De strijd tegen het Communisme De Siamese Tweeling EERSTE KAMER Massa-meeting van de y. d. A. te Amsterdam Dë Belgische zeevisserij SiclificsfaLingen «n £gyp|( RECHTSZAKEN De Partij van de Arbeid heeft Woensdagavond in de Apollohal te Amsterdam in antwoord op de communistische welvaartacties 'n massameeting gehouden, waar ■aar schatting 6000 belangstel lenden naar de woorden van een vjfta4 function narissen der partij en drie arbeiders hebben geluis terd. N Er waren blijkbaar een aantal tegenstanders in de zaal aanwe zig. Nadat de eerste spreker zijn redevoering had beëindigd ontke tenden deze in een der hoeken van de zaa! enig tumult, dat ech ter onmiddellijk verdween, toen een aantal politie-agenten de hal binnenkwam. Ook tijdens de redevoering van de partijvoorzit ter Koos Vorrink deed zich op nieuw enig rumoer voor, dat orrink dwong zijn woorden nikelc ogenblikken te onderbre ken. Tot een storing van beteke nis kwam het echter niet. Wethouder E C Franke, de eerste spreker van deze avond, drong er opnieuw op aan, dat d: communisten het college vaa E en W. zullen verlaten. ..Zij proberen achter onze rug de zaken te saboteren en alvast de sleutelposities te bezetten koor een eventuele staatsgreep, zoal- die zichin Tsjecho-Slowakije heeft voorgedaan. Zij.' zullen ech ter bedrogen uitkomen", zo be sloot de heer Franke, „wanl Nederland zal geen Tsjecho-Slo wakije worden en Amsterdam gieen Praag". „De communisten gaan niet uit van het standpunt, dat de vrijheid die zij voor zichzelf wensen, ook aan anderen móet worden gege ven", zo betoogde vervolgens wet houder Mr. A .de Boos. „Zij be klagen zich over maatregelen die (te democratie thans verplicht is uit zelfbehoud te nemen". Mr. De Roos zeide voorts, dat hetgeen thans in Amsterdam gebeurt voor -iedere werkelijke democraat maar al te" pijnlijk is, maar even pijnlijk achtte hij* het steeds te moeten aanhoren, dat alles wat uit het Westen komt besmet is door het fascisme. De volgende spreker het lid van «e gemeenteraad Sal. Tas noem de wat in de hoofdstad is gebeurd geen Amsterdams, zelfs geen na tionaal probleem, maar een onder deel van een lange frontlinie, die door geheel Europa loopt. Hij beschouwde de welvaartcomité's der communisten als een onder- j De crisis in het Belgische visse- rrjwezen duurt onverminderd voort en de voocuitzichten zijn nog steeds ongunstig. De uitvoer- mogelijkheden voor de naaste toe komst zijn niet groot. Zwitser land heeft zijn hestellingen ge voelig verminderd, terwijl naar Frankrijk slechts de uitvoer van z,g. ronde vissoorten is toege staan. In leen Zondag te Oostende ge houden vergadering, hebben de kustvissers er in een schrijven aan de regering op aangedrongen de invoer van garnalen uit Neder land te verminderen ten gunste van de Belgische gamalenvissers. In dit schrijven wordt tevens ver- xocht de invoer van met boorzuur geconserveerde gepélde garnalen te verbieden, waardoor de import hiervan uit Nedérland zou weg vallen. Als eis werd tevens ge steld, dat in ieder geval geen gar nalen onder de fr. 12 op de markt gebracht zullen mogen worden. Indien de regering op de gestelde eisen niet ingaat, zal het perso neel der Belgische kustvisserij op 15 April in staking gaan. De ex ploitatiekosten voor de Belgische kustvisserij zijn .thans zeven keer no hoog als vóór de oorlog, ter wijl de opbrengst slechts twee en half maal de prijs van vóór de •orlog toereikt. Door BT J .FRY QUEEN, 70» (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XIV. De bedrieger bedrogen. De vreselijke herinpering aan die lantastische scène zou hun levens lang bijblijven. Zijzelf, versteend toekijkend, dg grijze, oude man, tegen die deurpost geleund en met •en revolver in de vuist, de knal van hét schot, de rook, de echo, die schimmige gestalte van de man, die probeerde dekking te vinden... en dan die scherpe, on gearticuleerde kreet, die overging in een zwaar gereutel en weer deel van een internationale actie, opgezet volgens