvliegtuig naar Frankfort en Londen doorgelaten. De mana ger van de Pan-American Air ways heeft zijn staf gelast op net vliegveld bij Tulln te blijven, tot dat de Amerikaanse autoriteiten besloten hebben,, wat hun stappen zullen zgn. Functionarissen te Washington weigerden Donderdag commen taar te leveren op berichten uit Parijs, dat er Woensdag bij het eiland Eniwetck-Atol in de Grote Oceaan, een atoomproef is gehou den. Er circuleerde een aantal berichten in kringen van het con gres, dat er in April atoomproeven zouden worden gehouden, maar deze berichten zijn nooit officieel bevestigd. De Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft in November j.l. medegedeeld, dat er nog proeven in de Grote Oceaan zouden worden gehouden, maar haar leden hebben een „geen com mentaar"-houding. aangenomen aangaande alle betreffende be richten, in het belang van de na tionale veiligheid". TERNEUZEN). Geslaagd. Voor het op- 9 Maart j.l. ge houden examen machineschrijven Pont, slaagden aan de Erkende Pont School, alhier, de dames: M. J. de Bree, J. Michielsen, G. de Vriend, L. A. Smits en J. A. de Fouw, allen te Terneuzen, en de heren A. Bliek, J. W. Marsilje, P. C. Dieleman, allen te'Terneuzen, A. Neve te Walsoorden en J. Gijsel te Sluiskil. Als bijzonderheid zij vermeld, dat J. tW. Marsilje het Practijk- diploma Machineschrijven (Pont) heeft behaald op 11-jarige leeftijd. KETRANCHEMENT. Benoeming. De -heer A.'.N. de Hullu werd gekozen tot notahei der Ned. Herv. Kerk. Studieverlof). Ds. Barnouw zal van 23 April tot 22 Juni deelnemen aan een theologische cursus te Oxford. Hij wordt gedurende die tijd ver vangen door zijn vader, Ds. Bar nouw uit Woltersum en door Ds. Ter Beek uit Zuidzande. Nieuwe instrumenten. Het is aan het muziekgezel schap „Ons Genoegen" gelukt in betrekkelijk korte tijd daarbij van verschillende zijden gesteund, een volledige bezetting nieuwe instru menten aan te schaffen. Deze werden dezer da£en in een samen- 'komst in café Luteijn officieel in gebruik genomen. Voorzitter Almekinders, de heer Chr. Lauret, Burgemeester Leen- houts, de heer Wagenvoort en de heer J. de Voldere voerden het woord, waarbij vele woorden van dank en goede wensen voor de toekomst werden uitgesproken. Burgemeester Leenhouts zegde van gemeentewege een jaarlijkse subsidie toe. Tot slot volgde een muzikale rondgang door de gemeente. SCHAPEN. Een wilde Bouvier-Groenendae- ler heeft enige dagen lang de streek tussen Zevenbergen en Fij naart geterroriseerd. Hij zag kans 21 schapen te Zevenbergen te vermoorden, in Willemstad on dergingen 7 stamboekschapen het zelfde lot en in Fijnaart viel hij zonder succes eveneens een kudde schapen en enige ganzen aan. Maar deze laatste aanval be-' kwam het dier slecht, want de Rijkspolitie organiseerde een dras tische klopjacht. De snelle Bou vier werd dusdanig afgemat, dat hij in de omgeving van Zwingel spaan even rust Zocht. Opper wachtmeester Kievit, kampioen- schutter van het district Breda der Rijkspolitie, joeg de moorde naar met een, enkel welgericht pistoolschot naar de eeuwige jachtvelden. Men speurt nu nog naar een kleinere wilde hond, die minder kwaadaardig is, maar die toch met zijn scherpe tanden ook al menig schaap bloedend heeft verwond. VERKIEZINGSTIJD NADERT. De Gooise hoofdstad heeft, zij het in beperkte kring, erpige uren van politieke opwijnding beleefd. Dezer dagen dagen verscheen n.l. op de gemeentelijke aanplakbor den affiches, voorstellende een hand, die een eed aflegt, en voorts met de volgende tekst: „Trouw aan Kerk en Staat, wordt lid der R.K. Staatspartij". "Een scherpzinnig voorbijganger informeerde bij de pers en deze bij de aangewezen instanties. Was de R.K. Staatspartij weer opge richt? Een actie van het comité Weiter misschien? Maar het be stuur der plaatselijke afdeling van de K.V.P. wist van niets, evenmin als het gemeentebestuur. Door W.T.TTRT QUEEN. 