BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND Hat weer in Februari Kerknieuws GERAFFINEERDE KOLEN- DIEVEN GEGREPEN. STUCADOOR VIEL IN EEN KALKMOLEN. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. De Benelux en Frankrijk Het eerste nummer van „United Europe" .fe-- Wal bvcngl de Sln^U WOENSDAG S MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek hij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; llrl5 Hoor- rpel; 12.00 Sopraan en piano; 12.33 Passiestonde13.00 Nieuws; 13.15 Pianoduo; 13.45 Ens. Donau- nauklanken; 14 15 Gram.; 15.00 Kamerorkest; 15.45 Vertelling; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.35 Piano en orgel; 18.00 Har moniever.; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20 00 Nieuws; 20.15 Biddag; 21.35 Con certgebouworkest; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Mandolinata; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.45 Voor dracht; 11.00 Gram.; 12.00 Carlo Carcassola; 12.38 The Kilima Ha- waiïans; 13.00 Nieuws; 13 20 Toe- Bpraak; 13 30 The Ramblers; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Jeugdconc.; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.; 18.00 Nws 18.30 R.V.U.; 19.00 Oorduwener; 19.30 Voor de j.eugd; 20.00 Nws.; 2015 Omroeporkest; 21.23 Hoor spel; 21.55 Malando; 22.35 Biblio- lympus; 23.00 Nieuws; 23.15 We reldkamp.; 23.30 Bruce Lowe en Johan Jong. Het etmaal-gemiddelde van de temperatuur, gemiddeld pver de maand Februari is 3.0 gr. te De Biilt. Dat is slechts 0.4 gr. boven normaal. De maand begon warm. Het gemiddelde van 7.4 gr. over de eerste tien dagen was zelfs een record vooc deze eeuw. De koude inval na half Februari maakte een einde aan de hoop dat deze winter (December, Januari, Fe bruari! tezamen) de zachtste zou worden sedert het begin der me tingen in 1706 (reeks DelftZwa nenburgUtrechtDe Bilt). Wel is het afgelopen wintersei zoen, met een gemiddelde tempe ratuur van 4.1 gr. tegen normaal 2.0 gr., een der zachtste. De maand Februari telde van wege genoemde koude-inval 15 vorst- en 3 ijsdagen (normaal 15 resp. 2). Het aantal uren zonne schijn is 93, tegen normaal 75. Vooral de tweede helft van de maand was zonnig met 83 uren. Tien jaren geleden werd meer zon gemeten:^ 98 uren. Februari 1920 heeft het maximum met 134 uren. De regenval was over het alge meen vrijwel normaal. Twente had de grootste, de Waddeneilan den de kleinste hoeveelheid. Oud-Geref. Gemeente. Donderdag 4 Maart 1948. Terneuzen: 7.30 u. Ds. A. de Reu ver. Winterlezing. -Te Los Angeles en omgeving is gisterenmorgenvroeg een aard schok gevoeld, die gebouwen op hun fundamenten deed schudden en ruiten liet rinkelen. Over evan- tuële vernielingen is nog niets be kend. CLANDESTIENE BOUW. Het college van algemene com missarissen voor de wederopbouw heeft besloten, dat een aantal zon der Rijksgoedkeuring gebouwde bouwwerken zullen worden afge broken. Het betreft hier de vol gende gevallen: Een tot danszaal verbouwde paardenstal en clandestien ge bouwde bijgebouwen te Bergcijk, een betonnen staantribune te Kerkrade, een rijwiel-reparatie werkplaats te Ommen en een werkplaats te Alkmaar. Voorts een schuur te Putten en een aan bouw aan een fabrieksgebouw te Bladel, In al deze gevallen is tevens 'beslist, dat ae afbraak geen doorgang zal vinden indien B. en W. van de betrokken ge meenten erin slagen aan de bouw werken een andere bestemming te geven, zodanig, dat de oorspron kelijke opdrachtgevers geen voor deel uit het zonder Rijksgoedkeu ring gebouwde zullen trekken. Drie personen uit Nijmegen be dachten een middel om in hun gebrek aan kolen te voorzien. Genoemd drietal reed: met een wagen naar Venray waar twee van hen met de nodige