Muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen De Siamese Tweeling Minister in 't Veld en de Wederopbouw Lt. D. Kiop's moedig gedrag bij Incident - Venlo - Sept. '39 te De onderhandelingen Brussel Voorstel tot anti-Communistische maatregelen in Amerikaans Congres interview met Ds Niemoeller De verdwenen brief met f40>000 Grieks marinepersoneel gearresteerd Communisten geweerd uil Belgische persbond In een onderhoud met de A.N.P.-correspondent te Zaandam heeft Minister In 't Veld o.a. nog gezegd: „Het Kabinet-Beel kon geen enkele concessie doen ten aanzien van de tijdsduur van mijn minis terschap. Ik ben mij bewust, dat ik een groot risico genomen heb, maar er moet toch iemand zijn, die de taak van de Minister van Wederopbouw zal moeten aan vaarden. Te lang heeft men een der belangrijkste ministeries zon der leiding gelaten. Van het Marshall-plan hangt veel af", zei Mr. Dr. In 't Veld. „Voor talrijke !ever;ngen zyn wij op het buiten land aangewezen en de bouwma- ten'alenpositie is in Nederland niet gunstig te noemen. Daar komt nop oen tekort aan bouwvakarbei ders bg. Ik geloof daarom, dat men de montagebouw moet kop pelen aan de normale bouw, ten einde de achterstand van zeven tig duizend woningen in te lopen. De -architecten zullen moeten lferen met de nieuwe materialen oan te gaan. Men zal een andere koers moeten inslaan. Van de semi-permanente bouw, zoals men die voor scholen wil gaan toe passen, ben ik een tegenstander. Van het bouwen van fabrieksdor- pen ben ik ook geen voorstander. Dat bindt de arbeiders in vele gevallen te sterk, Dat wil niet zeggen, dat ik een blokje van zes of tien woningen voor de endus- trieën niet gewenst acht. De in dustrieën kunnen mensen van buiten hun rayon niet huisvesten. Ik verwacht, dat de huren ge normaliseerd zullen worden, aan gezien de financiering door het Rijk een te grote last betekent. Een oplossing zou zijn, dat de hu ren verhoogd zullen worden. Van de verhoging komt een deel ten goede aan de huiseigenaren en de rest wordt als belasting afge roomd. Overigens is dit meer een kwestie voor Financiën dan voor Wederopbouw". Captain S. Payne Best (O.B.E.- Ohagford, Devon) die betrokken was bij. het gebeurde op 9 Nov. 1939 nabij Venlo, waaraan dezer dagen werd herinnerd, stelt er prijs op het moedige gedrag van de Nederlandse stafofficier Lt. D. Klop in het juiste daglicht te plaatsen. •Hij schrijft ons: „De artikelen, die in de Neder landse pers zijn verschenen be treffende het incident te Venlo op 9 Novemiber 1939 doen geen recht wedervaren aan die dappere Nederlandse officier Lt. Klop Op het moment, dat zij uit de auto kwamen werd (de Engelse) majoor Richard H. Stevens en Kapitein S. Payne Best, onder bedreiging met pistolen, door vier mannen gegrepen en geboeid. Lt. Klop, die achterin zat, sloop ongemerkt uit de wagen en zou er ongetwijfeld in geslaagd zijn zich in de richting van het nabijgelegen bos uit de voeten te maken en te ontsnappen. Hij snelde ervenwel naar de Duitse gangsters en opende het vuur op hen. De yier mannen vuurden onmiddellijk terug en na enige schoten viel hij, getroffen in arm en hoofd, neer. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, stierf hij in het hospitaal te DUsseldorf. Lt. Kiop's moedig gedrag was in overeenstemming met de beste tradities van het Nederlandse leger en verdient als zodanig het diepst respect". In. Brusselse politieke kringen is men van oordeel, dat de bespre kingen, die Zondagmorgen op de Nederlandse ambassade tussen de Eerste-Ministers en de Ministers van Buitenlandse Zaken van Bel- Door ELLERY QUEEN. 