78) <J) (Nadruk verboden.) Vijf minuten later ontsnapte aan de mond van de oude man een vreemde kreun. Dr. Holmes werkte maar door. Even later hield hij echter op en trok de natte doek weg. De inspecteur sloeg verward de ogen op en bevochtigde zijn lip- pen, alsof zijn mond erg droog Wa,Klaar," zei dr. Holmes, bijna vrolijk terwijl hij rechtop ging staan. '„Hij is er door En, mspec- teur, hoe voelt u zicli nu. F"n 't eerste, wat de) inspecteur sei was„beroerd." Drie minuten later zat hij, met sjjn handen voor zijn gezicht, in Woensdag kon de nieuwsgierig heid worden bevredigd en kreeg het geval zijn grappige oplossing. De Amsterdamse firma, die de reclame op deze aanplakborden verzorgde, had haar agent in Hil versum in verband met de papier schaarste een aantal oude affiches toegezonden, om daarmede na tuurlijk met de witte kant naar boven de borden geheel schoon te plakken. De man had echter de oude affiches der R.K. Staats partij, denkend aan de dit jaar komende verkiezingen, gewoon opgeplakt. VERDUISTERINGEN BIJ HET BEHEERSINSTITUUT TE LEIDEN. Dezer dagen zijn twee ambte naren van de vertegenwoordiging Leiden van het Ned. Beheersinsti tuut 1 gearresteerd wegens ge pleegde verduisteringen, namelijk de kassier- P. C. S. S. en de boek houder J. A. M. A. G. Bij zijn verhoor is S. met aller lei klachten gekomen over de lei- d;ng van deze vertegenwoordi ging. De klachten zijn uitvoerig onderzocht door de Officier voor corruptiezaken in samenwerking met het -hoofdkantoor van het Ned. Beheersinstituut en de ge meentepolitie van Leiden. Naar wij vernemen heeft dit onderzoek positief vastgesteld, dat deze ldachten ongegrond waren. POGING TOT „BEVRIJDING" VAN ARRESTANT. Woensdag zou in Roermond voor de Kantonrechter wegens een verkeersdelict zekere K., uit Weert terechtstaan. K„ die even eens verdacht wordt deelgenomen te hebben aan een uitgebreide lex- t'el-smok keiaffaire en daarom reeds enige tijd in het Huis van B.pwaring te Utrecht is ingesloten, de leunstoel. Behalve dat hij een beetje misselijk was, had hij ner gens last van. „Het ergste vind ik nog de ma nier, waarop zé me te pakken kregen," klaagde hij. „Daardoor ben ik voor de tweede keer de schuld van zijn; dood. En... door zo'n Stomme truc. Ik Stak mijn hoofd buiten de deur en ik had vergeten het licht uit te doen. Zo was het natuurlijk 'n klein kunstje óm me te raken, voor iemand, die op die donkere gang stond. Ik weet niet wie het was, maar ze stonden me heslist 'op te wach ten. Ze wisten, dat, als ik naar buiten kwam, dat alleen maar zou zijn als Xavier weer hij was, om u te gaan halen, dokter. Dus hij of zij of het, wie het dan - is, hield me een vochtige doek voor mijn neus en mijn mond en tegelijkertijd hielden ze mijn keel dicht. Die doek was gedrenkt in chloroform. En dat gebeurde al lemaal zo onverwachts, dat ik niet eens kans kreeg om me te verzetten. Ik was niet ineens weg, maar ik werd draaierig, ik voei- de, dat de-revolver uit mijn hand viel en toen..." vertrok Woensdagmorgen, bege leid door twee Parketwachters, per trein naar Roermond om al daar voor de verkeers-oveftre- ding tereent te staan. Bij het verlaten van het stations gebouw te Roermond deed K. on verhoeds een poging om te ont snappen. De bewakers, die on middellijk de achtervolging wilden inzetten, werden .daarbij evenwel door enige personen gehinderd, die kennelijk kornuiten van K. waren en van diens „uitstapje" naar Roermond gebruik wilden maken om deze smokkelaar bij zijn ontsnappingspoging behulp zaam te zijn. De Parketwachten maakten daarop gebruik van hun revolvers, met het gevolg, dat een lid van het complot, zekere v. d. V„ uit Bud'el, ernstig werd ge wond in het Laurentius-zieken- huis te Roermond moest worden opgenomen. Een andere mede plichtige, F., uit Weert, kon wor den gearresteerd. De hoofdpersoon K. kon dooi de