v t I De Vliegtuigbotsing boven Berliin Binnenlands nieuws Burgerlijke Stand 'H I 1 DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND tl U >r i 'V mar»blijk mijnongeluk. Contact-bureau Indië Officiële uilslagen Roemiense verkiezingen De inwerkingtreding van^ het ^Eoropese herstelplan Wedemeyer over de mogelijkheid van oorlog Australische communisten niet buiten de wet POOLSE NOTA AAN ENGELAND:. Uit de Provincie Sport Gemeente Terneuzen VI |m ia 1 Ml •■ui N| I if Generaal Sir Brian Robertson, militair gouverneur van de Britse zóne, heeft Maarschalk Vassily Sk>k»lofaky, de Sovjet-Russische opperbevelhebber, verzocht om een onmiddellijke verzekering zijnerzijds, dat hij even krachtig als Generaal Robertson het feit veroordeelt, dat het Russische vliegtuig, dat Maandag tegen een Brits passagiersvliegtuig boven Berlijn vloog, zonder voorafgaan de kennisgeving werd gevlogen ,,op een manier, <pe een ongeluk zou kunnen veroorzaken". De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, die dit in liet Lagerhuis mededeelde, ver klaarde, dat Generaal Robertson ook om een positieve verzekering had verzocht, dat het Britse Maandagmiddag is in het onder gronds bedrijf van de Domaniale mij» een 27-jarige hulpbouwer uit Kerkrad'? om het leven gekomen. Hij werd tijdens werkzaamheden in een pijler neergedrukt door een losgeraakte steen, waardoor hij stikte. Hiet slachtoffer was huwd en vader van een kind. ge- BOYOOT VAN ADVERTEERDERS. tja Rooms-Katholieke midden- staadsvereniging te Someren (N.- B.j heeft op haar vergadering' van 6 April besloten geen artike len te kopen van of te verkopen aan firma's of zaken, die na 15 Aprtl aanstaande advertenties plaatsen in het dagblad -„.De Waarheid". D» vereniging heeft de Dioce sane Bond te 's-Mertogenboseh op de ïwogte gesteld van dit besluit en verzocht er bij alle plaatselijke miadenstandsverenigingen op aan te dringen eenzelfde standpunt m te nemen. GEKNOEI OP ZUIVEL FABRIEKEN. Htea door de C.C.D. ingesteld onderzoek bij een zuivelfabriek in het Noorden van het land bracht aa* het licht, dat het bedrijf .187.383 liter gestandaardiseerde melk zonder inneming van distri butiebescheiden had afgeleverd aan hotels, café's, cafétaria's, lunchrooms en stations-restaura- tiea De hierdoor ontstane bonnen tekorten werden in de administra tie weggewerkt door middel van fictieve l^oekingen en veranderin gen in ontvangstbewijzen van het bedrijfschap voor zuivel. In verhand met bovenstaande overtredingen werden in totdal 2 processen-verhaal opgemaakt. Controleurs van de C.C.D. con stateerden bij een zuivelfabriek in Drenthe, dat opzettelijk geknoeid werd met het productiegewicht van kaas. Steeds werd een lager gewicht opgegeven dan het in werkelijkheid was. Op deze wijze werd een groot bedrag van de aan het bedrijfschap voor zuivel verschuldigde heffing ontdoken. Proces-verbaal werd opgemaakt en. een strafvervolging zal worden ingesteld wegens oplichting. Tengevolge van het verblijf van een groot aantal militiaren van de Koninklijke landmacht in Indië, rjjzen er, mede in verband met de bijzondere omstandigheden, waar in deze militairen verkeren, bij hun naaste familiebetrekkingen te hunnen aanzien telkenmale vragen. Van verschillende zijden worden thans dan oök, al dan niet telegrafisch, tot onderscheidene instanties hier te lande en/of in Indië verzoeken om inlichtingen gericht inzake het uitblijven van correspondentie, omtrent gevallen van ziekte of verwondingen, om trent het laatste levensuur en de eventuele als dan verleende gees telijke bijstand, om toezending van foto's van begrafenis en graf, omtrent de terugzending van na- gelaten eigendommen enz. Teneinde de gang van zaken te