41) (Nadruk verboden.) De inspecteur nam, heel om slachtig, een snuifje. Hij scheen heel zeker van zichzelf te zijn. „Ik meen me te herinneren, dat uw man voordien nooit getrouwd geweest is, mrs. Xavier en u?" Ze klemde haar lippen opeen. „Ik was weduwe, toen ik hem leerde kennen." „Hebt u geen kinderen?" „Neen." „Hm." De inspecteur wenkte Xavier. „U zult wel iets meer weten van het vermogen van uw broer, niet? Was hij rijk?" Xavier schrok op uit zijn ge- gië, Nederland en Luxemburg zijn gehouden, in het bijzonder ten oei hebben gehadj de richtlijnen vast te steHen, die de deskundigen der drie landen tijdens de eerst volgende besprekingen met de af gevaardigden van Frank- en Engeland zullen moeten volgen. Aangenomen werdt, dat deze onderhandelingen tussen de gede legeerden van de landen der Bene- luxgroep en Engeland en Frank rijk nog deze week te Brussel of Den Haag een aanvang zullen nemen. Mén wijst er in dit verband op, dat de Belgische gedelegeerde fc de Ver. Naties, Van Langgnhove, een specialist op het gebied internationale verdragen, zijn te rugkeer naar New-York heeft uit gesteld. In genoemde kringen is men de opvatting toegedaan, dat het oorspronkelijk plan van een uit breiding van het verdrag van Duinkerken tijdens de laatste be sprekingen definitief heeft plaats gemaakt voor dc gedachte van een regionaal verdrag, volgens de artikelen 51, 52 en 53 van het Handvest van de Ver. Naties. Dit zou inhouden dat het ver drag tussen de Westelijke mo gendheden -clausules voor de vei ligheid en wederzijdse hulp zou bevatten, alsmede voorschriften voor de vreedzame oplossing van evc-ntuële geschillen tussen de on dertekenaars. Een subcommissie van de com missie voor buitenlandse aange legenheden uit het Amerikaanse huis van gigevaardigden heeft aan het congres een plan voorge legd tot het treffen van politieke, economische en andere maat regelen tegen „de verdere ver breiding van de communistische revolutie en de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog". Een rapport over „strategie en tactiek van 't wereld-communis- me" was voorbereid vóór de re geringswisseling in Tsjecho-Slo- wakije. De voorstellen werd,en beschreven als „negatieve tegen maatregelen om communistische sabotage en inmenging" tegen te gaan. De groep wenst: 1 Grondiger analyse van „communistische overtuiging" en groter publiciteit van de resul taten dier analyse. 2. De communisten in de V. S. geen gelegenheid gev.en om „infiltratietactiek" toe te passen, bijvoorbeeld in regeringsdienst. 3. Het nemen van zekere po li tieke-iverdedigingsimaatregelen" in vele niet-communistische lan den. 4. Economische verdediging, met inbegrip van maatregelen tegen „onraadzaam mededelen van industriële kennis aan com munistische landen". 5. Propaganda in de landen, die „door communisme in de ver dediging komt". Blijken moet, dat de V. S „een vooruitstre vende na-revolutlonnaire filosofie verdedigen" en dat „wij vrede beloven, niet oorlog, terwijl zij slechts oorlog en geen vrede kun nen beloven". Het rapport zegt verder, dat de communisten de kunst ver staan om „een revolutionnaire in eenstorting" onvermijdelijk te maken. De niet-communistische landen moeten bewijzen, dat zij „het sta dium van de wereldrevolutie voor bij zijn". „Sommige landen, bij voorbeeld het Nabije Oosten, moe- Ds. Niemoeller heeft in een in terview met een correspondent van Reuter gesproken over de „noodzakelijkheid van een uitge sproken rechtse partij in Duits land." Hij verklaarde, dat niet-repre- sentatieve partijen de weg be- reildden voor een „tweede Hit- Ier, die weinig anders zou zijn dan de eerste". De pers geeft geen afspiegeling van de menin gen van ons volk en de politieke partijen geven niet zijn wil weer. Slechts een beperkt aantal be voorrechte kranten en partijen hébben sanctie van de bezettings autoriteiten gekregen. Er heeft bij voorbeeld in de Amerikaanse zóne nog geen uitgesproken rechtse partij een licentie ont vangen". Ds. Niemoeller zeide, dat de werkzaamheden van de zuive- ringstriibunalen in haar conse quenties „ons leven tientallen ja ren zullen vergiftigen". „In de komende jaren zullen wij burgers hebben van vijf verschillende gra den, met verschillende rechten ten gevolge van vonnissen der zuiveringstribunalen". dachten. „Wat? O, rjjik. Ja, hij zat er goed bij." „Goed belegd?" De man haalde de schouders op. „Een gedeelte is onroerend goed en u weet wat dat tegenwoordig waard is. Maar het meeste in so- ïiede staatspapieren. Toen hij zijn practijk begon, had hij al wat geld van vader net als ik maar het meeste heeft hij