de lijnen van een internationaal politiek plan der Russen. ,,Dit zijn geen comité's voor een welvaartsplan," zo riep hij uit, „doch anti-Marshaii- comité's". Hij geloofde dat de communis ten ons land willens en wetens naar het plan C, het plan van uiterste bezuiniging en inkrim ping, het hongerplan zoals hij het noemde willen drijven. Sprekende over Tsjecho-Slowa kije, zeide hij, dat de communis ten in dat land methoden hebben toegepast, die erger zijn dan die van kapitalistische uitbuiters. Numeriek bezien zag hij in de C.P.N. te lande weinig, doch als vijfde colonne veel gevaar- Na de pauze betrad de heer Oosterhuis, lid der Tweede Ka mer, h,et podium en sprak over de 23 stakingen, waarmede de E.V.C. sedert de bevrijding de door hen zo v.eel besproken welvaart in Nedeclana weinig goed heeft ge daan, als over het eeuwig verlo ren conflict Hij wekte voorts de aanwezigen op radicaal met de passiviteit tegenover het commu nisme, zoals die, volgens spreker, nog altijd in de gelederen der Partij van de Arbeid en het N.V. V. bestaat, te breken. Rede van Vorrink. Koos Vorrink sloot de rij van sprekers. „Tegenover de sterkte der dictatuur", zo zeide h(J na een inleiding over „het Russisch ge vaar", „moeten wij stellen de kracht der democratie. De Am sterdamse gemeenteraad heeft een voorbeeld gegeven aan het geheld land. Laat ieder weten, dat de regels der democratie ons het recht geven eens uitgesproken vertrouwen terug te trekken, wanneer dat vertrouwen geschon den wordt. Er mogen thans toch werkelijk wel duidelijk en klare maatregelen worden getroffen". De heer Vorrink keerde zich vervolgens tegen diegenen, die dromen over een verbod van C.P. N. en het dagblad De Waarheid. Met nadruk deelde hij mede, dat van de zijde der Partij van de Arbeid „voor een dergelijke agi tatie niet de minste steun is te verwachten". „Bij de komende verkiezingen zullen wij in een open verkiezings strijd", zo vervolgde hij, „de communisten duideljjk moeten laten zien hoe het. Nederlandse volk over hen denkt en dan zul len zij niet de gelegenheid moger. hebben zich te beroepen op hef feit, dat de C.P.N. of De Waar heid zou zijn verboden Als wiji bij de' komende verkiezingen als de grootste partij uit de bus zouden komen, (jan zullen wij de gelegen heid hebben om nog meer dan in het verleden die radicale vleugel der Katholieken mede te krijgen, die ook thans reeds naast ons staat." Met een opwekking tot de leden van zijn partij, dat ieder in de verkiezingsstrijd zijn bijdragen moet leveren, besloot de heer Vor rink zijn rede. Uit die Vcllwicrtcgcnn»B«rJiging Verschillende ontwerpen. De Eerste Kamer heeft giste ren zonder beraadslaging of stemniirtg een aantal kleinere wetsontwerpen goedgekeurd, o.m. die tot: Herziening van de regering der vergoeding voor reiskosten van de leden der Staten-Gcneraal en voor verblijfkosten van de leden der Eerste Kamey der Staten-Gene- raal; goedkeuring en uitvoering van een overeenkomst tussen dé rege ringen van Nederland, België en Luxemburg, inzake de belasting op wijn; wijziging van artikel 5 van de bedrijven wet inwerkingtreding van enige ar tikelen van de wet genees. en heelkundige voorziening burger bevolking en het wetsontwerp houdende regelen inzake de voor pensioen geldige diensttijd en de pensioengrondslag van tijdens de bezetting op wachtgeld gestelde, dan wel gepensionneerde militai ren der Koninklijke Landmacht. Verder is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot intrekking van de wet van 2 September '46 houdende instelling van een Com missie-Generaal voor Nederlands- Indië. Het is zonder bespreking of stemming goedgekeurd. Eventueel werd behandeld het wetsontwerp houdende voorzienin gen ten aanzien van de bevorde- ringswet voor de landmacht 1902 en de wet voor het reserve-perso neel der landmacht 1905. De heer Van Voorst tot Voorts (K.V.P.) dringt er op aan, dat de Minister bij de definitieve wetswij. ziging een bevangen standpunt zal innemen en zich niet