bespoedigen, te vergemakkelijken en te vereenvoudigen, is door het Ministerie van Oorlog in overleg met de legerleiding in Indië, de beide thuisfronten en het Neder landse Rode Kruis bepaald, dat bedoelde inlichtingen, voor zover deze betrekking hebben op mili-> «airen van de Koninklijke land macht, uitsluitend worden ver strekt via het daartoe ingestelde Contact-Bureau Indië, gevestigd Casuarieshraat 6 te 's-Graven- hage. Aanvragen om inlichtingen als hiervoren omschreven' dienen door de naaste familiebetrekkingen in Nederland derhalve in het ver volg te worden gericht of recht streeks aan genoemd Contact- Bureau Indië, dan wel aan de hoofdbureaux of de plaatselijke afdelingen van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, van het Katholiek Thuisfront of van het Nederlandse Rode Kruis, welke instellingen zijn vertegenwoordigd bij het Contact-Bureau Indië. vliegtuig, dat gebruik maakte van de „veiligheidscorridor naar Berlijn," in overeenstemming met onze wederzijdse overeenkomst, niet gemolesteerd zou kunnen worden. „Maarschalk Sokolofsky", al dus Bevin, „heeft de door Gene raal Robertson gevraagde ver zekering gegeven. Een schrifte lijk antwoord op Generaal Ro- bctrbsons verzoeken wordt inge- wiacht". Bevin vervolgde: „Generaal Robertsoft heeft eveneens, allo rechten van de Britse regering' voorbehouden. In een onderhoud met Maarschalk Sokolofsky -maakte hij het duidelijk, dat hij niet op de oorzaak van de ramp wilde vooruitlopen voordat een behoorlijk onderzoek had plaats gehad. De wijze en omvang van dit onderzoek worden thans onder het oog gezien." Naar aanleiding van Maarschalk Sokolofsky's verzekeringen had Generaal Robertson de eerder ge geven instructies, dat Britss passagiersvliegtuigen bescherrrfing van jagers moesten hebben, her- roepen, aldus Bevin. De Roemeense kiescommissie heeft de officiële uitslagen van de verkiezingen voor de grote nationale vergadering bekend ge maakt. Ingeschreven kiezers 8.399.416 Opgekomen kiezers 7.468.541 Blanco stemmen 192.490 De uitslag was als volgt: Dem. Volksfront 6.959.936 stem men; 93,2 405 zetels. Nat. Liberale Partij van Bejan 212.438 stemmen; 2,8 7 zetels. Dem. Boerenpartij van Lupu 50.532 stemmen; 0,7 4 zetels. Onafhankelijken 245.635 stemmen, 3,3 geen zetels. President Truman heeft Maan dag aan de Reconstruction Fin. Corp. opdracht gegeven onmid dellijk 'n bedrag van 1.105.000.000 dollars ter beschikking te stellen voor het op gang brengen van het programma der buitenlandse hulpverlening. 1 Milliard daarvan is bestemd voor het Europese herstelplan, Verder zullen 50 millioen dollars gebruikt worden voor militaire steun aan Grieken land en Turkije, eenzelfde bedrag voor hulpverlening aan China, terwijl de overige 5 millioen voor Triest zijn. De President heeft taveps de plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- vett gemachtigd onderhandelin gen te openen over „voorlopige brieven" van overeenstemming tussen de 16 deelnemende landen en de Ver. Staten met betrek king tot de huln. welke verleend zal worden in de periode tot de onderhandeling van overeenkom sten met elk land, op grond van de wet tot hulpverlening. Luitenant-Generaal Albert We demeyer van de generale staf van het Amerikaanse leger heeft op een legerdag te Los Angeles ver klaard, dat sobere oorlogswwlken zich aan de horizon samenpakken. Hij spoorde de V. S. aan zich te wapenen zodat „alle verdere agressieve neigingen van totali taire naties" tegengegaan konden worden. Volgens Wedemeyer is de vei ligheid der V. S. in gevaar ge bracht door de aderlating, die de, militaire macht heeft ondergaan, en door herhaalde concessies in de sfeer van de internationale po litiek. „De Amerikanen beseffen nu, dat beide acties'onverstandig waren" aldus Wedemeyer. „Het is ondenkbaar, dat enige regering welbewust een nieuwe wereld oorlog zal uitlokken, doch hoewel de meeste landen zich bewust zijn wat moderne oorlogvoering be tekent, houdt dit niet noodzake lijkerwijs in, dat er geen oorlog zal komen." 