Gemeentepolitie terstond op korte afstand van het station wor den gegrepen. Hij is weer op transport gesteld naar Utrecht: Het verkeersdelict moet nog berecht worden BEKEND RECIDIVIST TE DEN HAAG AANGEHOUDEN. Door de Centrale Recherche werd aangehouden de 48-jarige Amsterdammer H. Deze recidi vist heeft reeds een twintigtal ver oordelingen achter de rug. Op zetr vele plaatsen van ons land heeft H. „geopereerd", meestal als lade lichter, maar ook juwelierszaken hadden zijn volle belangstelling. De politie heeft sterke aanwijzin gen, dat soortgelijke diefstallen in Rotterdam, Schiedam, Delft, Rijswijk, Wassenaar, Gouda, Am sterdam, Driebergen en Zaandam door H. gepleegd zijn. GÈEN C.P.N.-OPTOCHT OP 1 MEI TE UITGEEST. De burgemeester van Uitgeest heeft afwijzend «beschikt op het verzoek vah de „C. P. N. De Waarheid", om op 1 Mei een op tocht te houden. Dit besluit is gegrond op de verwachting,, dat een dergelijke optocht de openba re orde zal verstoren. CLANDESTIENE SLACHTINGEN EN UITVOER VAN VEE. De C.C.D. houdt nóg steeds een intensieve controle op het slach ten en uitvoeren van vee. Dit on dervond o.a. een slagersknecht te Naarden. Bij hem werd on- lgngs huiscontröle verricht. Na lang zoeken werd achter in de klerenkast een luik ontdekt, dat toegang gai tot een ruimte, waar in gevonden werd: een geslacht schaap ende slager. Hij werd in verzekering gesteld en binnen een paar dagen veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Bij een uitgebreide actie in Fries land werd in de woning van een slager vastgesteld, dat hij een koe clandestien geslacht had. 217 kg vlees had hij reeds verkocht.. Te Raalte werd in een geheime kelder hij een slager een geslacht rund ontdekt, compleet op een achter bout na. Alles werd in beslagge nomen. De winkel werd op last van de ambtenaren van de Tucht rechtspraak gesloten. Te Enschede werd tezamen met Nederlands^ en Duitse douane, naar de frauduleuze uitvoer van een koe qn een kalf een onderzoek ingesteld, pe dieren werden ten slotte in Duitsland op een boer derij bij de grens gevonden. Pro ces-verbaal werd tegen de betrok ken persoon opgemaakt. De zaak werd daarna overgedragen aan de Nederlandse douane. De Duitse grensbeambten hebben de dieren in beslag genomen. In Brabant boekten ambtenaren van de C.C.D. eveneens verschil lende successen. Bij pogingen tot frauduleuze uitvoer naar België werden 16 stuks vee in beslag ge nomen. Verschillende hierbij be trokken verdachten werden gear resteerd. „Naar die doek hoeven we niet te zoeken," zei Ellery kalm. „De gene, die haar gebruikt heeft, zal er zich nu wel van ontdaan heb ben met behulp van een afvoer buis of zo. Is er chloroform in het laboratorium, dokter?" „Natuurlijk, 'tls maar goed, dat u vandaag niet veel gegeten hebt, inspecteur. Met een volle maag..." De jonge man schudde zijn hoofd en keerde zich naar het bed. De Queens keken zwijgend toe. In de ogen van de oude man ptond afschuw te lezen. Ellery klopte hem kalmerend op zijn schouder. „Hm," mompelde dr. Holmes, toen hij de kin van de dode zag en die verwrongen gelaatstrek ken. „Vergif, hè Hij bukte zich en rook aan de mond. „Precies." Hij keek om zich heen, zag het flesje staan en pakte dat beet. „ik heb er aan geproefd," zei Ellery. 't Smaakt zuur en het brandde op miin tong." „Goeie Hemel!" riep Holmes uit. „U nam er toch niet veel vstn. hoop ik? Dit is een heel zwaar vergif. Zuringzuur, opgelost in water." POLITIERECHTER MIDDELBURG. Wegens diefstal van' goederen in dienstbetrekking, had z:ch te verantwoorden de meubelmaker A. K. te Terneuzen, die op gere gelde tijden goederen van zijn patroon de heer A. C. IJsebaert Temmerman mede naar huis nam. Verdachte erkende deze dief stallen en zeide, dat hij thuis meu belen voor zichzelf maakte, daar zijn vroegere meubelen tengevolge van de oorlog* te Sluis verloren waren gegaan. Hij werd veroordeeld tot 6 maanden -gevangenisstraf, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met aftrek van het voorarrest. De zoni BIJZ. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. gevolgen van het rijden der achterlicht. J. A. M„ bakker te Breskens, had aan 3 bij hem in dienst zijn de knechts te hoge. lonen uitbe taald. Vrijspraak. A. S., manufacturer te Terneu zen, had zonder afgifte van dis tributiebescheiden 12 theedoeken, 7 kg katoen en garen, 119 meter vitrage en 110 meter flanel ge kocht van een hem onbekende Belg. 6 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorw. proef tijd 2 jaar, met aftrek voor arrest. Op 3 Februari 1948 werd door ambtenaren der Rijkspolitie on der de gemeente Zaamslag een persoon aangehouden wegens het rb'den zonder achterlicht. Hij gaf een valse naam on. doch de ma- rechaussée voerde hem naar de kazerne te Axel, waar hij herkend werd als de vlasbewerker D. F. H. te St. Jansteen. Na confron tatie met,enige getuigen gaf ver dachte tenslotte toe textielgoede- ren te hebben gesmokkeld en af- - geleverd aan C. v. d. W. en H. de F. te Zaamslag. 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek voor arrest en 1 jaar Rijkswerkinrich ting. (Z. pagblad.) HET ONDERZOEK IN DE ZAAK RAUTER WORDT HEROPEND. Voor de voorlopige uitspraak in de zaak tegen de Höhere S.S. und Polizeiführer Hans Albin Rauter bestond van de zijde van het publiek niet zoveel belang stelling als gedurende de drie dagen van diet onderzoek. Vele stoelen bleven onbezet en ook op de bovengalerij was ditmaal géén publiek aanwezig. Nadat de zitting geopend was, deelde de President Jhr. Van Meeuwen mede, dat het Hof tij dens de beraadslagingen tot de conclusie gekomen was dat het onderzoek in de zaak Rauter on volledig was geweest. Aangezien de verdediger van verdachte Mr. K. van Rijckevorsel door dringen de werkzaamheden te .Amsterdam verhinderd was gisteren aanwe zig te zijn, werd de heropening van het onderzoek bepaald op Donderdag 22 April. Dan zullen worden voorgelezen een fotocopie Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporen de werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medege nomen en verwijderd langs na tuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U deremedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) „O, maar ik hen heel voorzich tig geweest. Dat komt zeker ook uit het laboratorium?" Dr. Holmes knikte en keerde zich weer naar de dode. Toen hij zich oprichtte, stond zijn gezicht nadenkend. „Hij is zowat een uur dood. Zijn mond is opengebroken en zo is het zuur in zijn keel ge goten. Je kunt de sporen van de vingers neg zien op zijn wang en zijn kaak. Arme kerel Hij heeft ontzettend pijn geleden." „Kan hij dat pak kaarten nog uit de lade gehaald hebben en een ervan door midden gescheurd, na dat hij vergiftigd was en zijn- moordenaar weg; was?" „Ja. De moordenaar wist zeker, dat het vergif dodelijk zcu zijn, want zuring is altijd dodelijk bin nen één uur. Soms nog korter. Zijn zwakke toestand vergrootte natuurlijk zijn weerstandsvermo gen niet." Dr. Holmes bekeek nieuwsgie rig- de kaarten op de grond. „Wéér een kaart „Ja, weer zo een." De inspecteur stond op en strom pelde naar het bed. Ellery liep de kamer uit en'bleef van een brief van Rauter aa* Reichsfiihrer S.S. Himmler _a»- October 1942, een brief ,™l S. L. Louwes, die na het oude' zoek het Hof bereikt heeft brief van Rauter d.d. 30-7-tfe! aan de burgemeester van Bevei wijk en verschillende andere hJ scheiden uit ljet proces-verbaai De President wendde zich vsr-l volgens tot de aafiwezige journa I listen en verklaarde, dat het Ho' I klachten bereikt hadden over et- zodanig verslag van het pleidooi fi van Mr. Vui. Rijckevorsel in et I kele bladen, dat daardoor hij kt publiek in sommige gevallen I indruk gevestigd werd, dat del verdediger in ongepaste bewoor dingen en op