zakken voorzien op een kolentrein klom men. Onder het rijden werden de 'zakken gevuld. Daar deze trein op geen enkel station tussen Ven ray en Nijmegen stopte, konden de kolendieven ongehinderd door werken. Voor het station Nijme gen waar de trein langzamer loopt, gooiden zij de zakken van de wagen en sprongen daarna zelf van dfe trein om de kolen verder te transporteren. Dit spelletje gelukte en ige malen. Een dezer tochten zag de sta tionschef van Vierlingsbeek en kele personen in de voorbijrijden de kolentrein. Hij waarschuwde het station Boxmeer, waar de Rijkspolitie werd verwittigd. De trein werd te Boxmeer opgehou den. Zestien zakken met kolen lagen klaar om afgeworpen te worden. Twee personen namen dei vlucht, doch een hunner werd door de Rijkspolitie gegrepen. De volgende dag waren ook de beide helpers te Nijmegen opgehaald en naar Boxmeer overgebracht. BONNENBENDE WORDT OPGEROLD. Met de arrestatie van een bon nenhandelaar J. van der V. utt Twijzelaarsheide (Fr.) heeft de C.C.D. draden in handen gekre gen 'van een uitgebreide handel in bonnen met vertakkingen door geheel Nederland. Van der V. werd te Zaandam opgepakt, toen hij pl.m. 10 000 bonnen van aller lei soort bij zich had. Na zijn arrestatie werd huiszoeking in zijn woning gedaan. De buit be stond uit een groot aantal levens middelen-, versnaperings- en ta- bakskaarten. Naar aanleiding van de ver schijnende bonnenlijsten werden de geldige bonnen van de kaarten geknipt en op de Vrydagse markt te Leeuwarden verhandeld. Hier Wwamen klanken uit alle landstre ken met Van der V. en diens „collega's" samen, om zich de clandestiene waar te verschaffen. Het is in Friesland een bekend feit, dat reizende marskramers allerlei bonkaarten op het platte land opkopen, of tegen goederen ruilen. De Vrijdagmarkt te Leeu warden is een vermaard afzetter- rein voor bonnen geworden. Nu Van der V., tegen d© lamp is ge lopen, zijn diverse adressen van zijn „klanten" in grotere plaat sen in het midden, Westen en Zuiden des lands bekend gewor den Het onderzoek is reeds ver gevorderd. Hoewel men gelooft met deze arrestatie een goede slag geslagen te hebben, is men er van overtuigd, dat men de grootste bonnen „grossiers" nog niet in handen heeft. Evenmin is men er tot dusver ingeslaagd, om de grootste bende, die in België gedrukte valse bonnen verhan delt, geheel op te rollen. Een aantal kleinere complotten is met hun Duitse of Belgische centrale en al In de loop der jaren opgeruimd. Wel echter heeft de zwarte handel in bonnen met de arresta tie van Van der V. weer een ge voelige klap gekregen. In een stucadoorsbedrijf te Zwolle is gisterenmiddag een ern stig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 49-jarige stu- cadooc D. Ruitenberg. De heer Ruitenberg, die met zijn gezin boven het stucadoors bedrijf woont, was bezig met het schoonmaken van een kalkmolen. Dit werk moet gebeuren terwijl de molen draait, niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Men neemt aan, .dat de heer Ruiten berg bij zijn werk is uitgegleden en voorover in de molen is geval len. Toen een zoon even later naar boven ging, omdat hij hoor de, dat de kalkmolen niet normaal liep, vond hij het deerlijk vermink te i; chaam van zijn vader in de kalkmolen. Een arts, die spoedig na het ongeluk ter plaatste was, kon slechts de dood constateren. Zaterdagmiddag is de zeven jarige Dirk Metselaar, uit de Oranjestraat in Overschie, in de Willem de Zwijgerstraat, door een achteruitrijdende vrachtwagen aangereden en op slag gedood. De jongen wilde een bal, die achter de stilstaande auto lag oprapen, toen de wagen plotseling achter uit reed. AFGEBRAND. Maandagnacht is het kerkge bouw van de