'Het Australische kabinet heeft na kennisneming van een rapport van Dr. Herhert Evatt, de pro cureur-generaal, besloten zich te verzetten tegen aandrang om de communistische party te verbie den of een onderzoek in te stellen naar haar activiteit, aldus meldt de politieke correspondent van de Sydney Sum Volgens het rapport van Evatt bevinden zich geen communisten in sleutelposities waar zij sabo tage zouden kunnen plegen en zijn zij het sterkst in de vakverenigin gen. Het ledental van de commu nistische partij zou in de laatste jaren van meer dan twintigdui zend tot zestienduizend zijn terug gelopen. De leider van de oppositie, Men- VWY^i -ff „Wij keren nu weef terug naar het Noorden, goede Uso," zei Mugli Basli, terwijl hij de Eskimo bemoedigend op de schouder klopte. „Het zal niet lang meer duren of je zal weer kunnen genieten van je pittige, frisse klimaat." „U is bijzonder vriendelijk," zei Uso ontroerd. „Ik zal nog jaren lang terug denken aan mijn vreselijke reis naar het tropische Zuiden. Ik zal Polen heeft Engeland verzocht de Poolse strijdkrachten onder Brits commando te demobiliseren en het Poolse herscholingscorps te ontbinden. In een Dinsdag gepubliceerde Poolse nota wordt verklaard, dat de ontwikkelingen het vermoeden Van de Poolse regering hebben be vestigd, dat het korps en de mili taire eenheden zouden worden misbruikt voor oorlogsagitatie, het maken van propaganda tegen de terugkeer naar Polen, berus tend op leugens, en het voeren van revolutionaire activiteit tegen de Poolse regering. Verder wordt in de nota beweerd, dat verschillen de niet-gedemobiliseerde Poolse centra en militaire kampen bulten Engeland met Britse gelden even eens misbruikt worden voor poli tieke en militaife acitvitsit tegen de Poolse staat. OVERSLAG. Hengel wedstrijd In het viswater bij R. Smolle- naer werd een hengelwedstrijd gehouden met 30 deelnemers. Bij de prijzen werd ook gratis vis afgeleverd. In verhand met het slechte weder werd echter niet veel ge vangen. Prijsschiettng. Aan de alhier gehouden prijs- schieting in het café van C. de Coninck namen 56 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door A. Migom. Zijdevogels werden niet afge schoten en moesten onder de deel nemers worden verloot SLUISKIL. Geslaagd. Aan de naaischool te SlUiskii slaagden voor coupeuse de dames M. L. Bracke te Sluiskil,' I. Ver straten en Tr. Buijze te Axel. ZAAMSLAG. Contactcommissie. In deze gemeente werd een contactcommissie gevormd van de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18081948", bestaande uit: mevr. Koster Scheele, voorzitster, mevr. Kusee- Van Noorden, secretaresse, mevr'. LokWagenaar, penningmeeste- resse en 9 andere leden. Be doeling is dat de commissie, ver sterkt met nog enkele anderen, beginnende in de week van 19 24 April a.s. geld voor deze ten toonstelling inzamelt door ver koop van couponnetjes van 10 cent tot 10 gulden. In de cou ponhoekjes kan de naam van de geefster geplaatst worden. Deze namen en het batig slot vkn de tentoonstelling zullen aan H. M. de Koningin worden aangeboden. WIELERWEDSTRIJD. Zondag werd te Koewacht een wielerwedstrijd gegeven voor nieuwelingen over een afstand van 65 km met 2500 frank prij zen. Aan deze wedstrijd namen niet minder dan 79 renners deel. De uitslag was: 1. Karei Renis; 2. Centiel Sae- lens; 3. J. Pauwels; 4. M. Geerts; 5. R. Daeleman; 6. M. Neijt; 7. G. Lambrecht; 