ver diend in zijn beroep. Ik was zijn zaakwaarnemer, ziet u." „Aha," zei de inspecteur. „Ik ben bij}, dat u me dat zegt. Ik vroeg me al af hoe we door die rompslomp van testament en zo zouden komen... Hij liet natuur- ljjk een testament na?" Er ligt een cooie in de safe op zijn slaapkamer." „Is dat zo, mrs. Xavier?" „Ja." Ze was eigenaardig kalm. „Wat is het geheimwoord?" Ze zei het hem. „Goed. Blijf alstublieft allemaal hier. Ik ben zó terug." Hij knoop te zenuwachtig zijn jas dicht en haastte zich de kamer uit. Hij bleef lang weg. Het was heel stil in de huiskamer. Achter in het huis hoorde men de vrolij- ten in deze zaak betrokken wor den, omdat zij onmisbare grond stoffen bezitten. De olie uit het Nabije Oosten is onmisbaar voor de drijfkracht en de machtsbasis der beschaving in de niet-com munistische landen". „Andere gebieden moeten hierin worden betrokken, omdat zij zodanige mensenreserveg bezitten, dat zij, wanneer zij naar de andere zijde overgingen, de communistische macht zouden doen toenemen en een sterke vermindering der weerstandskracht aan onze zijde zouden teweeg brengen. Landen als Frankrijk, Italië, Duitsland en China moeten hier genoemd wor den. POSTPAKKETTEN DOOR DE LUCHT NAAR INDONESIË. De persdienst van de P.T.T. deelt méde, dat het met ingang van 1 Maart mogelijk is, post pakketten tot een maximum ge wicht van 1 kg per vliegtuig naar Nederlands-Indië te verzenden. Van Batavia af geschiedt de door zending dan met de gewone mid delen van vervoer. Het tarief bedraagt 15 per pakket. TELEFONEREN MET JAPAN. Met ingang van gisteren is het mogelijk via de rechtstreekse radio-telefoon-verbinding Amster damNew York met Japan te telefoneren. „Het onderzoek naar de ver dwijning van de aangetekende zending met 40.000,— inhoud, die de Coöperatieve Centrale Ra'ffeisenbank te Utrecht op 30 Januari 1948 naar de Boerenleen bank te Ierseke heeft verzonden en die tot nu toe niet is terecht gekomen, is niet gemakkelijk en vordert uiterst langzaam." Aldus een der directieleden van een expertisebureau te Amster dam, dat naast de Rijksirecherche voor de assuradeuren een onder zoek in deze zaak voert. In een onderhoud met een A.N.P.-redac- teur vertelde het directielid nog het volgende: „Op 1 Febr. kwam het berecht, dat op 30 Jan. te 16.15 uur een aangetekende zen ding op 't postkantoor te Utrecht was aangeboden. Drie kwartier later werd de Raiffeisenbank op gebeld met de mededeling, dat het stuk werd vermist. De P.T.T.-recherche werd ge waarschuwd en de drie postbe ambten, door wier handen het stuik! mOest zijn gegaan werden aan' een verhoor onderworpen. Uit niets bleek, echter, dat hun de ontvreemding (indien hiervan sprake was) kon worden ten laste gelegd. De Ra'ffeisenbank,, die de finnanciële belangen van ver scheidene Boerenleenbanken be hartigd, verzendt geregeld aange tekende stukken per post naar de diverse kantoren. Gewoonlijk brengt de bediende, die de enve loppen sluit en in de daarvoor be stemde citybag doet, de brieven naar het postkantoor. Hij wordt hiervan meestal vergezeld door de portier van dc bank. Het is geen uitzondering, wan neer in de citybag zes a zeven ton in bankbiljetten in de verschillen de brieven zijn gesloten. Aan het postkantoor is het altijd erg druk, de postambtenaar neemt de zen ding in ontvangst, verifieert de brieven, hierbij vaak geassisteerd door de bankbediende, stempelt het gêleidebiljet af en zorgt voor de verdere behandeling. Het is heel wel mogelijk, dat iemand, die de stukken met de postbeambten verifieert bij het oplezen een stuk overslaat en op deze wijze toch een stempel voor re-gu krijgt voor een zending, die hij nliet heeft af gegeven. Het hoeft natuurlijk helemaai niet op deze wijze te zjjn gebeurd, doch het moet zeker Onder presidium van de heer P. A. Ocké uit Hoek hield de Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vlaanderen j.l. Zaterdag to Philippine haar jaar.ijkse alge mene vergadering. Een 20-tal der 25 thans aangesloten verenigin gen gaven acte de présence, doch daarnevens gaven weer een min stens even groot aantal bestuurs