Nederlandse Pro testantenbond te Maassluis door brand geheel verwoest. Slechts de muren bleven staan. Een aan grenzend pand van de Verenigde Touwfabrieken, waarin een op slagplaats van matten en dergelij ke is ondergebracht, werd even eens door het vuur aangetast. Dit Ikton echter spoedig voorden ge doofd, zodat de materiele schade gering is. De inventaris bekwam aanzienlijke waterschade. Naast de brandweer uit Maassluis en de fabrieksbrandweer van de V. T., verleende de brandweer van Vlaardingen assistentie. De brandweer van Delft en Maasland, die, gezien de ongun stige hgglng van de kerk, even eens waren gealarmeerd, behoef den geen dienst te doen. De brand is vermoedelijk te wijten aan na latigheid bij het afdekken van de kachel in de kerk. DADER MELDT ZICH AAN. De 23-jarige H. K„ uit de Van der Hoopstraat te Amsterdam, die Zondagavond in de Kalver- ■0'V Door Basli's aanwezigheid ont stonden in Groenland veel mis verstanden. Terwijl de detective werd gevolgd door de Geldlan- ders, trokken de Roodlanders hem tegemoet. „Hij is een eenzame voorpost van de schurken," sprak de leider van de Roodlandse atoomzoekers. Hij naderde Bas- !i met zijn mannen en besloot hem enige vragen te stellen. Met zijn hartelijkste gezicht ging hij op de detective toe en stak zijn hand uit. „Goeden dag, vreemdeling," zei de Roodlander. Basli antwoord de niet. Zijn armen bleven stram langs zijn lichaam hangen en zijn ogen staarden. De opwin ding onder de Roodlanders nam toe. „Een trotse vreemdeling", mom pelden ze. „Wat voert U hierheen, profes sor':'" yroeg de Roodlander nog maals. 'Ditmaal drong de vraag tot het verdoofde brein van de detective door. „Ik zoek de schat," sprak hij met dreunende stem. „Ik moet hem naar Moes oog brengen." „Hy zegt geheimzinnige din gen", fluisterde de Roodlander. „Hij is héél gevaarlijk!" straat te Amsterdam een meisje, dat daar met haar verloofde wan delde, met een mes aanviel en beiden verwondde, heeft zich gis terenmiddag om 12 uur aan het bureau Singel te Amsterdam ge meld. De jongeman verkeert' in een uiterst nerveuze toestand. HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE. Zaterdagmiddag hebben ten Zuid-Westen van Apeldoorn vier heidebranden gewoed. Twee er van van geringe omvang langs de spoorbaan tussen Assel en Kootwijk waren vermoedelijk door vonken uit een locomotief veroorzaakt. Een grotere, even eens bij Assel, vernielde 30 ha heide van het Kroondomein en was ontstaan door onvoorzichtig heid van een schaatsenrijder, die op een heideplas aan het rijden was en een brandende.lucifer op de kant gooide. Tenslotte ging een oppervlakte van 50 ha heide en vliegdennen verloren op het schietterrein Harskamp. In de drie eerste ge vallen verrichtten de Apeldoorn- se en de bosbrandweer het blus- singswerk. De brand te Hars kamp werd bedwongen door de brandweer uit Ede, de bosbrand- weer uit Hoenderlo en een deta chement militairen. Tijdens de bijeenkomst van de FransBelgische interparlemen taire groep heeft de Belgische senator Baron Nothomb de nood zaak betoogd van een verbond tussen de Benelux en Frankrijk „om de beschaving van Europa te redden" en eveneens de nood zakelijkheid van een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van Duitsland. Ook Marcel Gregoire, Belgisch kamerlid en lid van het Waals congres, legde de nadruk op de noodzaak van een spoedige unie tussen Frankrijk en de lage lan den teneinde hierdoor de Belgi sche economie te redden. Aan het slot der conferentie werd een resolutie aangenomen waarin de Belgisch-Franse inter- parlemenaire groep als haar over tuiging weergeeft, dat het sluiten van 'n douane-unie tussen Frank rijk en de Benelux veel meer af hangt van de wil