laten leiden door bewondering voor wat eertijds goed was, doch dat nu ver ouderd is. Voorts dringt hij aan op spoed bij de definitieve wijziging. Het wetsontwerp wordt z. h. s. goedgekeurd. even plotseling ophield als hij be gonnen was. Xavier verdween uit het gezicht. De inspecteur zette de pal weer op veilig, duwde het wapen in zijn zak, veegde met een eigenaardig gabaar van zijn hand over zijn morel en liep dan het terras op. Hij klauterde- over de leuning en liet zich op de grond zakken. Ellery ontwaakte nu ook uit zijn verdoving en schoot de kamer uit. Hij dook over de balustrade en rende zijn vader voorbij, de duis ternis in Die beweging 'verbrak de beto vering. Mrs. Carreau wankelde en leunde op de schouder van Fran cis. Miss- Forrest uitte 'n schreeuw en sprong naar voren op hetzelf de ogenblik, dat dr. Holmes met een hijgende zucht naar de tuin deur liep. Mrs. Xavier viel op een stoel. Haar neusvleugels trilden. De tweelingen bleven als aan de grond genageld staan. Ze vonden de ineengekrompen gestalte van Xavier buiten op de rotsen. Hij lag stil op zijn rug. Ellery zat op zijn knieën bij hem en voelde naar de hartslag. „Is hij is hij hijgde miss Begroting van Marine. De Eerste Kamer heeft giste renmiddag de behandeling van de begroting van het Departement van Marine voortgezet. De heer De Dreu (Arb.) ver klaart te zullen doen blijken van vertrouwen in de Regering door ook voor dit hoofdstuk de be groting 'te stemmen. De heer Van Voorts tot Voorts (K.V.P.) verklaart zich aan te sluiten bij het betoog van de Mi nister- van Marine ad interim in de Thyeede Kamer, waar deze zich voor kruisers uitsprak. Het is z.i. van belang, dat reser ve-officieren worden opgeleid uit andere kringen' dan die der koop vaardij. De heer Vixsébokse (C.H.) geeft te kennen, dat hij de vrouwelijke hulpdiensten in de vredesorgani satie niet hogelijk apprecieert. Spr. zal voor de begroting stem men. De heer Algra (Arb.) betoogt, dat de geestelijke verzorging zeer verbeterd is. De vlootplannen be sprekende, zegt de heer Algra dat hij de Minister zeer dankbaar is voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de bouw van kruisers heeft verdedigd. De heer Brandenburg (C.P.N.) herinnert er aan, dat de heer Mo lenaar gevraagd heeft van de scheepswerven, die opdrachten voor dé marine uitvoeren, de communisten te weren, omdat er kans op sabotage zou zijn. Een dergelijke methode acht spr. een methode van broodroof. De Minister yan Marine ad in terim, de heer Fievez, herinnert er aan, dat ook de Regering het interimaat een te zware belasting acht. Het instituut van Staats secretarissen zou een oplossing kunnen geven als in Engeland. In verband met het vijfmogend- hedenverdrag moet men niet den ken, dat men er door liet bondge nootschappelijk samengaan nu op een koopje afkomt. De samenwer king zal offers vragen. Forrest, die nu ook bij hen was. Ellery keek naar zijn vader, d e naar de bewegingloze gestalte staarde. ,/Hij leeft nog," antwoordde hij toonloos, „en er zit bloed op mijn vingers." Dan stond hij langzaam op en bekeek zijn harden bij het sche merachtige licht. „Doe uw best, dokter," zei de inspecteur kalm. Dr. Holmes lag al op zijh 'knie- en en onderzocht- hem met zijn lenige vingers. Hij keek bijna di rect weer op. „Hier kan ik niets doen. U hebt hem waarschijnlijk in zijn rug geschoten, mr. Queen, want daar is hij gewond. Ik ge loof, dat hij nog bij bewustzijrr is. Help me alsjeblieft snel." De man op de grond kreunde even en er kwam een rochelend geluid over zijn lippen. Zijn armen en benen.waren slap. De drie mannen tilden hem voorzichtig op en droegen hem langs de trap pen, over het terras en zo in de speelkamer Miss Forrest wierp n-og even een angstige blik in de duisternis achter hen en volgde hen dan snel. De Minister merkt op, dat het geen zin heeft grote plannen op te stellen, waarvan een eenvoudig rekensommetje de onuitvoerbaar heid dpet zien. Onze deviezenposi- tie laat vrije aankoop