leden en directeuren van hun levendige belangstelling blijk, hetgeen de discussies zoals ge woonlijk weer interessant maakte. Nadat door de secretaris de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen werd het fi- nantieel overzicht over het jaar 1947 aan de hand van boeken en bescheiden van de penningmees ter, staande de vergadering door de afgevaardigden van Terneu- zen en IJzendijke onderzocht en daarna tot goedkeuring der re kening geadviseerd. Hierbij bleek dat, met inbegrip van een batig saldo van 1946 een ontvangst geboekt werd van ƒ2721,62 en de uitgaven over 1947 in totaal 2415,67 bedroegen, zo dat het verenigingsjaar sloot met een voordelig slot van 305,95. Bij monde van de voorzitter werd de penningmeester voor zijn richtig en accuraat beheer dank gebracht en décharge verleend Bij loting traden periodiek af de heren A. Th. 't Gilde, Axel, penningmeester en A. G. Calon, IJzendijke, bestuurslid. Beide heren werden met bijna eenparige stemmen herkozen en lieten zich deze herbenoeming welgevallen. ke kreten van Julian en Fran cis, die zich blijkbaar met smaak en enthousiasme te goed deden aan de lekkerste hapjes uit mrs. Wheary's provisiekast. Dan klonk er eén zware voet stap in de gang en ze keken alle maal naar de deur. Maar die bleef gesloten en de voetstappen gin gen verder de gang in. Een ogen blik later zagen ze de gorilla-ge stalte van mr. Smith op het ter ras. hij staarde rechtuit over de zwarte rotsgrond voor het huis. Ellery had zich in een hoek van de kamer teruggetrokken. Om 7e een of andere roden voelde hij zich niet op zijn gemak. Wat was zijn vader toch van plan? Dan ging de deur weer open en de inspecteur verscheen. Zijn ogen glinsterden. In zjjm hand hield hij een papier, dat er erg officieel uitzag. „Ziezo," zei hij welwillend, ter wijl hij de deur sloot. Ellery keek hem peinzend aan. Er was iets aan 't handje. Als de inspecteur welwillend werd gedurende een onderzoek, dan was er beslist iets aan 't handje. ,.Ik heb het testament gevon- Verdere uitbreiding van het be stuur zal t-z.t. nader onder het oog worden gezien en overwogen. Daar het e. v. Bonds-concours op Hemelvaartsdag a.s. dit jaar in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen zal plaats hebben moest bij stem ming worden 'bepaald in welke gemeente dit zou plaats vindén, aangezien niet minder dan 3 ver enigingen naar deze eer dongen. Met overgrote meerderheid van stemmen werd uitgemaakt dat dit Bonds-concours zal gehouden wor den te Groede. Levendige discussie's volgden naar aanleiding van het a.s. con cours en de diverse maatregelen van orde, waaraan door vele af gevaardigden en belangstellende bestuurders werd deelgenomen. Ook de technische kant van de zaak werd van verschillende zij den aangeroerd en aan de hand van reeds opgedane ervaringen belicht. Als uitvloeisel van deze uitvoe rige besprekingen werd o.a. be sloten, dat slechts één verplicht nummer door de korpsen zal wor den uitgevoerd', dit met het oog op de weer te verwachten grote deelname. De vereniging die het hoogste aantal punten hetzij in welke afdeling behaald zal de eer worden waardig gekeurd het slotconcert op het a.s. con cours te geven. De vergadering had, dank zij de eminente leiding een zeer vlot verloop en stond in het teken van een geest van hartelijke samen werking. den. Het is kort en bondig. Uit dat testament van uw man blijkt, mrs. Xavier, dat u practisch zijn enige erfgename bent. Wist u dat?" Hij maakte een wuivend gebaar met het document. „Natuurlijk." „Ja," ging de inspecteur verder, „behalve een klein legaat aan zijn broer Mark en nog een paar an dere schenkingen aan verschillen de medische Inrichtingen in stituten en zo erft u het groot ste gedeelte van al zijn bezittin gen. En, die. zijn aanzienlijk, zo als u me al vertelde, mrs. Xavier." „Jawel," mompelde Xavier. „Bovendle'n schijnt er geen twij fel te zijn aan de echtheid van dat testament en het overdragen van die bezittingen," zei de oude heer. „Er is toch geen kans op een proces, wel, mr. Xavier?" „Natuurlijk niet! Er is niemand, die dat testament zal