8. A. v. d; Jeugd; 9. C. van Hoorinck; 10. R. van Walendaele. een groot boek schrijven over de gevaarlijke verre wateren zonder ijsbergen." Het bleek spoedig dat Basli had woord gehouden. De kust van Groenland kwam in zucht. Volgens de oude traditie werd aan stuurboord een schot gelost uit één van de oude kanonnen, die nog in ongeschonden staat waren gebleven. Wat aan de kust te zien was, stemde echter minder vrolijk. De twee expedities, die al waren ver vuld van wederzijds wantrouwen, waren tenslotte op elkaar gesto ten en leverden verbitterd slag. Beide partijen hadden Bim en Basli aangezien voor spionnen van de tegenpartij. Vooral de laatste duikvlucht van Bim had onrust in de gemoe deren gezaaid. „Wij hebben geduld genoeg ge had," hadden de Geldlanders ten slotte geroepen. zies, verklaarde dat, wanneer de veiligheidsdienst rapporteerde dat er geen bedreiging van commu nistische zijde bestond, niets min der waar kon zijn. De belang rijkheid van het communisme in Australië, aldus Menzies, hangt niet af van het aantal partijleden doch van hun invloed en hun suc ces ten opzichte van de regering. VOETBAL. Jef Mermans geblesseerd. Jef Mermans, de middenvoor van Anderlecht die Möhring's, di recte tegenstander was in de jongste BelgiëNederland-wed strijd, staat thans ook op de zie kenlijst; hij werd geblesseerd tij dens de competitiewedstrijd AnderlechtF. C. Antwerpen. De verwonding was niet van ernstige aard, en men hoopt dat hij Zondag a.s weer zal kunnen spelen, maar intussen zal hij de aanval van de Rode Duivels niet kunnen leiden in de ontmoeting met de First-Vienna, welke heden plaats .heeft. Hij zal tegen de Weners waarschijnlijk vervangen worden door Deeleyn. Voor onze Zuiderburen moet gehoopt worden dat Mermans weer volkomen fit is voor Neder landBelgië op 18 dezer. Het zou trouwens wel een zonderlinge samenloop van omstandigheden zijn indien te Rotterdam behalve Möhring ook Mermans, zijn felle tegenspeler (en goede vriend) zou ontbreken. Axel. Huwelijks-aangiften25 Maart. Mels Corhelic de Vos, 27 j„ jm. (won. te Zaamsiag) en Cornelia Catharina van Ham, 19 j., jd.; Jan Jacobus van Hoeve, 27 j., jm. (won. te Terneuzen) en Johanna Maria de Klerk, 24 j., jd.; George Francispus de Coninck, 28 j., jm. (won. te Sas van Gent) en Maria Adeleida Lioen, 25 j., jd. 31 Maart. Jan Karei Slabbekoorn, 26 j„ jm. en Irerfa Florence Dhanis, 27 i jd. J Huwelijks-voltr.4 Maart. Al- bertus J. van den Bergen 35 j., jm. en Maria Lima de Bruijn, 39 j., gesch.; Marinus Wiemes, 20 j jm. en Maria L. Esbeukman, 18 j., jd. Geboorten: 1 Maart. Adriana Suzanna, d. van Jozias J. van de Velde en Pietemella gaas. 9 Mrt. Suzanna Wilhelmina, d. van Jan C. Ollebek en Catharina P. van de Velde; Adriana Hendrika, d. van Charles L. Dellaert en Hen drika P. Stouthamer. 11 Maart. Jannis Baptiste, z. van Jan P. Dekker en Cornelia Becu. 17 Mrt. Arend Wijtse, z. van Hendrikus A. Stemerding en Wemelina Naber; Edmond Pieter, z. van Meertinus Oggel en Elisabeth P. Maassen. 18 Maart. Tilly Eulalie, d. van Hendrik van de Velde en José J. Sturtewagen. 22 Maart. Johanna Sara, d. van Govert Hamelink en Johanna van Klompenburg. 23 Mrt Geertrui, d. van Jacobus de Poo- ter en Santina Lourens. 28 Maart. Jaap Comelis, z. van Johannes P. Wieles en Jacomina C. Willemsen. x Overlijden: 31 Maart. Jozina Sara van Hoeve, 78 j., wed. van Pieter A. van Hceve Hoek. Huwelijks-voltrekkingen: 4 Mrt. Daniël A. Riemens, 25 j., jm. en Magdalena Chr. P. de Dreu, 25 j. jd. Geboorten13 Mrt. Aarnout Cornelis Willem, z. van Marcus de Bokx en Maria de Ruijter. Overlijden: 19 Mrt. Jacobus G. Verlinde, 75 j., wedn. van Adriana Keukelaar. 