van krijgs- materiaal iin Amerika njet toe, men is dus op eigen aanbouw aan gewezen. Wat wordt verkregen moet goed zijn en duurzaam, dat is z.i. de enige goede methode. De Minister vestigt er de aan dacht op, dat dé personeelsvoor ziening gelijke tred moet houden met de materiaalvoorziening. Hij gewaagt verder van de grote medewerking van Engelse zijde bij de vlootopbouw. teen nieuw project voor- een Ne derlandse onderzeeboot is in be werking. Hoofdtaak van onze vloot acht de Minister bescher ming der handelsvloot. Noodza kelijk is een harmonische samen stelling van onze bijdrage in de bondgenootschappelijke «amen werking. Voorlopig zal men E" men tot een smaldeel, maar anT houdt het oog gericht on «te»' smaldelen. e Er zal naar gestreefd worn™ het doen van een beroep op w, vaardijpersoneel tot'een mi;1]at,l' te beperken en dan vocirnamrtjk tot nautisch en marine-tochuiaii personeel. Er is overleg gaande tot het treffan van voorzieningen ten he hoeve van de marinebasis ia d- West, welke daar reeds in de oorlog was. De Minister zegt nota te heb ben genomen van de opmerkingen door de heer Molenaar gemaakt ten aanzien van communisten en het betoog in verband daarmee van de heer Brandenburg. De Re gering is dienaangaande in be raad, zodt spr. er thans hier niet over zal spreken. Te Alexandrië zijn verschillen de personen gewond, doordat mili tairen vuurden, toen een menigte een politie-agent aldaar met ste nen bekogelde. Sinds Maandag nacht is het gehele politiecorps van Alexandrië en de hogere tan gen van de politie te Caïro (niet de politiemannen) in staking ge gaan. Zij eisen hoger loon. Het leger van Egypte heeft de bewaking van de openbare gebouwen over genomen In regeringskringen beschouwt men de staking en de daardoor geschapen situatie als zeer ern stig. Reeds maanden lang heerste ontevredenheid onder de Egypti sche politie. Naar tot nog toe bekend is werd te Alexandrië een demon strant gedood, terwijl 2 leger officieren en 2 soldaten gewond werden. Volgens Azzim Pasja, onder bevelhebber van het Egyptische legergarnizoen te Alexandrië neemt men aan, dat communisten met het vuren zijn begonnen. Studenten en schooljongens hebben zich hij de stakende poli tiemannen aangesloten. Uit Cairo wordt gemeld, dat de staking zich thans tot enige dui zenden heeft uitgebreid en dat de stakers op grote schaal aan het plunderen zijn geslagen. De Egyptische Minister-Presi dent Nokra Pasja is in een spe ciaal vliegtuijg naar Alexandrië gevlogen om persoonlijk super visie te houden over de militaire operaties tegen de stakende poli tiemannen en sympathiserenden. Op 'n aantal punten in Alexan drië woeden grote branden. Dichte rookwolken hangen boven de stad. Straatgevechten hebben plaats. Jeeps van het Egyptische leger razen door de straten. De militairen gelasten de bevolking door luidsprekers de straten te ontruimen, daar er anders zonder waarschuwing geschoten zal wor den. Vier bioscopen en een textiel fabriek staan in brand. De demonstranten bestaan thans grotendeels uit arbeiders met enkele politiemannen. In een deftige winkelstraat, werden bijna alle winkels geplunderd. Een aantal demonstranten ren de weg met koffers vol goede ren. De situatie wordt zeer ge spannen genoemd Er is een dozijn branden ge meld na de ongeregeldheden en plunderingen, die op de stakingen volgden. In Alexandrië bleken tenminste twintig personen om het leven te zijn gekomen, terwijl ei meer dan honderd gewond zijn. Vopr de nacht is een uitgaans verbod ingesteld. Aan corres pondenten heeft Nokrasji Pasja meegedeeld, dat hij afgevaardig den van de politie in het huis van de gouverneur had willen ontmoe-- ten maar dat de politie had ge weigerd. Het Wafdistische blad „Al Balagh" Is in beslag geno men. Zwijgend legden ze de gewonde op een sofa'bij de piano, met zijn gezicht naar beneden. Allen staar den ze nu op zijn brede rug. Rechts onder het schouderblad zagen ze een donkergekleurd rond gaatje en daaromheen een donker rode