betwisten. Ik zeker niet, zelfs al had ik er reden toe en die heb ik niet en ik ben de enige bloedverwant van John. Bovendien, al doet er dat niets toe, mijn schoonzuster heeft evenmin familieleden. Wjj i als een mogelijkheid onder o»n worden gez'en. Theoretisch moet echter de ontvreemding op het postkantoor zijn geschied, wa„ het poststempel, dat de brief is afgegeven staat op het geleide' biljet. In ieder geval is de ont vreemding op uiterst geraffinefer de wijze gebeurd en zelfs de be loning, die wij, uitgeloofd hebben heeft ons geen nieuwe aanwijzin gen in handen gespeeld. Gewoon lijk wordt op de enveloppe de- geldzendingen slechts een bedrae genoemd, dat 2 procent van werkelijke inhoud aangeeft stond op de zending van 40.000 als aangegeven waarde f 800 Het is mogelijk, dat de man die zich het geld heeft toege- eigend tot zijn schrik veel meer in de enveloppe vond, dan hij ver wachtte. Het valt niet mee zich van 40.000,— te ontdoen en het is niet uitgesloten, dat de bez'tter zich bloot geeft wanneer hij beert zijn geld onder te breng Tenslotte vertelde het directie lid nog, dat het expertisebureau zich tot verscheidene psychome tristen heeft gewend in de hoop klaarheid in het mysterie te bren gen. Hoewel er interessante aan wijzingen werden gegeven, waren de resultaten toch niet van die aard, dat van enig practisch re sultaat sprake is. INWISSELING VAN BRIEFKAARTEN. Nu het tarief van briefkaarten in het binnenlandse verkeer per 1 Februari verlaagd is van 7% op 6 cent bestaat de mogelijkheid om tot uiterlijk 31 Maart a.s. niet gebruikte briefkaarten van 7>) cent op de postkantoren in te ■•wisselen. Uit Athene wordt gemeld, d»t 60 man personeel van de Grieks», marine waaronder officieren, zijn gearresteerd. Volgens gezaghebbende kringen wilden zij een muiterij voorberei den en zich van schepen meester maken om zich bp de partisan® aan te sluiten. Zij zullen voor een militaire rechtbank moeten verschijnen. In de laatste paar maanden ifln 100 Griekse mariniers gear resteerd, die ervan beschuldigd worden betrokken te zijn sabotageplannen aan boord van twee Griekse torpedojagers In Athene wordt de «prestatie van communisten voortgezet. Zaterdagmiddag bedroeg het aantal arrestanten reeds meer dan 300. Op bet eiland Makroni- sios moest volgens persberichten tijdens het afgelopen weekend van vuurwapenen gebruik gemaakt worden om ongeregeldheden t( bedwingen. Op het eiland ztja meer dan 3000 communistische soldaten gedetineerd. De Brusselse afdeling van de Belgische Pershond heeft het af- gelopeb weekeinde in het pere huis onder voorzitterschap vat Stijns haar algemene statutaire vergadering gehouden. Bij de stemming over het aan nemen van nieuwe leden, kondet de medewerkers van de commu nistische bladen „Le Drape at Rouge" en de Vlaamse uitgave hiervan „De Rode Vaan" niet d«l vereiste drie-vierden der stemmed op zich verenigen. De heer Demany, communis tisch volksvertegenwoordiger ei lid van de bestuurscommissie van de persbond, protesteerde tegen deze „politieke verkiezing". Hij wees er op, dat alle com munistische candidaten voldedei aan de vereiste voorwaarden en dat zij tijdens de oorlog in de illegale pers hebben geschreven zijn de laatst overgebleven ver wanten." „Dat maakt de zaak al hes: gemakkelijk, dat moet ik zeggen,1 zei de inspecteur glimlachend. „A propos, mrs. Xavier, u had tod geen bepaalde meningsverschillen met uw man, wel? Ik bedoel, kibbelde toch niet over al die din gen, die een huwelijk, dat op la tere leeftijd gesloten wordt, ge woonlijk doen mislukken?" „Toe, alstublieft." Ze hield haai hand voor haar ogen. Dat is óók heel ge-makkelijn dacht Ellery grimmig. Hij lette nu goed op zijn vader, voelde, hoe elke zenuw in zijn lichaam ge spannen was. Dak kraakte onverwachts de stem van Bones„Dat is een lei) gen. Ze maakte hem het leven W een hel!" „Bones," hijgde mrs. Xavier. „Ze sarde hem altijd", ging Be ne s door, terwijl zijn halsspierei strak trokken en zijn cgen weet vonkten. „Ze gunde hem geen mi nuut rust, dat serpent!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2