der resp. rege ringen dan van overwegingen van technisch© aard. De conferentie is van oordeel, dat getracht moet worden zo snel mogelijk een douane-unie te vor men tussen Frankrijk en de Be nelux en dat maatregelen moeten worden getroffen deze tot andere landen uit te breiden In dit verband werd in ,de resolutie de wens opgenomen dat Groot-Brit- tannië zich eveneens bij de douane-unie zou aansluiten. Het eerste nummer van „Uni ted Europe", het bulletin van de beweging voor een Verenigd Europa, bevat een artikel van Winston Churchill. Hierin om schrijft Churchill de basis van een Verenigd Europa als het univer sele verlangen van de gewone mens, zijn eigen leven in vrede te leven en zijn kinderen in, vrij heid groot te brengen. „Toen de macht der nazi's ge broken was", zo schrijft Chur chill, „vroeg ik mij af, welke raad ik mijn mede-burgers op dit eiland en aan de overkant van het Kanaal zou moeten geven. Ik had geen moeite deze vraag te beantwoorden. Myn raad aan DE BEDIJKING VAN HET SLOE. Bezwaren werden toegelicht. Vrijdagmiddag j.l. werd door een commissie van Gedeputeerde Staten van Zeeland gelegenha.d gegeven tot het toelichten van de ingebrachte bezwaren tegen de bedijking van een gedeelte van de buitengronden in het Sloe, bezui den de spoorwegdam, die Walche ren met Zuid-Beveland verbindt. Van verschillende zijden waren bezwaren geopperd tegen de ont watering en er werd toegezegd ze in nadere oven-weging te nemen. Het werd technisch niet goed mogelijk geacht op een andere plaats de nieuwe haven (men heeft 't plan de haven van Nieuw— dorp in te dijken) als loswal te ranken, omdat door het bedijkte gebied de aanslibbing van de ove rige buitengronden in het Sloe zoveel mogelijk zal worden bevor derd. Een snelle aanwas der gronden wordt verwacht en bin nen- zeer afzienbare tijd zou de nieuwe loswal weer onbruikbaar worden. De bezwaren tegen de verlaging van een gedeelte van de dijk van do Bijleveldpolder zouden nader onder het oog worden gezien. Met de bedenkingen tegen de aanslui ting van de wegen van de nieuwe bedijking in verband met de te verwachten toename van het ver keer over enkele weken als ge-' volg van de korte verbinding van de zak van Zuid-Beveland met Walcheren, zal zoveel mogeü. rekening worden gehouden. OOSTBURG. Onderscheiding. Bjj Kon. Besluit is de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toege kend aan F. Welvaert, die giste ren het feit herdacht dat hy 55 jaar in dienst was op de boerderij biji de familie J. A. Nortier. VLISSINGEN. Bouw van onderzeebootjagers. Naar wij vernemen is dezer dagen, na het gereed komen van de tekeningen, aan verschillende scheepswerven opdracht gegeven tot het houwen van een of meer onderzeebootjagers. Zo zullen door de Kon. Mij „De Schelde" drie, en door de Rotter damse Droogdokmaatschappij, de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappy en waarschijn lijk door de marinewerf leder een onderzeebootjager gebouwd wor den. Verwacht wordt, dat deze oor logsbodems in 1952 door de Ko ninklijke Marine in gebruik geno men kunnen worden. Proefvaart „Koningin Emma". De „Koningin Emma" verliet om 5 u- de Vlissingse buitenhaven waarna op de rede de gebruike lijke proeven werden genomen. Deze zijn goed verlopen. Over een kalme zee zette de „Koningin Emma" ongeveer om 12 uur koers naar Rotterdam. Ofschoon de officiële overdracht van het schip aan de maatschappij „Zee land" reeds in 1939 heeft plaats gevonden is het niet bij varen gebleven. Ook nu werd door ver schillende personen het woord gevoerd. De heren Van der Roe mer en Bensing van de directie der maatschappij „Zeeland" dank ten de directie der Kon. Mij ,,De Schelde" voor het goede werk dat deze