23 Mrt. Cornelis P. Dieleman, 65 j„ echtg. v. Adriana C. de Klerk. Sluis. Huwelijks-aangiften: 3 Maart. Alois E. J. Dhaenens, 35 j„ en Sulma Martha Bogaard, 31 j. 16 Mrt. Hendrik F. Langenberg, 28 j. en Agnes M. Aerts, 20 j. 17 Mrt. René J. T. de Dalle, 28 j. en Agnes C. M. Baas, 23 j. 30 Mrt. Pieter de Bruijne (van Kesteren), 33 j. en Johanna A. Huijssen. Albert L. Viane, 27 j. en Agnes F. Baert, 21 j- puwelijks-voltrekkingen: 4 Mrt. Frangois A. van Melle (van Bres- kens), 33 j. en Cornelia H. M. Ba- rendse, 28 j. 24 Mrt. Cornelis A. J. Oude Breuil, 29 j. en Agnes L. Ge ij seis, 21 j. 31 Mrt. Alois E. J. Dhaenens, 36 j. en Sulma M. Bo gaard, 31 j. Geboorten: 11 Mrt. Johan H., z. van Ceril J. Bogaard en Gusta J Coppens. Theophiel G.. b. va» Ceril J. Bogaard en Gusta J. .Cop pens. Overlijden: 11 Mrt. Jacob Pieter van Houte, 84 j. 28 Mrt. Een levenloos aangegeven kind van Johannes van Santen. Zamusiag. Huwelijks-aangiften. 4 Maart. Jan Riemens, 30 j., jm en Maria M. Dees, 26 j„ jd. Dlf-k L. de Regt, 25 j., jm. en Jacomintje C. Haak, 22 j„ jd. 8 Maart. Jan Cornelisse (van Tholen), 27 j„ jm. en Jansje J. Guiljam, 24 j jd. 25 Maart. Marinus Maas, 23 j. jm. en Pieternella F. de Feijter. 23 j, jd. Adriaan van den Berg (van Terneuzen), 20 j., jm. en Neeltje Martha Missu, 20 j., jd. Huwel.-voltrekkingen.18 Maart. Cornelis J. de Wilde, 29 j., jm. en Elizabeth van Ham, 21 j., jd. 23 Maart. Dirk Leendert de Regt, 25 j„ jm. en Jacomintje Catha rina, Haak, 22 j., jd. Jan Rie mens, 30 j., jm. en Maria Magda lena Dees, 26 j„ jd. Geboorten 11 Maart. Jan, z. Paulus Geense - en Adriana Ha melink. 26 Maart. Aarnout, z. van Jan M. de Pooter en Eliza beth Hamelink. 25 Maïirt. Janna Johanna, d. van Aarnout Hame link en Sara de Blaeij. Overlijden. 7 Maart- Wilhel mina Suzanna van Ham, 3 j„ d. van Steven en Maria P. Boude- ling. 14 Maart. Willem Wisse (overl. te Bergen op Zoom), 91 j., weduiwn. van Pleuntje Oppeneer. 16 Maart. Cornelia Adriana van de/Velde, 63 j„ echtg van Krijn Dieleman. 26 Maart. Florentinus Jacobus Maria de Moor, 71 j., echtg. van C. F, M. B. Severs, 503e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 10e Lijst. 5000 6522. 1000 1093, 6811, 7158, 9012 11201, 14385, 18490, 21105. 400 4451, 13725, 19725. 200 3941, 7866. 100 5043, 5409, 5711, 11414 12087, 12578, 18740, 19260 Wal breng! de Stadie DONDERDAG 8 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Morgenwijding; 9 45 Arbeids vitaminen; 10.35 Gram.; 1100 Orgelconcert; 12.00 Gram.; 12.38 Lyratrio; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en geizonden; 16.05 Reprises; 16.40 Kamer orkest; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Les gars de Paris; 18 00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Lezing; 19.15 Radio Volksmuziëksehool; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nws.; 20.15 Concertgebouworkest; 22.10 De Speeldoos; 22.30 Lezing; 23.00 Nws.; 23 15 The Skymasters. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dagi; 9.05 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst; 11.00 De Zonnelbloem; 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13 45 Hors d'oeuvre; 14.00 Musette orkest: 14.40 Voor de vrouw; 15.00 De Cosmopolitans; 15.30 Radio Cem balogezelschap; 16 00 Bijbelle- zing; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Rott. Pianokwartet; 18.00 Pianoduo; 18.30 Mannenkoor; 19.00 Nws.; 19.15 Lezing; 19 45 Gram.; 20.00 Nieuws; 20,15 Ster avond; 21.30 Familiecompetitie; 22.15 Vaart der volken;" 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. 23 15 Musfca Nova. GEEN SPREEKUUR. Heden wordt door mij geen spreekuur gehouden. DE BURGEMEESTER i L :iC if a I Ol n hul h l] IAf

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3