vlek. Dr. Holmes keek naar die rod- viek en trok zijn jas uit. Terwijl hij zijn mouwen opstroopte, zei hij zachtjes: „Mijn instrumenten liggen op een van de tafels in het laboratorium, mr. Queen. Mrs. Wheary, breng alstublieft direct een bak heet water. De dames moesten maar liever weggaan." ,Ik kan u missch'en helpen," zei miss Forrest. „Ik ben immers verpleegster geweest, dokter." „Goed, maar de anderen moeten gaan. Inspecteur, heeft u 'nmes?" - Mrs Wheary haastte zich de kamer uit en Ellery liep de gang in, opende de deur van het labo ratorium, zocht de knop van het licht en zag op een van de tafel tjes een kleine zwarte tas liggen met de letters P. H. er op. Hij keek niet in de richting van de koelkast, pakte de tas met een ruk beet en rende weer terug naar I Volgens een officiële bekend making bedraagt het aantal doden te Alexandrië vijftien. De gehele avond zijn de kruispunten in c» stad bewaakt door soldaten met de bajonet op het geweer, ei t uitgaansverbod werd onverwacht ingesteld, zodat velen de nacnt niet in hun eigen huis kunnea doorbrengen. Op de zitting van het Egypti sche kabinet, Maandagavond, is besloten het stakende personeel van de politie te gelasten heden aan het werk te gaan, daar an ders disciplinaire maatregelen tegen hen getroffen zouden wor den. De regering heeft de publi catie van nieuws'of foto's, betref fende de onlusten van Dinsdag i* de ochtendbladen van heden ver boden. Wel zou de waarschuwing aan de stakers en de afkondiging van de avondklok in Alexandrië in de bladen opgenomen mogen worden. In een telegram aan Kaning Faroek verklaren de politieman nen, dat zij zich onder zijn be scherming stellen en het werk zullen hervatten „om Alexandrië van de chaos te redden". De stakende hogere politie te Port Said heeft besloten ondanks het ultimatum van de regering het werk niet te hervatten. Te Cairo, weigert de hogere politie, die in haar club belegerd wordt, eveneens aan het ultimatum ge hoor te geven. 31/2 JAAR VOOR „PAULUS DE RUITER". Jacques van Tol, alias Pnulus de Ruiter van het beruchte Eon- dagmiddag-radiocabaret, tegen wie enige tijd geleden de 17e Kamer van het Gooi's Tribunaal 3 jaar internering met aftrek had geadviseerd een vonnis, dat de hoge autoriteit te laag achtte hoorde gisteren door de 8e Kamer van dit Tribunaal een advies tot 3 jaar en 6 maanden internering met aftrek tegen zich uitbrengen. In een uitvoerige overweging constateert het Tribunaal, dat het verweer van de beschuldigde, waarom hij tot dit werk is ge komen -namelijk om zich te onttrekken aan alle verdere N S.B.-activiteit niet steekhou dend was. Als ontwikkeld man kon hij weten, dat radio-propa ganda veel gevaarlijker was dan het dragen van een W.A.-uDiform. De uitzendingen zelf, waarvoor Van Tol ten volle verantwoorde lijk moet worden geacht, noemde het Tribunaal schandelijk en on Nederlands. Rekening houdend met de goede daden, door beschul digde in bezettingstijd verricht, kwam men tot bovenvermeld ad vies, dat voorts inhoudt ontzet ting uit de politieke rechten. dè speelkamer. Ondanks het verzoek van dok ter Holmes, had niemand zijn plaats verlaten. Ze schenen ge fascineerd te zijn door de vlugge vingers van de dokter en hec zachte gekreun van de gewonde. Dr. Holmes scheurde de jas van Xavier open, nadat hij met het scherpe mes van de inspecteur een snede gemaakt had. Toen dat gebeurd was, sneed hij ook zijn overhemd stuk, dan zijn onder goed en legde zo de wonde bloot. Ellery keek naar het gezicht van Xavier en zag hoe de linker helft ervan pijnlijk vertrok. Er stónd een bloedig schuim op zijn lippen en zijn ogen waren maar half gesloten. Dr. Holmes opende zijn tas, toen mrs. Wheary binnen kwam strom pelen met een grote bak kokend water. Ann Forrest nam de' bak over uit de bevende handen van de oude vrouw en zette hem op de grond naast de dokter Hij scheurde een groot stuk ver bandgaas af, doopte dat in het water... (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2