een on-Nederland» wijze zijn taak vervuld zou ieb- ben. Deze opvatting is niet de mening van het Hof zei de Presi dent en hij verklaarde verder, dat het Hof mét waardering het plei dooi van Mr. Van Rijckevorsel had aangehoord. De President hoopte dat de pers alsnog een middel zou vilden om de mening van het Hof naar voren te bren gen. Naar wij van doorgaans góed- ingelichte zijde vernemen zal het Hof ach bevoegd verklaren Ran ter te berechten. GRAAN SMOKKELAARS VOOR DE RECHTER. De Bredase Bijzondere Politie rechter heeft ziph Dinsdag, de ge hele dag bezig gehóuden met de beruchte graan-smokk-elzaak, waarin verschillende personen uit West-Brabant en ook de burge meester uit Baarie-Hertog zijn be trokken. Deze zaak nam een sensationele wending toen een der verdachten, die in 't onderdeel der zaak tegen de burgemeester van Baarle-Her tog als getuige moest optreden een naar het oordeel van de Offi cier van Justitie, Mr. Heukels, valse verklaring aflegde en onder ^verdenking van meineed in arrest werd genomen. Het was de graan handelaar J. uit Kaatsheuvel, die thans ontkende dat hij een partij van 3000 kg rogge en een partj tarwe aan de burgemeester had geleverd (ook de burgemeester ontkende zulks). 'De graanhande laar zei, dat hij destijds had be kend omdat hij bij het onderzoek door een opperwachtmeester ern stig was bedreigd met een revol ver en dat hij slaag had gekregen met een gummiknuppel. De poli tierechter vond dit „liegen onder pressie" rijkelijk fantastisch. De opperwachtmeester ontkende ove rigens onder ede geslagen te heb ben en zijn revolver voor de dag gehaald te hebben. Naar aanleiding daarvan liet ée Officier van Justitie de graan handelaar in arrest nemen. Het onderhavige deel van de graan- smokkelzaak werd voor verder onderzoek terugverwezen naar de Rechtercommissaris. De Officier zei de indruk te hebben, dat de burgemeester die 'een familie lid van de graanhandelaar is coüte que coüte door de graan handelaar gered wilde wórden- Zware straffen kregen de Gebr. P. en M. van D. uit Breda, beiden graanhandelaren. De Officier noemde hun knoeierijen zeer erg Tezamen fraudeerden zij namelijk met 130.000 kg tarwe. Zij koch ten deze hoeveelheid bij boeren ii de kleistreek en brachten een pi ander weer aan de man in Baarle en omgeving. Zij gebruikten som mige geleidebiljetten meerdert keren door de data te vervalsen. Ook- kunstmest, een kostbaar pro duct, verdween via hen dn ver keerde handen. De Officier eiste tegen P. van D. 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk en een boete van 20.000 gld, subs. 6 maanden, eni tegen zijn broer 12.500 gld. subs. 6 mnd. De uitspraak luidde tegen P. v. D. 12 maanden, waarvan 3 maan den voorw. en 10.000 gld. boete subs. 3 maanden en tegen M. v. D. 8000 gld. subs. 3 maanden. Een groot aantal boeren, han delaars en andere lieden kregen lagere boeten, variërend va* 10® tot 20 gld. in de gang staan 'nadenken wat hij nu zou doen. Iemand moest on rustig in bed liggen hier in huis, iemand rrioest ineenkrimpen onder het afmattende wachten, wach ten. Hij vrogg zich af of hij, één voor één stilletjes de verschillende kamers binnen zou durven slui pen om bijvoorbeeld ineens een sterke lichtstraal op het gezicht van de slaper te werpen. Maar er waren ook dames bij... Hij beet peinzend op zijn lip. De deur tegenover hem gaf toe- gang tot de kamer van Ann For rest. Het verwonderde hem wel, dat die jonge dame blijkbaar niets gehoord had van die aanval op de inspecteur, de bewegingen van de moordenaar en al die opwin dende gebeurtenissen daarna. Hij aarzelde, stak dan snel de gang over en drukte zijn rechteroor tegen de deur. Hij hoorde niets. Dan pakte hij de klink heet en duwde die langzaam, heel lang zaam naar beneden, tot ze niet meer verder kon. Tot zijn verba zing was de deur op slot. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2