ook nu weer geleverd heeft. Naihens de Ned. Spoor wegen sprak de heer Giessberger en namens de London North Eastern Railway, de heer Davis, hoofd van de zeetransport afde ling. Deze heren spraken de hoop uit, dat de goede samenwerking bestendigd zal mogen blijven. Tenslotte toonde de heer H. C. Wesiseling, directeur van de Kon. Mij „De Schelde" zich erkentelijk voor de lof, zijn bedrijf toege zwaaid en wenste het schip een voortgezette goede vaart. Om 6 uur meerde men te Rotterdam. Naar wij nader vernemen zal de Koningin Emma voor 7 weken naar Vlissingen terugkeren voor het afwerken van enkele kleinere onderdelen. Europa kan in één woord worden samengevat: „verenigt u." In het bulletin wordt verder 0.m. geconstateerd, dat „ondanks het besluit vau het bestuur der Labour partij, de leden af te raden het congres van Europese fede ralisten bij te wonen, vele voor aanstaande Europese socialisten, onder wie een behoorlijk aantal Britse parlementsleden, reeds te kennen gegeven hebben, dat zy het congres zullen bijwonen". DE STRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De loting. Gisteravond verrichtte de Bur gemeester van 's-Gravenhage, Mr. W. A. J. Visser, de loting voor het tournooi om het Wereldkam pioenschap schaken. Het resultaat was als volgt: 1. Botwinnik; 2. Euwe; 3. Smys- lov; 4. Reshevsky en 5. Keres. De partijen van de eerste ronde, welke hedenavond worden ge speeld, zijn, in yerband met deze loting, als volgt samengesteld: EuweKeres. SmyslovReshevsky. De eerstgenoemden spelen met Wit. Botwinnik is in de eerste ron de vry. Belangrijke wijziging in het tournooi om het wereld kampioenschap. Naar wij vernemen heeft de organisatie van het tournooi om het wereldkampioenschap een be langrijke wijziging ondergaan i Op voorstel van de Russische schaakautoriteiten is door Bot winnik, Keres, Smyslov, Res- hesky en Euwe besloten in plaats I van vier ronden, v y f ronden te j spelen, waarvan de eerste twee zoals bekend, in Den Haag en de resterende drie in plaats van twee j ronden, te Moskou. Aangezien de K.N.S B., geen verdere financiële consequenties op zich kon nemen sprak het van zelf, dat de vijfde ronde in Rus land zou moeten worden ge speeld, hetgeen betekent, dat het tweede gedeelte van de match om het wereldkampioenschap te Moskou een week langer zal du ren dan oospronkelijk was voor zien. Ook de wedstrijdleider Prof. Vidmar is met het voorstel accoord gegaan. Omtrent de motieven van deze verlenging van de match kunnen wij nog het volgende mededelen. De Russen waren zeer teleur gesteld, dat Fine niet meespeel de waardoor het aantal deelne mers van zes naar vijf moest worden teruggebracht. In totaal zouden er vier ronden worden ge speeld, met andere woorden, voor elke deelnemer stonden er dus 16 partijen op het programma. Ten einde de geluksfactor zo veel mogelijk uit te schakelen acht men het juister het aantal te spelen partijen te vergroten, hetgeen men met vyf ronden heeft gedaan, aangezien nu iedere deelnemer twintig' partijen op zijn programma heeft staan. Aan de andere kapt vergeet men, dat er een nieuwe geluks factor is bijgekomen, immers, met het spelen van vijf ronden is de verdeling over wit en zwart niet gelijk. GoesMax Euwe 73. Het is Max Euwe (Hansweert) niet gelukt de competitie van c le klasse Z.S.B. met een over winning te besluiten. In Goes vei loor de Hansweertse club met 7—3. Een transportvliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht is neergestort op het eiland Marajo, aan de monding van de Amazone. Hierbij zijn 21 inzittenden om het leven gekomen. Er zijn drie over levenden. Het vliegtuig werd ge heel vernield.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3